چه عواملی واقعا نرخ ارز را در يک اقتصاد تعيين می‌کنند؟‎

چه عواملی واقعا نرخ ارز را در يک اقتصاد تعيين می‌کنند؟‎ ارز هم مثل هر کالا يا دارايی ديگر دارای يک قيمت نسبی است و يک قيمت اسمی. در اقتصاد آن چه قيمت تلقی می‌شود در واقع قيمت نسبی هر چيز است

چه عواملی واقعا نرخ ارز را در يک اقتصاد تعيين می‌کنند؟‎

ارز هم مثل هر کالا يا دارايی ديگر دارای يک قيمت نسبی است و يک قيمت اسمی. در اقتصاد آن چه قيمت تلقی می‌شود در واقع قيمت نسبی هر چيز است. قيمت برنج به نسبت قيمت گندم و قيمت گندم به نسبت قيمت گوشت و قيمت کفش به نسبت قيمت ساير کالاها و تمام کالاها و دارايی‌ها مثل املاک، طلا، و ارز را هم شامل می‌شود.

بنابراين قيمت نسبی دلار به اين بر می‌گردد که مردم چگونه خيار، خربزه، نان، جوراب، سکه طلا، مستقلات … را با دلار مقايسه می‌کنند و چه عواملی سبب می‌شود که مردم در يک روز قيمت نسبی بالاتری برای دلار تعيين کنند نسبت به روز قبل.

قيمت نسبی را هم برای همه چيز عرضه و تقاضا تعيين می‌کند. در اين جا است که ارز با يک کالای ديگر مثل اقلام خوراک متفاوت خواهد بود. از جمله عواملی که عرضه و تقاضای ارز را تعيين می‌کنند:
@hesabdariirani
1⃣تراز بازرگانی خارجی: اگر صادرات ما نسبت به واردات افزايش يابد عرضه ارز افزايش می‌يابد و قيمت ارز کاهش می‌يابد.

2⃣تراز مبادله خارجی: اگر قيمت کالاهايی که صادر می‌کنيم نسبت به قيمت کالاهايی که وارد می‌کنيم افزايش يابد برای هر مقدار صادرات ارز بيشتری حاصل می‌شود و در نتيجه می‌تواند اثر کاهشی بر قيمت ارز داشته باشد.

3⃣شرايط سياسی: اين که مردم اعتماد خود را به شرايط داخلی کشور از دست بدهند، و به دليل تصور بحران داخلی، بحران بين‌المللی، نقض حقوق مالکيت و مهاجرت صاحبان ثروت و صاحبان سرمايه انسانی….

4⃣ کسری بودجه‌های دولت

5⃣عامل اساسی ديگری که در تعيين قيمت ارز دخيل است و قيمت اسمی آن را تعيين می‌کند نرخ تورم داخلی در مقايسه نرخ تورم خارجی است.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی تمامی مشاغل نیازمند دانش مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی و اهمیت مشاوره مالیاتی برای روبه رو شدن با قانون مالیات سازمان امور

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...