تاکنون به اهمیت مشاور مالیاتی دقت کرده اید؟ روز به‌ روز بر تعداد کسب‌ و کارهایی که با اداره مالیات دست‌ و پنجه نرم می‌کنند، افزوده می‌شود. وضع قوانین جدید، پیچیدگی‌ها و چالش‌های مختلف، ابهامات موجود و غیره تنها بخشی از دلایلی است که بسیاری از امور مالیاتی را برای کسب‌ و کارها یا اشخاص، سخت و دشوار کرده است. این مسیرها نه‌ تنها می‌ تواند وقت و انرژی شرکت‌ ها را بگیرد، بلکه در نهایت آن‌ها را به سمت پرداخت مالیات‌ های سنگین‌ تری هدایت کند. دقیقاً در این نقطه است که یک مشاور مالیاتی می‌ تواند نجات‌ بخش باشد. کسب‌ و کارها، شرکت‌ها و اشخاص مختلف می‌ توانند نسبت به دریافت مشاوره‌ مالیاتی در زمینه‌ های مختلف اقدام کنند و بدین‌ صورت خودشان را از شر مشکلات مالیاتی نجات دهند.

مشاور مالیاتی از آن دسته مشاغلی است که آینده بسیار روشنی دارد. به طور کلی رشته ها و مشاغل مربوط به حوزه مالی بسیار گسترده هستند. بنابراین، شاخه های فرعی و تخصصی بسیار و در نتیجه انتخاب های متنوعی در آن برای افراد علاقه مند وجود دارد. یکی از این شاخه ها مشاوره مالیاتی است. با توجه به دامنه ی گسترده مالیات، شغل مشاور مالیاتی احتمالا افق روشن افرادی خواهد بود که در حوزه مالی تحصیل می کنند یا علاقه مند به تحصیل در آن هستند.

مراحل مشاور مالیاتی

اصول وموازین اخلاقی که مشاور مالیاتی دربررسی پرونده مالیاتی شرکتها باید رعایت کند شامل موارد زیر است:

 1. استقلال،‌ بی­طرفی و بی ­نظری
 2. افشاء حقایق
 3. رازداری
 4. منع تبلیغ
 5. اهمیت

مسئولیت مشاور مالیاتی در پذیرش پرونده مالیاتی شرکتها

در قوانین ایران راجع به مسئولیت مشاور مالیاتی قانون خاصی تصویب نشده است. با این وجود طبق عرف مسئول هر گونه خسارت در قبال سهل انگاری مشاور مالیاتی است. یک مشاور مالی برای خدمتی که عهده ­دار انجام آن است، باید صلاحیت فنی لازم را داشته باشد و در انجام آن دقت کافی را مبذول دارد. در صورتی که در اثر اهمال یا قصور در انجام وظیفه یا عدم آشنایی به حرفه خود و یا کمبود صلاحیت فنی، خسارتی متوجه شرکت مبدا گردد، مشاور مالیاتی باید همه عواقب آن را بپذیرد. همچنین اگر ثابت شود که مشاور مالیاتی عمداً و یا با سوء نیت در شرح وظایف خود عمل کرده و در نتیجه آن زیان قابل توجهی به کارفرما وارد آورد، در این حالت مشاور مالیاتی هم جرم حقوقی و هم کیفری خواهد داشت.

مشاور مالیاتی قبل از پذیرش پرونده مالیاتی باید چه مواردی را کنترل کند؟

تراز آزمایشی در سطح کل و معین از مدیران شرکت اخذ نماید و بررسی نماید که آیا شرکت مورد نظر مشمول ماده 272 قانون مالیاتهای مستقیم می باشد یا خیر. واگر مشمول باشد طبق قانون تجارت، حسابدار رسمی برای سال مورد رسیدگی در مجمع عمومی عادی یا فوق العاده انتخاب شده است یا خیر. همچنین کنترل میکند حسابدار رسمی انتخابی در مجمع عمومی در روزنامه رسمی شرکت چاپ شده و حسابرس پس از برگزاری مجمع عمومی انتخاب گردد.

مشاور مالیاتی صورتجلسه رسیگی ممیزان مالیاتی را به دقت مطالعه می نماید. تا اطمینان حاصل کند که تراز آزمایشی کل و معین قبل و بعد از بستن حسابها در موعد مقرر به سازمان مالیاتی تسلیم گردیده است. وهمه گزارشات ارائه شده با اظهار نامه مالیاتی و دفاتر قانونی شرکت منطبق کنند. مشاور صورتهای مالی حسابرسی شده را به دقت مطالعه می کند. تا متوجه شود که اظهار نظر حسابرس و بندهای گزارش حسابرسی تبعات مالیاتی دارد یا نه. و اگر گزارش حسابرس مردود و یا جزو شرکتهای لیست سیاه سازمان مالیات بر ارزش افزوده باشد، از پذیرفتن پرونده مالیاتی خودداری نماید. چون طبق تجربه امکان فرار مالیاتی و کتمان درآمد در شرکتها بسیار بالاست.

اقدامات مشاور مالیاتی بعد از پذیرش پروندarmه مالیاتی جهت تهیه وتنظیم لایحه مالیاتی

 1. اخذ یک رونوشت از کلیه مستندات و شواهد و کاربرگ های گروه رسیدگی سازمان مالیاتی، برای استفاده از نقاط ضعف گزارش ممیزان مالیاتی، ایجاد شفافیت، رفع ابهام و تهیه مستندات قابل اتکا در جهت تنظیم لایحه مالیاتی. و اخذ یک نسخه از اظهارنامه مالیاتی عملکرد، صورت های مالی حسابرسی شده، فهرست دفاتر اخذ شده از اداره ثبت شرکتها، اظهار نامه های مالیات بر ارزش افزوده بهار، تابستان، پاییز و زمستان به انضمام صورت معاملات فصلی ماده 169
 2. بازدید دفاتر قانونی شرکت و کنترل اسناد ثبتی با مستندات آن، ترازنامه، اظهارنامه و دفاتر شرکت. برای اطمینان از تطابق کلیه اقلام ثبتی با اظهارنامه مالیاتی، دفاتر شرکت، صورت معاملاتی ماده 169 واظهار نامه مالیات بر ارزش افزده فصول سال. و اطمینان از ارسال به موقع اظهارنامه مالیاتی عملکرد و سایر تکالیف قانونی
 3. مطالعه دقیق صورت مالی حسابرسی شده برای شناسایی بندهای موثر مالیاتی و تهیه مستندات حسابداری برای دفاع موثر.
 4. کنترل تحریر دفاتر قانونی طبق ماده 95 قانون مالیات های مستقیم
 5. کنترل عدم مغایرت لیست حقوق 12 ماهه با لیست ارسالی به سازمان مالیاتی برای اطمینان از صحت ثبت حقوق کلیه تایم شیفت های پرسنل قراردادی و لیست محاسبه حقوق
 6. اطمینان از انطباق مستندات واردات و صادرات شامل نوع کالا، پروانه های گمرکی و کلیه خرید و فروش های داخلی با مستندات و گزارشات ارسالی با گزارشات ارسال شده دیگران

وظایف مشاور مالیاتی

راهگشایی به نام مشاور مالیاتی

مالیات در واقع پولی است که دولت‌ ها هم از اشخاص حقیقی و هم از شرکت‌ ها و کسب‌ و کارهای مختلف به‌ ازای ارائه خدماتی، دریافت می‌ کنند. در بسیاری از کشورها، پرداخت مالیات الزامی است و درصورتی‌ که این پرداخت به‌ موقع، صحیح و کامل صورت نگیرد، مشمول جریمه‌ های سنگینی خواهد شد. به همین دلیل مالیات را می‌ توان عضو جدایی‌ ناپذیر از هر شرکت یا سازمانی دانست که نیاز به رسیدگی مداوم دارد.

از سوی دیگر، گستردگی بحث مالیات در کنار کمبود وقت، ناآشنایی با قوانین و ادبیات حقوقی و همچنین پیچیدگی‌ های اداری باعث شده است که بسیاری از افراد نتوانند به‌ تنهایی از پس امور مالیاتی برآیند. این در حالی است که بهره بردن از مشاوره‌ مالیاتی می‌تواند به‌عنوان کلید راه گشای این مشکلات باشد. با دریافت مشاوره مالیاتی از مشاورین مالیاتی آرمان پرداز خبره، شما می‌توانید به‌ سادگی از تبصره‌ ها، قوانین، معافیت‌ های مالیاتی، تخفیف‌ ها و غیره آگاه شده و خود یا کسب‌ و کارتان را نجات دهید.

مشاور مالیاتی چه پارامترهایی را در کنترل دفاتر روزنامه و کل شرکت انجام می دهد؟

وی چک میکند ثبت های شرکت از صفحه اول شروع شده باشد، پلمپ دفاتر در موعد مقرر در اداره ثبت شرکتها اخذ شده باشد و دفاتر شرکت از پلمپ خرج شده باشد. همچنین بررسی میکند تاخیر ثبت اسناد در دفاتر شرکت بیشتر از 15 روز نشده و طبق استانداردهای حسابداری ایران ثبت شده باشد. لازم بذکر است وظیفه بررسی انتقال کلیه اسناد ثبت شده در دفاتر روزنامه به دفتر کل نیز بر عهده مشاور مالیاتی است. درصورتی که از سیستمهای نرم افزاری استفاده می شود، در پایان هر ماه تراز آزمایشی کل باید در دفاتر روزنامه وکل ثبت گردد.

مشاور مالیاتی همه صفحات دفاتر روزنامه وکل را به دقت بازبینی می نماید. تا از عدم نگارش اسناد حسابداری در حاشیه دفاتر، تراشیدن و حک کردن دفاتر،عدم جای سفید گذاشتن در بین خطوط، سلامت همه صفحات دفاتر کل و روزنامه، عدم بستانکار شدن مانده موجودی نقد وحسابهای بانکی و خلاف ماهیت مانده سایر حسابهای شرکت وثبت کلیه عملیات شعبه در دفاتر مرکزی هزینه ها ها درآمد شرکت  اطمینان حاصل نماید.

اقدامات مشاور مالیاتی در کنترل درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی با اظهارنامه مالیاتی دفاتر

اقدامات اصلی مشاور مالیاتی در این خصوص بررسی موارد زیر است:

 • ثبت همه درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی در دفاتر و برابری جمع درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی ثبتی آنها در دفاتر با اظهار نامه مالیاتی عملکرد
 • قید درآمدهای عملیاتی معاف وغیر معاف در اظهار نامه مالیاتی عملکرد به صورت جداگانه. دلیل این موضوع مشمول معاف بودن مواردی از قبیل درآمدهای کشاورزی، حاصل از موقوفات، فعالیت های آوزشی، تاسیسات ایرانگردی دارای پروانه وزارت ارشاد، کارگاه های فرش بافی، شرکت های دانش بنیان، شرکتها و موسسات فرهنگی و هنری که از وزارت ارشاد مجوز فعالیت دارند و فروش کالا از صادرات است.
 • افشای درآمدهایی که مالیات آنها مقطوع می باشد یعنی طی سال مالی مالیات آنها پرداخت شده باشد. از قبیل درآمد حاصل از انتقال املاک ویا درآمد حاصل از حق واگذاری و نقل وانتقال سهام در اظهار نامه مالیاتی برای جلوگیری از پرداخت مالیات مضاعف.
 • افشای درآمد غیرعملیاتی سود سپرده بانکی که از پرداخت مالیات معاف می باشد، در قسمت صورت سود وزیان اظهارنامه مالیاتی.

اهداف مشاور مالیاتی در بررسی اسناد حسابداری یک شرکت

مشاور مالیاتی با جمع­ آوری و بررسی اطلاعات و مدارک کافی مربوط به کلیه فعالیت های مالی یک شرکت، می تواند براساس آن مدارک و اطلاعات مالی در خصوص همه اقلام مندرج در صورتهای مالی آن شرکت اظهارنظر نماید. اطلاعات جمع­ آوری شده توسط مشاور مالیاتی باید نشان دهد که کلیه خرید و فروش ها و پرداخت هزینه ها به طور صحیح تجزیه و تحلیل و در دفاتر ثبت شده است. و عمل تلخیص حسابهای دفتر کل برای تهیه صورتهای مالی با توجه به استانداردهای حسابداری به طور دقیق انجام گرفته است.

روشهای مشاور برای بررسی اطلاعات و مدارک حسابداری

اطلاعات، مستندات و مدارکی که مشاور مالیاتی بر اساس آنها اظهارنظر می ­نماید شامل موارد ذیل می باشد:

 • مشاهدات عینی

مشاور مالیاتی باید قبل از شروع رسیدگی عملیاتی، به محل یا محل های فعالیت شرکت مراجعه کند. و پس از بازرسی کلیه قسمت ها، مشاهدات عینی خود را تا آنجا که به عملیات حسابرسی ارتباط دارد یادداشت نماید. و با ارتباط دادن حقایق مربوط به عملیات مؤسسه با اطلاعات حسابداری تهیه شده (صورتهای مالی) به شواهد خاصی پی برده و اطلاعات دست اول، در زمینه فعالیت مؤسسه مورد رسیدگی به دست آورد.

 • اسناد و مدارک

اطلاعات و مدارکی که مشاور مالیاتی از طریق مشاهده، پرسش و بررسی به دست می ­آورد باید کافی، با ارزش،مستند و دارای شواهد کافی باشد. مدارکی که از لحاظ کیفی ارزشمند است حتی اگر تعداد آنها کم باشد، از مدارک بیشماری که ارزش ندارد بهتر است. بنابراین مشاور مالیاتی باید در مورد حساب های عمده و بزرگ،‌ یعنی حساب هایی که از نظر مبلغ، اثر مهمی در صورتهای مالی دارد،‌ دقت بیشتری نماید. هر چه مبلغ بزرگتر باشد، مدارکی که وجود آنها را تأیید می­نماید، باید شواهد حسابداری معتبری داشته باشد.

بررسی مدارک مالیاتی

مشاور مالیاتی مدارک شرکتها را به چه صورت طبقه بندی می کند؟

الف) مدارک تحلیلی یا مدارک مربوط به سازمان و تشکیلات شرکتها

 1. مدارک مربوط به ارتباط کلی بین معاملات و نتایج عملیات بازرگانی،‌ که از خرید و فروش حاصل می­شود. این نوع مدارک برای تشخیص عملیاتی که پایه اطلاعات حسابداری قرار گرفته، لازم است.
 2. مدارک مربوط به وسیله یا روش انجام معاملات که مستند ارزشیابی کنترل­ های داخلی است.

