هزینه ضایعات کالا و مواد اولیه

حسابرسی مالیاتی مهندسی مشاور

هزینه ضایعات کالا و مواد اولیه

الف) قبول دفاتر

اداره امور مالیاتی بایستی با توجه به نگهداری مواد اولیه،‌ نوع مواد اولیه،‌کشور فروشنده،‌ نوع ماشین­آلات فروشنده،‌ تخصص کارگران،‌ ،‌فرسودگی ماشین­آلات و مقایسه آن با ضایعات سالهای قبل مؤسسه و سال مورد رسیدگی مؤسسات مشابه میزان ضایعات متعارف را با توجه به عوامل فوق­الذکر تعیین نماید. ضمناً‌بایستی توجه شود بعضی از مؤسساتی که ناچارند کالای خریداری و یا ساخته شده خود را با نرخ مصوبه دولت به فروش رسانند کالای سالم خود را با وسایل مختلف تبدیل به ضایعات نموده و آن را به عنوان ضایعات با نرخ بازار بدون محدودیت به فروش می­رسانند. بنابراین ممیزی مالیاتی بایستی توجه نمایند در صورتی که مؤسسه­های فروش ضایعات بیش از حد معمول داشته باشد میزان ضایعات و علل ضایع­شدن و قیمت فروش به دقت مورد بررسی قرار دهند.

ب) علی­الرأس

۱- درصورتی که قیمت تمام شده کالا یا مواد ضایع شده قبلاً جزء قیمت تمام شده کالای خریداری یا ساخته شده منظور گردیده،‌فروش ضایعات کلاً‌سودبرده و اعمال ضریب بر روی فروش در این حالت صحیح نمی­باشد.

2- در صورتی که قیمت تمام شده کالا یا مواد ضایع شده جزء قیمت تمام شده کالای ساخته شده منظور نشده و برای آن حساب جداگانه در نظر گرفته شده است،درآمد مشمول مالیات فروش ضایعات با اعمال ضریب مناسب بر روی فروش ضایعات تعیین خواهد شد.

مصوبات وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص هزینه­های اضافه شده به مواد 148 در اجرای تبصره یک ماده 148 در آخر کتاب ضمیمه می­باشد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...