چشم انداز آینده ی شغل مشاور مالی

چشم انداز آینده ی شغل مشاور مالی

اکثر ما به ضرورت مدیریت دارایی خود واقف هستیم اما معمولا نمی دانیم چگونه باید این مدیریت را به شکل صحیح انجام دهیم. به همین دلیل برای ما الزام ایجاد می شود که به مشاوران مالی مرجعه کنیم. مشاوران مالی با تخصصی که به واسطه ی فراگیری دانش ها و مهارت های گوناگون در این زمینه یافته اند، به ما کمک خواهند کرد پول خود را به درستی مدیریت کنیم.

این مطلب اطلاعاتی در خصوص چشم انداز مشاور مالی در اختیار مخاطبان گرامی قرار خواهد داد تا در صورت تمایل به انتخاب این حرفه و رشته ی تحصیلی آن، سنجیده عمل نموده و با علم به همه ی جوانب، تصمیم گیری نمایند.

شرایط لازم برای یک مشاور مالی

یک مشاور مالی برای موفق و مفید بودن در زمینه ی شغلی خود می بایست تحت آموزش دقیق قرار گیرد و در پایان گواهی و مدرک دال بر کسب مهارت و دانش لازم را اخذ نماید. البته در مسیر تبدیل شدن به یک مشاور مالی، در کنار تحصیلات آکادمیک، دوره های جانبی نیز وجود دارد که شرکت در آن ها بر تسلط و مهارت مشاور مالی می افزاید.

آرمان پرداز - مشاور مالی

اصول کاري وچشم انداز مشاور مالی

مشاوران مالی به افراد کمک می کنند تا در مورد مدیریت پول تصمیم گیری عاقلانه ای انجام دهند. آنها وضعیت مالی فرد را ارزیابی می کنند، نیازها و اهداف او را می فهمند و سپس توصیه هایی در مورد چگونگی دستیابی بهتر به اهداف ارائه می نمایند. برخی از مشاوران مالی که دارای پیشینه های متنوعی هستند، قادرند مجموعه ای از خدمات عمومی مالی را ارائه دهند، اما برخی دیگر روی یک حوزه خاص مانند بازنشستگی یا قانون مالیات تمرکز می کنند و به صورت تخصصی مشاوره می دهند.

مشاوران مالی در محیط های مختلفی کار می کنند. بسیاری از آنها توسط شرکتهای بزرگ متمرکز بر سرمایه گذاری، امور مالی یا بیمه استخدام می شوند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است کار در یک شرکت کوچک یا مستقل را ترجیح دهند. برخی مشاوران مالی نیز به صورت فردی و مستقل کار می کنند. آنان می بایست برای کار خود جذب مشتری و بازاریابی انجام دهند؛ به همین دلیل بخشی از زمان خود را به تدریس سمینارها اختصاص می دهند.

مسیر تحصیل و یادگیری چشم انداز مشاور مالی

حداقل نیاز تحصیلی برای مشاوران مالی که به عنوان مشاورین مالی یا مشاوران اقتصادی شناخته می شوند، مدرک لیسانسی مرتبط است، به طور معمول در امور مالی، رشته های حسابداری، تجارت، اقتصاد، آمار یا یک زمینه مشابه لازم است. دانشجویان باید در مباحثی چون مدیریت ریسک، مالیات، سرمایه گذاری و برنامه ریزی املاک دانش کسب کنند.

مشاوران مالی باید اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت مشتریان خود را -که برای مثال شامل بازنشستگی، پس انداز یا اهداف دیگر می شود –  بفهمند و راه هایی برای کمک به مشتریان خود در رسیدن به این اهداف ارائه دهند. مشاور مالی انواع مختلف سرمایه گذاری را توضیح داده و مناسب ترین آن را برای هر فرد حقیقی یا حقوقی توصیه می نماید؛ همچنین در مورد نوع و سطح بیمه ای که برای مشتری لازم است تصمیم می گیرد و اطمینان حاصل می کند که فرم های مالیاتی و سایر اسناد مالی، مطابق مقررات و معتبر هستند. اکثر مشاوران مالی حداقل باید یکی از گواهینامه های موجود بسیار در ارتباط با حوزه شغلی خود را کسب کنند که بسته به مقررات، درجات تحصیلی و فضاهای شغلی در هر کشور متفاوت است. علاوه بر این، مدرک کارشناسی ارشد در امور مالی یا یک موضوع مرتبط می تواند یک مزیت رقابتی محسوب شود.

