دو روش کاهش هزینه کل محصول برای دستیابی به هزینه هدف موردنظر را توضیح دهید. کدام‌یک در صنایع الکترونیکی متداول‌تر است؟ در صنایع تولیدی تجهیزات خاص چه طور؟

هزینه کل

13-1 دو روش کاهش هزینه کل محصول برای دستیابی به هزینه هدف موردنظر را توضیح دهید. کدام‌یک در صنایع الکترونیکی متداول‌تر است؟ در صنایع تولیدی تجهیزات خاص چه طور؟

شرکت برای کاهش هزینه‌ها به یک سطح هزینه هدف، دو گزینه پیش رو دارد:

1-کاهش هزینه‌ها به سطح هزینه هدف به‌وسیله یکپارچه‌سازی فن‌آوری تولید جدید، با استفاده از تکنیک‌های مدیریت هزینه پیشرفته نظیر هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت و بهره‌وری بالاتر از طریق بهبود سازمان و روابط نیروی کار. این روش کاهش هزینه در صنایع تولیدی تجهیزات خاص متداول‌تر است.

2- کاهش هزینه به سطح هزینه هدف با طراحی مجدد یک محصول پرطرفدار. این روش متداول­تر از گزینه قبل است، زیرا سهم هزینه­ها در مرحله طراحی را نسبت به هزینه‌های چرخه عمر محصول بیشتر در نظر می­گیرد (نمودار 3-13 را مشاهده کنید). با توجه دقیق به طراحی، کاهش قابل‌توجهی در هزینه کل امکان‌پذیر است. شرکت‌های ژاپنی در این رویکرد به هزینه‌یابی بر مبنای هدف پیشرو بودند، به‌ویژه شرکت تویوتا که در سال 1960 آن را به اجرا درآورد. این روش کاهش هزینه در صنایع الکترونیکی متداول‌تر است.

13-2 چرخه عمر فروش به چه معناست؟ مراحل چرخه عمر فروش را بیان کنید و تفاوت آن با چرخه عمر هزینه را بیان نمایید.

چرخه عمر فروش به مراحل فروش محصول در بازار اشاره دارد از عرضه محصول تا افول و خروج آن از بازار. در مقابل چرخه عمر هزینه به فعالیت‌ها و هزینه‌های متحمل شده‌ای اشاره می‌کند که موجب توسعه، طراحی، ساخت، فروش و خدمات پس از فروشان محصول می‌شود. مراحل چرخه عمر فروش عبارت‌اند از:

مرحله 1: معرفی محصول

در این مرحله رقابت اندک است هرقدر مشتریان از کالای جدید آگاه‌تر شوند، مقدار فروش اندک‌اندک بالاتر می‌رود. به علت مخارج بالای تحقیق و توسعه، مخارج سرمایه‌ای مربوط به راه‌اندازی واحدهای تولیدی و اقدامات مربوط به بازاریابی، هزینه‌ها به‌صورت نسبی بالاست. قیمت‌ها به‌صورت نسبی بالا هستند زیرا محصول متمایز است و در این مرحله هزینه‌ها بالاست. محصولات گوناگون عرضه نمی‌شود (تنوع در محصول اندک است).

مرحله 2: رشد

با متنوع شدن محصول، فروش با سرعت زیادی بالا می‌رود. به سبب متمایز بودن محصول یا محصولات منافع زیادی نصیب شرکت می‌شود. رقابت افزایش می‌یابد و قیمت‌ها رول به کاهش می‌روند.

مرحله 3: بلوغ (اشباع)

فروش کماکان (ولی با آهنگ کاهنده) افزایش می‌یابد. تعداد شرکت‌های رقیب و گوناگونی محصولات رو به کاهش می‌رود. قیمت‌ها بیشتر کاهش می‌یابند و مسئله متمایز بودن محصول اهمیت خود را از دست می‌دهد. با توجه به کیفیت محصول و جنبه‌های کارکردی آن (از دیدگاه رقابت) رقابت ازنظر هزینه‌ها مطرح می‌شود.

مرحله 4: سیر نزولی (قهقرائی).

قیمت‌ها و فروش رو به کاهش می­روند و تعداد رقیبان هم سیر نزولی می‌پیماید. در این روش بازماندگان توجه خود را معطوف به بازده ناشی از تمایز، کنترل هزینه‌ها و کیفیت عالی کالا و خدمات می‌کند. کنترل هزینه‌ها و شبکه توزیع از عواملی هستند که می‌توانند بقا و دوام شرکت را تضمین نمایند.

13-3 آیا استراتژی قیمت‌گذاری طی مراحل مختلف چرخه عمر فروش تغییر می‌یابد؟ توضیح دهید چطور؟

رویکرد قیمت‌گذاری استراتژیک طی چرخه عمر فروش محصول تغییر می‌یابد. در مرحله اول قیمت‌گذاری نسبتا بالا انجام می‌شود تا هزینه‌های تحقیق و توسعه را پوشش داده و بتوان از مزیت تمایز محصول و تقاضای جدید برای محصول بهره گرفت. در مرحله دوم، احتمالأ قیمت‌گذاری نسبتاً بالا می‌ماند، در این حالت شرکت می‌کوشد تا از رشدش در بازار سودآوری کسب نماید، به‌طور جایگزین جهت حفظ و افزایش سهم بازار در این زمان، قیمت‌های نسبتاً پایین (قیمت‌گذاری نفوذی) ممکن است بکار رود. در مراحل بعدی، قیمت‌گذاری بیشتر جنبه رقابتی به خود گرفته و روش‌های هزینه‌یابی چرخه عمر و هزینه‌یابی هدف مورداستفاده قرار می‌گیرد که درعین‌حال شرکت بیشتر قیمت­پذیر است تا اینکه  قیمت­گذار باشد.

13-4. آیا روش‌های مدیریت هزینه در طی چرخه‌ی عمر فروش محصول تغییر می‌کند؟ چگونگی آن را توضیح دهید.

در مرحله‌ی معرفی و به سمت مرحله‌ی رشد، نخستین نیاز تجزیه‌وتحلیل زنجیره‌ی ارزش است که به شیوه‌ای مقرون‌به‌صرفه در طراحی محصولات برسیم. همچنین بودجه‌های جامع (فصل 10) در مراحل اولیه برای مدیریت جریان وجوه نقد استفاده می‌شوند. در زمانی هزینه‌های توسعه‌ای بالا وجود دارد که درآمدهای فروش هنوز نسبتاً اندک هستند. سپس در مراحل بعدی، استراتژی به رهبری بهای تمام‌شده تغییر می‌یابد. هدف سیستم مدیریت هزینه عبارت است از: فراهم کردن بودجه‌های تفصیلی و ابزارهای هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت برای دستیابی به اطلاعات دقیق هزینه.

13-5. هزینه‌یابی هدف چيست؟ كاربرد آن در شرکت چيست؟

هزینه‌یابی هدف روشي است که توسط آن شرکت هزینه‌ی موردنظر (بهای تمام‌شده) محصول را، با توجه به قیمت بازار رقابتی تعیین می‌کند، به‌طوری‌که شرکت می‌تواند سود موردنظر را کسب کند. این روش توسط شرکت‌های تولیدی مختلف به‌ویژه در صنایع خودروسازی و محصولات مصرف‌کننده (قابل‌فروش)، از قبیل هوندا، تویوتا، فورد، فولکس‌واگن و اليمپوس كامرا استفاده می‌شود.

13-6 هزینه‌یابی چرخه محصول چیست؟ و چرا از آن استفاده می‌شود؟

هزینه‌یابی چرخه عمر محصول کل هزینه چرخه عمر محصول را در نظر گرفته و درنتیجه یک‌ چشم­انداز کامل‌تری از بهای تمام‌شده محصول و سودآوری محصول فراهم می‌نماید. از آن برای مدیریت کل هزینه‌های محصول در سراسر چرخه عمر استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال هزینه‌های طراحی و توسعه ممکن است به‌منظور کاهش هزینه‌های تولیدی و هزینه‌های خدمات بعد از چرخه عمر محصول افزایش یابند.

13-7. پنج گام تئوری گلوگاه‌ها (محدودیت­ها) را نام ببرید و هدف هرکدام را توضیح دهید؟ مهم‌ترین گام کدام است، چرا؟

(محدودیت، عامل محدودکننده، گلوگاه = constraint)

پنج گام در تجزیه‌وتحلیل (تئوری گلوگاه‌ها) TOC وجود دارد:

گام اول: شناسایی گلوگاه

استفاده از یک نمودار جریان عملیات (گردش عملیات). محدودیت منبعی است که باعث می‌شود سطح تولید کمتر از سطح تقاضای بازار شود.

گام دوم: تعیین کارآترین بهره‌برداری از هر محدودیت

 • تصمیم‌گیری در مورد ترکیب محصول: بر اساس ظرفیت موجود در گلوگاه، سودآورترین ترکیب محصول را پیدا کنید.

 • حداکثر کردن جریان از میان گلوگاه:

 • کاهش زمان راه‌اندازی

 • کاهش مقادیر اضافی

 • تمرکز بر روی توان عملیاتی (عملکرد) به‌جای کارآیی (بهره‌وری)

گام سوم: حداکثر کردن جریان از میان گلوگاه

هدف از گام سوم این است که ببینیم همه‌ی منابع هماهنگ هستند و گلوگاه، بدون ساخت موجودی کار در جریان، به کار گرفته شود.

گام چهارم: افزایش ظرفیت روی منابع محدودشده

در ظرفیت اضافی سرمایه‌گذاری کنید، اگر افزایش توان عملیاتی از هزینه‌ی سرمایه‌گذاری بیش‌تر باشد به سرمایه‌گذاری اقدام نکنید تا زمانی که مرحله‌ی دوم و سوم کامل شوند که با ظرفیت موجود، بهره‌وری فرآیند از میان گلوگاه حداکثر شود.

گام پنجم: طراحی مجدد فرآیند تولید به‌منظور انعطاف‌پذیری و عملکرد سریع

طراحی مجدد از فرآیند تولید محصول را برای دستیابی به عملکرد سریع‌تر موردتوجه قرار دهید.

می‌توان استدلال کرد که هر یک از گام‌ها می‌تواند، مهم‌ترین گام باشد. برای مثال گام اول می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین گام در نظر گرفته شود زیرا انجام تجزیه‌وتحلیل‌هایی که در نظر گرفته‌شده است، سرعت جریان تولید از میان گلوگاه را بهبود می‌بخشد.

13-8 اصطلاح محدودیت (گلوگاه‌ها) در تجزیه تحلیل تئوری محدودیت (گلوگاه‌ها) به چه معناست؟

TOC(تئوری گلوگاه‌ها) بر بهبود توان عملیاتی به‌وسیله برطرف کردن یا کم کردن محدودیت تأکید دارد که گلوگاه‌هایی در فرایند تولید محصول می‌باشند که سرعت میزان خروجی (محصول) را کم می‌کنند. این‌ها (محدودیت‌ها) اغلب درجایی که مقادیر نسبتاً زیادی از موجودی‌ها در حال انباشته شدن هستند یا درجایی که به نظر می­رسد مدت‌زمان زیادی را دربر می‌گیرد شناسایی می‌شوند. حسابدار مدیریت با استفاده از TOC جریان محصول را از میان محدودیت تسریع می‌کند و ترکیبی از محصول را انتخاب می‌کند، به‌طوری‌که منجر به حداکثر سازی سوددهی جریان محصول از میان محدودیت گردد.

13-9 نقش نمودار جریان در تجزیه‌وتحلیل تئوری گلوگاه چه می‌باشد؟

هدف از نمودار جریان، کمک به حسابدار مدیریت در مرحله اول تئوری گلوگاه که شناسایی گلوگاه‌ها است، می‌باشد.

13 10 طراحی محصول چطور در هزینه‌یابی چرخه عمر محصول مهم است؟ چرا؟

طراحی محصول در هزینه‌یابی چرخه عمر محصول مهم است زیرا طراحی محصول در بیشتر هزینه‌های پایین‌دستی شامل تولید، توزیع و خدمات پس از فروش مؤثر است. یک محصول خوب طراحی‌شده جهت تولید آسان و ارزان خواهد بود، نقص‌های کیفی محدود خواهد داشت که فروش و خدمات پس از فروش آن را به‌وسیله کاهش در هزینه‌های پایین‌دستی آسان می‌سازد. یک قاعده رایج این است که طراحی تقریباً در 80 درصد هزینه‌های چرخه عمر محصول مؤثر است.

13-11. مفهوم مهندسی ارزش به چه معناست؟ چگونه در هزینه‌یابی هدف استفاده می‌شود؟

مهندسی ارزش در هزینه‌یابی هدف به‌منظور کاهش بهای تمام‌شده محصول، از طریق تجزیه‌وتحلیل مبادلات بین انواع و سطوح مختلف عملکرد محصول و کل هزینه‌ی محصول، استفاده می‌شود. دو شکل متداول از مهندسی ارزش عبارت‌اند از:

 • تجزیه‌وتحلیل طراحی، فرآیندی است که در آن گروه طراحی چندین طرح ممکن از محصول تهیه می‌نمایند که هریک از آن‌ها دارای ویژگی‌های مشابهی است اما در سطح‌های مختلف کارآیی این ویژگی‌ها و هزینه‌های آن متفاوت می‌باشند

 • تجزیه‌وتحلیل عملکرد، فرآیندی است که در آن هر ویژگی یا کارکرد (وظیفه) عمده‌ی محصول ازنظر کارآیی و هزینه بررسی می‌شوند.