ب) مدارک تأییدکننده یا مدارک فعالیتهای شرکت

 1. اسنادی که تک ­تک معاملات به استناد آن آزمایش و اثبات می­شود. (مدارک مربوط به آزمایش معاملات)
 2. مدارکی که در آزمایش و اثبات مانده حسابها مورد استفاده است. (مدارک مربوط به آزمایش مانده­ ها)
اولین مدرک:

گام اول، حسابرسی تشخیص ارتباط بین معاملات و سایر عملیات شرکت است. معمولاً در هر شرکت بین هر معالمه و اجزاء تشکیل ­دهنده آن باید ارتباط معین و منطقی وجود داشته باشد. مثلاً افزایش فروش باید در اضافه­ شدن هزینه­ های عملیات یا هزینه­ های متغیر فروش و یا مانده حسابهای دریافتنی تأثیر بگذارد. حال اگر این رابطه بین اعداد مندرج در دفاتر و صورتهای مالی موجود باشد، تا حد معقول می­توان به معاملات فروش ثبت شده اعتماد کرد.

دومین مدرک:

گام بعدی، انجام حسابرسی مربوط به ارزشیابی کنترل­ های داخلی است. اگر سیستم کنترل­ های داخلی شرکت دقیق، صحیح و خوب اجرا شود، خود به خود اشتباهات را آشکار می کند. بنابراین با بررسی این سیستم ها می­توان تا حد زیادی به درستی نتایج مالی پی برد. مشاور مالیاتی می­تواند سیستم کنترل داخلی را به عنوان شاهد و سندی محکم برای صحت مبالغ مندرج در صورت­های مالی واظهارنامه مالیاتی  به شمار آورد.

سومین مدرک:

و اما گام آخر و مهمترین گام، حسابرسی اسنادی است که معاملات و مانده حسابها را آزمایش و اثبات می­کند. ارزش یک سند تا حد زیادی بستگی به این دارد که سند در داخل مؤسسه تهیه شده باشد. مانند اسناد فروش و یا در خارج آن، مانند اسناد خرید صورتحساب بانک. درجه اطمینان به اسناد و مدارک مربوط به داد و ستد ها، بستگی معکوس با امکان جعل آنها در داخل مؤسسه دارد. لذا اسنادی که از خارج سازمان تهیه شده، بیشتر قابل اعتماد است.

دفتر روزنامه و کل

حسابهای دفتر روزنامه و کل و اقلام مندرج در آنها، خود نوعی از مدارک قابل قبول مشاور مالیاتی است و ردیابی اقلام دفاتر قسمتی از عملیات حسابرسی مالیاتی را تشکیل می­دهد. در صورتی که کلیه اسناد و مدارک، دارای شماره سریال باشند و برای حسابهای مهم، دفاتر یا کارت معین وجود داشته باشد. همچنین اگر تهیه کنندگان دفاتر معین مستقل از کارمندان دفتر اصلی باشند، می­توان به دفاتر اعتماد بیشتری نمود.

مقایسه و نسبت ها (تجزیه و تحلیل نسبت­ ها و روندهای مالی)

در این مورد مشاور مالیاتی با استفاده از صورتهای مالی، نسبت­ های مالی مختلفی را محاسبه و با نسبت­های سالهای گذشته مقایسه می­نماید. سپس تفاوتها را مورد بررسی دقیق قرار داده و می­کوشد علل به وجود آمدن این تفاوتها را بیابد. علاوه بر نسبتهای مالی،‌ روند تغییر نسبت ها و مانده حسابهای مهم در طول سال (پایان هر ماه) و یا بین سال های مختلف، تعیین، مورد مطالعه و بررسی مشاور مالیاتی قرار می­گیرد. مشاور مالیاتی با روش تجزیه و تحلیل، صورتهای مالی واقعی و اجزاء آن را با صورتها و اقلام بودجه­ ای و استانداردها مقایسه و تمیز میدهد.

محاسبات

مشاور، برخی محاسبات انجام شده در طول دوره حسابداری را مجدداً انجام می­دهد تا از صحت و دقت آنها اطمینان حاصل کند و اشتباهات موجود را بیابد. برای مثال می توان جمع زدن مجدد ستون های بدهکار و بستانکار دفاتر، محاسبه مجدد جمع افقی وعمودی لیست های حقوق و یا تعداد موجودی کالا از لحاظ کمی وکیفی را نام برد. مشاور مالیاتی با پرس وجو از مدیران و کارکنان شرکت و حتی مشتریان و مراجعین می­تواند در کشف جزئیات مربوط به فعالیت شرکت و اطلاعات حسابداری کمک کند.

ممکن است علل برخی از اختلافات موجود در حسابها با توضیحات کارکنان و مسئولان روشن شود. معمولاً توضیحات شفاهی را نمی ­توان به تنهایی به عنوان مدرک با ارزش تلقی نمود. اما ممکن است همین پاسخ های شفاهی سبب کشف بعضی از حقایق مهم شود. از جمله روش های تحقیق در حسابرسی، استفاده از پرسشنامه کنترل داخلی می­باشد. در هر حال میتوان گفت که روش پرسش و یا تحقیق، ولو با پاسخهای شفاهی همراه باشد، یکی از روشهای لازم و مؤثر مشاور مالیاتی در بررسی اسناد حسابداری شرکتها می باشد.

حسابرسی

اهداف مشاور مالیاتی از بررسی کنترل داخلی شرکتها

ساختار کنترل داخلی یک شرکت شامل سیاست ها و روش هایی است که برای تأمین اطمینان نسبی از دستیابی به هدفهای شرکت به وجود می ­آید. که شامل بخش های زیر است:

 • حفاظت از دارایی ها در برابر ضایع­ شدن و استفاده نادرست از آنها
 • پیشگیری یا کشف موارد ارائه نادرست صورتهای مالی طراحی شده
 • افزایش دقت و قابلیت اتکای مدارک حسابداری
 • تشویق کارکنان به رعایت روشها و رویه­ های مؤسسه و سنجش میزان رعایت رویه ­ها و ارزیابی کارآیی آنها

به طور خلاصه ساختار کنترل داخلی شامل کلیه اقدامات در جهت اطمینان یافتن مدیریت از نظم هر المان در شرکت است. در شروع کار بررسی اسناد حسابداری مشاور مالیاتی با بررسی، مشاهده و پرسش، اطلاعات درست و جامعی از اوضاع  و احوال و عملیات شرکت به دست آورد. تا خلاصه ­ای از نحوه انجام فعالیتهای شرکت و کلیه عوامل مهمی که روی عملیات مربوطه به نحوی اثر می­گذارد، تهیه نماید. ارزشیابی سیستم کنترل­ های داخلی از مهمترین اقداماتی است که مشاور مالیاتی معتبر در آغاز رسیدگی­ های خود باید انجام دهد. این ارزشیابی می­تواند پایه واساس خوبی برای تنظیم و اجرای برنامه مشاور، برای تعیین حدود رسیدگی و انتخاب نمونه (انتخاب تعدادی از اسناد و مدارک برای رسیدگی) باشد.

هدف مشاور مالیاتی از کنترل جمع عمودی وافقی اسناد حسابداری

مشاور مالیاتی با کنترل صحت جمع افقی وعمودی اسناد و صورتحساب ها و ضمائم آنها (لیست حقوق، فاکتورهای خرید و فروش، هزینه ها و تنخواه گردان ها) نسبت به صحت محاسبات عددی مدارک و اسناد حسابداری اطمینان حاصل می­کند. او با رسیدگی به صحت اقلام مندرج در دفاتر حساب و صورتحساب و سایر مدارک حسابداری از طریق تطبیق اقلام مذکور با مستندات آنها که معرف وقوع خرید، فروش و پرداخت هزینه باشد باید در دفتر شرکت ثبت شده باشد واقلام ثبت شده با اسناد خرید وفروش منطبق باشد. وی در بررسی اسناد حسابداری باید مطمئن گردد که در نتیجه خرید و فروش، شرکت درآمد کسب کرده است.

همچنین مشاورمالیاتی باید دقت کند که خرید و فروش منطبق با موضوع فعالیت شرکت است. و کلیه خرید و فروش های شرکت با امضاهای مجاز و مهر رسمی شرکت صورت گرفته است. این اسناد باید خطاب به مؤسسه مورد رسیدگی صادر شده باشد و تماما در حدود معاملات عادی شرکت باشد. همچنین باید اطمینان حاصل کند که کلیه خرید و فروش ها و هزینه های آن مربوط به سال مورد رسیدگی بوده و محاسبات ریاضی آن نیز کنترل گردد. بنابراین مشاور مالیاتی باید پس از رسیدگی به هر سند آن را مهر و یا امضا نماید تا نتوان آن را مجدداً برای پرداخت یا محاسبه دیگری ارائه داد.

دیگر اهداف مشاور در این خصوص

 1. قبول یا رد دفاتر، اسناد و مدارک و صورتهای مالی
 2. کشف اشتباهات، حساب ­سازی و تقلباتی که موجب کاهش درآمد مشمول مالیات مؤدیان می­گردد.
 3. بررسی اسناد حسابداری به منظور تعیین میزان هزینه ­های غیرقابل قبول با توجه به مواد 147 تا 151 قانون مالیات های مستقیم و آیین ­نامه هزینه­ های قابل قبول
 4. کاوش اسناد حسابداری و نحوه محاسبه درآمد و سودهایی که شرکت به موجب مقررات قانون مالیاتهای مستقیم و سایر قوانین مرتبط از معافیت مالیاتی برخوردارند و یا مشمول مالیات مقطوع می­باشند.
 5. بررسی اسناد حسابداری مرتبط با وجود پرداختی مؤدیان به اشخاص ثالث که مشمول کسر مالیات تکلیفی می ­باشند.
 6. تعیین درآمد مشمول مالیات بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی
 7. تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده و تهیه لایحه مالیاتی بر اساس اطلاعات فوق

اهداف مشاور مالیاتی

وظایف مشاور مالیاتی در تشخیص حساب سازی شرکت ها

 • عدم ثبت فروش و درآمد در دفاتر و یا کمتر ثبت­ کردن آنها از طریق به وجود آوردن خریداران ساختگی و کد (شماره اقتصادی) جعلی و یا کد دیگران، مخصوصاً شرکت هایی که فروش کالای آنها از طریق شعب،‌ نمایندگی، کارگزار و توزیع ­کننده به عمل می ­آید.
 • بدهکار نمودن صوری جاری شرکا به جای ثبت خرید و فروش
 • ثبت نمودن دارایی های ثابت مشهود در سر فصل هزینه های عملیاتی به منظور نشان دادن سود پایین شرکت
 • تهیه و تنظیم لیست حقوق صوری به منظور بالا بردن هزینه های حقوق
 • ثبت فاکتورهای خرید صوری
 • کمتر تحویل­ گرفتن مقدار یا تعداد کالاهای خریداری داخل یا وارداتی وعدم ثبت برگشت از خرید و ثبت تمامی مبالغ خرید در دفاتر
 • ثبت نمودن حساب پیش پرداخت خارجی در حساب هزینه­ های عملیاتی
 • متورم ­کردن مبلغ مندرج در فاکتورهای خرید و هزینه ­ها از طریق تبانی با مشتری
 • منظورنمودن هزینه ­های واهی و شخصی به حساب هزینه ­های شرکت از طریق هزینه های تنخواه گردانها
 • درج کردن فاکتورهای خرید که قبلا ثبت شده است
 • خارج ­کردن کالای سالم از حسابها به عنوان ضایعات و عدم ثبت فروش آنها در دفاتر
 • دست­کاری در وسایل اندازه­ گیری کالا (کم ­فروشی) و سوء استفاده از صندوق های فروش نقدی و عدم ثبت فروش واقعی در دفاتر
 • منظور نمودن مطالبات لاوصول واهی و یا عدم ثبت وصول مطالبات حذف­ شده
 • بستانکارنمودن حساب مشتریان بابت برگشت واهی کالا و منظور نمودن تخفیفات نقدی ساختگی به حساب مشتریان
 • خارج ­نمودن دارایی­ های مستهلک­ شده از حساب ها به منظور کتمان درآمد و فروش آنها در زمان واگذاری یا انحلال
 • تسعیر غیر واقعی نرخ ارز به منظور کتمان سود و نشان­ دادن زیان

سایر وظایف مشاور و حسابرس مالیاتی در این خصوص

 • انعقاد قراردادهای صوری و فاکتورهای ساختگی خرید مواد و کالا و اسناد هزینه
 • عدم ثبت برخی از هزینه ­ها به منظور کتمان برخی از درآمدها
 • ارائه قیمت تمام ­شده کالای ساخته شده بیشتر از قیمت واقعی از طریق افزایش غیرواقعی قیمت مواد یا موادی که خریداری نشده، ویا دستمزد و سربار تولید
 • جایگزین ­کردن مواد اولیه ارزان­قیمت به جای موارد گران­قیمت
 • کم­ فروشی کالا از طریق چاپ وزن بیشتر کالا روی قوطی یا جعبه یا بسته ­بندی
 • ثبت اسناد با اطلاعات ورودی ساختگی
 • تغییر اطلاعات ورودی جهت پردازش
 • حذف اسناد حسابداری  به منظور حساب سازی
 • تغییرمحتویات پرونده­ های اصلی به وسیله برنامه ­های اشتباه کامپیوتری
 • ثبت اطلاعات اشتباه در پرونده­ های اصلی (ایجاد فروشندگان و خریداران ساختگی در سیستم های معین بستانکاران و بدهکاران از طریق ثبت فاکتورهای خرید وفروش صوری)
 • تغییر دیتای برنامه کامپیوتری با هدف تقلب
 • از بین بردن گزارشهای واقعی
 • تهیه گزارش صوری  به جای گزارش های خروجی اصلی
 • حذف، الحاق و تغییر اعداد و اطلاعاتی که قبلاً به کامپیوتر داده شده است، از طریق دستکاری در برنامه کامپیوتر
 • ارائه دستورالعمل و برنامه ساختگی کامپیوتری
 • استفاده از نرم­ افزارهای متعدد به منظور تهیه صورت های مالی متفاوت برای شرکت

جلوگیری از حساب سازی شرکت ها

محاسبات مرتبط با حقوق پرسنل در شرکت ها

در این بخش، وظایف و مراحل مشاور مالیاتی در باب محاسبات حقوق پرسنل در شرکت ها اعم از تراز آزمایشی معین، مالیات حقوق و معافیت ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نحوه محاسبه معین مالیات حقوق شرکتها برای بررسی تراز آزمایشی معین

مطابق ماده 83 ق.م.م، درآمد مشمول مالیات حقوق عبارت است از: حقوق مقرری یا مزد (یا حقوق اصلی) و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و یا غیر مستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت های مقرر در قانون مالیات ­های مستقیم. درآمد مشمول مالیات حقوق برابر است با: معافیت منهای حقوق و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و غیر مستمر. و در صورتی که درآمد حقوق پس از کسر کسور باشد، برای محاسبه مالیات حقوق، نخست باید مبلغ کسور به درآمد حقوق اضافه سپس مالیات حقوق محاسبه گردد

مزایای مشمول معافیت مالیات حقوق

مطابق ماده 84 ق.م.م، تا میزان یکصد و پنجاه برابر حداقل حقوق مبنای جدول حقوق موضوع ماده 1 قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب 1370، درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق کلیه حقوق بگیران از جمله کارگران مشمول قانون کار از یک یا چند منبع از پرداخت مالیات معاف می­شود.

