موجودی‌های نزد انبارهای عمومی و نزد دیگران در حسابرسی

رای مالیاتی

موجودی‌های نزد انبارهای عمومی و نزد دیگران در حسابرسی

  رسیدگی کردن به رسید انبارهای عمومی به تنهایی، برای اثبات موجودی‌های نزد انبارهای عمومی کفایت نمی‌کند. انجمن حسابداران رسمی آمریکا، استفاده از مکاتبه مستقیم با اشخاص خارج از شرکت که نگهدار موجودی‌ها می‌باشند و اعمال روش‌های مکمل را در مواردی که مبلغ این گونه موجودی‌ها، بخش عمده‌ای از دارایی‌های جاری یا مجموع دارایی‌های شرکت را تشکیل می‌دهد، توصیه کرده است. این روش‌های مکمل شامل بررسی روش‌های صاحبکار برای انتخاب و ارزیابی عملکرد انبارهای عمومی است. حسابرسان همچنین باید لزوم دریافت گزارش حسابرسان انبارهای عمومی را درباره کنترل‌های داخلی مربوط به حراست از کالاهای انبار شده مورد توجّه قرار دهند. چنانچه مبالغ این موجودی‌ها کاملاً با اهمیت باشد یا در صورت هر گونه تردید، حسابرسان ممکن است تصمیم بگیرند که به این انبارها مراجعه و بر شمارش کالاهای صاحبکار در آنها نظارت کنند.

بازبینی کالاهای امانی نزد دیگران می‌تواند با دریافت فهرست حق‌العملکاران شرکت و نسخه‌ای از قراردادهای مربوط به آسانی شروع شود. مفاد مواد مربوط به هزینه‌های حمل و جابجایی کالا، اعتبارات اعطایی، محاسبه کمیسیون و فواصل گزارش عملیات در این قراردادها مستلزم توجّه ویژه حسابرسان است. حسابرسان پس از مطالعه قراردادها و مدارک صاحبکار در ارتباط با کالاهای حمل شده و دریافت وجوه از آن بابت باید مستقیماً با حق‌العملکاران مکاتبه کنند و اطلاعات کاملی را درباره موجودی کالاهای امانی، مطالبات، وجوه حواله نشده بابت فروش کالاهای امانی، هزینه‌های تحقق یافته پرداخت نشده و کمیسیون‌های مربوط در تاریخ ترازنامه، از آنان بخواهند.

در بسیاری از موارد، مواد اولیه صاحبکار توسط پیمانکاران دست دوم به قطعات قابل مصرف در تولیدات شرکت تبدیل می‌شود. حسابرسان باید از این گونه پیمانکاران دست دوم بخواهند که مقادیر و مشخصات و مواد اولیه متعلق به صاحبکار را که نزد آنان است، به طور کتبی تأیید کنند.

بازبینی موجودی‌ها در مواردی که حسابرسان پس از پایان سال مالی به کار گرفته می‌شوند  شرکتی که مایل است صورت‌های مالی آنان حسابرسی شود باید مدتی پیش از پایان سال مالی خود از حسابرسان دعوت به کار کند تا آنان بتوانند در برنامه‌ریزی‌های اولیه شمارش موجودی‌ها شرکت نمایند و برای نظارت بر شمارش موجودی‌ها، آماده شوند. اما، مواردی پیش می‌آید که حسابرسان تا مدتی پس از پایان سال مالی شرکت، دعوت به کار نمی‌شوند و در نتیجه، نظارت بر شمارش موجودی‌های شرکت در پایان سال مالی برای آنان غیر عملی می‌گردد؛ برای مثال، بیماری یا مرگ حسابرس شرکت در تاریخی نزدیک به پایان سال مالی شرکت می‌تواند به دعوت حسابرس جدید پس از پایان سال مالی منجر شود.

در این گونه شرایط، حسابرسان ممکن است به این نتیجه برسند که نخواهند توانست شواهد کافی و قابل اطمینانی در مورد موجودی‌ها به دست آورند تا بتوانند درباره مطلوبیت صورت‌های مالی به طور کلی، اظهار نظر کنند.

از طرف دیگر و در صورت وجود شرایط مساعد، حسابرسان ممکن است بتواند با بکارگیری سایر روش‌های حسابرسی، خود را نسبت به موجودی‌های شرکت متقاعد سازند. شرایط مساعد یاد شده می‌تواند شامل وجود یک سیستم کنترل داخل قوی، مدارک ثبت دایمی موجودی‌ها، در دسترس بودن دستورالعمل‌ها و سایر مدارک نشان‌دهنده شمارش شدن موجودی‌ها طبق برنامه‌ای توسط حسابرسان جدید باشد. چنانچه حسابرسان بخواهند درباره موجودی‌های شرکت نظر مقبول ارائه کنند، رسیدگی‌های آنان باید متضمن تماس نزدیک با برخی از اقلام موجودی‌ها باشد و همچنین باید به قدری دقیق باشد که حضور نداشتن حسابرسان را در زمان شمارش موجودی‌ها، جبران کند. احتمال این که حسابرسان بتوانند از سایر روش‌های حسابرسی استفاده کنند و با وجود بکارگیری این روش‌ها، بتوانند خود را نسبت به موجودی‌های شرکت متقاعد نمایند به شرایط موجود در هر کار به خصوص حسابرسی بستگی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی تمامی مشاغل نیازمند دانش مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی و اهمیت مشاوره مالیاتی برای روبه رو شدن با قانون مالیات سازمان امور

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...