 • فناوری گروه، روشی است برای شناسایی تشابه در قطعات محصولاتی که یک شرکت تولید می‌کند تا بتوان قطعه‌ی مشابه را در دو یا چند محصول به کاربرد و بدین‌وسیله هزینه‌ها را کاهش داد.

 • مهندسی همزمان، روشی جدید و مهم است که طراحی محصول با تولید و بازاریابی در سراسر چرخه‌ی عمر محصول ادغام می‌شود.

مهندسی ارزش، در هزینه‌یابی هدف مهم است زیرا گزینه‌هایی را برای طراحی محصول شناسایی می‌کند که سپس می‌توانند ازنظر شرایط مطلوب برای مشتری و هزینه‌ی تولید ارزیابی و مقایسه شوند و به‌عنوان ابزاری برای آینده که با بهترین طراحی با لحاظ بهای تمام‌شده‌ی موردنظر هدف، نیازهای مشتریان را برآورده می‌کند.

13-12 تفاوت اصلی بین هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت و تئوری گلوگاه‌ها چیست؟ چه زمانی برای استفاده از هر یک مناسب است؟

هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت (ABC) مانند TOC برای ارزیابی سودآوری محصولات استفاده می‌شود. تفاوت این است که در TOC یک رویکرد کوتاه‌مدت را در تجزیه‌وتحلیل سودآوری در بر می‌گیرد. درحالی‌که ABC یک تجزیه‌وتحلیل طولانی‌مدت را توسعه می‌دهد. تجزیه‌وتحلیل TOC تمرکز کوتاه‌مدت دارد زیرا تأکید آن تنها بر هزینه‌های مربوط مواد است، درحالی‌که ABC تمام هزینه‌های محصول را دربر می‌گیرد. از سوی دیگر، برخلاف TOC،ABC به‌صراحت محدودیت‌های منابع و ظرفیت‌های عملیات تولید را دربر نمی‌گیرد؛ بنابراین، ABC نمی‌تواند برای تعیین بهترین ترکیب محصول در کوتاه‌مدت مورداستفاده قرار گیرد؛ بنابراین ABC و TOC روش‌های مکمل هستند.ABC تجزیه‌وتحلیل جامعی از عوامل هزینه و هزینه‌های دقیق هر واحد را فراهم می‌کند که به‌عنوان مبنایی برای تصمیم‌گیری استراتژیک در مورد قیمت‌گذاری بلندمدت و ترکیب محصول هست. در مقابل،TOC روشی مفید برای بهبود سودآوری کوتاه‌مدت تولید کارخانه ارائه می‌کند که از طریق تنظیم ترکیب محصول در کوتاه‌مدت و توجه به تنگناهای تولید هست.

13-13 تجزیه‌وتحلیل تئوری محدودیت‌ها برای چه نوع شرکت‌هایی مناسب‌تر است و چرا؟

TOC (تئوری محدودیت‌ها) برای بسیاری از شرکت‌های تولیدی، خدماتی و غیرانتفاعی مناسب است. مفیدترین کاربرد آن زمانی است که محصولات یا خدمات طی دنباله‌ای (مرحله‌ای، فرایندی) از فعالیت‌ها که در یک نمودار جریان توصیف‌شده‌اند، مانند آنچه در شکل 7-13 ارائه‌شده است، تولید می‌گردند. رایج‌ترین کاربران TOC تا به امروز شرکت‌های تولیدی بوده‌اند که از TOC برای تشخیص اینکه کدام مرحله یا ماشین الات در فرایند تولید محصول یا سودآوری شرکت به‌عنوان تنگنا محسوب می‌شوند.

13-14 برای چه شرکت‌هایی هزینه‌یابی بر مبنای هدف مناسب‌تر است و چرا؟

هزینه‌یابی بر مبنای هدف برای شرکت‌هایی که در صنایع با رقابت بالا هستند مناسب‌تر است. به‌طوری‌که شرکت‌ها در صنعت به‌طور همزمان بر روی قیمت، کیفیت و قابلیت‌های محصول رقابت می‌کنند. در بسیاری از بازارهای رقابتی هزینه‌یابی بر مبنای هدف جهت تعیین سطح مطلوب قابلیتی که شرکت می‌تواند برای محصول ارائه نماید درعین‌حال که کیفیت بالا را نگه‌داشته و قیمت‌های رقابتی را برآورده سازد، می‌باشد.

13-15 برای چه نوع شرکت‌هایی هزینه‌یابی چرخه عمر مناسب‌تر است و چرا؟

هزینه‌یابی چرخه عمر برای شرکت‌هایی که هزینه‌های هنگفت بالادستی (برای مثال; تحقیق و توسعه) و یا هزینه‌های هنگفت پایین‌دستی (مثل; هزینه‌های توزیع و خدمات مشتری) دارند بسیار مناسب‌تر است. شرکت‌های با هزینه‌های بالادستی و پایین‌دستی هنگفت نیازمند مدیریت بر تمامی هزینه‌های چرخه عمر، شامل هزینه‌های بالادستی و پایین‌دستی و نیز هزینه‌های تولیدی می‌باشند. روش مدیریت هزینه سنتی تنها به تمرکز بر هزینه‌های تولیدی گرایش دارد و برای این شرکت‌ها، این رویکرد می‌تواند بخش قابل‌توجهی از کل هزینه‌ها را نادیده بگیرد.

13-16. تفاوت قیمت‌گذاری استراتژیک و هزینه‌یابی چرخه‌ی عمر را در کاربردهای مورد نظر توضیح دهید.

قیمت‌گذاری استراتژیک برای کمک به توسعه‌ی شرکت و اجرای (پیاده‌سازی) استراتژی شرکت برای موفقیت است، به‌طوری‌که محصولات و خدمات آن در بازار به بلوغ (مرحله‌ی بلوغ در چرخه عمر) برسند. به‌طورمعمول برای محصولات جدید (استراتژی) تمایز موردتوجه قرار می‌گیرد و تمرکز شدیدی بر تحقیق و توسعه می‌شود، همچنانکه  محصول به حد بلوغ می‌رسد، کنترل هزینه‌ها مهم‌تر می‌شود. در مقابل، هزینه‌یابی چرخه‌ی عمر برای مدیریت هزینه‌های محصول در طی تمام چرخه‌ی عمر هزینه استفاده می‌شود که از تحقیق و توسعه و تست محصول در تولید (تولید آزمایشی) و سرانجام توزیع و خدمات مشتری را در برمی‌گیرد.

13-17. زمان موزون (Takt) چگونه محاسبه می‌شود و برای چه مواردی استفاده می‌شود (کاربردها)؟

زمان موزون عبارت است از نسبت زمان در دسترس تولید در یک دوره زمانی به تعداد واحدهای تقاضای مشتریان در آن دوره زمانی. هر واحد باید درون زمان موزون تولیدشده باشد تا تقاضای مشتری را برآورده کند. زمان موزون برای هر عملیات تولید محاسبه می‌شود و عملیات با زمان موزون طولانی‌تر، گلوگاه در فرآیند تولید محسوب می‌شوند.

13-18. تمایز میان قیمت‌گذاری بر مبنای چرخه عمر هزینه و قیمت‌گذاری بر مبنای چرخه فروش را بیان کنید و برای هر یک روشی را مثال بزنید؟

قیمت‌گذاری بر مبنای چرخه عمر محصول، شکل متداول قیمت‌گذاری است. شامل درصدی افزایش روی بهای تمام‌شده‌ی کل محصول یا هزینه‌ی چرخه‌ی عمر محصول را در برمی‌گیرد. در مقابل قیمت‌گذاری بر مبنای چرخه عمر فروش است که قیمت محصول بر پایه‌ی عوامل رقابتی است که مراحل چرخه‌ی عمر فروش را (معرفی، رشد، بلوغ یا افول) و مرحله­ای که محصول هم‌اکنون در آن است، در برمی‌گیرد.

تمرین

13-30. هزینه‌یابی هدف. شرکت MaxiDrive قطعات بسیار متنوعی برای قایق‌های تفريحي تولید می‌کند، ازجمله چرخ‌دنده و محور محرك براي موتورهاي پرقدرت قایق‌های موتوری. توليدكنندگان اصلي تجهيزات مانند Mercury و Honda اجزای مورداستفاده در موتورهای بزرگ و قدرتمند را خريداري می‌کنند. متوسط حجم فروش برای هرسال 25000 واحد است و هر قطعه 610 دلار به فروش می‌رسد. به‌تازگی رقيب اصلي MaxiDrive قيمت تجهيزاتش را به 550 دلار برای هر واحد كاهش داد. بازار خيلي رقابتي است و MaxiDrive دريافته كه بايد قيمت جديدی عرضه كند يا سهم عمده بازار را از دست بدهد. مدیر مالی هزینه‌ها و داده‌های مورداستفاده در سال اخير براي توليد 25000 واحد را در MaxiDrive جمع‌آوری کرده است:

مقداربودجه شده

هزینه بودجه شده

مقدار واقعی

هزینه‌ی واقعی

مواد

6,500,000

7,000,000

دستمزد مستقیم

2,500,000

2,625,000

دستمزد غیرمستقیم

2,500,000

2,400,000

بازرسی (ساعات و هزینه)

920

300,000

1000

350,000

حمل مواد (تعداد خرید و هزینه)

3500

500,000

3450

485,000

راه‌اندازی ماشین‌آلات (تعداد و هزینه)

1400

750,000

1500

725,000

برگشت و دوباره­کاری(تعداد ساعات و هزینه)

300

80,000

500

130,000

13,130,000 $

13,715,000$

مطلوب است:

 1. بهای تمام‌شده‌ی هدف برای حفظ سهم جاری بازار و سودآوری را محاسبه کنید.

 2. آیا می‌توانیم به بهای تمام‌شده‌ی هدف دست‌یابیم؟ چگونه؟

پاسخ:

1)

بهای تمام‌شده‌ی فعلی هر واحد = 25000/13715000=548.60

سود فعلي برای هر واحد = 548.60-610=61.40

بنابراين بهای تمام‌شده‌ی هدف براي آنکه تحقق قیمت رقابتي = 550-61.40=488.6

۲) احتمالاً می‌توانیم به بهای تمام‌شده‌ی هدف، با تلاش در دو حوزه، دست‌یابیم:

 الف) تجزیه‌وتحلیل هزینه‌ی بودجه شده در مقابل هزینه‌ی واقعي نشان می‌دهد که انحراف مواد نامساعد 500000 دلاری (6500000-7000000) و يا 20 دلار به ازاي هر واحد داریم که انحراف قابل‌توجه‌ است. تلاش براي كاهش يا از بين بردن انحراف، شركت را بسيار رقابتي خواهد ساخت. توجه كنيد كه انحراف مصرف دستمزد براي دستمزد غيرمستقيم مساعد است و انحراف دستمزد مستقيم نامساعد است. اين ممكن است که کار اضافی نیازمند تنظيم استانداردها می‌باشد.

ب) هزینه‌های استاندارد نشان می‌دهد که انحراف دستمزد مستقيم نامساعد 125000 دلاری (2500000-2625000) يا 5 دلار به ازاي هر واحد داریم، یعنی فرصتی براي صرفه‌جویی در هزينه است.

ج) باقیمانده‌ی هزینه‌های توليدی را می‌توان هزینه‌های فاقد ارزش‌افزوده در نظر گرفت؛ زیرا آن‌ها به کارکرد يا كيفيت محصول نمی‌افزایند. با کمی تلاش می‌توان کل هزینه‌ی توليد را کاهش داد كه در حال حاضر رقم قابل‌توجه 4090000 دلار يا 163.60 به ازاي هر واحد می‌باشد. توجه داشته باشد بسياري از هزینه‌های بدون ارزش‌افزوده بيشتر از سطح بودجه شده هستند به‌استثنای دستمزد غیرمستقیم، راه‌اندازی و هزینه‌ی حمل مواد؛ اين هزینه‌ها نه‌تنها بدون ارزش‌افزوده هستند بلکه همچنین آن‌ها به بیش از سطح بودجه شده افزايش یافتند، نشانه‌ای قوي است از این‌که روش کایزن باید بكار گرفته شود.

13-31. قیمت‌گذاری استراتژیک با افزایش قیمت‌های کالا

در بحران اقتصادی 2008 یکی از عوامل مهم افزایش بهای تمام‌شده‌ی کالاهای مشخص بخصوص مواد غذایی بود. در ژوئن 2008 به‌طور میانگین 9 درصد مبلغ بودجه شده مواد غذایی یک خانواده 4 نفره از ژانویه 2008، در یک دوره‌ای کمتر از شش ماه افزایش یافت. خانواده‌ها با خرید کمتر و خرید کالاهای جایگزین به این موضوع واکنش دادند. با وخیم‌تر شدن اوضاع، موجودی کالاهای اساسی ایالات‌متحده از قبیل سویا، ذرت و گندم به‌طور تاریخی به سطحی پایین در بهار 2008 سقوط کرد.

