گزینش اعضای گروه حسابرسی

حسابرسی.

گزینش اعضای گروه حسابرسی

بیشترین تعداد حسابرسیها توسط گروه­هایی متشکل از 1 تا 8 حسابرس انجام می­شود. بیشتر حسابرسیها توسط گروه­هایی متشکل از 1 تا 8 حسابرس انجام می­شود. بیشتر حسابرسیها توسط 2 یا 3 حسابرس مستقر در محل کار واحد مورد رسیدگی و یک یا دو عضو دیگر انجام می­شود که از واحد حسابرسی داخلی بر اجرای حسابرسی، نظارت و سرپرستی می­کنند.

هر گروه حسابرسی معمولاً وظایف گوناگونی را به عهده دارد که هر عضو گروه بخشی از آن را انجام می­دهد. اول، سرپرست گروه حسابرسی است که مسئولیت انتخاب واحد مورد رسیدگی و تعیین هدفها و دامنه حسابرسی را به عهده دارد. این عضو در بیشتر موارد یکی از روسای دایره حسابرسی داخی است و هر چند که ممکن است در اجرای عملیات حسابرسی نقش چندان فعالی نداشته باشد اما، مسئولیت نهایی حسابرسی و نتایج بدست آمده از آن بر عهده او است.

دوم، فردی است که مسئولیت هماهنگی کلی کار حسابرسی را در گروه به عهده دارد و این مسئولیت شامل تخصیص کار به اعضای گروه، هماهنگی کار حسابرسی با سایر کارهایی که همزمان در واحد حسابرسی داخلی اجرا می­شود حل و فصل مسایل و مشکلات حسابرسی در مواقع ضروری و بررسی کلیه مدارک و مستندات مربوط به عملیات حسابرسی است. این عضو معمولاً یکی از مدیران حسابرسی است که بر حسب اندازه و ماهیت حسابرسیها ممکن است به محل کار حسابرسان در واحد مورد رسیدگی سر بزند یا نزند.

سوم، سرپرست حسابرسی سرپرست گروه یا حسابرس مسئول کار است که در محل واحد مورد رسیدگی استقرار می­یابد و معمولاً از بین کارکنان ارشد واحد حسابرسی داخلی می­باشد. مسئولیت این عضو اجرای کار حسابرسی و ایجاد هماهنگی در فعالیتهای روزانه هر یک از اعضای گروه است.

دیگر اعضای گروه را کارکنان حسابرسی شامل کارورزان و حسابرسان ارشد  تشکیل می­دهد که مسئولیت اجرای مراحل مختلف عملیات حسابرسی را به عهده دارند.

بدیهی است در حسابرسیهای کوچک یا در واحدهای حسابرسی داخلی که تعداد اندکی حسابرس برای انجام حسابرسیها در اختیار دارند این گونه وظایف و مسئولیتها به گونه­ای تقسیم می­شود که یک حسابرس ممکن است یش از یک مسئولیت را عهده­دار شود. برخی واحدهای حسابرسی داخلی فقط یک حسابرس در اختیار دارند و این حسابرس به تنهایی عهده­دار همه وظایف و مسئولیتهای یاد شده است.

گروه­های مختلف حسابرسی ممکن است براساس ماهیت و اندازه کار حسابرسی تعیین شوند. برای مثال حسابرسی عملیات در یک شرکت مهندسی به تخصصهای متفاوتی از حسابرسی مالی حسابهای دریافتنی نیاز دارد. در یک محیط کامپیوتری ممکن است به یک کارشناس کامپیوتر نیاز باشد یا در یک نمونه گیری پیچیده ممکن است وجود یک کارشناس نمونه گیری آماری ضروری باشد. بدیهی است حسابرسیهای با حجم و اندازه بزرگتر، یا به حسابرسان بیشتری نیازمند است یا به مدت زمان بیشتر و هر دوی این­ها برای زمان­بندی آزمونهای حسابرسی عامل موثری به شمار می­روند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی تمامی مشاغل نیازمند دانش مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی و اهمیت مشاوره مالیاتی برای روبه رو شدن با قانون مالیات سازمان امور

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...