گروه بودن یا نبودن موجودی‌ها را مشخص و تعهدات خرید و فروش رادر حسابرسی بررسی کنید.

تصویب نامه و تصمیم نامه

 گروه بودن یا نبودن موجودی‌ها را مشخص و تعهدات خرید و فروش رادر حسابرسی بررسی کنید.

حسابرسان برای اثبات موجودی‌ها باید گرو بودن یا نبودن موجودی‌ها یا وجود هر گونه حقوق متعلق به دیگران را نسبت به آنها، مشخص کنند. گروه بودن موجودی‌ها بابت دریافت وام بانکی قاعدتاً با تأیید موجودی‌های نزد بانک و بدهی‌های به بانک باید روشن شود.

مدارک مربوط به تعهدات خرید آتی معمولاً‌ به آسانی در اختیار حسابرسان قرار می‌گیرد؛ زیرا، مدیریت شرکت به منظور کنترل روزمره وضعیت موجودی‌ها و جریان وجوه نقد شرکت به این گونه اطلاعات، نیاز مبرم دارد.

در برخی از رشته‌های تجاری، رسم بر این است که مدت‌ها قبل از تاریخ دریافت کالاها یا مواد، قراردادهای قطعی برای خرید آنها بسته شود. چنانچه قراردادهای قطعی فروشی نیز برای این گونه خریدها منعقد نشده باشد، مقایسه قیمت‌های مندرج در قراردادهای خرید با فاکتورهای فروشنده در تاریخ ترازنامه می‌تواند نشانگر زیان‌های هنگفتی برای شرکت باشد، این گونه زیان‌ها باید در صورت‌های مالی شرکت منعکس گردد.

مقادیر تعهدات خرید باید در رابطه با تقاضای موجود و بالقوه آتی، با توجّه به عملکرد گذشته، پس‌مانده[1] سفارش‌های فروش انجام نشده و وضعیت موجود در این صنعت، مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه مقادیر سفارش داده شده فراتر از این استانداردها به نظر رسد، حسابرسان باید اطلاعات کاملی را درباره این بخش از عملیات شرکت کسب کنند. تعهدات خرید ممکن است مستلزم افشا در صورت‌های مالی باشد.

تعهدات فروش از پس‌مانده سفارش‌های فروش انجام نشده آشکار می‌شود. زیان‌های ذاتی ناشی از تعهدات فروش عموماً از طریق اعمال قاعده اقل بهای تمام شده یا بازار در مورد موجودی‌ها شناسایی می‌شود که در اینجا، قیمت بازار به معنای خالص ارزش بازیافتنی کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده موجود برای ایفای تعهدات فروش می‌باشد. علاوه بر این، پس‌مانده سفارش‌های فروش ممکن است شامل سفارش‌هایی باشد که حتی تا تاریخ ترازنامه نیز تولید محصولات آنها نیز هنوز شروع نشده است. حسابرسان باید برآورد هزینه‌های این گونه سفارش‌های فروش را که توسط صاحبکار به عمل آمده است، مورد بررسی قرار دهند. چنانچه مجموع هزینه‌های برآوردی تولید کالاهای این سفارش‌ها بیش از قیمت‌های قطعی قراردادهای فروش مربوط باشد، زیان حاصل و بدهی مربوط باید در صورت‌های مالی سال جاری صاحبکار منعکس گردد.

15. چگونگی ارائه در صورت‌های مالی و کفایت افشای مربو

[1] – Backlog

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...