خواسته:

آیا فکر می‌کنید که تولیدکنندگان محصولات بسته‌بندی‌شده، غلات و حبوبات و محصولات گوشتی و دیگر اقلام فروشگاه‌ها نسبت به افزایش قیمت کالاها و تغییر رفتار مصرف‌کنندگان واکنش نشان می‌دهند؟

جواب:

شرکت‌هایی مثل kellogg،saralee،smithfield و غیره به روش‌های مختلف واکنش نشان دادند. اولاً مدت قرارداد عمده‌فروشان و دیگر خریداران را کاهش دادند به‌طوری‌که بتوانند تعدیلات قیمت را سریع‌تر اعمال کنند. ثانیاً شرکت‌ها اندازه‌های بسته‌بندی‌های خود را تغییر دادند به‌طوری‌که می‌توانستند مقادیر کوچک‌تر را با همان قیمت‌های قبلی بفروشند. معروف‌ترین برندها متمایزترین شرکت‌ها بودند از قبیل kellogg،proto&gemble،nestlesa به‌طوری‌که بهتر قادر بودند که در فرایند افزایش هزینه‌ها به قیمت‌های بالاتر روی بیاورند. برخی استدلال می‌کنند که مسائل اخلاقی در تغییر اندازه محصولات وجود دارد بر این اساس که براثر یک حیله و ترفند، مصرف‌کننده فکر می‌کند همان کالا را با همان قیمت دریافت می‌کند. دیدگاه دیگر این است که اکثر خریداران امروزه مراقب هستند تا محتویات محصول (کالری، نگه‌دارنده‌ها، فیبر و غیره) و همچنین اندازه­های بسته‌بندی را بررسی کنند به‌طوری‌که تغییر در بسته‌بندی بر رفتار خریدشان تأثیری نخواهد داشت.

مشاهده نمایید scottkilman(غول‌های مواد غذایی افزایش هزینه‌ها را به خریداران منتقل می‌کنند) روزنامه وال‌استریت در 8 اوت 2008،p1 و ellenbyron،anjali cordeiro،d&g و دیگران به افزایش قیمت will stick مطمئن هستند. روزنامه وال‌استریت در 20 فوریه 2009pb1.anjali cordiero افزایش قیمت به سود fatten kraft کمک می‌کند. روزنامه وال‌استریت 6 می 2009pb1.

13-32. کارآیی چرخه‌ی تولید (MCE). مؤسسه‌ی تولیدی Waymouth یک کارخانه‌ی تولیدی پیمانی واقع در دابلین ایرلند را اداره می‌کند. کارخانه انواع محصولات الکترونیکی و قطعات را برای تولیدکنندگان کالاهای مصرفی در سراسر جهان فراهم می‌کند. زمان چرخه یک عامل اصلی موفقیت برای Waymouth است که تعداد معیارهای سرعت تولید را توسعه داده است.

Waymouth این موضوع را موردمطالعه قرار داده و متوجه شده که تولیدکنندگان پیمانکار رقیب، کارآیی چرخه‌ی تولیدشان حدود 40 درصد است، درحالی‌که آخرین محاسبات انجام‌شده نشان می‌داد که کارآیی چرخه‌ی تولید Waymouth 35 درصد بود.

 برخی از اندازه‌گیری‌های مهم تولیدات ماه اخیر که به‌طور متوسط روی همه‌ی کارهای انجام‌شده در طول این مدت صورت گرفته است به شرح زیر می‌باشد:

 

 

 

 

 

 

 

فعالیت                                                                         زمان متوسط

توسعه‌ی محصول جدید                                                     30 ساعت

حمل مواد                                                                       3

راه‌اندازی سفارش                                                              6

نگه‌داری ماشین‌آلات                                                          3

برنامه‌ریزی سفارش                                                           1

بازرسی سفارش تکمیل‌شده                                                 5

بسته‌بندی و حمل به انبار کالا یا کشتی                                  2

مونتاژ ساخت                                                                 23

دریافت و بررسی سفارش                                                   3

دریافت و ذخیره‌ی مواد خام                                                6

بازرسی مواد اولیه                                                             2

 

مطلوب است: کارآیی چرخه‌ی تولید (MCE) را برای ماه اخیر تعیین کنید. شما از MCE محاسبه‌شده چه چیزی را استنباط می‌کنید؟

پاسخ: کارآیی چرخه‌ی تولید:

23/ (23+3+6+3+1+5+2+6+2) =23/51=45.1%=کل زمان چرخه/ کل زمان پردازش =MCE

توجه داشته باشید که زمان توسعه‌ی محصول جدید و زمان دریافت سفارش، بخشی از چرخه‌ی تولید در نظر گرفته نشده‌اند و به زمان چرخه وارد نشدند.

سطح MCE با مراجعه به MCE قبلی شرکت و یا میانگین صنعت بهتر تفسیر می‌شود. هرچقدر این عدد به عدد یک نزدیک‌تر باشد بهتر است. وقتی MCE شرکت با میانگین صنعت مقایسه می‌شود، مدیریت باید مطمئن شود که معیارهای اندازه‌گیری با روش مشابه محاسبه‌شده‌اند. در این مورد Waymouth نسبت به داده‌های MCE قبلی بهبود فراوانی داشته است و کار آیی آن بالاتر از متوسط صنعت است.

13- 33 زمان takt

 جانسون الکترونیک تولیدکننده منبع تغذیه مورداستفاده در انواع محصولات الکترونیکی ازجمله پرینتر، مودم و روترها است. تقاضا برای این قطعه 8400 واحد در هفته است. تولید منبع تغذیه شش عملیات تولیدی مختلف نیاز دارد. ترتیب هریک و مدت‌زمان پردازشی که هرکدام صرف می‌کنند به شرح زیر است. زمان خالص موجود برای کار کردن،70 ساعت در هفته با استفاده از دو نوبت ‌کاری است.

زمان پردازش

عملیات

25 ثانیه

عملیات 1

34 ثانیه

عملیات 2

22 ثانیه

عملیات 3

24 ثانیه

عملیات 4

30 ثانیه

عملیات 5

28 ثانیه

عملیات 6

خواسته‌ها:

1-زمان ((takt برای این محصول چه می‌باشد؟

2-آیا خط پردازش به‌طور مناسبی برای این محصول متعادل است؟ چرا و چرا نه؟

3-نقش استراتژیک زمان takt چیست و چطور به‌وسیله تحلیل­گر مدیریت هزینه اجرا می‌شود؟

جواب

1-زمان takt برای این محصول برابر است با تعداد ساعات موجود/تقاضای کل

= = =30 ثانیه در هرواحد

2-خط پردازش تعادل مناسبی ندارد، عملیات 2، چهارثانیه بیش از زمان takt است وعملیات 3 تا حدودی کمتر از زمان takt می‌باشد. برای تعادل خط، به طوریکه بتوانیم انتظار داشته باشیم که محصولات بتوانند هر 30 ثانیه از خط خارج شوند، ظرفیت عملیات 2 باید افزایش یابد به طوری که بتواند به عملیاتش سرعت ببخشد. همینطور عملیات 3 می‌تواند ظرفیت و منابع لازم را برای ذخیره پول کاهش دهد. لازم نیست برای انجام این عملیات انقدر سریع حرکت کنیم.

3-نقش استراتژیک زمان takt کمک به مدیران عملیاتی برای تعادل عملیات و به منظور بهبود سرعت توان عملیاتی وکاهش زمان چرخه می‌باشد. نقش حسابدار مدیریت فراهم نمودن اطلاعات هزینه زمان و ظرفیت پردازش و ارزش افزایش توان عملیاتی است.

تجزیه و تحلیل تئوری گلوگاه قصد دارد این کار را به وسیله حداکثر ساختن جریان از میان محدودیت انجام دهد.

13-34 هزینه‌یابی چرخه عمر- بخش خدمات

در این فصل، ما استفاده از مفهوم چرخه عمر برای هزینه و فروش‌ها را در یک شرکت تولیدی نشان دادیم. همچنین آن می‌تواند جهت گسترش چرخه عمر هزینه در بخش خدمات مفید باشد. در فصل 7 ما علاقه‌مند بودیم که هزینه‌های دوایر خدماتی را به دوایر تولیدی تخصیص بدهیم. در اینجا ما علاقه‌مندیم که هزینه‌های بخش خدمات را در طول چرخه عمرشان مدیریت کنیم. بخش فن‌آوری اطلاعات می‌تواند یک مثال خوبی باشد. هزینه‌های ایجاد شده در بخش فن‌آوری اطلاعات، مراحل زیر را شامل می‌شوند (چرخه عمر هزینه):

1) کسب دارایی‌های فن‌آوری اطلاعات از جمله کامپیوتر، هاب، کابل‌ها و دیگر دارایی‌ها

2) کسب نرم افزار و پیاده‌سازی فناوری اطلاعات برای عملیات مورد نظر

3) مدیریت نگهداری از داراییهای فناوری اطلاعات

4) ارائه خدمات پشتیبانی به کاربران

5) از رده خارج کردن دارایی‌ها در طول برنامه و جایگزین کردن آن‌ها

خواسته:  هزینه‌یابی چرخه عمر، در بخش فن‌آوری اطلاعات چگونه به مدیریت کمک می‌کند؟

جواب:

هزینه‌یابی چرخه عمر می‌تواند در مدیریت هزینه‌ی بخش فن‌آوری اطلاعات (یا دیگر دوایر خدماتی) در طول چرخه عمر دارایی‌های این دوایر استفاده شود. هم‌چنین آن را مدیریت هزینه کل مالکیت دارایی‌ها می‌نامند. در اینجا منظور از هزینه کل بخش فناوری اطلاعات، توسط بسیاری از عناصر مختلف، از جمله دارایی‌ها، پرسنل، مدیریت و دیگر هزینه‌ها نشان داده شده است.

هنگامی­که اهداف استراتژیک  سازمان تغییر  می­کند، تمرکز بر روی مراحل مختلف از چرخه عمر فناوری اطلاعات، نیز می‌تواند تغییر کند. به‌عنوان‌مثال، با افزایش تجربیات سازمان، تحصیل دارایی‌های جدید در مراحل اول و دوم سریع انجام می‌گیرد. در زمان‌های دیگر، نیاز به تمرکز بیشتر بر روی پشتیبانی کاربر مهم است، به‌خصوص زمانی که شرکت در معرفی برنامه‌های سازمانی جدید و یا ساختار مدیریت با چالش مواجه است. به‌طورکلی هدف از نشان دادن چرخه عمر فناوری اطلاعات این است تا درک شود که هزینه کل بخش خدمات، از اجزای مختلفی ساخته‌ شده است، ازجمله دارایی‌ها، کارکنان و مدیریت که مربوط به مراحل مختلف چرخه عمر هستند. در زمان‌هایی هم تمرکز از یک مرحله‌ به‌ مرحله دیگر تغییر خواهد کرد. هم‌چنین دیدگاه چرخه عمر، یک دید روبه‌جلو فراهم می‌کند-هزینه‌های تغییر فناوری اطلاعات در آینده برای رشد سازمان‌ها یا تغییر جهت استراتژی چگونه خواهد بود؟ تأثیر از دست دادن غیرمنتظره اطلاعات چه خواهد بود و چگونه می‌توان از این رویدادهای غیرمنتظره، به‌منظور کاهش هزینه‌های کلی فناوری اطلاعات، جلوگیری کرد؟

13 35 هزینه‌یابی هدف

 شرکت بومن اسپیشالیست (BSI)  تولیدکننده تجهیزات تخصصی برای جلا دادن لنزهای نوری می‌باشد. دو مدل یکی (A-25) اصولاً برای عینک ظریف استفاده می‌شود و دیگری ((A-10 که برای لنزهای مورداستفاده در دوربین دوچشمی، دوربین‌ها، و تجهیزات مشابه می‌باشد. هزینه تولید هر واحد با استفاده از هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت، مطابق مخازن هزینه ذیل محاسبه می‌شود، منبع هزینه:

    نرخ هزینه                                                   مبنای تخصیص                                  مخزن هزینه

2.25$                                                              هر قطعه                                          تعداد قطعات حمل مواد

23.5$                                                              هر ساعت                                      ساعات ماشین نظارت بر تولید

2.55$                                                               هر قطعه                                             تعداد قطعات مونتاژ

44.6$                                                               هر تنظیم                                             تنظیم ماشین‌آلات

35.00$                                                             هر ساعت                               ساعات صرف شده بازرسی و آزمایش

15.22                                                               هر ساعت                                      ساعات صرف شده بسته‌بندی

BSI در حال حاضر مدل A- 10 را 1050 دلار و مدل A- 25 را 725 دلار می‌فروشد. هزینه‌های تولید

و فعالیت مورداستفاده دو محصول به شرح زیر است:

 

 A-10                                                              A-25

 مواد مستقیم                                          143.76$                                               66.44$

 تعداد قطعات                                              121                                                     92

 ساعات ماشین                                               6                                                        4

 زمان بازدید                                                  1                                                        0.6

 زمان بسته‌بندی                                           0.7                                                       0.4