نکته: با توجه به تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386/07/08، لغو قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب 1370 و نظر به عدم انطباق ماده 84 ق.م.م با قانون هایی که اخیرا تصویب شده، در سالهای 88، 89، 90، 91، 92 رقم معافیت یاد شده به استناد قانون بودجه تعیین گردیده است.

مطابق ماده 91 قانون مالیات های مستقیم چه اشخاصی از پرداخت مالیات حقوق معاف می باشند؟

 

معافیت های مالیاتی قانونی

نکته:

برابر بخشنامه شماره 43326/3019/5/30 مورخ 22/8/1373، نظر به اینکه طبق صراحت رای شماره 3901/4/30 مورخ 1373/04/29 هیئت عمومی شورای عالی مالیاتی، حقوق و فوق­ العاده ­های مربوط به ایام مرخصی استحقاقی استفاده نشده مستخدمین رسمی در صورتی مشمول مقررات بند 5 ماده 91 ق.م.م قرار می گیرد. و از پرداخت مالیات معاف خواهد بود. که صرفاً به هنگام بازنشستگی یا در زمان از کار افتادگی مورد مطالبه قرار گرفته و پرداخت گردد. بنابراین توجه خواهند داشت در سایر موارد وجوه پرداختی بابت حقوق و فوق العاده های ایام مرخصی استحقاقی استفاده نشده حقوق بگیر طبق مقررات فصل سوم از باب سوم قانون فوق ­الذکر مشمول مالیات است. و پرداخت کننده مکلف به کسر و واریز مالیات متعلق در موعد مقرر خواهد بود.

همچنین برابر بخشنامه شماره 58324/11719/4/30 مورخ 1377/12/09 به قرار اطلاع بعضی از کارفرمایان با برخی از حقوق بگیران خود قراردادهای سالانه منعقد نموده، در پایان سال مبادرت به پرداخت مبالغی تحت عنوان پایان خدمت که به استناد بند 5 ماده 91 ق.م.م از مالیات معاف است می­نمایند، سپس از ابتدای سال بعد قرارداد دیگری با همان شخص منعقد می­کنند و در پایان سال پرداخت با عنوان موصوف تکرار می­شود. نظر به اینکه با انعقاد مجدد قرارداد نه تنها خدمت پایان نمی­ پذیرد بلکه استمرار نیز می ­یابد لذا وجوهی که در پایان مدت اینگونه قراردادها به حقوق بگیر پرداخت می­شود، از مصادیق مزایای پایان خدمت موضوع بند 5 ماده 91 قانون نمی ­باشد و طبق مقررات، مشمول مالیات بر درآمد حقوق خواهد بود.

پرداختی هایی که از مالیات حقوق مستثنی هستند

 • هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل
 • مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه­ های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می گیرد.
 • وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن
 • عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان ماهیت معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 ق.م.م
 • خانه ­های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین­ نامه ­های خاص در اختیار ماموران کشوری گذارده می­شود.
 • وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبت پرداخت کند.
 • مزایای غیر نقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده 84 ق.م.م
 • درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان

نکته 1:

برابر بخشنامه شماره 98950 مورخ 9/11/1386 درآمد حقوق پرسنل سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح و شرکت های وابسته و حقوق کارکنان از شمول مالیات بر درآمد معاف می­باشد.

همچنین برابر ماده 44 قانون برنامه پنجم فرزندان شهدا از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین مختلف برای شخص جانباز پنجاه درصد و بالاتر به استثنا تسهیلات خودرو و حق پرستاری و کاهش ساعت کاری برخوردارند. ضمناً با توجه به بند 14 ماده 91 ق.م.م درآمد حقوق جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان از مالیات بر درآمد حقوق معاف می­باشد.

و مطابق ماده 92 ق.م.م پنجاه درصد (50%) مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته طبق فهرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بخشوده می شود.

تعاریف کاربردی:

 1. به استناد ماده 35 قانون کار مزد عبارت است از وجوه نقد یا غیر نقدی و یا مجموع آنها که در قبال انجام کار به کارگر پرداخت می­شود.
 2. کسورات مبالغی است که براساس توافق بین کارگر و کارفرما و یا به موجب قانون از حقوق و مزایای  پرسنل کسر می­گردد. به عنوان نمونه مساعده، اقساط وام ها، اضافه پرداختهای ناشی از اشتباهات محاسباتی و غیره

استثنائات مالیاتی

نحوه محاسبه مالیات حقوق کارکنان شرکت توسط مشاور مالیاتی

یک مشاور مالیاتی باید بتواند حقوق کارکنان و جزئیات آن اعم از مزایای مستمر و غیر مستمر را به نحو صحیح محاسبه نماید.

محاسبه مالیات حقوق و مزایای مستمر نقدی ماهانه

در صورتی که دریافتی­ های حقوق بگیر صرفاً شامل حقوق و مزایای مسمتر نقدی باشد. نخست جمع حقوق اصلی و کلیه مزایای مستمر نقدی ماهانه از جمله فوق العاده­ های بدی آب و هوا، محرومیت از تسهیلات زندگی، محل خدمت و غیره به سالیانه تبدیل دوازده برابر نموده و معافیت سالیانه موضوع ماده 84 ق.م.م را از آن کسر می­نماییم. سپس با اعمال نرخ­ های مقرر در ماده 85 ق.م.م مالیات سالانه درآمد حقوق را محاسبه می کنیم. که یک دوازدهم این مبلغ به عنوان مالیات بر درآمد حقوق و مزایای ماهانه تلقی خواد شد.

حقوق و مزایای مستمر سالیانه مشمول مالیات = معافیت موضوع ماده 84 ق.م.م – (12× (حقوق – مزایای مستمر نقدی ماهانه))

 • در خصوص حقوق بگیران دولتی نرخ مالیات بر درآمد حقوق ده درصد (10%) می­باشد:

مالیات حقوق و مزایای سالیانه = 10% × حقوق و مزایای مستمر سالیانه مشمول مالیات

مالیات حقوق و مزایای ماهیانه = 12 ÷ مالیات حقوق و مزایای سالیانه

 • در خصوص سایر حقوق بگیران نرخ  ماده 85 ق.م.م تا مبلغ چهل و دو میلیون (42.000.000) ریال به نرخ ده درصد (10%) و نسبت به مازاد آن به نرخ­های مقرر در ماده 131 ق.م.م (20% تا 35%) خواهد بود.

محاسبه مالیات مزایای مستمر غیرنقدی ماهیانه

در صورتی که جزء دریافتی ­های حقوق بگیر، مزایای مستمر غیرنقدی نیز باشد. نخست حقوق و مزایای مستمر نقدی ماهانه را به سالیانه تبدیل (دوازده برابر نموده) و معافیت سالیانه موضوع ماده 84 ق.م.م را از آن کسر می­نماییم. مزایای مستمر غیر نقدی (از جمله مسکن و اتومبیل) را براساس تبصره ماده 83 ق.م.م به مزایای مستمر سالیانه نقدی تقویم می­کنیم. با عنایت به این که به استناد بند 13 ماده 91 ق.م.م مجموع مزایای غیر نقدی پرداختی در سال به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده 84 ق.م.م از شمول مالیات معاف است. لذا معافیت سالیانه موضوع ماده 84 ق.م.م را از آن کسر می­نماییم.

در نهایت حقوق و مزایای مستمر نقدی سالیانه مشمول مالیات و مزایای مستمر غیر نقدی سالیانه مشمول مالیات را با هم جمع و با اعمال نرخ­ های مقرر در ماده 85 ق.م.م، مالیات سالانه درآمد حقوق را محاسبه می کنیم. که یک دوازدهم این مبلغ به عنوان مالیات بر درآمد حقوق و مزایای ماهانه تلقی خواهد شد.

محاسبه مالیات مزایای غیر مستمر

در صورتی که جزء دریافتی­ های حقوق بگیر، مزایای غیر مستمر نیز باشد، در بخش دولتی پس از وضع معافیت های قانونی مزایای غیر مستمر، مالیات مزایای مذکور صرفاً مشمول نرخ ده درصد خواهد شد و لزومی به اعمال جمع درآمد سالیانه با مزایای غیر مستمر نخواهد بود. در خصوص سایر حقوق بگیران پس از وضع معافیت های قانونی مزایای غیر مستمر، افزودن آن به درآمد سالیانه (حقوق و مزایای مستمر) الزامی خواهد بود.

اضافه کار

در خصوص حقوق بگیران دولتی مبلغ اضافه کار ماهیانه صرفاً مشمول نرخ ده درصد خواهد شد. در خصوص سایر حقوق بگیران مبلغ اضافه کاری باید با حقوق و مزایای مشمول مالیات سالانه آنان جمع شود. و مشمول آخرین نرخ ­های باقیمانده (تا مبلغ 56000000 ریال به نرخ ده درصد و نسبت به مازاد آن به نرخ ماده 131 ق.م.م) خواهد شد.

عیدی یا پاداش آخر سال

مطابق بند 10 ماده 91 ق.م.م عیدی سالانه یا پاداش آخر سال مجموعاً تا میزان یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 ق.م.م فارغ از مدت کارکرد از پرداخت هرگونه مالیات معاف می­باشد. در خصوص حقوق بگیران دولتی مبلغ عیدی سالانه یا پاداش آخر سال مازاد بر مبلغ معافیت یاد شده، صرفاً مشمول مالیاتی به نرخ 10 درصد خواهد بود. لیکن در مورد سایر حقوق بگیران مبلغ عیدی سالانه یا پاداش آخر سال مازاد بر مبلغ معافیت یاد شده به حقوق و مزایای سالیانه مشمول آنان اضافه می شود. و مشمول آخرین نرخ­ های باقیمانده تا مبلغ 56000000 ریال به نرخ ده درصد (10%) و نسبت به مازاد آن به نرخ ماده 131 ق.م.م خواهد شد.

سایر مزایای غیرمستمر

محاسبه مالیات سایر مزایای غیر مستمر از جمله پاداش کارکرد همانند اضافه کاری می ­باشد.

نحوه محاسبه مزایای غیر مستمر که از طرف اشخاصی غیر از پرداخت کنندگان حقوق اصلی پرداخت می­شود.

مطابق تبصره ماده 86 ق.م.م پرداخت­ هایی که از طرف غیر از پرداخت کنندگان مقرری مزد و حقوق اصلی به عمل آید. پرداخت کنندگان این قبیل وجوه مکلف­اند هنگام هر پرداخت مالیات متعلق را بدون رعایت معافیت موضوع ماده 84 ق.م.م به نرخ ­های مقرر در ماده 85 ق.م.م محاسبه و کسر و ظرف سی روز با صورتی حاوی نام و نشانی دریافت کنندگان و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند.

مشاور مالیاتی

مهمترین نکاتی که مدیران شرکت ها در بحث مالیات حقوق از نظر مشاور مالیاتی باید رعایت کنند

مطابق ماده 86 ق.م.م پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف­ند مالیات متعلق را طبق مقررات قانون مالیات های مستقیم محاسبه و کسر نمایند. و ظرف سی روز فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن را به اداره امور مالیاتی محل پرداخت تسلیم نمایند. و در ماه ­های بعد فقط تغییرات را صورت دهند. مع الوصف حقوق بگیران ملزم به تسلیم اظهارنامه نمی ­باشند. لیکن مطابق ماده 88 ق.م.م در مواردی که از اشخاص مقیم خارج که در ایران شعبه یا نمایندگی ندارند حقوق دریافت شود، دریافت کنندگان حقوق مکلف­ند ظرف سی روز از تاریخ دریافت حقوق مالیات متعلق را طبق مقررات فصل مالیات بر درآمد حقوق به اداره امور مالیاتی محل سکونت خود پرداخت نمایند. و تا آخر تیر ماه سال بعد اظهارنامه مالیاتی مربوط به حقوق دریافتی خود را به اداره امور مالیاتی مزبور تسلیم نمایند.

نکته 1:

تاریخ تحقق مالیات بر درآمد حقوق تاریخ پرداخت یا تاریخ تخصیص می­باشد. در مورد تخصیص لازم به توضیح می­باشد که هم دریافتی ­های غیرنقدی حقوق بگیر و هم مواردی که کارفرما نسبت به شناسایی و ثبت هزینه حقوق در دفاتر قانونی اقدام نموده ولی وجه آن فعلاً پرداخت نمی­گردد، را شامل می­شود.

نکته 2:

در مورد تعیین اداره امور مالیاتی برای تسلیم فهرست و پرداخت مالیات در پاره­ ای موارد که شرکت یا موسسه پرداخت کننده حقوق دارای کارگاه یا شعب در نقاط مختلف است، اصولاً همان محل پرداخت یا تخصیص حقوق ملاک عمل می­ باشد. اگر محل ثبت شده شرکتی شهر «الف» باشد و این شرکت دارای کارگاهی در شهر «ب» باشد. و چنانچه حقوق و مزایای کارکنان شاغل در کارگاه «ب» توسط مسئولین کارگاه در محل کار پرداخت می­شد، دریافت کننده فهرست و مالیات، اداره مالیاتی واقع در شهر «ب» خواهد بود.

