وظایف مودیان مالیات بر درآمد املاک اجاری

قانون ارزش افزوده

وظایف مودیان مالیات بر درآمد املاک اجاری

* مشمولان موضوع معافیت ماده 57 ق.م.م (اشخاصی که هیچگونه درآمد دیگری ندارند)باید اظهارنامه­ای به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچ گونه درآمد دیگری ندارند. اداره امور مالیاتی مربوط باید خلاصه مندرجات اظهارنامه مودی را به اداره امور مالیاتی محل سکونت مودی ارسال دارد و در صورتی که ثابت شود اظهارنامه مودی خلاف واقع است، مالیات متعلق به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد.چون در ماده 57 ق.م.م موعدی برای تسلیم اظهارنامه مخصوص این ماده م عین نشده، مودی در هر مرحله از مراحل تشخیص و حل اختلاف و وصول و اجرا می­تواند با تسلیم اظهارنامه مذکور تقاضای اعطای معافیت نماید.

* مطابق ماده 80 ق.م.م مودیان موضوع فصل مالیات بر درآمد املاک مکلف­اند اظهارنامه مالیاتی خود را روی نمونه­ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و در دسترس آنها قرار می­گیرد تنظیم و تا آخر تیر ماه سال بعد به انضمام مدارک مربوط به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و مالیات متعلق را طبق مقررات پرداخت نمایند.

نکته- به استناد تبصره ذیل ماده 110 ق.م.م اشخاص حقوقی در صورت داشتن درآمد اجاره املاک بایستی درآمد مشمول مالیات ناشی از اجاره املاک را نیز در اظهارنامه و صورت­های مالی ملحوظ و حسب مورد مالیات آن را پرداخت نمایند.

وظایف پرداخت کنندگان مال الاجاره املاک (مستاجرین)

مطابق تبصره 9 ماده 53 ق.م.م در صورتی که مستاجرین اشخاص حقوقی اعم از دولتی یا خصوصی و یا نهادهای عمومی غیردولتی باشند پرداخت کنندگان مال الاجاره هنگام پرداخت اجاره بها مکلف­اند مالیات متعلقه را براساس قانون محاسبه و کسر و ظرف مدت ده روز پس از کسر مالیات مربوطه را به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک پرداخت و رسید آن را به موجر تسلیم نمایند.

نکته: در اجرای تبصره 9 ماده 53 ق.م.م موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد:

چنانچه اجاره املاک ماهیانه سه ماهه، شش ماهه و یا سالیانه پرداخت شود تکلیف فوق حسب مورد به ترتیب 12 مرتبه، 4 مرتبه، 2 مرتبه و یا یک مرتبه در سال باید انجام شود.

واحد مالیاتی صلاحیت دار برای وصول مالیات تکلیفی[1] اجاره اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک می­باشد.

چون مکلفین به کسر و پرداخت مالیات تکلیفی به استناد ماده 199 ق.م.م دارای مسئولیت تضامنی با مودی در پرداخت مالیات می­باشند لذا در صورتی که موجر مالیات متعلقه را پرداخت نمایند مطالبه مالیات از مستاجر منتفی بوده و صرفاً باید جریمه متعلقه را وصول نمود.

وظایف مودیان مالیات بر درآمد

براساس رأی شماره 12830/4/30 هیات عمومی شورای عالی مالیاتی مستاجرین ملک مورد استفاده به صورت اجاره دست دوم که از غیر مالک اجاره گردیده است مکلف به اجرای تبصره 9 ماده 53 ق.م.م نمی­باشند.

چون مأخذ مالیات تکلیفی تبصره 9 ماده 53 ق.م.م مال الاجاره­های پرداختی می­باشد لذا در رهن مرتهن تکلیفی نسبت به محاسبه و کسر مالیات ندارد.

مثال 16- شرکت پیشرو پیمان ساختمانی را از خانم بحری به مبلغ یکصد میلیون ریال در ماه به مدت سه سال از تاریخ 1/1/1382 اجاره نمود و طبق قرارداد اجاره که به صورت سند رسمی در دفترخانه تنظیم شده مال الاجاره باید هر شش ماه پرداخت شود. در این صورت مالیات درآمد اجاره مالک که بایستی توسط شرکت مستاجر محاسبه و کسر شود به شرح ذیل خواهد بود:

معافیت موضوع ماده 53 ق.م.م                           25.000.000 = 25% × 100.000.000

درآمد ماهیانه اجاره مشمول مالیات 75.000.000 = 25.000.000 – 100.000.000

درآمد سالیانه اجاره مشمول مالیات 900.000.000 = 12 × 75.000.000

مالیات سالیانه درآمد اجاره   251.000.000 = نرخ ماده 131 ق.م.م × 900.000.000

مالیات شش ماهه اول           125.500.000 =

مالیات شش ماهه دوم 125.500.000 = 125.500.000 – 251.000.000

[1] مطابق قنون مالیاتهای مستقیم اشخاص ثالث مکلف می­شوند از برخی پرداختهای معین به اشخاص حقیقی یا حقوقی مبالغی به عنوان علی الحساب مایاتی یا مالیات قطعی دریافت کنندگان وجوه کسر و به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز و رسید آن را به مودی تسلیم نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی تمامی مشاغل نیازمند دانش مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی و اهمیت مشاوره مالیاتی برای روبه رو شدن با قانون مالیات سازمان امور

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...