 تنظیمات                                                    2                                                          1

مطلوب است: 1- هزینه محصول و حاشیه محصول را برای هر محصول محاسبه نمایید.
2-یک رقیب جدید برای تجهیزات پولیش لنز با یک محصول برتر و با قیمتی به‌مراتب پایین‌تر،
825 دلار برای مدل A-10 و 595 دلار برای مدل A-25 وارد بازار شده است. برای رقابت، BSI مقداری بهبود اساسی در طراحی و تولید هر دو محصولش ایجاد نمود. هزینه مواد و نرخ استفاده از فعالیت به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته است:

                                                               A-10                                              A-25

 مواد مستقیم                                                 78.65$                                              42.45$

 تعداد قطعات                                                    110                                                   81

 ساعات ماشین                                                    5                                                      2

 زمان بازدید                                                        1                                                     0.5

 زمان بسته‌بندی                                                  0.7                                0.2

 تنظیم                                                              1                                                      1

 


کل هزینه محصول را با داده‌های جدید استفاده از فعالیت محاسبه نمایید. آیا BSI می‌تواند یک حاشیه مثبت ناخالص با استفاده از هزینه‌های جدید ایجاد کند، با فرض اینکه بایستی قیمتی که رقیب تعیین نموده را برآورده نماید؟

3 با فرض اطلاعات سؤال شماره 2، اما مدیریت BSI پس از بهبود هزینه‌ها از حاشیه ناخالص
در A-10 راضی نیست. BSI می‌خواهد یک حاشیه ناخالص 50 دلار در  A-10 ایجاد کند. فرض کنید که شما قادر به تغییر تعدادی از قطعات برای کاهش بیشتر هزینه‌ها برای رسیدن به حاشیه موردنظر $ 50 هستید. چه تعدادی از قطعات بایستی تغییر یابد تا حاشیه ناخالص موردنظر فراهم گردد؟ (اشاره: از عملکرد جستجوی هدف اکسل استفاده نمایید)

4 – چه روش مدیریت هزینه ممکن است برای BSI در این زمان مفید باشد و چرا؟

جواب:

1 و 2-

هزینه هر محصول

تجدیدنظر شده

جاری

A-25

A-10

A-25

A-10

4.245

78.65

66.44

143.76

مواد مستقیم

81

110

92

121

تعداد قطعات

2

5

4

6

ساعات ماشین

5

1

6

1

ساعات بازدید

2

7

4

7

ساعات بسته‌بندی

1

1

1

2

ساعات تنظیمات

هزینه‌های بر مبنای فعالیت

نرخ

42.45

78.65

66.44

143.76

مواد مستقیم

182.25

247.5

207

272.25

2.25

جابجایی مواد

47

117.5

94

141

23.5

نظارت

206.55

280.5

234.6

308.55

2.55

مونتاژ

44.6

44.6

44.6

89.2

44.6

تعداد تنظیمات

17.5

35

21

35

35

بازرسی و تست

3

10.5

6

10.5

15

بسته‌بندی

543.25

814.25

673.64

1000.26

جمع

595

825

725

1050

قیمت

51.65

10.75

51.36

49.74

حاشیه

3- حل با استفاده از جستجوی هدف و یا آزمایش‌ها در صفحه اکسل می‌باشد.

تعداد قطعات باید به 101 یا کمتر برای به دست آوردن حداقل مبلغ 50 دلار حاشیه کاهش یابد به‌طور جایگزین، فعالیت‌های جاری که از قطعات به‌عنوان محرک استفاده می‌کنند جابه‌جایی مواد و مونتاژ می‌باشند. جمع کل این هزینه‌ها اکنون 528.00 (247.50 $ + $ 280.50) دلار است که با توجه به نیاز می‌تواند کاهش یابد، در حاشیه اضافی موردنیاز از $ 39.25 به $ 488.75. بنابراین، $ x+2.55x=488.752.25 و قطعه x = 101.82 است.

4 – هزینه­یابی هدف بایستی برای BSI مفید باشد، برای کمک به شرکت در مواجهه رقابت جدید برای پیدا کردن راه‌های جدید برای کاهش هزینه‌ها بدون کاهش کیفیت و قابلیت‌های محصول…

13-36. هزینه‌یابی هدف در یک شرکت خدماتی. شرکت Take a Break Travel بسته‌های سفر تفریحی در بهار را به دانشجویان پیشنهاد می‌کند که دو مورد از این بسته‌ها عبارت‌اند از: سفری به Cancun شامل 7 روز و 6 شب؛ دیگری، سفر به Jamaica شامل 5 روز و 4 شب. این دو سفر دارای ویژگی‌های زیر می‌باشند:

اطلاعات هزینه

jamaica

cancun

مشخصات بسته

هر شب 30$

4

6

تعداد شب‌ها/اتاق رو به اقیانوس

5$

7$

10$

5

5

0

7

7

6

وعده‌های غذایی:

صبحانه

نهار

شام

15$

2

4

غواصی

10$

2

5

 اسکی روی آب

200$cancun

355$ jamaica

1

1

بلیت هواپیمای رفت‌وبرگشت از میامی

15$cancun

10$ jamaica

1

1

حمل‌ونقل از و به فرودگاه

شرکت بسته‌ی سفر به cancun را به قیمت 750 دلار و سفر به jamaica را به قیمت 690 دلار به فروش می‌رساند.

مطلوب است:

 • حاشیه‌ی سود فعلی برای دو سفر چقدر است؟

 • مدیریت گمان می‌کند که به‌منظور حفظ توان رقابتی در بازار بایستی قیمت سفر به cancun به 710 دلار و قیمت سفر به jamaica به 650 دلار کاهش دهد. در این سطح قیمت، دوباره حاشیه‌ی سود را برای هر دو بسته محاسبه نمایید؟

 • دو راه بیان کنید که شرکت از طریق آن‌ها بتواند هزینه‌ها را کم کند و به حاشیه‌ی سود در سطوح قبلی آن‌ها برگردد.

 پاسخ: هزینه‌یابی هدف در یک شرکت خدماتی:

jamaica

cancun

هزینه

مقدار (تعداد)

هزینه

مقدار (تعداد)

هزینه هر احد

مشخصات بسته

120$

4

180$

6

30$

تعداد شب‌ها/اتاق رو به اقیانوس

25$

35$

0

5

5

0

35$

49$

60$

7

7

6

5$

7$

10$

وعده‌های غذایی:

صبحانه

نهار

شام

30$

2

60$

4

15$

غواصی

20$

2

50$

5

10$

 اسکی روی آب

—-

355$

1

200$

1

200$cancun

355$jamaica

بلیت هواپیما رفت‌وبرگشت از میامی

10$

—–

1

15$

—-

1

15$ cancun

10$jamaica

حمل‌ونقل از و به فرودگاه

595$

649$

جمع

1-

                                       =13/47%     Cancun= حاشیه‌ی سود

=13/77% Jamaica=  حاشیه سود

2-

= 8/59% Cancun=  حاشیه سود

=8/46% Jamaica=  حاشیه سود

3- هزینه‌ی بلیت هواپیما بزرگ‌ترین بخش هزینه‌ها می‌باشد و این طبقه می‌تواند جایی برای اصلاح و بهبود داشته باشد. از این طریق که در مورد نرخ تخفیف بیش‌تر مذاکره کند .

همچنین هزینه‌های اتاق بخش عمده‌ای از کل هزینه‌های بسته را تشکیل می‌دهند. درحالی‌که شرکت می‌تواند با هتل‌های خارج از ساحل مذاکره کند یا اتاق‌هایی را که رو به اقیانوس نیستند انتخاب کند، این مورد ممکن ارزش سفر را در مشتریان شرکت کاهش دهد. درنتیجه روش بهتر این است که شرکت با مسئولین و ارائه‌دهندگان خدمات هتل نسبت به نرخ‌ها مذاکره بیشتری نماید.

13-37. هزینه‌یابی هدف. Jared Monsma، معاون بازاریابی شرکت Weekend Golfer، از تجزیه‌وتحلیل بازار به این نتیجه رسید که فروش چرخ‌دستی استاندارد گلف به دلیل قیمت‌گذاری تهاجمی رقبا رو به کاهش است. Weekend Golfer چرخ‌دستی‌های گلف را به‌صورت آنلاین 3000 دلار به فروش می‌رساند، درحالی‌که رقیبان چرخ‌دستی‌های مشابه را به‌صورت آنلاین در محدوده 2800 دلار به فروش می‌رسانند. Jared تشخیص داده است که با کاهش قیمت به 2850 دلار سهم بازار سالانه‌ی شرکت، یعنی 8000 چرخ‌دستی گلف را دوباره به دست می‌آورند. اطلاعات هزینه ‌بر مبنای فروش 8000 چرخ‌دستی گلف را دنبال کنید:

بهای تمام‌شده‌ی واقعی

مقدار واقعی

مقدار بودجه شده

000/500/4 دلار

000/200/4 دلار

مواد مستقیم

000/750/1

000/125 ساعت

000/100 ساعت

دستمزد مستقیم

000/750

000/75 ساعت

000/75 ساعت

راه‌اندازی ماشین‌آلات

000/000/5

000/400 ساعت

000/375 ساعت

مونتاژ مکانیکی

 • سود و بهای تمام‌شده‌ی فعلی هر واحد را محاسبه کنید.

 • چه مقدار از بهای تمام‌شده‌ی فعلی هر واحد به فعالیت‌های فاقد ارزش‌افزوده قابل نسبت دادن است؟

 • بهای تمام‌شده‌ی هدف جدید هر واحد را برای قیمت فروش 2850 دلار محاسبه کنید، به‌طوری‌که سود هر واحد حفظ شود.

 • چه استراتژی را به Weekend Golfer برای رسیدن به بهای تمام‌شده هدف محاسبه‌شده در قسمت 3 پیشنهاد می‌کنید؟

پاسخ:

هر واحد 1500 دلار = 8000 / دلار (000/000/5 + 000/750 + 000/750/1 + 000/500/4) = بهای تمام‌شده هر واحد

     هر واحد 1500 دلار = (هزینه هر واحد 1500 دلار – قیمت هر واحد 3000 دلار) = سود هر واحد

 • راه‌اندازی ماشین‌آلات ارزش‌افزوده‌ای به چرخ‌دستی‌ها اضافه نمی‌کند.

برای هر واحد از هزینه‌های بدون ارزش‌افزوده 75/93 دلار = واحد 8000 / کل هزینه‌ها 750000 دلار

بهای تمام‌شده‌ی هدف برای هر واحد 1350 دلار = سود هر واحد 1500 دلار – قیمت هر واحد 2850 دلار

 • بهای تمام‌شده باید (150 دلار = 2850-3000) کاهش یابد. در درجه نخست Weekend Golfer باید بر رسیدن به مبالغ بودجه شده تمرکز کند. ناکارآمدی در مصرف مواد منجر به 50/37 دلار هزینه‌ی اضافی برای هر واحد شده است (8000 / 4200000 دلار – 4500000 دلار). همچنین رسیدن به دستمزد نیروی کار بودجه شده 75/43 دلار اضافی را برای هر واحد ذخیره (صرفه‌جویی) می‌کند.

(14 دلار برای هر ساعت = ساعت 125000 / دلار 1750000)

(دلار 000،350 = دلار 14 × ساعات اضافی 000،25)

(هر واحد 75/43 دلار = 000،8 / دلار 000،350)

هزینه‌های دستمزد و مواد باید 81.25 دلار کاهش یابند (دلار 25/81 = دلار 50/37 + دلار 75/43). صرفه‌جویی دیگری می‌تواند از کاهش هزینه‌های بدون ارزش‌افزوده از راه‌اندازی ماشین‌آلات به دست آید؛ که می‌تواند از طریق مهندسی مجدد فرآیند تولید و طراحی محصول انجام شود. همچنین ممکن است بررسی دقیقی از مونتاژ مکانیکی، فرصت‌های صرفه‌جویی هزینه را آشکار کند زیرا در حال حاضر این طبقه نیمی از هزینه‌ی هر واحد را دربردارد. کاهش ساعات مونتاژ مکانیکی از طریق نوآوری در محصول و تغییر یک فرآیند، فرصت صرفه‌جویی بیش‌تری را فراهم می‌کند.

13-38 قیمت‌گذاری

شرکت ویلیامز یک محصول واحدی را تولید می‌کند که در تولید سیستم انتقال قدرت خودرو استفاده می‌شود. این محصول ازنظر کیفیت و عملکرد شناخته‌شده است. همچنین این قطعه به تولیدکنندگان خودروهای لوکس سراسر جهان فروخته می‌شود. ازاینجاکه این محصول باکیفیت است شرکت قصد قیمت‌گذاری برای این محصول را دارد. شرکت قیمت را با استفاده از انواع روش‌های قیمت‌گذاری محاسبه می‌کند و سپس قیمت نهایی را بر اساس این اطلاعات و دیگر اطلاعات استراتژیک انتخاب می‌کند. خلاصه‌ای از اطلاعات هزینه‌های کلیدی به شرح زیر است:

شرکت انتظار دارد تعداد 48500 قطعه را بتواند در سال آینده تولید و به فروش برساند. درحالی‌که تقاضا برای محصولات این شرکت در دو سال گذشته در حال رشد بوده است، مدیریت نه‌تنها از ماهیت ادواری صنعت خودرو آگاه است بلکه درباره سهم بازار و سودها در طول رکود فعلی نگران است.