جرایم در انتظار شرکت ها در صورت عدم رعایت قوانین مالیات حقوق

 • مطابق ماده 197 ق.م.م نسبت به اشخاصی که به شرح مقررات قانون مالیات­ های مستقیم مکلف به تسلیم صورت یا فهرست یا قرارداد یا مشخصات راجع به مودی می­باشند. در صورتی که از تسلیم آنها در موعد مقرر خودداری و یا برخلاف واقع اظهار نمایند. جریمه متعلق در مورد حقوق 2% حقوق پرداختی می­باشد و در هر حال با مؤدی متضامناً مسئول جبران زیان وارده به دولت خواهند بود.

نکته:

برابر بخشنامه شماره 13116/771/211 مورخ 1385/04/14 هر چند جرائم موضوع ماده 197 و 199 ق.م.م اصولاً متجانس و مرتبط با یکدیگر می­باشد. تبصره 1 ماده 199 صرفاً و با صراحت تاکبد بر اعمال ضمانت اجرائی نسبت به مسئولین در خصوص «کسر مالیات» است. که مشخصا متفاوت از تکلیف تسلیم صورت یا فهرست قرارداد یا مشخصات راجع به مودی وسیله کارفرمایان وفق ماده 197 ق.م.م است. تعمیم حکم تبصره 1 ماده 199 نسبت به مقررات ماده 197 مزبور که حاکم بر جرائم عدم تسلیم و یا تسلیم خلاف واقع مدارک مذکور می­باشد، به دلیل فقدان مجوز قانونی میسر نیست. و به این ترتیب وزارت خانه­ ها، شرکت ها یا موسسات دولتی و شهرداری­ ها نیز در صورت عدم رعایت مقررات راجع به تسلیم اسناد و اطلاعات موصوف مشمول جریمه موضوع ماده 197 قانون مالیات های مستقیم خواهند بود.

جرایم فرار مالیاتی

کنترل های مشاور امور مالیاتی در بررسی تراز آزمایشی برای جلوگیری از جرایم عدم ابطال مالیات تمبر

مشاور امور مالیاتی اسناد حسابداری را باید بررسی نماید که توسط صادر کنندگان (بانک­ ها، شرکت ­های تجاری، موسسات تجاری، وزارتخانه­ ها، سازمان های دولتی، اتحادیه­ ها و مجامع امور صنفی، اتاق ­های بازرگانی و غیره) تحت عنوان حق تمبر به صورت الصاق و ابطال تمبر و یا دریافت وجه اخذ می­ گردد. اسناد مشمول حق تمبر و میزان مالیات آن موضوع مواد 44، 45، 46، 47 و 48 ق.م.م در جدول ذیل جداگانه ارایه می گردد و مشمول پرداخت مالیات تمبر می باش. و مشاور مالیاتی باید به این نکته توجه کند که مالیات تمبر در موعد مقرر پرداخت شده باشد.

ردیفاوراق، اسناد، مدارک و سهام مشمول حق تمبرمیزان حق تمبرحکم قانونی
1هر برگ چک200 ریالماده 44
2برات، فته طلب (سفته) و نظایر آنها (حق تمبر بابت کمتر از هزار ریال معادل حق تمبر هزار ریال خواهد بود.)نسبت به مبلغ آن معادل سه در هزارماده 45 و تبصره آن
3کلیه اسناد تجاری قابل انتقال که در ایران صادر و یا معامله و مورد استفاده قرار داده می­شود، به استثنای اوراق مذکور در مواد 45 و 48 ق.م.م5.000 ریالماده 46
4اسناد کاشف از حقوق مالکیت نسبت به مال التجاره از قبیل بارنامه دریایی و هوایی5.000 ریالماده 46
5اوراق بیمه مال التجاره5.000 ریالماده 46
6بارنامه زمینی و صورت وضعیت مسافری1.000 ریالماده 46
7کارت معافیت از خدمت وظیفه10.000 ریالبند 1 تبصره ماده 46
8هر گونه گواهینامه رانندگی بین­ المللی50.000 ریالبند 2 تبصره ماده 46
9پلاک ترانزیت انواع خودرو200.000 ریالبند 3 تبصره ماده 46
10شماره گذاری هر وسیله نقلیه وارداتی به صورت موقت200.000 ریالبند 3 تبصره ماده 46
11گواهینامه رانندگی به ازای هر سال مدت اعتبار1.000 ریالبند 4 تبصره ماده 46
12کارنامه و گواهینامه آموزشی دانش آموزان1.000 ریالبند 5 تبصره ماده 46
13دانشنامه و گواهی دانشنامه کاردانی تا دکتری و بالاتر10.000 ریالبند 6 تبصره ماده 46
14گواهی ارزش تحصیلی دانش آموزان خارجی20.000 ریالبند 7 تبصره ماده 46
15گواهی ارزش تحصیلی فنی و حرفه­ ای و دانشگاهی خارجی50.000 ریالبند 8 تبصره ماده 46
16پروانه مامایی یا مدرک تحصیلی دوره کاردانی و دندان پزشکی تجربی20.000 ریالبند 9 تبصره ماده 46
17پروانه مشاغل پزشکی، دندان پزشکی، پیراپزشکی، دامپزشکی و داروسازی100.000 ریالبند 10 تبصره ماده 46
18جواز تاسیس، کارت شناسایی واحدهای تولیدی و معدنیبابت صدور 100.000 ریال و بابت تجدید 50.000 ریالبند 11 تبصره ماده 46
19کارت بازرگانی، پروانه وکالت و کارشناسی و سایر پروانه ­های کسب و کاربابت صدور 100.000 ریال و بابت تجدید 50.000 ریالبند 11 تبصره ماده 46
20برگ قبول شرایط عمومی حساب جاری10.000 ریالبند 1 ماده 47
21قرارداد وام یا اعطای تسهیلات از هر نوع که باشد و نیز اوراق و فرم­های تعهد آوری که بانک ها به نام های مختلف در موقع انجام معاملات به امضای مشتریان خود می­رسانند.10.000 ریالبند 2 ماده 47
22قراردادهای انواع سپرده­ های سرمایه گذاری10.000 ریالبند 3 ماده 47
23وکالت نامه ­های بانکی که در دفتر بانک تنظیم می­شود و مشتریان حق امضای خود را به دیگری واگذار می­نمایند.10.000 ریالبند 4 ماده 47
24قراردادهای دیگری که بین بانکها و مشتریان منعقد می­شود و طرفین تعهدات و مسئولیت هایی را به عهده می­گیرند و به امور مذکور در ماده 47 مرتبط میشود.10.000 ریالبند 5 ماده 47
25ضمانت نامه ­های صادره از طرف بانکها10.000 ریالبند 6 ماده 47
26تقاضای صدور ضمانت نامه10.000 ریالبند 7 ماده 47
27تقاضای گشایش اعتبار اسنادی10.000 ریالبند 8 ماده 47
28سهام و سهم الشرکه کلیه شرکتهای ایرانی موضوع قانون تجارت به استثنای شرکتهای تعاونیدو در هزار ارزش اسمی سهام یا سهم الشرکهماده 48

علاوه بر این، مشاور مالیاتی باید دقت کند که طبق قانون مالیات های مستقیم مفاد 45 و 46 و 47 و 48، هر گاه اسناد و مدارک در خارج از کشور صادر شده باشد، اولین شخصی که اسناد مزبور را در اختیار دارد، باید قبل از هر نوع امضا اعم از ظهرنویسی یا معامله یا قبولی یا پرداخت نسبت به الصاق و پرداخت مالیات تمبر اقدام نماید. و در غیر اینصورت طبق ماده 51 قانون مالیات های مستقیم اگر مالیات حق تمبر در موعد مقرر معادل دو برابر حق تمبر جریمه تعلق می گیرد وغیر قابل بخشش است.

مشاور مالیاتی

مراحل مشاور مالیاتی برای ثبت نام کد اقتصادی اشخاص حقوقی

مشاور مالیاتی باید به سامانه ثبت نام مودیان و تخصیص شماره اقتصادی به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام و درخواست شماره اقتصادی اقدام نماید. و بعد از اخذ کد اقتصادی هر گونه تغییرات از جمله انحلال، تغییر نام، تغییر شغل، تغییر نشانی و یا سایر موارد را حسب مورد حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ تغییرات مذکور، از طریق درگاه به سازمان امور مالیاتی مربوط اعلام نماید. در غیر این صورت هر گونه مسئولیت ناشی از آن به عهده دارنده کارت می­باشد. لازم به ذکر است، اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان زمان مهلت تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی برای دریافت و به کارگیری شماره اقتصادی بایستی از شماره ملی به عنوان شماره اقتصادی استفاده نمایند.

جرایم مالیاتی که مشاور مالیاتی وظیفه دارد آن را به مدیران شرکتها گوشزد کند

مطابق ماده 190 ق.م.م پرداخت مالیات پس از موعد مقرر موجب تعلق جریمه­ ای معادل دو و نیم درصد مالیات به ازای هر ماه خواهد بود. مبدأ احتساب جریمه در مورد انواع مؤدیان به این صورت می باشد:

 • مبلغ مندرج در اظهارنامه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم آن و نسبت به ما به التفاوت از تاریخ مطالبه برای مؤدیانی که مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند.
 • تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه یا سررسید پرداخت مالیات در مورد مؤدیانی که از تسلیم اظهارنامه خودداری نموده یا اصولاً مکلف به تسلیم اظهارنامه نیستند.

بنابراین با عنایت به مراتب فوق، در صورتی که  مؤدی در موعد مقرر نسبت به تسلیم اظهارنامه مطابق مقررات اقدام نموده باشد، مبداء محاسبه جریمه مذکور از تاریخ مطالبه مالیات یعنی از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیات متمم است.

همچنین مطابق ماده 192 ق.م.م و تبصره آن در کلیه مواردی که مؤدی یا نماینده او مکلف به تسلیم اظهارنامه باشند، چنانچه از تسلیم آن در مواعد مقرر در قانون یاد شده خودداری نمایند مشمول جریمه­ ای معادل چهل درصد مالیات متعلق است و مشول بخشودگی نیز نمی ­شود. در مورد مؤدیانی که اظهارنامه خود را تسلیم می­ نمایند حکم این تبصره نسبت به مالیات متعلق به درآمدهای کتمان شده یا هزینه­ های غیرواقعی که غیرقابل قبول نیز باشد جاری خواهد بود.

مفاهیم عبارات اصلی به کار برده شده در قانون مالیات مستقیم

برابر بخشنامه شماره 17940 مورخ 1384/10/12، نظر به اینکه در خصوص درآمد کتمان شده و هزینه­ های غیرواقعی غیر قابل قبول موضوع قسمت اخیر تبصره ذیل ماده 192 ق.م.م تاکنون ابهام و سوالاتی مطرح گردیده است لذا به منظور رفع ابهام و اتخاذ رویه مفاهیم هر یک را بیان می کنیم:

درآمد کتمان شده

منظور از درآمد کتمان شده درآمدی است که مؤدی در طول یک سال مالیاتی از فعالیت های اقتصادی خود بدست آورده اما در دفاتر قانونی خود ثبت ننموده است. و در اظهارنامه مالیاتی نیز ابراز نکرده باشد. در این صورت ماُموران مالیاتی پس از دسترسی به اسناد و مدارک قابل اعتماد و یا دریافت اطلاعیه­ های مستند واصله از دفتر اطلاعات مالیاتی و سایر مراجع و تطبیق آنها با مندرجات دفاتر قانونی و صورت­های مالی ابرازی در مهلت مقرر و احراز عدم ثبت اطلاعات مربوطه در دفاتر مودی، می ­توانند نسبت به تعیین و محاسبه درآمدهای کتمان شده و مطالبه مالیات متعلق طبق مقررات قانون فوق الذکر مبادرت نمایند.

البته لازم به یادآوری است که به هنگام استفاده از روش علی الرأس برای تعیین درآمد مشمول مالیات درآمدهای تخمینی بدون اتکا به مدارک یا انتخاب فروش ابرازی مودی به عنوان قرینه مالیاتی درآمد کتمان شده موضوع مقررات تبصره ماده 192 ق.م.م نبوده و مشمول جریمه موضوعه نخواهد بود.

هزینه های غیر واقعی

هزینه ­های غیر واقعی موضوع قسمت اخیر تبصره ذیل ماده 192 ق.م.م هزینه ­هایی هستند که در دفاتر قانونی ثبت شده و ممکن است متکی به مدارکی نیز باشند اما ماموران مالیاتی پس از تحقیقات لازم و یا دسترسی به قرائن و مدارک قابل اعتماد احراز نمایند که هزینه موصوف صوری بوده یا تحقق نیافته و یا مدارک مربوط به آنها نیز غیرواقعی و مجازی بوده است. در این صورت این گونه هزینه­ ها که طبعاً واجد شرایط مقرر در مواد 147 و 148 قانون مذکور هم نیستند. در حساب مالیاتی مودی هزینه غیر قابل قبول تلقی و مشمول جریمه مقرر خواهند شد.

مطابق ماده 193 ق.م.م نسبت به مودیانی که به موجب مقررات قانون مالیات­های مستقیم مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند. در صورت عدم تسلیم ترازنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارائه دفاتر مشمول جریمه ­ای معادل بیست درصد (20%) مالیات برای هر یک از موارد مذکور می گردند. و در مورد رد دفتر مشمول جریمه ­ای معادل ده درصد (10%) مالیات خواهند بود. ضمناً مطابق تبصره ماده 193 ق.م.م عدم تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان در دوره معافیت موجب عدم استفاده از معافیت مقرر در سال مربوط خواهد شد.

مشاور مالیاتی برای چه شرکت هایی می تواند از معافیت مالیاتی ماده 143 قانون مالیات های مستقیم استفاده نماید؟

مطابق ماده 143 ق.م.م معادل ده درصد از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس ­های کالایی پذیرفته شده و به فروش می­رسد و ده درصد از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس­ های داخلی یا خارجی پذیرفته می­شود و پنج درصد از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می­ شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکتهای پذیرفته شده در این بورس­ها یا بازارها حذف نشده­ اند با تأیید سازمان بخشوده می­شود. شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورس ­های داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شود. در صورتی که در پایان دوره مالی به تایید سازمان حداقل بیست درصد سهام شناور آزاد داشته باشند، معادل دو برابر معافیت های فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می­شوند.

نکته:

سهام شناور آزاد بخشی از سهام شرکت است که دارندگان آن همواره آماده عرضه و فروش آن سهام می­ باشند و قصد ندارند با حفظ آن قسمت از سهام، در مدیریت شرکت مشارکت نمایند. برابر تبصره 6 ماده 105 ق.م.م درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکت ها و اتحادیه­ های تعاونی متعارف و شرکت های تعاونی سهامی عام مشمول بیست و پنج درصد (25%) تخفیف از نرخ موضوع ماده 105 ق.م.م بیست و پنج درصد می ­باشند.

