‌قانون تشکیل سازمان حسابرسی

نکات کلیدی در تاییدیه سهام تائيديه
فرمولنویسی و کار با تابعها
آبان ۳۰, ۱۳۹۶
نکات کلیدی در تاییدیه سهام تائيديه
‌قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی
آبان ۳۰, ۱۳۹۶
نکات کلیدی در تاییدیه سهام تائيديه

نکات کلیدی در تاییدیه سهام تائيديه

‌قانون تشکیل سازمان حسابرسی
‌ماده واحده – دولت مکلف است ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون “‌سازمان حسابرسی” تأسیس و کلیه کادر متخصص و پرسنل مورد نیاز را‌از واحدهای حسابرسی وزارتخانه‌ها یا مؤسسات و شرکتهای دولتی یا وابسته به دولت با حفظ سوابق خدمتی به سازمان مزبور منتقل نماید.
‌تبصره ۱ – استخدام جدید فقط در صورت نیاز، و با تصویب هیأت وزیران بلامانع است.
‌تبصره ۲ – وظایف سازمان حسابرسی به قرار زیر است:
۱ – انجام وظایف بازرس قانونی و امور حسابرسی سالانه مؤسسات و شرکتهای دولتی و بانکها و سایر دستگاههای عمومی و سازمانهای وابسته به‌دستگاههای مذکور مانند بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید و شرکتها و مؤسسات تحت پوشش دولت که طبق اساسنامه و مقررات داخلی مربوط به خود‌ملزم به حسابرسی می‌باشند. وظیفه مزبور در انحصار سازمان حسابرسی است.
۲ – ارائه خدمات مالی به وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکتهای دولتی و سایر دستگاههای عمومی و سازمانهای وابسته به دستگاههای مذکور در‌صورت درخواست آنها.
۳ – تربیت و آموزش افراد متعهد جهت تأمین کادر متخصص مورد نیاز.
۴ – تدوین اصول و ضوابط فنی قابل قبول حسابداری و حسابرسی.
‌تبصره ۳ – این سازمان وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
‌تبصره ۴ – اساسنامه سازمان حسابرسی حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط نخست وزیری، وزارت امور اقتصادی و‌دارایی و دیوان محاسبات کشور تهیه و پس از تصویب هیأت وزیران جهت تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی تقدیم و آیین‌نامه استخدامی‌سازمان حسابرسی حداکثر ظرف سه ماه پس از تشکیل، توسط سازمان مزبور با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهیه و برای تصویب به هیأت‌وزیران تقدیم می‌شود.
‌تبصره ۵ – از تاریخ تشکیل این سازمان کلیه قوانین و مقررات مغایر ملغی و کلیه دستگاههای حسابرسی دولتی یا وابسته به دولت منحل می‌گردد و‌کلیه درآمدها و اعتبارات و منابع مالی و اموال منقول و غیر منقول و سایر امکانات آنها در اختیار سازمان حسابرسی قرار می‌گیرد. منابع تأمین هزینه‌های‌ناشی از اجرای این قانون از این محل و از محل وجوه دریافتی از مؤسسات و شرکتهای دولتی و عمومی بابت ارائه خدمات حسابرسی و مالی بوده و‌سود ویژه این سازمان به خزانه کل کشور واریز می‌گردد.
‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و پنج تبصره در جلسه روز دوشنبه پنجم دی ماه یک هزار و سیصد و شصت و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و‌به تأیید شورای نگهبان رسیده است.
‌رئیس مجلس شورای اسلامی – اکبر هاشمی

‌قانون اصلاح ماده واحده قانون تشکیل سازمان حسابرسی
‌ماده واحده – به موجب این قانون عبارت “‌ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون” در متن ماده واحده قانون تشکیل سازمان حسابرسی مصوب۶۳٫۱۰٫۵ مجلس شورای اسلامی به “‌ظرف سه ماه از تاریخ تصویب اساسنامه این قانون” اصلاح می‌گردد.
‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه روز پنجشنبه پنجم مهر ماه یک هزار و سیصد و شصت و سه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ۱۳۶۳٫۷٫۱۰ به تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است.
‌رییس مجلس شورای اسلامی – اکبر هاشمی

arman
arman
شرکت آرمان پرداز خبره بیش از 15سال سابقه فعالیت در زمینه حسابداری وحسابرسی وخدمات مشاوره مالی ومالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.