 

مجموع هزینه‌ها

4680000

هزینه‌های متغیر تولید

855650

هزینه‌های فروش و اداری

2345875

سربار ثابت در سطح کارخانه

675495

هزینه‌های ثابت اداری و فروش

360000

سربار ثابت در سطح دسته

22350000

سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها

48500

فروش مورد انتظار

خواسته‌ها:

 • قیمت فروش را بر اساس کل هزینه تولید به‌اضافه درصدی مشخص (45 درصد) تعیین کنید.

 • قیمت فروش را بر اساس کل هزینه چرخه عمر محصول به‌اضافه درصدی مشخص (25 درصد) تعیین کنید.

 • قیمت فروش را بر اساس درصد مشخص از سود ناویژه به دست آورید که درصد سود ناویژه 40 درصد فروش است.

 • قیمت فروش را بر اساس درصد مشخصی از هزینه‌های چرخه عمر محصول که 25 درصد فروش است تعیین کنید.

 • قیمت فروش را بر اساس بازده سرمایه‌گذاری قبل از مالیات تعیین کنید.15 درصد در نظر است.

 • تعیین حاشیه فروش و سود عملیاتی برای هر یک از روش‌های خواسته‌شده در موارد 1 تا 5. کدام قیمت را شما انتخاب می‌کنید و چرا؟

جواب:

اطلاعات قیمت، حاشیه شود و سود به شرح زیر است:

 1. $220.815 = $152.286 X 1.45 / 48,500

 2. $229.82 = $183.856 X 1.25 / 48,500

 3. $253.81 = $152.286/ (1 -.4)

 4. $245.141 = $183.856 / (1 -.25)

 5. $252.980 = $183.856 X (1 +.37597)

.37597 = ($22,350,000X.15) / (48,500X$183.86)

کل سرمایه گذاری در خط تولید

   22,350,000

فروش مورد انتظار

           48,500

مجموع هزینه های متغیر

 $  5,535,650

 =

 $ 4,680,000

+

         855,650

مجموع هزینه های ثابت

      3,381,370

 =

    2,345,875

+

         675,495

+

        360,000

مجموع هزینه های ساخت

      7,385,875

 =

 $ 4,680,000

+

     2,345,875

        360,000

مجموع هزینه های اداری و فروش

      1,531,145

 =

       855,650

+

         675,495

کل هزینه چرخه زندگی محصول

      8,917,020

 =

    7,385,875

+

     1,531,145

هزینه ساخت هر واحد

 $      152.286

 =

    7,385,875

/

           48,500

هزینه چرخه زندگی هر واحد

 $      183.856

 =

    7,385,875

+

     1,531,145

/

          48,500

6-حاشیه فروش، سود ناخالص و سود عملیاتی در جدول بالا نشان داده‌شده است. به‌عنوان‌مثال

(48500*220815) 5,535,650=5,173,878

پایین‌ترین قیمت با توجه به روش‌های فوق 220.82 دلار است و بالاترین قیمت 253.81 دلار است، بالاترین قیمت بعدی 252.98 دلار است و دارای این مزیت است که بازده سرمایه‌گذاری را تعیین می‌کند پس می‌توان گفت این روش تفسیری دقیق نسبت به دیگر روش‌ها ارائه می‌کند. از سویی دیگر قیمت پایین می‌تواند این مزیت را فراهم کند ‌که شرکت برای دستیابی به رشد فروش در تلاش بوده و برای حفظ یا بهبود سهم بازار در طی چرخه کسب‌وکار نگران است.

39-13) قیمت‌گذاری چرخه‌ی عمر

Matt Simpson مالک و اداره‌کننده‌ی Qulity Craft Rentals است که قایق‌های اجاره‌ای و خدمات شاتل (وسیله‌ی رفت‌وآمد در مسیری معین) را در رودخانه “نانتاهالا” ارائه می‌کند. مشتریان می‌توانند قایق‌ها را در یک ایستگاه اجاره کنند، ازآنجا وارد رودخانه شوند و در یکی از دو مکان تعیین‌شده خارج شوند و شاتل آن‌ها را به کنار وسیله‌ی نقلیه‌شان در ایستگاهی که واردشده‌اند، برگرداند. ارائه‌ی این خدمات در هرسال هزینه‌های زیر را در برمی‌گیرد:

 

 

 

 

هزینه‌های ثابت

هزینه‌های متغیر

هزینه نگهداری قایق

2300 $

50/2 $

جوازها و پروانه‌ها

3000 $

0

اجاره وسایل نقلیه

5400 $

0

اجاره ایستگاه

6920 $

0

تبلیغات

6000 $

50/0 $

هزینه‌های عملیاتی

21000 $

50/0 $

Qulity Craft Rentals سه سال پیش فعالیت تجاری خود را با صرف 21000 دلار برای یک ناوگان شامل 30 قایق شروع کرد. انتظار می‌رود این قایق‌ها هفت سال دیگر هم استفاده شوند که در آن زمان یک ناوگان جدید می‌بایست خریداری شود.

مطلوب است:

Matt از میانگین یکنواخت اجاره‌ی سالانه یعنی 6400 برای هرسال راضی است. برای این تعداد از اجاره‌ها چه قیمتی باید برای هر اجاره در نظر گرفته شود تا این کسب‌وکار، برگشت 20 درصدی سرمایه‌گذاری را در چرخه‌ی عمر داشته باشد؟

پاسخ:

کل هزینه‌های ثابت: 2300 $

                         3000 $

                         5400 $

                        6920 $

6000 $

 21000 $

44620 $

کل هزینه‌های متغیر 2/50+0/50+0/50=3/50 $

هزینه‌های چرخه‌ی عمر

21000 برای ناوگان قایق‌ها

446200 (هزینه‌های ثابت سالانه × 10 سال)

224000(50/3 دلار هزینه‌های متغیر × 6400 اجاره هرسال × 10 سال)

691200$ جمع

درآمدهای موردنیاز چرخه‌ی عمر برای کسب حاشیه‌ی سود 20 درصدی:

691200/80%=864000 $

قیمت برای هر اجاره برای کسب 20 درصد حاشیه‌ی سود:

50/13 $=64000(اجاره در 10 سال)/864000

13-40 تطابق ویژگی‌های بازار با مراحل چرخه عمر فروش.

فعالیت‌ها و ویژگی‌های بازار

کاهش فروش

تبلیغات

افزایش تولید

سود تثبیت‌شده

ورود رقبا به بازار

تحقیق بازار

اشباع بازار

شروع به تولید

آزمون محصول

خاتمه محصول

افزایش بیش‌ازحد فروش

مطلوب است: تعیین مرحله مناسب چرخه عمر برای هر یک از فعالیت‌ها؟

 

جواب:

تجزیه‌وتحلیل چرخه عمر فروش

فعالیت‌ها و ویژگی­های بازار

مرحله چرخه عمر

کاهش فروش

زوال

تبلیغات

معرفی

افزایش تولید

رشد

سود تثبیت‌شده

بلوغ

ورود رقبا به بازار

رشد

تحقیق بازار

معرفی

اشباع بازار

بلوغ

شروع به تولید

معرفی

آزمون محصول

معرفی

خاتمه محصول

زوال

افزایش بیش‌ازحد فروش

رشد

13-41. قیمت‌گذاری قراردادهای نظامی. Pentagon دائماً در پی روش‌هایی است تا مؤثرترین سیستم‌ها و تجهیزات جنگی را با حداقل هزینه‌ی ممکن به دست آورد. یک عامل مهم در بیش‌تر قراردادهای تحصیل تجهیزات، پرداخت ثابتی بر مبنای درصدی از هزینه‌ی کامل قرارداد است به‌علاوه‌ی درصدی اضافه برای پاداش. در آخر مواجه با مهلت مقرر قرارداد و مواجه یا پیشی گرفتن در سایر معیارهای عملکرد قراردادها مهم است. قرارداد تازه‌ی پنتاگون با Boeing 10 درصد پرداخت ثابت روی هزینه‌ی تحمل شده و 5 درصد پرداخت تشویقی دیگر را در بر می‌گیرد.

مطلوب است: برنامه‌ی پاداش برای این قرارداد را، با پرداخت ثابت ده‌درصدی و پرداخت تشویقی 5 درصدی، ارزیابی کنید. به نظر شما نقش پرداخت تشویقی چیست؟ و به نظر شما آن پرداخت خیلی زیاد یا خیلی کم است؟

پاسخ: این مورد مسئله‌ی پیچیده‌ای است که بحث افسران پنتاگون و اعضای کنگره در مورد آن ادامه دارد. در این مورد خاص سناتور مک‌کین دلیل آورد که قرارداد باید دوباره نوشته شود و پرداخت ثابت از 10% به 3% کاهش یابد و پرداخت تشویقی باید از 5% به 12% افزایش یابد؛ که به معنای آن است که کل پرداخت بالقوه‌ی 15 درصدی حفظ خواهد شد اما سهم بیش‌تری از پرداخت باید بر مبنای معیارهای عملکرد کسب شود. (پرداخت تشویقی)

13-42. هزینه‌یابی هدف با استفاده از گسترش عملکرد کیفیت (QFD)

Rick یک رستوران ناهارخوری خوب و معروف دارد. Rick Goetz مالک و سرآشپز است، او برای موفقیتش راضی است و هم‌اکنون گسترش رستورانش یا شاید افتتاح دومین رستوران در نظر دارد. قبل از تصمیم‌گیری Rick می‌خواست اطلاعات بیشتر درباره موقعیت رقابتی رستورانش پیدا کند. سه رستوران دیگر وجود دارد که رقابت مستقیمی با او در کیفیت غذا و قیمت دارند. Rick می‌داند که سودآوری او بستگی به ارائه‌ی وعده غذایی رضایت‌بخش در قیمت بازار دارد. اولین مرحله جمع‌آوری برخی اطلاعات درباره مشتریانش، استفاده از یک شرکت مستقل درزمینه تحقیقات بازار است. شرکت تحقیقات بازار به او اطلاعاتی می‌دهد که مشتریانش به دنبال طعم، راحتی (محیط، خدمات و به‌طورکلی ارائه غذا) و لذت (تجربه‌ی ناهاری ممتاز، درجه اشتیاق و هیجان) هستند. او پس از فهمیدن دسته‌بندی راحتی و لذت به‌صورت بالا شگفت‌زده شده است.

نخست: دسته‌بندی و معیارهای مشتری

نسبت اهمیت

اهمیت

16.7%

50

طعم

33.3

100

راحتی

50.0

150

لذت

100.0%

300

کل

بعد، او با سرآشپزان و کارکنان پیشخدمت اصلی سعی کردند که سه جزء اصلی و هزینه‌ی مربوط به خدمات ارائه شده‌ی Rick را شناسایی کنند.

دوم: اجزاء و هزینه

درصد از کل

هزینه

اجزاء

30.77%

8$

فهرست غذا و تهیه‌ی غذا

46.15

12

کارکنان پیشخدمت

23.08

6

مواد غذایی

100.00%

26$

الآن با داشتن معیارهای مشتری و اجزاء، Rick دوباره با کارکنانش سعی می‌کنند که ارزیابی کنند چگونه هر جزء به معیارهای موردنظر مشتری می‌پردازد و کمک می‌کند.

سوم: تعیین این‌که چگونه اجزا به رضایت مشتری کمک می‌کنند

 معیارهای مشتری

لذت

راحتی

طعم

اجزاء

50%

20%

30%

فهرست غذا و تهیه‌ی غذا

30

60

40

کارکنان پیشخدمت

20

20

30

مواد غذایی

100%

100%

100%

کل

 

مطلوب است:

 • با استفاده از اطلاعاتی که Rick بسط و توسعه داده است. شاخص اهمیت برای هر یک از اجزا (فهرست غذا و تهیه‌ی غذا، کارکنان پیشخدمت و مواد غذایی) تعیین کنید.