مشاور مالیاتی در چه شرایطی از  معافیت ­های مالیاتی خاص اشخاص حقوقی خارجی می تواند استفاده نماید؟

 1. مطابق تبصره (2) ماده 107 ق.م.م در مورد عملیات پیمانکاری موضوع بند (الف) ماده 107 ق.م.م در صورتی که کارفرما، وزارتخانه ­ها، موسسات و شرکت­های دولتی یا شهرداری ها باشند. آن قسمت از مبلغ قرارداد که از طریق خرید داخلی یا خارجی به مصرف خرید لوازم و تجهیزات می­رسد مشروط بر آنکه در قرارداد یا اصلاحات و الحاقات بعدی آن مبالغ لوازم و تجهیزات به طور جدا از سایر اقلام قرارداد درج شده باشد، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.
 2. طبق تبصره (3) ماده 107 ق.م.م شعب و نمایندگی­ های شرکت ­ها و بانک ­های خارجی در ایران که بدون داشتن حق انجام دادن معامله به امر بازاریابی و جمع ­آوری اطلاعات اقتصادی در ایران برای شرکت مادر اشتغال دارند و برای جبران مخارج خود از شرکت مادر وجوهی دریافت می­کنند، نسبت به آن مشمول مالیات بر درآمد نخواهند بود.
 3. مطابق تبصره 4 ماده 107 ق.م.م در مواردی که پیمانکاران خارجی تمام یا قسمتی از پیمانکاری موضوع بند الف ماده 107 ق.م.م را به پیمانکاران دست دوم اشخاص حقوقی ایرانی واگذار کنند معادل آن مبلغ از لوازم و تجهیزات مذکور در قرارداد دست اول که توسط پیمانکار دست دوم خریداری می­گردد، از دریافتی پیمانکار دست اول از پرداخت مالیات بر درآمد معاف خواهد بود.

مراحل تبدیل شدن به مشاور مالیاتی

مشاور مالیاتی و استفاده از مواد قانونی برای اعمال معافیت شرکت ها

یک مشاور مالیاتی حرفه ای می تواند در مواردی از دستورالعمل شماره 33188/200 مورخ 1389/11/20 برای اعمال معافیت موضوع ماده 138 ق.م.م شرکت ها استفاده کند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

معافیت ماده 138 ق.م.م شامل شرکت ­های تعاونی و خصوصی در واحدهای صنعتی و معدنی با رعایت کلیه شرایط مقرر می­ گردد. صرفاً اشخاص حقوقی دولتی و شرکت­هایی که بیش از پنجاه درصد سهام آنها متعلق به اشخاص حقوقی دولتی می­باشد مشمول معافیت این ماده نخواهند بود. واحدهایی که در زمان اجرای طرح، صنعتی یا معدنی باشند با رعایت مقررات امکان برخورداری از معافیت موضوع این ماده را دارا خواهند بود. شرط لازم جهت امکان برخورداری از معافیت موضوع این ماده اخذ مجوز از وزارتخانه ذیربط در قالب طرح سرمایه­ گذاری معین می ­باشد.

طرح سرمایه­ گذاری معین ارائه شده به وزارتخانه ذیربط می­ بایست حداقل متضمن موارد ذیل باشد:

 • موضوع طرح سرمایه­ گذاری معین
 • تاریخ شروع و خاتمه طرح. (در صورت مشخص نبودن تاریخ طرح صدور مجوز، تاریخ شروع طرح تلقی خواهد شد).
 • مبلغ هزینه ­های طرح سرمایه­ گذاری به تفکیک هر سر فصل (در صورت عدم تفکیک هزینه ­ها، معافیت تا سقف کل هزینه ­ها قابلیت اعمال دارد).
 • محل اجرای طرح سرمایه ­گذاری: ادارات امور مالیاتی و یا مراجع تصمیم ­گیری در خصوص معافیت موضوع این ماده باید طرح سرمایه ­گذاری موضوع مجوز صادره را از وزارتخانه­ یا سازمان ذیربط دریافت و براساس آن اقدام نمایند.

هزینه ­های هر طرح سرمایه­ گذاری صرفاً شامل هزینه ­های مربوط به طرح سرمایه­ گذاری از قبیل ماشین­ آلات، تجهیزات، تأسیسات، زمین و ساختمان و غیره می­باشد. سایر هزینه ­ها از قبیل مواد اولیه و هزینه­ های غیر مرتبط با موضوع طرح سرمایه ­گذاری به عنوان هزینه طرح سرمایه­ گذاری قابل پذیرش نخواهد بود. لازم به ذکر است آن بخش از هزینه ­های طرح سرمایه گذاری معین و مجوز مربوطه که براساس ارز سایر کشورها تنظیم گردیده باشد مبنای تسعیر نرخ ارز تعیین شده توسط بانک مرکزی در تاریخ صدور مجوز می ­باشد.

در صورتی که چند مجوز برای یک طرح سرمایه گذاری صادر شده باشد، تفکیک هزینه­ های سرمایه گذاری مربوط به هر مجوز با رعایت سایر شرایط امکان برخورداری از معافیت وجود خواهد داشت. در غیر اینصورت چنانچه هزینه ­ها بدون تفکیک به هر مجوز و به صورت کلی ارائه شود. و در مجوز صادره نیز مبلغ هزینه درج نگردد، مشمول برخورداری از معافیت نخواهد بود. اگر مدت و مبلغ هزینه تعیین شده در طرح سرمایه گذاری از مدت و هزینه مشخص شده در مجوز صادره برای همان طرح سرمایه گذاری بیشتر باشد، مبنا برای معافیت مجوز صادره از طرف وزارتخانه ذیربط است.

سایر موارد

انجام قسمتی از هزینه ­های طرح قبل از اخذ مجوز با رعایت سایر شرایط، خللی بر معافیت موضوع ماده 138 ق.م.م وارد نخواهد کرد. لیکن در این صورت هزینه­ های انجام شده قبل از اخذ مجوز مشمول برخورداری از معافیت نخواهد بود. ملاک تعیین بهره برداری واحد صنعتی و معدنی جدید یا به بهره برداری رسیدن طرح در اجرای مقررات تبصره یک ماده 138 ق.م.م، تاریخ بهره برداری مندرج در پروانه بهره برداری می­باشد. در غیر این صورت بهره برداری واقعی واحد صنعتی و معدنی با توجه به مدارک و مستندات توسط اداره امور مالیاتی مشخص خواهد شد. در صورت تمدید مدت زمان اجرای طرح سرمایه گذاری که به تایید وزارتخانه ذیربط رسیده باشد تاریخ خاتمه طرح در اجرای تبصره یک ماده 138 ق.م.م براساس زمان تمدید شده با تایید وزارتخانه ذیربط خواهد بود.

نکته:

چنانچه هزینه­ های انجام شده بابت طرح یا طرح های سرمایه گذاری در یک سال مالی مازاد بر سود ابرازی همان سال باشد، معافیت مالیاتی مازاد مذکور در سنوات بعدی قابل استفاده خواهد بود. و در هر حال جمع مدت استفاده از معافیت بیش از چهار سال با احتساب اولین سال مالی شروع اجرای طرح نخواهد بود. انجام هزینه­ های هر طرح باید در حسابهای جداگانه ثبت گردد و قابل تطبیق با اقلام هزینه مندرج در طرح سرمایه گذاری معین باشد. در غیر این صورت هزینه­ های انجام شده در قالب معافیت ماده 138 ق.م.م مورد قبول نیست و در خصوص آن معافیتی اعمال نمی­گردد.

شروع و خاتمه طرح می­بایست به روز، ماه و سال مشخص شده باشد. در صورتی که برنامه زمان­بندی به صورت سالانه و ماهانه (مثلاً با ذکر 3 سال یا 18 ماه) حسب مورد اعلام شود در این صورت تاریخ شروع طرح، تاریخ صدور مجوز از سوی وزارتخانه ذیربط خواهد بود مگر اینکه در زمان­بندی ارائه شده به سال یا ماه مشخصی اشاره شده باشد که رد این صورت اولین روز ماه یا سال مربوط حسب مورد مبنای شروع طرح سرمایه­ گذاری خواهد بود.

همچنین اگر فاصله تاریخ دریافت مجوز تا  تاریخ بهره­برداری طرح (با توجه به بند 9) کمتر از یک سال باشد، عدم تعیین تاریخ شروع و خاتمه در طرح سرمایه­ گذاری خللی به اعمال معافیت وارد نخواهد ساخت. عدم اجرای طرح سرمایه ­گذاری  معین در مدت تعیین شده در طرح سرمایه ­گذاری و یا تمدید شده و یا ابطال مجوز صادره از سوی وزارتخانه ذیربط چنانچه در این خصوص معافیتی اعمال شده باشد با رعایت مقررات تبصره یک ماده 138 ق.م.م نسبت به مطالبه مالیات و جرایم مربوط اقدام خواهد شد.

نقش مشاور مالیاتی

محاسبه مالیات شرکت هایی که ادغام و یا ترکیب شده اند

مطابق ماده 111 ق.م.م شرکت­ هایی که با تاسیس شرکت جدید یا با حفظ شخصیت حقوقی یک شرکت، در هم ادغام یا ترکیب می­شوند، از لحاظ مالیاتی مشمول مقررات زیر می باشند:

 • تاسیس شرکت جدید یا افزایش سرمایه شرکت موجود تا سقف مجموع سرمایه­ های ثبتی شرکتهای ادغام یا ترکیب شده، از پرداخت دو در هزار حق تمبر موضوع ماده 48 ق.م.م معاف است.
 • انتقال دارایی­های این شرکت ها حسب مورد به ارزش دفتری، مشمول مالیات مقرر در قانون مالیات های مستقیم نخواهد بود.
 • عملیات شرکت­های قبلی در شرکت جدید یا شرکت موجود مشمول مالیات دوره انحلال موضوع بخش مالیات بر درآمد قانون مالیات­ های مستقیم نخواهد بود.
 • استهلاک دارایی ­های انتقالی به شرکت جدید یا شرکت موجود باید براساس روال قبل از ادغام یا ترکیب ادامه یابد.
 • هرگاه در نتیجه ادغام یا ترکیب درآمدی به هر یک از سهامداران در شرکتهای ادغام یا ترکیب شده تعلق گیرد، طبق مقررات مربوط مشمول مالیات خواهد بود.
 • کلیه تعهدات و تکالیف مالیاتی شرکت­های ادغام یا ترکیب شده به عهده شرکت جدید یا موجود می ­باشد.

آیین نامه اجرایی موضوع بند (ز) ماده 111 ق.م.م

آخرین مدیران شرکتهای ادغام یا ترکیب شونده مکلف­اند: ظرف مدت یک ماه پس از اتخاذ تصمیم نهایی برای ادغام یا ترکیب رونوشت صورت جلسه نهایی و فهرست اسامی شرکا یا سهامداران و میزان سهم الشرکه یا سهام آنان و همچنین صورت دارایی­ ها و بدهی­ ها را به همراه گزارش یکی از اعضای جامعه حسابداران رسمی راجع به تعیین قیمت روز سهام یا سهم الشرکه در تاریخ مزبور به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم نمایند.

تاریخ ادغام یا ترکیب از نظر این آیین ­نامه تاریخ ثبت داریی­ ها و بدهی­ های شرکتهای ادغام یا ترکیب شونده در دفاتر قانونی موجود و یا  تاریخ ثبت شرکت جدید در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری می­باشد.

مدیران شرکت موجود یا شرکت جدید مکلف­اند ظرف مدت یک ماه از تاریخ ادغام یا ترکیب مستندات مربوط به ثبت تغییرات حاصل از ادغام یا ترکیب در شرکت موجود و یا ثبت شرکت جدید در اداره ثبت شرکت­ها و فهرست خلاصه انتقالات انجام شده شامل دارایی­ ها و بدهی­ ها به انضمام فهرست تعداد سهام یا میزان سهم الشرکه که در قبال انتقال دارایی ­ها و بدهی­ ها به هر یک از سهامداران یا شرکای شرکتهای ادغام شونده تخصیص می­یابد، را همراه گزارش یکی از اعضای جامعه حسابداران رسمی راجع به تعیین بهای روز سهام یا سهم الشرکه شرکت موجود یا شرکت جدید به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم نمایند. هزینه­ های مربوط به ادغام یا ترکیب شرکت­ها حسب مورد هزینه قابل قبول آنها محسوب می­گردد.

نکته:

برابر بخشنامه شماره 24132/200/ص مورخ 1392/12/28 به موجب تبصره ماده 1 آیین­ نامه اجرایی بند ز ماده 111 ق.م.م ادغام یا ترکیب شرکت­ها مشروط به تحصیل مجوز قانونی آن است. نظر به اینکه در خصوص مجوز مزبور ابهاماتی مطرح می­باشد. بدینوسیله موراد زیر اعلام می­گردد:

 • مطابق حکم بند الف ماده 105 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، ادغام شرکت های تعاونی مادامی که موجب ایجاد تمرکز و بروز قدرت انحصاری نشود، به شکل یک جانبه بقای یکی از شرکتهای پذیرنده و ادغام دو یا چند جانبه شخصیت حقوقی شرکتهای ادغام شونده و ایجاد شخصیت حقوقی جدید شرکت جدید، در چهارچوب اساسنامه آن شرکت در سایر شرکتهای  تجاری موضوع ادغام مجاز است. بنابراین این حکم در طول اجرای قانون پنجم توسعه، به منزله مجوز ادغام شرکتها موضوع تبصره ماده 1 آیین­ نامه فوق الذکر است. و در صورتی که شرکتها با رعایت مقررات حسب تصمیمات مجامع عمومی ادغام و مراتب را در اداره ثبت شرکتها ثبت نمایند، با رعایت سایر مقررات امکان برخورداری از تسهیلات مقرر در ماده (111) قانون مالیات های مستقیم را دارا می­باشند.
 • برابر بند ب ماده 111 ق.م.م انتقال دارایی­ های شرکت ­های ادغام یا ترکیب شده به شرکت جدید یا شرکت موجود حسب مورد به ارزش دفتری مشمول مالیات نخواهد بود.
 • همچنین برابر بند الف ماده 111 ق.م.م تأسیس شرکت جدید یا افزایش سرمایه شرکت موجود تا سقف مجموع سرمایه­ های ثبت شده شرکت­های ادغام یا ترکیب شده از پرداخت دو در هزار حق تمبر موضوع ماده 48 ق.م.م معاف است.