برای شناسایی یک شرکت حسابداری خوب عوامل مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن تسلط کامل به تمام روش های حسابداری، جدیدترین به روز رسانی ها و تغییران آن، روش های حل اختلاف های مالی و غیره است.علم حسابداری زبان تجارت است و از زیر شاخه های رشته مهندسی میباشد.تهیه گزارش های مالی اطلاعات کاملی در اختیار طرفین مالی قرار میدهد…

ارایه خدمات مشاوره ای در شرکت حسابداری

ادامه مقاله

رشد شغلی وچشم اندازمشاور مالی، دورنما و چشم اندازها

مشاور مالی به ویژه طی چند سال آینده چشم انداز مشاور مالی و درخشانی خواهد داشت. این امر به دو دلیل است. با پیش بینی شکل گیری مشاغل جدید طی چند سال آینده نیاز به مشاور مالی از سوی صاحبان آن مشاغل به طور چشمگیر رو به فزونی خواهد گذاشت. علاوه بر این با افزایش جمعیت سالخورده و بازنشسته و توجه بسیاری که این قشر به امور مالی خود دارد، تقاضا برای مشاور مالی افزایش خواهد یافت. با شرایط اقتصادی و وقوع بحران های احتمالی در آینده، همه ی افراد و اقشار جامعه نسبت به مدیریت امور مالی خود و سرمایته گذاری ها و پس اندازهای هوشمندانه حساس تر شده و به این ترتیب تقاضا برای دریافت خدمات مشاور مالی بیش از پیش افزایش خواهد یافت.  خدماتی که یک مشارو مالی ارائه می دهد، دیگر از سوی یک بانک دار سنتی دریافت نخواهد شد و این ارزش شغلی و حرفه ای مشاوران مالی را بیش از پیش بالا خواهد برد.

مشاغل مرتبط با امور مالی و چشم اندازمشاور مالی

فردی که تصمیم دارد مشاور مالی باشد، باید در خصوص مشاغل و حوزه های کاری مرتبط با شغل خود اطلاعات داشته باشد. حوزه مالی، حوزه ای بسیار گسترده و هر شغل در این حوزه، در میزان درآمد، میزان رشد و آموزش متفاوت است. از جمله این مشاغل و رشته ها که با حوزه ی کاری مشاور مالی در ارتباط خواهد بود، می توان به تحلیل گران مالی، نمایندگی های فروش اوراق بها دار و کالا ها (کارگزاران بورس)، مدیران مالی، پژوهشگران و بازرسان مالی، حسابداران و حسابرسان، بیمه گران، کارشناسان اقتصادی و نیز مشاوران یا تحلیل گران مدیریت کسب و کار اشاره نمود.

مشاوران مالی به طور معمول با مشتری های خاص کار می کنند، اما مشاغل دیگر که نمونه هایی از آن ها را در بالا ذکر کردیم، می توانند در زمینه ی امور مالی مهارتها و ترجیحات شخصی مختلفی – از تجزیه و تحلیل روند مصرف کننده گرفته تا مطالعه نوسانات بورس سهام و مدیریت امور مالی شرکتها- را تجربه کنند. بنابراین این حوزه مالی با این گستردگی می تواند تنوع و پتانسیل های بسیاری برای انتخاب های تخصصی داشته باشد.

سطح درآمدی و چشم انداز مشاور مالی در مقایسه با یک حسابدار یا یک تحلیل گر بودجه بالاتر است. مشاور مالی از نظر درآمد با یک تحلیل گری مالی تقریبا سطح درآمد برابری دارد.

با توجه به مطالب ارائه شده و اطلاعات موجود در خصوص وضعیت فعلی و آینده ی شغل مشاوره مالی می توان دریافت که این حوزه ی حرفه ای از چشم انداز مشاور مالی در آینده بهره مند است و پتانسیل هایی وجود دارد که می تواند افراد در حال تحصیل و جویای شغل در این حوزه را به افراد موفقی تبدیل نماید. علاوه بر کسب اطلاعات در خصوص رشته و چشم انداز مشاور مالی، لازم است افراد حتما به استعدادها و علاقه مندی های خود نیز توجه نموده و هم چنین مشکلات احتمالی این شغل را نیز بررسی نمایند.