 • یافته‌هایتان در قسمت اول را با هزینه‌ی اجزاء مقایسه کنید. شما می‌توانید از این مقایسه چه نتیجه‌ای بگیرید

پاسخ:

 • محاسبات در زیر نشان داده‌شده است:

نخست: دسته‌بندی و معیارهای مشتری

نسبت اهمیت

اهمیت

16.7%

50

طعم

33.3%

100

راحتی

50.0%

150

لذت

100.0%

300

کل

دومین مرحله: اجزاء تولید و هزینه‌ی آن‌ها

درصد از کل

هزینه

30.77%

8$

فهرست غذا و تهیه‌ی غذا

46.15%

12

کارکنان پیشخدمت

23.08%

6

مواد غذایی

100%

26$

کل

سوم: تعیین این‌که چگونه اجزا به رضایت مشتری کمک می‌کنند

معیارهای مشتری

لذت

راحتی

طعم

اجزاء

50%

20%

30%

فهرست غذا و تهیه‌ی غذا

30%

60%

40%

کارکنان پیشخدمت

20%

20%

30%

مواد غذایی

100%

100%

100%

کل

چهارمین مرحله: تعیین شاخص اهمیت برای هر یک از اجزاء

 معیار مشتری

لذت

راحتی

طعم

اجزاء

50%

33.3%

16.7%

اهمیت ارتباط این معیار

هزینه‌ی مربوط

شاخص اهمیت

درصد سهم هر یک از اجزا به هریک از معیارهای مشتری

توجه بیشتر

30.77%

36.6%

50%

20%

30%

فهرست غذا و تهیه‌ی غذا

توجه کمتر

46.15%

41.67%

30%

60%

40%

کارکنان پیشخدمت

توجه کمتر

23.08%

21.67%

20%

20%

30%

مواد غذایی

100%

100%

100%

100%

100%

 1. شاخص هزینه برای فهرست غذا و تهیه‌ی غذا نسبت به شاخص اهمیت پایین می‌باشد، این نشان می‌دهد که Rick باید صرف زمان و هزینه بیشتری در این فعالیت در نظر بگیرد. در مقابل شاخص هزینه برای کارکنان پیشخدمت قدری بیشتر از شاخص اهمیت است، این نشان می‌دهد که Rick باید کاهش منابع به کار گرفته شده برای کارکنان پیشخدمت را در نظر بگیرد. همچنین رضایت مشتری به‌عوض (متناسب با) سطح مخارج صرف شده برای مواد غذایی نیست، ممکن است بتوان در اینجا صرفه‌جویی کرد.

مسائل

13-43. هزینه‌یابی هدف در یک شرکت خدماتی. شرکت Alert Alarm Systems سیستم‌های امنيتي منازل را نصب می‌کند. دو تا از اين سیستم‌ها عبارت‌اند از ICU100 و ICU900 كه داراي اين خصوصيات هستند:

داده‌های هزینه

ICU900

ICU100

مشخصات طرح

150 دلار برای هر یک

3

1

دوربین فیلم‌برداری

75

1

1

صفحه نمایشگر تصویری

15

8

5

ردیاب حرکت

8

7

3

نورافکن

15

2

1

هشدار

0.10 دلار برای هر فوت

1100 فوت

700 فوت

سیم‌کشی

20 دلار برای هر ساعت

26 ساعت

16 ساعت

نصب

ICU100 حدود 810 دلار و ICU900 حدود 1520 دلار نصب و به فروش می‌رسد.

مطلوب است:

 1. حاشیه‌ی سود فعلی در هر دو سيستم را محاسبه کنید؟

 2. مديريت Alert گمان می‌کند كه قيمت ICU100 بايستي به 750 دلار و ICU900 بايستي به 1390 دلار كاهش يابد تا بتواند در بازار رقابت دوام بياورد. حاشيه سود را براي هر دو محصول در اين سطوح قيمت دوباره محاسبه كنيد.

 3. دو راه بیان کنید که شرکت Alert بتواند هزینه‌هایش را کاهش دهد و به سطوح اصلی حاشیه‌ی سود برگردد.

پاسخ: 1.

ICU100

ICU900

هزینه‌ی واحد

مقدار

هزينه

مقدار

هزينه

دوربین فیلم‌برداری

$ 150

1

$ 150

3

$450

صفحه نمایشگر تصویری

75

1

75

1

75

ردیاب حرکت

15

5

75

8

120

نورافکن

8

3

24

7

56

هشدار

15

1

15

2

30

سیم‌کشی

0.10

700

70

1,100

110

نصب

20

16

320

26

520

كل

$729

$1,361

قیمت

810$

1520$

سود

81$

159$

ICU 100: $81/$ 810 = 10% حاشيه سود

ICU 900: $159/$1,520 = 10.46% حاشيه سود

2.

قیمت

750$

1390$

سود

21$

29$

ICU 100: $21/ $750 = 2.8% حاشيه سود

ICU 900: $29/$1,390 = 2.09% حاشيه سود

 1. هزینه‌های نصب بزرگ‌ترین بخش از هزینه هستند و این طبقه می‌تواند فرصتی برای بهبود داشته باشد. با طراحی کردن مجدد سیستم‌ها یا پیدا کردن اجزایي که با سهولت بیش‌تری کامل می‌شوند، زمان نصب کاهش می‌یابد. همچنین، هزینه‌ها را می‌توان از طريق قراردادهای پیمانکاری با متخصصان برق پایین آورد و نرخ را برای هر ساعت نصب کاهش داد.

 تجهیزات تصویری و ردیاب‌ها منبع هزینه‌های قابل‌توجهی هستند اما کاهش دادن کیفیت یا کمیت این اقلام، درواقع اثربخشی و ارزش سیستم­های امنیتی را تغيير می‌دهد.

13-44 استراتژی، هزینه‌یابی هدف

صنایع بنچمارک میزهای کار بزرگی را برای استفاده‌های صنعتی تولید می‌نماید. آقای واین گارت (معاون بازاریابی بنچمارک) از تجزیه‌وتحلیل بازارش به این نتیجه دست ‌یافته که فروش میز استاندارد به علت قیمت‌گذاری متجاوزانه رقبا تدریجاً رو به کاهش است. این میزها باقیمت 875 دلار به فروش می‌رود درحالی‌که رقبا یک میز قابل‌مقایسه با آن را در حدود 800 دلار می‌فروشند. آقای واین تشخیص داد که برای حفظ سهم بازار سالیانه شرکت در سطح 10000 میز کاهش قیمت به 800 دلار ضروری می‌باشد.

اطلاعات بهای تمام‌شده بر اساس فروش 10000 میز در زیر نشان داده ‌شده است:

هزینه واقعی

مقدار واقعی

مقدار بودجه شده

2700000

425000

400000

مواد مستقیم

1000000

100000

85000

دستمزد مستقیم

300000

30000

30000

تنظیم ماشین‌آلات

4000000

320000

320000

مونتاژ مکانیکی

خواسته‌ها:

1- بهای تمام‌شده جاری و سود هر واحد را محاسبه نمایید.

2-چه مبلغی از بهای تمام‌شده هر واحد به فعالیت‌های فاقد ارزش‌افزوده قابل نسبت دادن است؟

3- بهای هدف جدید هر واحد در قیمت فروش 800 دلار به شرطی که سود هر واحد حفظ شود را محاسبه نمایید.

4-شما چه استراتژی‌ای برای رسیدن به بهای هدف محاسبه‌شده در سؤال 3 به بنچمارک پیشنهاد می‌کنید.

جواب:

1-بهای تمام‌شده هر واحد

هر واحد 800 دلار= ($2,700,000 + $1,000,000 + $300,000 + $4,000,000) / 10,000

سود هر واحد

(875 قیمت هر واحد-800 بهای تمام‌شده هر واحد) = $75

2-تنظیم ماشین‌آلات که ارزشی به میزها اضافه نمی‌نماید.

10000 واحد/300000 کل هزینه =30 دلار هر واحد از هزینه‌های بدون ارزش‌افزوده

3-هزینه‌یابی هدف هر واحد

 725 ) =سود هر واحد 75- 800 قیمت هر واحد)

4- بهای تمام‌شده باید 75 دلار کاهش یابد (725-800). ابتدا و در درجه نخست بنچمارک بایستی در برگشت و اصلاح بودجه متمرکز شود. ناکارآمدی در استفاده از مواد باعث اضافه شدن 15.88 دلار به بهای تمام‌شده هر واحد می‌شود. [(25,000/425,000) x $2,700,000]/10,000 = $15.88.

همچنین، برگشت و اصلاح دستمزد بودجه شده باعث 5 دلار صرفه‌جویی بیشتر در هر واحد می‌شود.

 { [$1,000,000 x (15,000/100,000)]/10,000 }.

این باعث می‌شود هزینه هر واحد به 769.12 کاهش یابد ($800 – $15 – $15.88).

بخش اضافی 44.12 ($75 – $15 – $15.88) دلاری از صرفه‌جویی موردنیاز برای رسیدن به 725 دلار هزینه‌یابی هدف می‌تواند از کاهش هزینه‌های بدون ارزش‌افزوده تنظیم ماشین‌آلات صورت گیرد. این می‌تواند از طریق طراحی محصول و فرایند تولید مهندسی مجدد انجام شود. همچنین یک بررسی دقیق از مونتاژ مکانیکی ممکن است فرصت صرفه‌جویی هزینه‌ها را نشان دهد زیرا این گروه در حال حاضر نیمی از بهای تمام‌شده را تشکیل می‌دهد. کاهش مونتاژ مکانیکی به 2.5 ساعت از طریق نوآوری محصول و تغییر فرایند می‌تواند باعث صرفه‌جویی بیشتر از 30 دلار شود (320000/4000000=12.5 دلار برای هر ساعت. صرفه‌جویی 2.5 ساعت برای هر واحد می‌تواند 31.25 دلار=2.5 x12.5 صرفه‌جویی برای هر واحد داشته باشد)

13-47. هزینه‌ی هدف؛ انبارداری.

شرکت پخش McFee، یک عمده‌فروش است که عملیاتش سه فعالیت اصلی دارد: خرید، انبارداری و توزیع. این شرکت داده‌های عملیاتی زیر را که برای امسال کامل شده است گزارش کرده است:

 فعالیت              عامل هزینه                            مقدار عامل هزینه                      هزینه‌ی هر واحد از عامل هزینه

خرید         تعداد سفارش‌های خرید                          1000                                      هر سفارش 150 دلار

انبارداری           تعداد انتقالات                               8000                                         هر انتقال 30 دلار

توزیع                تعداد محموله                               500                                          هر محموله 80 دلار

McFee 100000 واحد را با متوسط بهای تمام‌شده‌ی 10 دلار برای هر واحد خرید و آن‌ها را با متوسط قیمت 20 دلار برای هر واحد به فروش می‌رساند. همچنین شرکت هزینه‌ی عملیاتی ثابت معادل 250000 دلار در سال دارد.

مشتریان McFee خواستار 10% تخفیف برای سال آینده هستند. این شرکت انتظار دارد مقدار مشابهی به فروش برساند اگر بتواند با تقاضا برای کاهش قیمت مواجه شود. بااین‌حال عرضه‌کنندگان McFee، تنها حاضر به دادن 2% تخفیف می‌باشند.

مطلوب است:

McFee برآورد کرده است که با انجام تغییرات جزئی در عملیات خود می‌تواند سفارشات خرید را به 700 عدد و همچنین هزینه‌ی هر محموله را به 5 دلار کاهش دهد. هرگونه صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی باید از مهندسی مجدد فرآیند انبارداری به دست آید. حداکثر بهای تمام‌شده (یعنی هزینه‌ی هدف) برای انبارداری چیست، اگر شرکت بخواهد همان مقدار سود را برای سال آینده به دست آورد.

پاسخ:

سود عملیاتی سال جاری

فروش

100000× 20$

2000000

هزینه‌ها

 خرید

100000× 10

1000000

 سفارشات خرید

1000× 150

150000

 انبارداری

8000× 30

240000

 توزیع

500× 80

40000

 هزینه عملیاتی ثابت

250000

1680000

سود عملیاتی

320000

 

 

 

بهای تمام‌شده‌ی هدف

فروش

100000×0.90× 20$

1800000

سود موردنظر

320000

کل هزینه‌ی قابل‌قبول

1480000

کل هزینه‌ها به‌استثنای انبارداری:

خرید

1000000× 0.98

980000

سفارشات خرید

700× 150

105000

توزیع

500× 75

37500

هزینه عملیاتی ثابت

250000

1372500

حداکثر هزینه‌ی انبارداری

107500

 • هزینه‌ی انبارداری باید از 240000$ به 107500$ کاهش یابد. این کاهش معادل 132500 دلار است.

13-48 هزینه‌یابی بر مبنای هدف، بین‌المللی

هارپر (با مسئولیت محدود) یک تولیدکننده بریتانیایی کفش ساده برای مردان و زنان است. در سالهای اخیر رشد (اقتصادی) قوی پایداری در بازارهای بریتانیا به علت توجه نزدیکشان به روند مد وجود دارد.

کفش‌های هارپر همچنین از شهرت مناسبی در کیفیت و راحتی برخوردار است. هارپر برای گسترش کسب‌وکار، عرضه کفش‌هایش به بازارهای ایالات‌متحده را در نظر دارد، جایی که کفش‌های قابل‌مقایسه با آن به قیمت عمده‌فروشی 90 دلار به فروش می‌روند، 16 دلار بیش از آن چیزی که هارپر در بریتانیا تعیین نموده (قیمت میانگین 45 پوند)

مدیریت برای به دست آوردن اطلاعات در مورد ویژگی‌هایی که مصرف‌کنندگان ایالات‌متحده جستجو می‌کنند یک مشاور بازاریابی را بکار گرفته است، به شرطی که خواهان ویژگی‌های متفاوت باشند.

هارپر همچنین اطلاعات راجع به هزینه‌های تقریبی ناشی از افزایش این خصوصیات را به دست آورده است.