مشاور مالیاتی و انحلال شرکت ها

انحلال اشخاص حقوقی

به طور کلی، در صورتی که شرکت برای مدت معینی تشکیل و مدت آن منقضی شده باشد و یا موضوع شرکت انجام یافته و یا انجام آن غیرممکن باشد شرکت منحل می گردد. البته موارد دیگری نیز که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد:

عملکرد مشاور مالیاتی در مورد شرکت های که منحل شده

مطابق ماده 115 ق.م.م مأخذ محاسبه مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که منحل می­شوند، ارزش دارایی شخص حقوقی منهای بدهی­ ها، سرمایه، اندوخته ها و مانده سودهایی است، که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده است.

(سرمایه پرداخت شده + اندوخته ­ها و مانده سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت شده + بدهی­ها) – ارزش دارایی­ها = مأخذ مالیات انحلال

نکته 1

بنا به صراحت ماده 115 ق.م.م سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت نشده است، قابل کسر از ارزش دارایی­ های اشخاص حقوقی منحله در رسیدگی به مالیات آخرین دوره عملیاتی آنها، دوره انحلال نخواهد بود.

نکته 2

به استناد بخشنامه شماره 16762/3368/211 مورخ 1386/02/30 از آنجایی که اندوخته­ ها و مانده سودهای ایجاد شده از محل سود حاصل از منابع معاف از مالیات در حکم اندوخته­ ها و سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده است تلقی نمی­گردد، بنابراین موارد مذکور قابل کسر از ارزش دارایی­ های اشخاص حقوقی منحله در رسیدگی به مالیات آخرین دوره عملیاتی آنها دوره انحلال نخواهد بود.

نکته 3

در صورتی که در دوره انحلال از اول سال تا تاریخ انحلال اقلام کتمان شده وجود داشته باشد. به میزان دارایی های کتمان شده صندوق، بانک، بدهکاران، اسناد دریافتنی و غیره باید به ارزش دارایی ها اضافه گردد. همچنین اگر بابت آن دوره هزینه­ های غیرمستند یا غیرمرتبطی ابراز شده که موجب کاهش ارزش یا تقلیل دارایی ­ها گردد، بایستی معادل آن به ارزش دارایی­ ها افزوده شود. همچنین اگر جمع ارزش تعیین شده اقلام مربوط به طرف بدهکار ترازنامه، بیشتر از جمع ارزش اقلام طرف بستانکار ترازنامه باشد. با رعایت سایر مقررات مربوط برای مازاد داریی بر بدهی و سرمایه لازم برگ تشخیص مالیات صادر می­ گردد.

ارزشیابی دارایی های شرکت منحل شده توسط مشاور مالیاتی

مطابق تبصره 1 ماده 115 ق.م.م ارزش دارایی شخص حقوقی نسبت به آنچه قبلاً فروش رفته است، براساس بهای فروش و نسبت به بقیه براساس بهای روز انحلال تعیین می ­شود. و مطابق تبصره 2 ماده 115 ق.م.م چنانچه در بین دارایی­ های شخصی حقوقی که منحل می­شود دارایی­ هایی موضوع مالیات بر درآمد املاک و سهام یا سهم الشرکه یا حق تقدم سهام شرکتها وجود داشته باشد، و این دارایی یا دارایی­ها حسب مورد در هنگام نقل و انتقال قطعی مشمول مقررات مواد 59 و 143 و 143 مکرر الحاقی ق.م.م باشند.

در تعیین مأخذ محاسبه مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی منحله ارزش دفتری دارایی یا دارایی­ های مذکور جزء اقلام دارایی­ های شخص حقوقی منحل منظور نمی ­گردد. و معادل همان ارزش دفتری از جمع سرمایه و بدهی­ ها کسر می­گردد. مالیات متعلق به دارایی یا دارایی ­های مزبور حسب مورد براساس مقررات مواد 59 و 143 و 143 مکرر الحاقی ق.م.م تعیین و مورد مطالبه قرار می­گیرد. مطابق تبصره 3 ماده 115 ق.م.م آن قسمت از اموال اشخاص حقوقی منحل شده که براساس مقررات فوق در تاریخ انحلال مشمول مالیات مقطوع موضوع مواد 59 و 143 و 143 مکرر الحاقی ق.م.م باشند، در اولین نقل و انتقال بعد از تاریخ انحلال مشمول مالیات نخواهند بود.

محاسبه مالیات شرکت های منحل توسط مشاور مالیاتی

مطابق تبصره ماده 116 ق.م.م مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که منحل می­شوند، با رعایت تبصره (2) ماده 115 ق.م.م به نرخ مذکور در ماده 105 ق.م.م یعنی بیست و پنج درصد (25%) محاسبه می­ گردد. در خصوص املاک، حق واگذاری محل، سهام یا سهم الشرکه یا حق تقدم سهام نرخ­ ها متفاوت بوده و به شرح ذیل می ­باشد:

2% × ارزش روز حق واگذاری محل = مالیات انحلال

5% × ارزش معاملاتی ساختمان و زمین = مالیات انحلال

4% × ارزش اسمی سرمایه گذاری در شرکت های غیر بورسی = مالیات انحلال

5% × ارزش روز سرمایه گذاری در شرکت های بورسی = مالیات انحلال

مشاور مالیاتی

تکالیف مالیاتی اشخاص حقوقی منحله

مطابق ماده 114 ق.م.م آخرین مدیر یا مدیران شخص حقوقی مشترکاً موظف ­اند قبل از تاریخ تشکیل مجمع عمومی یا سایر ارکان صلاحیت ­دار که برای اتخاذ تصمیم نسبت به انحلال شخص حقوقی دعوت شده اند، اظهارنام ه­ای حاوی صورت دارایی و بدهی شخص حقوقی در تاریخ دعوت روی نمونه ­ای که بدین منظور از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می­گردد تنظیم و به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم نمایند. اظهارنامه ­ای که حداقل حاوی امضاء یا امضاهای مجاز و حسب مورد مهر موسسه بر طبق اساسنامه شخص حقوقی باشد، برای اداره امور مالیاتی معتبر خواهد بود.

بر طبق ماده 116 ق.م.م مدیران تصفیه مکلف­اند ظرف شش ماه از تاریخ انحلال (تاریخ ثبت انحلال شخص حقوقی در اداره ثبت شرکت­ ها) اظهارنامه مالیاتی مربوط به آخرین دوره عملیات شخص حقوقی را براساس ماده 115 ق.م.م تنظیم و به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.

تکالیف مشاور مالیاتی در زمان تشخیص مالیات شرکتهای انحلال یافته

مطابق ماده 117 ق.م.م اداره امور مالیاتی مکلف است برابر مقررات قانون مالیات­ های مستقیم به اظهارنامه مربوط به آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی خارج از نوبت رسیدگی می نماید. و در صورتیکه به مندرجات آن اعتراض داشته باشد، حداکثر ظرف یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه، مالیات متعلق را به موجب برگ تشخیص تعیین و ابلاغ نماید. وگرنه مالیات متعلق به اظهارنامه تسلیمی به وسیله مدیران تصفیه (کسی که امر تصفیه بر عهده اوست) قطعی تلقی می­گردد. در صورتیکه بعداً معلوم گردد اقلامی از دارایی شخص حقوقی در اظهارنامه ذکر نشده است، نسبت به آن قسمت که در اظهارنامه قید نشده در مهلت مقرر در تبصره ماده 118 ق.م.م مالیات مطالبه خواهد شد. لازم به ذکر است مطابق ماده 118 ق.م.م تقسیم دارایی اشخاص حقوقی منحل، قبل از تحصیل مفاصا حساب مالیاتی یا بدون سپرده تامین معادل میزان مالیات مجاز نیست.

و مطابق تبصره ماده 118 ق.م.م آخرین مدیران شخص حقوقی در صورت عدم تسلیم اظهارنامه موضوع ماده 114 ق.م.م یا تسلیم اظهارنامه خلاف واقع و مدیران تصفیه در صورت عدم رعایت مقررات موضوع مواد 116 و 118 ق.م.م و ضامن یا ضامن­ های شخص حقوقی و شرکای ضامن موضوع قانون تجارت متضامناً و کلیه کسانی که دارایی شخص حقوقی بین آنها تقسیم گردیده است. به نسبت سهمی که از دارایی شخص حقوقی نصیب آنها می شود، مشمول پرداخت مالیات و جرایم متعلق به شخص حقوقی خواهد بود. به شرط آنکه ظرف مهلت مقرر در ماده 157 ق.م.م رعایت مرور زمان مالیاتی از تاریخ درج آگهی انحلال در روزنامه رسمی کشور مطالبه شده باشد.

نکته

چنانچه مدیر یا مدیران تصفیه اشخاص حقوقی اظهارنامه مالیاتی مربوط به آخرین دوره عملیات شخص حقوقی را وفق مقررات ماده 116 ق.م.م تسلیم واحد مالیاتی ذی ربط نموده باشند. طبق ماده 117 ق.م.م واحد مالیاتی مکلف است حداکثر ظرف مدت یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه مالیات متعلق را به موجب برگ تشخیص تعیین و ابلاغ نماید. ولی در صورتیکه مدیران تصفیه در موعد مقرر نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام ننموده باشند. برابر قسمت اخیر تبصره ذیل ماده 118 ق.م.م معطوفاً به مفاد ماده 157 ق.م.م مهلت رسیدگی و تعیین ماخذ محاسبه مالیات و صدور برگ تشخیص مالیات پنج سال از تاریخ درج آگهی انحلال در روزنامه رسمی کشور و حداکثر مهلت ابلاغ برگ تشخیص صادره به مودی سه ماه از انقضای پنج سال مذکور می­باشد.

در خصوص موعد زمان رسیدگی به مالیات اشخاص حقوقی قبل از انحلال و بعد از انحلال تفاوت­ هایی وجود دارد که در جدول ذیل ارائه گردیده است:

تسلیم یا عدم تسلیم اظهارنامه و صورتهای مالیمهلت رسیدگی و تعیین مأخذ محاسبه مالیات و صدور برگ تشخیص مالیاتحداکثر مهلت ابلاغ برگ تشخیص مالیات
شرکت دایرشرکت منحل شدهشرکت دایرشرکت منحل شده
تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیانحداکثر ظرف مدت یک سال از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامهحداکثر ظرف مدت یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامهحداکثر ظرف مدت سه ماه پس از تاریخ انقضای یک سال مهلت رسیدگیحداکثر ظرف یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه
عدم تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیانحداکثر ظرف مدت پنج سال از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامهحداکثر ظرف مدت پنج سال از تاریخ درج آگهی انحلال در روزنامه رسمی کشورحداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ انقضای پنج سال مهلت رسیدگیحداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ انقضای پنج سال مهلت رسیدگی

جرایم مشاور مالیاتی در صورت عمل نکردن به تکالیف شرکتهای منحل شده

بر طبق ماده 195 ق.م.م جریمه تخلف آخرین مدیران شخص حقوقی از لحاظ عدم تسلیم اظهارنامه موضوع ماده 114 ق.م.م ظرف مهلت مقرر یا تسلیم اظهارنامه خلاف واقع به ترتیب عبارت است از: دو درصد و یک درصد سرمایه پرداخت شده شخص حقوقی در تاریخ انحلال.

مطابق ماده 196 ق.م.م جریمه تخلف مدیر یا مدیران تصفیه در مورد تقسیم دارایی شخص حقوقی قبل از تصفیه امور مالیاتی شخص حقوقی یا قبل از سپردن تأمین مقرر موضوع ماده 118 ق.م.م معادل بیست درصد (20%) مالیات متعلق خواهد بود. که از مدیر یا مدیران تصفیه وصول می­گردد.

از نظر مشاور مالیاتی چه شرکت ها و اشخاصی می توانند از معافیت مالیاتی ماده 141 و 142 قانون مالیاتهای مستقیم استفاده نمایند؟

پیرو بند الف ماده 141 ق.م.م صد در صد (100%) درآمد حاصل از صادرات محصولات تمام شده کالاهای صنعتی و محصولات بخش کشاورزی (شامل محصولات زراعی، باغی، دام و طیور، شیلات، جنگل و مرتع) و صنایع تبدیلی و تکمیلی آن و پنجاه درصد (50%) درآمد حاصل از صادرات سایر کالایی که به منظور دست یافتن به اهداف صادرات کالاهای غیر نفتی به خارج از کشور صادر می ­شوند، از شمول مالیات معاف هستند. و مطابق بند ب ماده 141 ق.م.م صد در صد درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به صورت ترانزیت به ایران وارد می­شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می گردند، از شمول مالیات معاف است.

همچنین مطابق بند ب ماده 104 قانون برنامه پنج ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران (1390-1394) اخذ هرگونه مالیات و عوارض از صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات در طول برنامه ممنوع است. مع الوصف ماده 141 ق.م.م به لحاظ مغایرت با معافیت مقرر در بند ب ماده 104 قانون برنامه پنجم توسعه، در طول برنامه پنجم توسعه موقوف الاجرا شده است. در طول برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران صد در صد درآمد حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات از هر گونه مالیات و عوارض معاف خواهد بود.

نکته 1

برابر بخشنامه شماره 17665/200/ص مورخ 1392/10/09 در خصوص ارز حاصل از صادرات مقرر می­گردد:

 • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است با همکاری نمایندگان عضو کارگروه سامانه ارزی ظرف مدت سه ماه امکانات فنی و اجرایی لازم برای تکمیل اطلاعات بخش صادرات در آن سامانه را فراهم نماید.
 • همچنین بانک مرکزی و وزارتخانه­ های امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) و صنعت، معدن و تجارت موظفند. با هماهنگی لازم، تمهیدات مقتضی برای ورود اطلاعات مربوط به صادرات کشور در سامانه ارزی و امکان پایش درآمدهای ناشی از صادرات را مهیا نمایند.

ارائه هرگونه جوایز صادراتی به صادرکنندگان منوط به استفاده از ارز حاصل از صادرات در چرخه تجاری کشور می­باشد. منظور از استفاده از ارز حاصل از صادرات در چرخه تجاری کشور موارد زیر است:

 1. انجام واردات در مقابل صادرات توسط صادر کننده و یا اشخاص دیگر
 2. پرداخت بدهی ارزی صادر کننده و یا اشخاص ثالث به بانک ها
 3. فروش ارز حاصل به بانک ها و یا صرافی­ های دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
 4. سپرده گذاری ارزی نزد بانک ها

بانک سپرده پذیر موظف است در صورت تقاضای سپرده گذار برای استفاده از ارز سپرده در هر یک از موارد موضوع بالا، اقدام نماید.

