ضرورت تهیه صورت جریان وجوه نقد

ضرورت تهیه صورت جریان وجوه نقد سرمایه گذاران عموماً به سود خالص بعنوان یک معیار کلیدی از سلامت مالی و همچنین بعنوان دورنمایی از آینده شرکت نگاه می¬کنند نمودار زیر سود خالص را در کنار

ضرورت صورت جریان وجوه نقد
سرمایه گذاران عموماً به سود خالص بعنوان یک معیار کلیدی از سلامت مالی و همچنین بعنوان دورنمایی از آینده شرکت نگاه می¬کنند نمودار زیر سود خالص را در کنار جریانهای نقدی ناشی از فعالیتهای عملیاتی جهت یک دوره زمانی هفت¬ساله نشان می¬دهد.
همانطور که ملاحظه می¬شود شرکت یک الگوی سودآوری پیوسته و همچنین در برخی دوره¬ها رشد در سود را نمایش می¬دهد. بین سالهای ۱ تا ۴ سود خالص این شرکت حدود ۳۲ درصد رشد داشته است یعنی از ۳۱ میلیون دلار به ۴۱ میلیون دلار، آیا شما انتظار دارید که این سودآوری ادامه یابد؟شرکت همچنین به طور مداوم سود سهامداران و بهره¬های بانکی را پرداخت می-نمود،‌قاعدتاً باز هم انتظار دارید که این شرکت به همین منوال قادر به فعالیت باشد؟‌سرمایه¬گذاران با خرید سهام شرکت به این پرسش پاسخ بلی دادند.

ضرورت صورت جریان وجوه نقد
18 ماه بعد شرکت فروشگاههای زنجیره¬ای W.T.GRANT متعلق به ویلیام توماس گرانت اعلام ورشکستگی کرد. این دومین ورشکستگی بزرگ در تاریخ ایالات متحده آمریکا می¬باشد. (عملکرد شرکت از 1906 تا 1976)
چطور چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد؟ همانطوریکه در نمودار ملاحظه می¬کنید اولین خط در نمودار نشان می¬دهد که شرکت یک جریان نقدی عملیاتی منفی را طی چندین سال تجربه کرده است. در حالیکه سود شرکت رشد داشته است.

ضرورت صورت جریان وجوه نقد
چگونه ممکن است که یک شرکت جریانهای نقدی منفی نشان دهد در حالیکه در صورتهای مالی خود اعلام سود می¬نماید؟‌
پاسخ این سئوال بدین صورت است که شرکت گرانت قادر به جمع¬آوری طلبهای خود ناشی از فروش¬های نسیه نبوده و بدین دلیل جریانهای نقدی کمتر از سود خالص بوده است.
سرمایه¬گذارانی که صورت جریان وجوه نقد شرکت مذکور را تحلیل کرده بودند خیلی زودتر زنگ خطر مشکلات ناشی از فعالیتهای عملیاتی را شنیده بودند

-مشاور مالیاتی-شرکت حسابداری -مشاور مالی -وکیل مالیاتی

-مشاور مالیاتی-شرکت حسابداری -مشاور مالی -وکیل مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره

اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...