دیرش چیست؟

دیرش چیست؟

 

✅ دیرش چیست؟

دیرش را می‌توان با دو رویکرد تعریف کرد. در رویکرد اول که از دیرش مکالی گرفته شده است، دیرش میانگین موزون زمانی است که طول می‌کشد تا اصل مبلغ سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، توسط جریان‌های نقد حاصل از این اوراق، بازگشت داده شود.

در رویکرد دوم دیرش شاخصی است که تعیین می‌کند اگر نرخ بهره بازار (بازده تا سررسید) یک درصد تغییر کند، ارزش اوراق قرضه چه مقدار تغییر خواهد کرد. بنابراین، دیرش را می‌توان تقریبی از درصد تغییر قیمت اوراق بهادار به ازای یک درصد تغییر در بهره (بازدهی) تفسیر کرد. اما چرا تقریب؟دیرش چیست؟

ارزش اوراق قرضه با نرخ بهره رابطه عکس دارد. یعنی اگر نرخ بهره کاهش یابد، ارزش اوراق قرضه افزایش می‌یابد و برعکس. بنابراین، تعیین معادله‌ای که رابطۀ دقیق میان ارزش اوراق قرضه و نرخ بهره را مشخص سازد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این رابطه از بسط تیلور به دست می‌آید. اگر معادلۀ مذکور را رسم نماییم به یک منحنی (هذلولی) خواهیم رسید نه یک خط صاف. دیرش، شیب این منحنی است.دیرش چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در مقادیر کوچک تفاوت چشم‌گیری میان خط و منحنی وجود ندارد. در نتیجه با تقریب در صورتی که تغییرات نرخ بهره بسیار کوچک باشد، برای راحتی کار می‌توان شکل هذلولی را به صورت یک خط صاف در نظر گرفت. همین امر موجب می‌گردد تا تغییرات قیمت دقیق محاسبه نگردد.

✅ دیرش به زبان ساده

دیرش را دو جور می‌توان تفسیر کرد. در رویکرد اول دیرش مفهومی مشابه دوره بازگشت سرمایه دارد و به معنای مدت زمانی است که باید دارنده اوراق قرضه تا دریافت پرداخت‌های نقدی اوراق صبر کند. مثلاً دیرش اوراق قرضه بدون کوپن معادل تعداد سال‌های باقی‌مانده تا سررسید آن است.

در رویکرد دوم دیرش میزان حساسیت قیمت اوراق قرضه را نسبت به نوسانات نرخ بهره بازار (نرخ بازده تا سررسید) نشان می‌دهد. هرچقدر دیرش بیشتر باشد حساسیت اوراق قرضه نسبت به تغییرات نرخ بازده بیشتر بوده و درنتیجه ریسک آن بیشتر است.دیرش چیست؟

دیرش چیست؟

حق سنوات کارگران

مطابق با ماده 24 قانون کار: درصورت خاتمه قرارداد کار، کار معین یامدت موقت، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد، یکسال یا بیشتر، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه، اعم از متوالی یا متناوب براساس آخرین حقوق مبلغی معادل یکماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید .دیرش چیست؟

مطابق ماده 32 قانون کار اگر خاتمه قرارداد کار در نتیجه، کاهش توانائیهای جسمی و فکری ناشی از کار کارگر باشد (بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهداشت و درمان منطقه با معرفی شورای اسلامی کار و یا نمایندگان قانونی کارگر) کارفرما مکلف است به نسبت هرسال سابقه خدمت، معادل دوماه آخرین حقوق به وی پرداخت نماید . منظور از حقوق در 2 ماده فوق یا مبنای محاسبه حق سنوات در کارگاههایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند مزد گروه و پایه (مزد مبنا) و در واحدهایی که فاقد طرح می‌باشند مزد ثابت (مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل) خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره

اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...