 

 

رتبه‌بندی اهمیت (5 مهم‌ترین است)

هزینه برای اضافه کردن برحسب$ در US

ویژگی‌های موردعلاقه در ایلات متحده

3

4.50$

مواد رنگی

5

6.75$

وزن سبک‌تر

4

3$

کفی (داخلی) فوق‌العاده نرم

2

3$

کفی (خارجی) بادوام طولانی

هزینه ساخت متوسط کنونی کفش هارپر 34£(پوند) است (تقریباً 56$امریکا) که برای هر جفت کفش سود متوسط 11£(18$امریکا) تأمین می‌کند.

هارپر همچنان مایل است که این حاشیه سود را حفظ کند؛ اما شرکت به این پی برده که بازار ایالات‌متحده ویژگی‌های متفاوت نیاز دارد و هزینه حمل و بازاریابی تقریباً 10 دلار ایالات‌متحده برای هر جفت کفش افزایش خواهد داشت.

خواسته‌ها:

1-هزینه‌یابی تولید بر مبنای هدف برای کفشی که در ایالات‌متحده فروخته می‌شود چه می‌باشد؟

2- کدام ویژگی را، اگر وجود داشته باشد، بایستی هارپر به کفشش برای فروش در ایالات‌متحده اضافه کند؟

3-به‌طور استراتژیک تصمیم هارپر برای آغاز فروش کفش در ایالات‌متحده را ارزیابی کنید؟

جواب:

1-

تفاضل ایالات‌متحده + هزینه فعلی تولید = هزینه‌یابی تولید بر مبنای هدف

تفاضل هزینه- تفاضل قیمت+56$ =

= $56 + 16 – 10 = 62

سود موردنظر ایالات‌متحده – تفاضل تبلیغات و حمل‌ونقل- قیمت هدف= هزینه‌یابی هدف

18$ -10$-90$  = = 62

2-

6$=56$-62$ اختلاف هزینه هست.

هارپر نمی‌تواند ویژگی وزن سبک را اضافه کند، هرچند آن (ویژگی) موردنظر است. چراکه هزینه 6.75$از تفاضل هزینه 6$بیشتر است. بهترین روش ممکن اضافه کردن کفی (داخلی) فوق‌العاده نرم (3$) و کفی (خارجی) بادوام طولانی (3$) است.

3-به‌طور استراتژیک تصمیم فروش کفش در ایالات‌متحده حس بسیار خوبی را ایجاد می‌کند. برای رقابت مؤثر در بازار رقابت جهانی مانند کفش، شرکت در همه بازارهای کلیدی که شامل ایالات‌متحده هم می‌شود، باید حضور مؤثر داشته باشد.

تجربه رقابت در ایالات‌متحده باید سود (با توجه به قیمت‌های بالاتر) و دانش به‌دست‌آمده از رفتار با مشتریان مختلف را به ارمغان بیاورد. این دانش می‌تواند جهت بهبود رقابت در دیگر بازارها بکار رود.

توجه: نرخ مورداستفاده در مسئله مبنی بر نرخ ارز 1.6253$/£در ژوئن 2009 است.

13-49 گسترش عملکرد کیفیت در هزینه‌یابی هدف (توجه به بعد کیفیت)

شرکت رنجر تولیدکننده یک قایق بادبانی مسابقه‌ای است. کیفیت، ایمنی و عملکرد این قایق به‌خوبی شناخته‌شده است. این شرکت، متیو پری را که طراح شناخته‌شده‌ای در خصوص قایق‌های بادبانی و مسابقه‌ای است را به‌منظور طراحی یک قایق بادبانی جدید مدل ام 33 استخدام کرده است. ام 33 به یک نوع مواد پیشرفته در بدنه و دیگر قطعات به‌منظور افزایش ایمنی و عملکرد و بهبود آسایش نیاز دارد. مهم‌ترین معیارهای خرید قایق از نظر مشتریان کارخانه، ایمنی و آسایش است که به ترتیب 33% و 32% رتبه‌بندی شده‌اند. دو معیار دیگر یعنی کارایی و طراحی به ترتیب 20% و 15% رتبه‌بندی شده‌اند. طول این قایق در حدود 33 فوت است. هم‌چنین این قایق دارای دو اتاق، جهت استراحت 5 یا 6 نفر است. این شرکت قصد دارد هر قایق را تقریباً 200000 دلار بفروشد و هزینه‌های ساخت آن به‌صورت جدول زیر برآورد شده است:

 

 

جدول شماره 1:

اجزا

هزینه هدف

درصد

بدنه و صفحات آهنی ته کشتی

36000

120÷36=30%

دکل ایستاده

18000

120÷18=15%

بادبان

20000

120÷20=16.67%

تجهیزات الکتریکی

16000

120÷16=13.33%

سایر اجزا

30000

120÷30=25%

جمع کل

120000

100%

گروهی از مهندسان و مدیران فروش، هزینه‌های پیش‌بینی‌شده را مورد مطالعه قرار دادند. هدف آن‌ها از این مطالعه، این بود تا بدانند که هر جز از قایق طراحی‌شده، به چه میزان در جلب رضایت معیارهای مشتریان نقش دارد. نتایج حاصل از این مطالعه بر اساس تخمین‌های دقیق است که در جدول 2 نشان داده‌ شده است. به‌عنوان‌مثال، برآوردها نشان می‌دهد که 30% از مشتریان نسبت به ایمنی بدنه و صفحات آهنی ته کشتی احساس رضایت دارند و 30% نیز نسبت به ایمنی دکل ایستاده احساس رضایت می‌کنند.

جدول شماره 2:

اجزا معیارها

ایمنی

طراحی

کارایی

آسایش

بدنه و صفحات آهنی ته کشتی

30%

40%

50%

30%

دکل ایستاده

30%

20%

20%

10%

بادبان

10%

10%

30%

10%

تجهیزات الکتریکی

20%

10%

سایر اجزا

10%

20%

50%

خواسته‌ها:

1) با استفاده از جدول شماره 2 که همراه با معیارهای مشتریان است و توسط گروه مهندسان و مدیران فروش، طراحی و توسعه‌یافته است، تعیین کنید که کدام‌یک از اجزای کشتی ازنظر مشتریان مهم‌تر است و چرا؟

2) یافته‌های خود را که از پاسخ به خواسته 1 به دست آوردید را با اعداد و ارقام هزینه هدف که در جدول 1 ارائه‌شده است را مقایسه کنید. از این مقایسه چه نتیجه‌گیری می‌کنید؟

معیارها

رتبه‌بندی توسط مشتری

ایمنی

33%

طراحی

15%

کارایی

20%

آسایش

32%

جواب:

1)

مقایسه شاخص هزینه و شاخص ارزش

اجزا

شاخص ارزش

شاخص هزینه هدف

بدنه و صفحات آهنی ته کشتی

35.5%

30%

دکل ایستاده

20.1%

15%

بادبان

14%

16.67%

تجهیزات الکتریکی

8.1%

13.33%

سایر اجزا

22.3%

25%

100%

100%

2) وقتی‌که شاخص ارزش با شاخص هزینه هدف مقایسه می‌شود، مشاهده می‌شود که درصد سرمایه‌گذاری در بدنه و صفحات آهنی ته کشتی و دکل ایستاده پایین است. شاخص ارزش برای بدنه و صفحات آهنی ته کشتی 35.5% است درحالی‌که شاخص هزینه هدف 30% است. شاخص ارزش برای دکل ایستاده 20.1% است درحالی‌که شاخص هزینه هدف آن 15% است.

شرکت رنجر ممکن است طراحی‌های اضافی انجام دهد یا ویژگی‌های مربوط به این 2 جز (بدنه و دکل) را بهبود بخشد. در عوض، برای تجهیزات الکتریکی نسبت به ارزشی که برای مشتری دارند (شاخص ارزش)، هزینه بیشتری صرف شده است. به‌طورکلی، پیشنهاد می‌شود که توجه به طراحی مجدد از قایق صورت گیرد که در راستای ارزش مشتری است.

13 51 تئوری گلوگاه‌ها

 شرکت اکویپمنت ریسرچ (REC) یک تولیدکننده کوچک ابزار دقیق برای ساخت تجهیزات تحقیق و پژوهش برای گروه مهندسی در کالج‌ها و دانشگاه‌ها می‌باشد. این شرکت دو محصول اصلی، REC-1 و REC-2 را به ترتیب به قیمت 450 دلار و 600 دلار می‌فروشد. با توجه به تقاضای فزاینده و کمبود نیروی کار متخصص، REC به‌طور فزاینده‌ای با مشکل برآورده ساختن تقاضای جاری هفته 100 واحد از REC-1 و 60 واحد از REC-2. مواجه شده است. نمودار جریان زیر الزامات تولیدی برای این دو محصول و سه نوع از موادی که موردنیاز است را نشان می‌دهد. ماده A فقط در REC-1 استفاده می‌شود، ماده C فقط در REC-2 استفاده می‌شود و ماده B در هر دو REC-1 و REC-2 استفاده می‌شود.
مقدار کار هفتگی در دسترس برای چهار عملیات تولیدی به شرح زیر است:  

دریافت و تست مواد:6000 دقیقه

ماشین‌کاری (فقط برای ماده A):10000 دقیقه

مونتاژ: 5000 دقیقه

پایان کار 10000 دقیقه

 

 REC-1 REC-2

 پایان 40 دقیقه                                               پایان 60 دقیقه

 ماشین‌آلات 80 دقیقه مونتاژ 30 دقیقه                  مونتاژ 15 دقیقه

 دریافت 10 دقیقه دریافت 25 دقیقه                  —–

 مواد A 60$ مواد B 150$                               مواد C 150$

فرض کنید که نیروی کار برای هر یک از عملیات تخصصی مورد نیاز است و نمی‌تواند از یک فعالیت به فعالیت دیگر جابه‌جا گردد، تمام عملیات به‌جز دریافت و تست نیاز به سطح بالایی از مهارت دارد و REC نمی‌تواند ظرفیت عملیات را در کوتاه‌مدت افزایش دهد.

خواسته‌ها:
بهترین طرح تولید موردنیاز برای REC کدام است؟ چرا؟

جواب:

تجزیه‌وتحلیل زیر نشان می‌دهد که مونتاژ محدودیت است و این‌که طرح تولید بهینه 100 واحد از REC – 1 و 44 واحد از REC – 2 است.

13-54. تئوری گلوگاه‌ها. صنایع Bakker 3 نوع محصول (611 و 613 و 615) را در 4 بخش تولید می‌کند و به فروش می‌رساند. در هر یک از چهار بخش دو عامل زمان کار (نیروی کار) و زمان ماشین‌آلات به‌کاربرده می‌شود؛ و در هر بخش پردازش ماشین‌آلات و مهارت‌های نیروی کار موردنیاز است و عوض کردن ماشین‌آلات یا نیروی کار از بخشی به بخش دیگر ممنوع است، ضمناً صنایع Bakker وضعیت خوبی در هر دو نیروی کار تمام‌وقت و پاره‌وقت دارد و انتظار نمی‌رود که درزمینه استخدام یا حفظ کارکنان مشکلی داشته باشد. به دلیل دسترسی به نیروی کار پاره‌وقت، Bakker دستمزد را هزینه‌ی متغیر لحاظ می‌کند و آن را در محاسبه‌ی حاشیه‌ی توان عملیاتی (حاشیه‌ی تولید و یا بازده) (throughput margin) وارد می‌کند.

مدیریت Bakker برنامه‌ی تولید خود را برای چند ماه آینده تنظیم می‌کند. برخی از ماشین‌آلات برای تعمیرات اساسی و گسترده از سرویس خارج خواهند شد (کار نخواهند کرد). زمان کار ماشین‌آلات موجود توسط هریک از بخش‌ها برای 6 ماه آینده به شرح زیر است:

بخش 4

بخش 3

بخش 2

بخش 1

3500

3000

3500

3500

ظرفیت عادی ماشین‌آلات برحسب ساعت

200

300

400

500

ظرفیت ماشین‌آلات درحال تعمیر برحسب ساعت

3300

2700

3100

3000

ظرفیت موجود برحسب ساعت

مشخصات نیروی کار و ماشین‌آلات برای هر واحد محصول عبارت‌اند از:

بخش 4

بخش 3

بخش 2

بخش 1

ساعات نیروی کار و کار ماشین‌آلات

محصول

1

3

3

2

ساعات کار مستقیم

611

2

2

1

2

ساعات کار ماشین

2

0

2

1

ساعات کار مستقیم

613

2

0

1

1

ساعات کار ماشین

1

1

2

2

ساعات کار مستقیم

615

1

1

2

2

ساعات کار ماشین

پیش‌بینی بخش فروش از تقاضای محصول طی شش ماه آینده به شرح زیر است:

فروش ماهانه

محصول

500 واحد

611

400 واحد

613

1000 واحد

615

سطح موجودی‌های شرکت Bakker در طی شش ماه آینده کاهش یا افزایش نخواهد داشت. قیمت هر واحد و اطلاعات صحیح هزینه برای شش ماه آینده به شرح زیر است:

محصول 615

محصول 613

محصول 611

167 $

123 $

196 $

قیمت

17 $

13 $

7 $

مواد مستقیم

12 $

14 $

16 $

9 $

6 $

14 $

—-

18 $

12 $

21 $

24 $

9 $

دستمزد مستقیم

بخش 1

بخش 2

بخش 3

بخش 4

25 $

20 $

27 $

سربار متغیر

32 $

10 $

15$

سربار ثابت

4

2

3

فروش متغیر

 • تعیین کنید آیا Bakker می‌تواند تقاضای فروش ماهانه برای این سه محصول را برآورده کند. در صورت وجود محدودیت، چه بخشی یک گلوگاه (محدودیت) است؟

 • بهترین برنامه‌ی تولید ماهانه برای صنایع Bakker چیست، فرض کنید Bakker همه‌ی هزینه‌های متغیر تولیدی را در محاسبه‌ی توان عملیاتی وارد می‌کند.