نکته 2

برابر دستورالعمل شماره 656 مورخ 1387/01/14 برقراری معافیت از عوارض و مالیات برای آن بخش از درآمد شرکت های حمل و نقل بین ­المللی که به حمل کالاهای صادراتی اشتغال دارند. و نیز درآمد حاصل از پذیرش گردشگران خارجی ورودی توسط دفاتر خدمات مسافرتی حمل و نقل ترانزیت خارجی، برابر شرایط ذیل می­باشد:

طبق ماده 1 قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب قانون مذکور با در نظر گرفتن شرایط ذیل معاف از مالیات و عوارض می­گردد.

 • درآمدهای ارزی تحصیلی دارای منشأ خارجی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و از طریق سیستم بانکی از خارج از کشور به حساب شرکت حمل و نقل صاحب درآمد واریز گردد و برای آن قرارداد یا صورتحساب صادر شده باشد.
 • پروانه ترانزیت خارجی در چارچوب قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران برای آن صادر و عملیات ترانزیت انجام و تسویه صورت پذیرفته شده باشد.

درآمد ارزی حاصل از حمل کالاهای صادراتی در صورتی که مسئولیت حمل کالاها از مبدا جمهوری اسلامی ایران تا مقاصد خارجی از کشور به عهده شرکت حمل و نقل بین ­المللی ایرانی واگذار شده باشد، از مالیات و عوارض معاف می­باشد.

درآمد حاصل از حمل و نقل داخلی و حمل و نقل کالاهای وارداتی مشمول معافیت مالیاتی و عوارض فوق نمی­ گردد.

مطابق ماده 142 ق.م. درآمد کارگاه ­های فرش دستباف و صنایع دستی و شرکت های تعاونی و اتحادیه ­های تولیدی مربوطه، از پرداخت مالیات معاف است.

مراحل مشاور مالیاتی

کدام زمینه وفعالیت شرکتهای خارجی از نظر مشاور مالیاتی مشمول مالیات می گردد؟

1- ارائه خدمات بعد از فروش کالاها یا خدمات شرکت خارجی

2- انجام عملیات اجرایی قراردادهایی که بین اشخاص ایرانی و شرکت خارجی منعقد می­شود.

3- بررسی و زمینه­سازی برای سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران

4- همکاری با شرکت­های فنی و مهندسی ایرانی برای انجام کار در کشورهای ثالث

5- افزایش صادرات غیرنفتی

6- ارائه خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی و فن­آوری

7- انجام فعالیتهای که مجوز آن توسط دستگاه­های دولتی که به طور قانونی مجاز به صدور مجوز هستند، صادر می­گردد. از قبیل ارائه خدمات در زمینه­های حمل و نقل، بیمه و بازرسی کالا، بانکی، بازاریابی و غیره.

* شعبه شرکت خارجی، واحد محلی تابع شرکت اصلی است که مستقیماً موضوع و وظایف شرکت اصی را در محل، انجام می­دهد. فعالیت شعبه در محل، تحت نام و با مسئولیت شرکت اصلی خواهد بود.

از نظر مشاور مالیاتی درآمد مشمول مالیات اشخاص حقوقی خارجی شامل چه مواردی می باشد؟

مطابق ماده 107 ق.م.م درآمد مشمول مالیات اشخاص حقوقی خارجی و موسسات مقیم خارج از ایران به شرح زیر تشخیص می­گردد:

الف- در مورد پیمانکاری در ایران نسبت به عملیات هر نوع کار ساختمانی، تاسیسات فنی و تاسیساتی شامل تهیه و نصب موارد مذکور و نیز حمل و نقل و عملیات تهیه طرح ساختمان­ها و تاسیسات، نقشه­برداری، نقشه­کشی، نظارت و محاسبات فنی، دادن تعلیمات و کمک­های فنی، انتقال دانش فنی و سایر خدمات در تمام موارد درآمد مشمول مالیات با توجه به تاریخ انعقاد قرارداد به شرح ذیل می­باشد:

1- درآمد مشمول مالیات قراردادهای پیمانکاری که قبل از سال 1382 منعقد گردیده­اند از طریق اعمال ضریب مالیاتی معادل دوازده درصد (12%) به ماخذ کل دریافتی سالانه محاسبه خواهد شد.

فرمول محاسبه

12% × کل دریافتی سالانه اشخاص حقوقی خارجی = درآمد مشمول مالیات اشخاص حقوقی خارجی

2- درآمد مشمول مالیات قراردادهای پیمانکاری که از سال 1382 به بعد منعقد می­گردند همانند شرکتهای ایرانی مطابق ماده 106 ق.ک.ک در صورت رعایت تکالیف مقرر از طریق رسیدگی به دفاتر قانونی و در صورت عدم رعایت تکالیف قانونی از طریق علی الرأس تشخیص خواهد شد. این حکم نسبت به قراردادهایی که قبل از سال 82 منعقد گردیده و فعالیت آنها در سال 82 و سنوات بعد از آن نیز ادامه می­یابد جاری نبوده و از نظر تعیین درآمد مشمول مالیات کماکان مشمول مقررات بند 1 یاد شده خواهد بود.

ب- درآمد از ایران بابت واگذاری امتیازات و سایر حقوق خود و واگذاری فیلم­های سینمایی که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آنها می­شود طبق آیین نامه خاص هیأت وزیران به مأخذ بیست درصد (20%) تا چهل درصد (40%) مجموع وجوهی که ظرف یک سال مالیاتی عاید آنها می­گردد مشمول مالیات می­باشد.

پرداخت کنندگان وجوه مزبور و همچنین پرداخت کنندگان وجوه مذکور در بند الف ماده 107 ق.م.م مکلف­اند در هر پرداخت مالیات متعلق را با توجه به مبالغی که از اول سال تا آن تاریخ پرداخت کرده­اند کسر و ظرف مدت ده روز به اداره امور مالیاتی محل اقامت خود پرداخت کنند. در غیر این صورت دریافت کنندگان متضامناً مشمول پرداخت اصل مالیات و متعلقات آن خواهند بود.

ج- درآمد مشمول مالیات در مورد بهره­برداری از سرمایه و سایر فعالیتهایی که اشخاص حقوقی و موسسات مزبور به وسیله نمایندگی از قبیل شعبه، نماینده، کارگزار و امثال آنها در ایران انجام می­دهند مطابق مقررات ماده 106 ق.م.م در صورت رعایت تکالیف مقرر از طریق رسیدگی به دفاتر قانونی و در صورت عدم رعایت تکالیف قانونی از طریق علی الرأس تشخیص خواهد شد.

نکته

برابر بخشنامه شماره 46502 مورخ 27/9/1385 نظر به اینکه درآمد اشخاص خارجی از محل سود و کارمزد دریافتی از جمله فعالیتهای آنان و از مصادیق بهره­برداری از سرمایه در ایران می­باشد بنابراین اعطای وام و تسهیالت مالی توسط سرمایه گذاران و بانکهای خارجی که فعالیت خود را از طریق غیر مقر دائم و یا شعبه، نمایندگی، کارگزار و امثال آنها در ایران انجام می­دهند حسب مورد مشمول مالیات بر درآمد طبق مقررات قانون مالیاتهای مستقیم می­باشند و سازمان امور مالیاتی کشور بنا به اختیار حاصل از مقررات تبصره ماده 159 قانون یاد شده مقرر می­دارد: مودیان محترم مالیاتی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی هنگام پرداخت وجوه مذکور، ابتدا میزان مالیات متعلقه را از ادارات امور مالیاتی ذیربط استعلام و سپس نسبت به کسر و پرداخت مالیات از سود و کارمزد پرداختی در مهلت مقرر قانونی اقدام نمایند. در غیر این صورت علاوه بر مالیات متعلقه مشمول جریمه مقرر در قانون نیز خواهند بود. ادارات امور مالیاتی و حسابداران رسمی مکلفند در رسیدگی پرونده مالیاتی اشخاص مذکور از کسر و پرداخت به موقع مالیاتهای متعلقه اطمینان حاصل نموده و در گزارش خود موارد را قید نمایند.

* مطابق تبصره یک ماده 107 ق.م.م در مواردی که تمام یا قسمتی از عملیات پیمانکاری موضوع بندهای الف و ب ماده 107 ق.م.م به اشخاص حقوقی پیمانکار ایرانی واگذار می­گردد، پرداخت کننده وجه باید از هر پرداخت به پیمانکاران ایرانی دو و نیم درصد به عنوان مالیات علی الحساب آنها کسر و ظرف سی روز از تاریخ پرداخت به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.

مشاور مالیاتی مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی خارجی را چگونه محاسبه می نماید؟

مطابق تبصره (2) ماده 105 ق.م.م اشخاص حقوقی خارجی و موسسات مقیم خارج از ایران به استثنای مشمولان تبصره (5) ماده 109 ق.م.م (موسسات بیمه خارجی) و ماده 113 ق.م.م (موسسات کشتیرانی و هواپیمایی خارجی) از مأخذ کل درآمد مشمول مالیاتی که از بهره­برداری سرمایه در ایران یا از فعالیت­هایی که مستقیماً یا به وسیله نمایندگی از قبیل شعبه، نماینده، کارگزار و امثال آن در ایران انجام می­دهند یا از واگذاری امتیازات و سایر حقوق خود، انتقال دانش فنی، دادن تعلیمات، کمک­های فنی یا واگذاری فیلم­های سینمایی از ایران تحصیل می­کنند به نرخ مذکور در ماده 105 ق.م.م یعنی بیست و پنج درصد مشمول مالیات خواهند بود.

از نظر مشاور مالیاتی در چه صورتی دفاتر شرکت مردود اعلام می گردد

در صورتی که به نظر اداره امور مالیاتی ایرادات دفاتر و اسناد و مدارک ارائه شده توسط مودی منطبق با ایرادات عنوان شده در ماده 20 آیین نامه نحوه تحریر و تنظیم و نگهدرای دفاتر موضوع تبصره 2 ماده 95 ق.م.م باشد باید با ذکر دلایل کافی کتباً به مودی ابلاغ و پرونده برای رسیدگی به هیاتی متشکل از سه نفر حسابرس منتخب رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور احاله گردد. در این حالت اعلام اداره امور مالیاتی باید تحت عنوان رد دفاتر باشد و هیات مذکور نیز به علت عدم رعایت  موازین قانونی ماده 20 آیین نامه نظر به مردود بودن دفاتر خواهد داد.

مهمترین دلایل عمده  رد شدن فاتر روزنامه وکل شرکتها عبارتند از حک کردن پاره کردن چند صفحه قلم خوردگی شدید وجای سفید گذاشتن  عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی، محو مندرجات دفاتر، عدم ارائه یک یا چند جلد از دفاتر امضا، پلمب و ثبت شده و عدم ارائه دستورالعمل­های نحوه کار با نرم افزارهای مالی مورد استفاده در مورد اشخاصی که از سیستم­های الکترونیکی استفاده می­نمایند.

مشاور مالیاتی چه زمانی دفاتر شرکت را غیرقابل رسیدگی تشخیص می دهد؟

زمانی که شرکت  مستندات اظهارنامه، ترازنامه و حساب سود و زیان به عنوان نمونه صورت گردش انواع مواد اولیه مصرفی در تولید صورت محاسبات قیمت تمام شده واحد انواع کالاهای تولید شده به تفکیک و صورت گردش انواع کالاهای تولید شده و فروش رفته را به مشاور مالیاتی ارائه ندهد . بطور کلی می­توان گفت غیرقابل رسیدگی بودن عمدتاً در موارد عدم رعایت اصول و رویه­ها و استانداردهای حسابداری یا محدودیت ونبودن مستندات مدارک کافی برای حصول اطمینان از صحت مندرجات دفاتر و صورتهای مالی تحقق می­یابد ویا گزارش حسابرس عدم اظهار نظر ویا مردود اعلام نماید دفاتر شرکت غیر قابل رسیدگی می باشد

مالیاتی برای سیستم حسابداری شرکتها چه خدماتی ارائه می دهد؟

مشاور مالیاتی جریان کسب و کار را برای شرکت‌ها بررسی می‌کنند تا صورت‌های مالی تهیه کنند و از «ایجاد سیستمی » حمایت می‌کنند که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد گزارش‌های مالی را آسان‌تر، با هزینه کم و به درستی ایجاد کنند.

در نتیجه، ما می توانیم نتایج قابل مشاهده ای مانند عملیات تسویه سریع تر و کاهش هزینه ها را برای مشتریان خود ارائه دهیم.

علاوه بر این، مشاور مالیاتی بعضی وقتها از سیستم‌هایی برای حل مشکلات استفاده می‌کند تا شرکت‌ها بتوانند عملکرد خود را دقیق‌تر و در زمان واقعی درک کنند.

حوزه کاری مشاور مالیاتی بیشتر از حسابرسی حسابداری است و می توان گفت ماموریت آنها حمایت از نظارت بیشتر مدیران بر فرایندهای حسابداری می باشد.

مهارتها والزاماتی که مشاور مالیاتی برای نظارت بر سیستم مالی شرکتها داشته باشند شامل چه مواردی می باشد؟

مشاور مالیاتی همانطور که از نامشان پیداست متخصصان  مالیاتی وحسابداری هستند. بنابراین نیاز به تخصص بالا در زمینه های حسابداری، مالی، مالیاتی و … می باشد.

چرا ما باید برای بهبود سیستم فرایندهای حسابداری از مشاور مالیاتی استفاده کنیم؟

مشاور حسابداری شغلی است که به عنوان متخصص در امور مالی و حسابداری به شرکت های مشتری از این حوزه مشاوره می دهد و نه تنها کادر حسابداری خبره و واجد شرایط، بلکه افرادی با سوابق مختلف فعال هستند.

محتوای تجاری و ویژگی های مشاوره مالیاتی

در کار مشاور مالیاتی ، حل مشکل در زمینه حسابداری محوریت دارد. محتوا کاملاً متفاوت از حوزه کسب و کار حسابداری عمومی است که سوابق مناسب در مورد ورودی یک شرکت را تأیید می کند. وظایف مشاور مالیاتی خاص شامل “مشاوره برای حسابداری صحیح شرکت ها و مشاوره برای کارایی”، “مشاوره حسابداری بر اساس استانداردهای جدید حسابداری” و “مناسب برای شرکت های بورسی می باشد.