پاسخ:

 • Bakker قادر به برآورده کردن تقاضا نخواهد بود. بخش اول یک گلوگاه ازلحاظ زمان ماشین‌آلات است. ما زمان نیروی کار را در نظر نمی‌گیریم زیرا Bakker می‌تواند همه‌ی نیروی کار موردنیازش را استخدام و حفظ کند.

بخش 4

بخش 3

بخش 2

بخش 1

زمان ماشین‌آلات موردنیاز

500×2=1000

500×2=1000

500×1=500

500×2=1000

محصول 611

400×2=800

0

400×1=400

400×1=400

محصول 613

1000×1=1000

1000×1=1000

1000×2=2000

1000×2=2000

محصول 615

2800

2000

2900

3400

کل ساعات موردنیاز

3300

2700

3100

3000

ساعات در دسترس (موجود)

500

700

200

(400)

مازاد (کسری)

 • بهترین ترکیب محصول عبارت است از:

400 واحد از محصول 613

 500 واحد از محصول 611

 800 واحد از محصول 615

محصول 615

محصول 613

محصول 611

167 $

123 $

196 $

قیمت

97 $

73 $

103 $

*هزینه متغیر

70

50

93

واحد / توان عملیاتی

2

1

2

ساعات ماشین‌آلات در بخش 1

35

50

50/46

ساعت / توان عملیاتی

*برای مثال، هزینه‌ی تولیدی متغیر برای محصول 611 =103= (7+ 12 + 21 +24 + 9 + 27 + 3)

برنامه‌ی فروش / تولید (در ابتدا محصول 613 زیرا سودآورترین است، سپس محصول 611 و در آخر محصول 615)

جمع ساعات در دسترس در بخش یک: 3000

کسر می‌شود:

اول: 400 واحد از محصول 613 (400×2 ساعت) (800)

دوم:500 واحد از محصول 611 (500×2 ساعت) (1000)

ساعات باقی‌مانده 1600

سوم: (برای هر واحد =800 واحد از محصول 615) 800

درنتیجه کل 3000 ساعت استفاده شد..

13-55. هزینه‌یابی چرخه‌ی عمر. Tim Waters مدیرعامل شرکت BioDerm است، از تیم مدیریت هزینه خود می‌خواهد، تجزیه‌وتحلیل سودآوری خط تولید را برای دو محصول شرکت یعنی Xderm و Yderm انجام دهند. دو محصول مراقبت از پوست نیازمند مبالغ زیادی برای تحقیق و توسعه و تبلیغات می‌باشند. پس از دریافت صورت‌های مالی زیر از حسابرس BioDerm، Tim نتیجه می‌گیرد که Xderm محصول سودآورتری است و شاید اقدامات کاهش هزینه باید برای محصول Yderm اعمال شود.

مجموع

Yderm

Xderm

000/000/5

000/000/2

000/000/3

فروش

(000/500/3)

(000/600/1)

(000/900/1)

بهای تمام‌شده‌ی کالای فروش رفته

000/500/1

000/400

000/100/1

سود ناخالص

(000/900)

تحقیق و توسعه

(000/100)

هزینه‌های فروش

000/500

سود قبل از مالیات

مطلوب است:

 • توضیح دهید که چرا ممکن است Tim در ارزیابی عملکرد نسبی دو محصول اشتباه کرده باشد.

 • فرض کنید که 80 درصد از هزینه‌های تحقیق و توسعه و فروش به Xderm قابل‌ردیابی باشند. صورت سود و زیان چرخه‌ی عمر برای هر محصول را تهیه کنید. این مورد چه چیزی را در مورد اهمیت هزینه‌یابی دقیق چرخه‌ی عمر بیان می‌کند.

 • پاسخ خود به قسمت اول و دوم را با توجه به اطلاعات اضافی زیر دوباره ملاحظه کنید. هزینه‌های فروش و تحقیق و توسعه درواقع برای Xderm بالاتر هستند، زیرا یک محصول جدید است. Tim از توسعه‌ی محصول جدید شدیداً حمایت می‌کند که هزینه‌های فروش و تحقیق و توسعه‌ی بالایی را در بر می‌گیرد. او به مدیران ارشد اطمینان می‌دهد که سرمایه‌گذاری Xderm سود بهتری را برای شرکت خواهد داشت. در صورت وجود، در مقابل Tim چه مسئله‌ی اخلاقی وجود دارد، وقتی‌که Tim در مورد سودآوری دو محصول شرکت به مدیران ارشد گزارش می‌دهد.

پاسخ:

 • تجزیه‌وتحلیل Waters بر اساس گزارش تهیه‌شده نمی‌تواند مبالغ قابل‌توجهی از هزینه‌های تحقیق و توسعه و فروش را در نظر بگیرد. بعید است که دو محصول سهم برابری از این هزینه‌ها را مصرف کنند. همان‌طور که محاسبات در قسمت 2 در ادامه نشان می‌دهد، تعیین سودآوری می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی توسط ردیابی هزینه‌های غیر تولیدی هر محصول تحت تأثیر قرار گیرد. مدنظر است که هزینه‌یابی چرخه‌ی عمر، هزینه‌های بالادستی و پایین‌دستی را در برگیرد (به ترتیب هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های فروش) همچنین هزینه‌های تولیدی برای به دست آوردن تصویری دقیق از سودآوری کلی هر محصول لازم است.

مجموع

Yderm

Xderm

000/000/5

000/000/2

000/000/3

فروش

(000/500/3)

(000/600/1)

(000/900/1)

بهای تمام‌شده‌ی کالای فروش رفته

000/500/1

000/400

000/100/1

سود ناخالص

(000/900)

(000/180)

(000/720)

تحقیق و توسعه

(000/100)

(000/20)

(000/80)

هزینه‌های فروش

000/500

000/200

000/300

سود قبل از مالیات

تجزیه‌وتحلیل سودآوری چرخه‌ی عمر خط تولید نتایج خیلی متفاوتی را نشان می‌دهد، سود قبل از مالیات برای دو محصول قابل‌مقایسه است.

اکنون دو محصول، بازده فروش یکسانی دارند. این نشان می‌دهد که واردکردن هزینه‌های بالادستی و پایین‌دستی می‌تواند در دستیابی به تجزیه‌وتحلیل مفیدی از سودآوری محصولات بسیار مهم باشد. عدم موفقیت در واردکردن هزینه‌های غیر تولیدی به محاسبات، به‌طوری‌که Waters در ابتدا انجام داد، ممکن است به بازاریابی و تصمیم‌گیری نادرست منجر شود، درنتیجه شرکت ممکن است نظر نادرستی در مورد سودآورترین محصول داشته باشد. محاسبات بازده‌ی فروش نشان می‌دهد که هر محصول بازده یکسانی تحت هزینه‌یابی چرخه‌ی عمر دارد.

بازده فروش

10% = 3000000 / 300000

10% = 2000000/ 200000

10% = 5000000 / 500000

تیم باید بر اساس نتایجی که قسمت 2 نشان می‌دهد، تشخیص دهد که Xderm بر مبنای چرخه‌ی عمر سودآور نیست، آن‌طور که بر مبنای سود ناخالص سودآور است. در حقیقت آن بازده فروشی مشابه محصول Yderm دارد وقتی‌که هزینه‌های چرخه‌ی عمر در نظر گرفته شوند. Tim باید اطلاعاتی را که در قسمت دو نشان داده شد، ارائه کند و توضیح دهد که محصول موفقی خواهد شد اما شاید به سطح خیلی بالایی از موفقیتی که وعده داده دست نیابد. ارائه اطلاعات سود ناخالص به‌تنهایی گمراه‌کننده است و بنابراین با مسئولیتش در مورد درستی که از اخلاق حسابداران مدیریت است، در تضاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

عضویت در خبر نامه

مشاور مالیاتی معتبر را بشناسید آرمان پرداز خبره
مشاور مالیاتی
مشاور مالیاتی معتبر را بشناسید

در این نوشته برای شما توضیح می دهیم که چگونه یک مشاور مالیاتی معتبر را بشناسید و به او اعتماد کنیم. در پایان اعتماد شما را به آرمان پرداز خبره جلب می کنیم. مشاور مالیاتی معتبر

ادامه مطلب »
اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره
مشاور مالیاتی
اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و اهمیت مشاور مالیاتی در آن اهمیت مشاوره در زمینه مالیات کسب

ادامه مطلب »
انتخاب کارشناس حسابداری و مشاور مالیاتی متناسب با ابعاد شرکت توسط آرمان پرداز خبره
مشاور مالیاتی
مشاور مالیاتی متناسب با ابعاد شرکت

در این نوشته می خواهیم در مورد نکاتی در خصوص انتخاب مشاور مالیاتی متناسب با ابعاد شرکت و نحوه انتخاب کارشناس حسابداری بپردازیم. تا پایان با ما همراه باشید و جهت هرگونه نیاز به مشاور مالیاتی

ادامه مطلب »
شرح وظایف و اختیارات مشاور مالیاتی
مشاور مالیاتی
شرح وظایف و اختیارات مشاور مالیاتی

در این نوشته میخواهیم به شرح وظایف و اختیارات مشاور مالیاتی در سازمان امور مالیاتی بپردازیم. جهت هرگونه سوال در خصوص مشاور مالیاتی با ما در ارتباط باشید. مشاور مالیاتی کیست؟ مشاور مالیاتی کسی است که

ادامه مطلب »
انواع هزینه ها در حسابداری و مالی توسط مشاور مالیاتی
شرکت حسابداری
انواع هزینه ها در حسابداری

در این نوشته میخواهیم در خصوص انواع هزینه ها در حسابداری و مالی ، بهبود هزینه ها توسط مشاور مالیاتی و همچنین در خصوص انواع هزینه بپردازیم انواع هزینه ها در حسابداری یکی از مهم‌ترین مفاهیم

ادامه مطلب »
مدارک مثبته
شرکت حسابداری
مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می پردازیم. مدارک مثبته یا اسناد مثبته مدارک مثبته اسناد نشان‌دهنده وقوع

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟
مشاور مالیاتی
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی و امور مالیاتی کشور به صورت مفصل صحبت می کنیم. با

ادامه مطلب »
اهمیت مشاوره مالیاتی
مشاور مالیاتی
اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی تمامی مشاغل نیازمند دانش مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی و اهمیت مشاوره مالیاتی برای روبه رو شدن با قانون مالیات سازمان امور مالیاتی هستند. با ما باشید زیرا در این نوشته به این

ادامه مطلب »
مفاصا حساب مالیاتی
مشاور مالیاتی
مفاصا حساب و نحوه دریافت مفاصا حساب

درخواست گواهی مفاصا اولین کاری است که مودی و یا مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی وی ملزم است برای دریافت گواهی مفاصا حساب مالیاتی انجام دهد. براساس ماده ۲۳۵ قانون مالیات های مستقیم، اداره امور مالیاتی

ادامه مطلب »
مشاور مالی را چگونه انتخاب کنیم
مشاور مالیاتی
مشاور مالیاتی چه کاری انجام می دهد

اشخاص حسابرس و مشاور مالیاتی در هدایت مالیات دهندگان برای رعایت قوانین، در تمام امور مالی، حسابداری و پرداخت مالیات نقش مهمی دارد. بسته به وضعیت مالیات دهنده، خدماتی که یک مشاور مالیاتی ارائه می‌دهد، متفاوت

ادامه مطلب »
مالیات بر ارزش افزوده
مشاور مالیاتی
مالیات املاک و مستغلات

مالیات املاک و مستغلات ، نوعی از مالیات می باشد، که از درآمدهای به دست آمده از ملک محسوب می شود. املاک و مستغلات شامل سه نوع مالیات می شوند: مالیات بر درآمد اجاره از املاک

ادامه مطلب »
تکنولوژی نرم افزار
شرکت حسابرسی
موضوعی برای بحث در زمینه حسابرسی

    موضوعی برای بحث در زمینه حسابرسی     جمع داراییهای شرکتی ۲۰۰ میلیارد ریال است. حسابرس معتقد است تحریف داراییها بالای ۲۰ درصد، منجر به اظهار نظر مردود می‌شود (برای پرهیز از تردیدهای احتمالی در

ادامه مطلب »
بیمه‌ای به کارفرمایان
شرکت حسابداری
مدیریت سود چیست؟

مدیریت سود چیست؟   در کسب و کار برای حفظ عملیات، ارائه خدمات بهتر، و ارائه محصولات جدید، آن نیاز به سود می باشد. در هر کسب و کار، سود همیشه با زیان های خاص همراه است. مهم

ادامه مطلب »

مقاله های مرتبط

اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره

اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...