فعال در شرکت های مشاور و وکلا حسابرسی

مشاوران حسابداری عمدتاً خدمات مشاوره ای را برای شرکت های مختلف در شرکت های مشاوره مالی و حسابداری ارائه می دهند. علاوه بر این، وکلای حسابرسی و وکلای مالیاتی که دارای تحصیلات حسابداری  هستند نیز از حوزه های فعال هستند.

انواع مختلف مشاوره‌ مالیاتی

مشاوره مالیاتی دسته‌ بندی‌ های بسیار گسترده‌ ای دارد. می‌توان انواع آن‌ها را بر اساس نوع مراجعه، کاربرد و حتی مدت‌ زمان دسته‌ بندی کرد. اینکه چه مدل مشاوره‌ ای می‌تواند به شما در مسائل مالیاتی کمک کند، کاملاً به شرایط و حوزه کاری شما باز می‌گردد. ما در ادامه به برخی از انواع مشاوره‌ مالیاتی اشاره می نماییم:

مشاوره‌ مالیاتی ازنظر مدت‌ زمان

درصورتیکه قصد داشته باشید تا در بازه‌های زمانی مختلف مشاوره مالیاتی دریافت کنید، می‌توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

مشاوره مقطعی

در این‌گونه از مشاوره‌ها، مشاور مالیاتی در یک بازه زمانی مشخص اقدام به ارائه خدمات مشاوره خواهد کرد. خدمات او نیز در این بازه زمانی به‌ صورت تمام‌ وقت خواهد بود.

مشاوره همراه

در این مورد، یک مشاور مالیاتی به‌ دقت وضعیت موجود را بررسی می کند. و قدم‌ به‌ قدم به‌ همراه فرد یا شرکت برای رفع معضلات مالیاتی حضور پیدا خواهد کرد.

مشاوره موردی

ممکن است شما تنها در یک زمینه خاص نیاز به دریافت مشاوره مالیاتی داشته باشید. در این صورت نیازی به استمرار همکاری با یک مشاور مالیاتی وجود نداشته و بعد از رفع شدن مشکل، همکاری ادامه پیدا نخواهد کرد.

مشاوره‌ مالیاتی از منظر نوع مراجعه

در کنار موارد فوق، مشاوره مالیاتی می‌تواند بر اساس نوع مراجعه فرد و مشاور نیز متفاوت باشد. از مهم‌ ترین انواع مشاوره‌ های مالیاتی ازنظر نوع مراجعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاوره حضوری

متداول‌ ترین روش دریافت انواع مشاوره‌ های مالیاتی، مشاوره حضوری است. در این روش ممکن است شرکت‌ ها و افراد هزینه و زمان بیشتری را صرف کنند؛ اما نتایج آن کارآمدی بیشتری خواهد داشت. در این روش جلسات مشاوره به‌صورت کاملاً حضوری صورت می گیرد و فرد و مشاور مالیاتی به‌ صورت مستقیم با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

مشاوره تلفنی

این مدل از مشاوره‌ ها به افراد انعطاف بیشتری می دهد و هرکس می‌تواند از هر نقطه‌ای به یک مشاور مالیاتی دسترسی پیدا کند. با این وجود در این مدل مشاوره‌ها نباید انتظار حل پرونده‌ های بسیار بزرگ و سنگین را داشت. شما می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را از مشاور پرسیده و راهکار دریافت کنید.

مشاوره آنلاین

شما می‌توانید با چت کردن، پر کردن فرم‌ها یا طرح سؤال در بخش‌های مختلف یک وبسایت حقوقی مثل سایت آرمان پرداز خبره، مشکلات یا ابهامات خود را مطرح کنید. بسیاری از شرکت‌های ارائه‌ دهنده مشاوره‌ مالیاتی، این‌ خدمات را به‌ صورت رایگان در اختیار اشخاص قرار می‌دهند. مشاوره‌ آنلاین مالیاتی می‌تواند روشی مناسب برای تعیین وضعیت یا انتخاب مشاور قبل از مشاوره حضوری باشد.

مشاوره‌ مالیاتی در این کسب‌ و کارها کاربرد دارد

شاید در نگاه اول به‌ صورت دقیق متوجه شوید که مشاوره‌ مالیاتی تا چه اندازه می‌تواند ثمربخش باشد، اما آنچه برای شما گنگ و نامفهوم خواهد بود، این نکته است که در چه شرایطی و چه افرادی می‌توانند از مشاوره مالیاتی بهره لازم را ببرند. نه‌ تنها تمامی کسب‌ و کارها، سازمان‌ها و شرکت‌ها نیاز به مشاور مالیاتی دارند، بلکه اشخاص حقوقی در زمینه‌ های مختلف مانند ارث و وراثت، خرید و فروش، دریافت پروانه کسب و غیره نیز می‌توانند از چنین مشاوره‌ هایی استفاده کنند.

درصورتیکه از مشاورین خبره و متخصص در زمینه‌ های مختلف کمک بگیرید، به‌ سادگی می‌ توانید از پس بحث‌ های حقوقی و مالیاتی برآیید. موارد دیگر مشاوره مالیاتی بجز بخش هایی که تا به حال ذکر نمودیم مشاوره برای موارد زیر هستند:

 • مؤسسه‌ های درمانی، بیمارستان‌ ها
 • افراد شاغل دولتی و غیردولتی
 • خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال، طلا، سکه و غیره
 • خرید و فروش املاک و مستغلات
 • اصناف
 • ارث

مراحل مشاور مالیاتی

مراحل تبدیل شدن به یک مشاور مالیاتی

پیش از هر چیز لازم است هم در خصوص رشته تحصیلی و هم آینده ی شغلی مشاور مالیاتی تحقیق کنیم. می بایست رشته تحصیلی و شرایط مختلف آن را بشناسیم. بررسی شرایط هر فرد و مطابقت داشتن آن با شرایط شغل مشاور مالیاتی یکی از مهم ترین ملاک هاست. همچنین باید آشنایی خوبی با فضای این شغل فراهم آید تا هر فرد بداند آیا علاقه مندی و استعداد کافی برای دنبال کردن چنین هدفی را دارد یا خیر.

آیا باید مشاور مالیاتی بشوم؟

این پرسشی است که پس از کسب اطلاعات لازم می بایست به آن پاسخ داد. یک مشاور مالیاتی، که گاه به عنوان تهیه کننده صورت های مالیات یا حسابدار نیز از او یاد می شود، به مردم و سازمانها (یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی) کمک می کند تا اظهارنامه مالیاتی خود را به درستی تکمیل کنند. این امر بدون بهره مندی از تخصص یک مشاور مالیاتی امکان پذیر نیست. صحت انجام این امور، مستلزم تجزیه و تحلیل و استخراج اطلاعات اسناد مالی گوناگون از جمله دستمزد، بیکاری و اظهارات بهره وام می باشد. گاهی نیز لازم است مشاوران مالیاتی برای دیدار با مشتری خود سفر کنند.

مشاوران مالیاتی می توانند خود به طور مستقل، یا برای دولت یا برای یک شرکت کار کنند. درآمد مشاوران مالیاتی به سطح و درجه شغلی و تخصص و مهارت وی بستگی دارد. آمار میزان درآمد مشاوران مالیاتی هم چنین در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است و تحت تاثیر شرایط اقتصادی و بین المللی می باشد.

گام نخست: کسب مدرک آکادمیک مرتبط با مشاور مالیاتی

مشاور مالیاتی دست کم باید دارای مدرک لیسانس در یکی از رشته های حسابداری، مالیات یا یک رشته تحصیلی مرتبط دیگر باشد. به عنوان مثال، لیسانس حسابداری می تواند شامل دوره های مربوط به مالیات مشاغل، بررسی کلاهبرداری و حسابداری مالیات غیرانتفاعی و دولتی باشد. در این دوره های تحصیلی همچنین دوره های کارآموزی به دانشجویان برگزیده و نمونه توصیه و ارائه می شود. در برخی از کشورها دوره های آموزش مشاور مالیاتی به صورت آزاد و غیر آکادمیک وجود دارد، اما در هر صورت کارفرمایان تمایل دارند متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی هستند را استخدام کنند.

نکته ای برای موفقیت بیشتر

برای ارجح بودن نزد کارفرمایان اهمیت مدرک کارشناسی ارشد را نیز نادیده نگیرید. روشن است که تحصیلات آکادمیک ضروری برای تبدیل شدن به یک مشاور مالیاتی، همان مدرک کارشناسی است اما داشتن مدرک کارشناسی ارشد امتیاز بسیار ویژه ای خواهد بود. برخی از کارفرمایان برای استخدام، متمایل به افراد دارای تحصیلات تکمیلی هستند.

گام دوم: شرکت در دوره های آموزشی جانبی

پیش تر نیز اشاره کردیم که به غیر از تحصیلات آکادمیک، همواره دوره هایی جانبی ضمن تحصیل دانشجویان یا برای فارغ التحصیلان به ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان نمونه، توصیه می شود. این دوره ها علی رغم جانبی بودن به هیچ عنوان بی اهمیت یا در حاشیه نیستند بلکه اتفاقا مختص کسانی هستند که تمایل دارند در کار خود موفق و ویژه باشند.

در هر کشور بر اساس شرایط اقتصادی، مالیات و مقررات ویژه آن دوره های مخصوصی برای آموزش وجود دارد و در پایان گواهینامه هایی به افراد شرکت کننده در صورت شرکت مستمر و فعال در کلاس ها و قبولی در امتحانات هر دوره اعطا می گردد. داشتن هر گواهینامه در کنار مدرک تحصیلی یک امتیاز ویژه برای مشاوران مالیاتی است. پس چنانچه فردی علاقه مند است که به عنوان یک مشاور مالیاتی، در کار خود حرفه ای  شود و مشتریان و متقاضیان فراوان داشته باشد، باید شرکت نمودن در این دوره ها و اخذ گواهینامه ها را جدی بگیرد.

گام سوم: کسب تجربه و ارتقای شغلی

هر فرد به عنوان یک مشاور مالیاتی علاوه بر فراگیری اصول و تئوری های لازم، می بایست از تجربه نهراسد و کار خود را به هر نحو ممکن آغاز کند. منطقی نیست که کسی در ابتدای کار انتظار درآمدهای بسیار بالا و نجومی داشته باشد. هرچند می توان این نوید را داد که با کسب چند سال تجربه، کار مستمر و به روز بودن، چنین هدفی دور از دسترس نخواهد بود.

مشاوران مالیاتی بی تجربه می توانند با خدمت به عنوان حسابدار یا حسابرس در یک شرکت خصوصی، سازمان غیرانتفاعی یا شرکت حسابداری هرچند کوچک و با سطح درآمدی پایین در این زمینه تجربه کسب کنند. و پس از کسب چند سال تجربه، فرد دیگر یک مشاور مالیاتی خبره خواهد بود که به تدریج می تواند خود تعیین کننده شرایط و میزان درآمد دلخواهش باشد. کارفرمایان به ویژه در شرکت های معتبر همیشه به دنبال جذب افرادی با سابقه کاری مناسب و تجربه و تبحر کافی هستند. بنابراین افراد در ابتدای کار، بهتر است به عنوان مشاور مالیاتی حتی پیشنهادهای سطح پایین را بپذیرند، و این تجارب را به عنوان تجربه و سابقه ی کار در رزومه ی خود داشته باشند.

گام چهارم: ارتباط با همکاران برای حفظ اعتبار و همچنین معرفی خود

باید همیشه در جست و جوی انجمن ها و گروه های متشکل از همکاران و افراد هم رشته ی خود باشید. ارتباط مستمر، خصوصا در مشاغلی چون مشاوره (در هر حوزه) زمینه ساز اشتراک و تبادل تجربیات است. و به افراد کمک می کند در حوزه ی تخصصی خود به روز باشند. با داشتن ارتباطات موثر و مستمر با همکاران خود هم می توان از افراد با تجربه تر، مواردی تازه را یاد گرفت و هم می توان آموخته های خود را با سایرین به اشتراک گذاشت. این امر همچنین یک تاثیر بسیار مهم دارد و آن تبلیغ و معرفی خود در شغل و حرفه به صورت گسترده تر و کارشناسانه تر است.

کلیاتی که در این چهار گام مطرح شد می تواند تا حد بسیاری ذهن افراد علاقه مند به شغل مشاوره مالیاتی را در خصوص فضا و آینده این شغل روشن سازد. چنان که دانستیم این شغل نیازمند دانش های تئوری و هم چنین مهارت های تجربی است که فرد با کسب آن ها در این حوزه شغلی موفق خواهد شد.

مسیر موفقیت مشاور مالیاتی

مهارت ها، توانایی ها و تجربه های مورد نیاز یک مشاور مالیاتی

در مورد یک مشاور حسابداری که مسئولیت عملیاتی غیر از تجارت انحصاری یک شخص حسابداری خبره را بر عهده دارد، نه تنها برای حسابداری و امور مالی، بلکه برای دانش مدیریت شرکت نیز به توانایی هایی نیاز است. بنابراین زمان انتخاب شغل مشاور مالیاتی، ابتدا باید متوجه شوید صلاحیت احراز آن‌ را دارید یا خیر. مشاوران مالیاتی که درعملیات حسابداری متخصص هستند لازم است علاوه بر داشتن تخصص بالا در امور حسابداری، مالی، مالیاتی و غیره، تجربه حسابرسی نیز داشته باشند. برعکس، مکان های زیادی وجود ندارد که مهارت های حسابداری به طور مستقیم مورد نیاز باشد، بلکه نیاز به ارائه به مشتریان دارد. بنابراین مهارت های حل مسئله و مهارت های تفکر منطقی مورد نیاز است. علاوه بر این، از آنجایی که مشتریان اغلب تیم مدیریت شرکت ها هستند، باید خود را برای ارائه موثر به آنها نیز مهیا نمایید.

مشاوران حسابداری مشاورانی هستند که در ژانرهای حسابداری و مالی تخصص دارند. مشاورمالیاتی با نظارت و پاسخگویی به حرکات قانونی و نظارتی مرتبط با حسابداری و حمایت از بهینه سازی با بهبود جریان عملیات حسابداری، سود و هزینه های سرمایه گذاری بهینه را کاهش می دهد. کار اصلی مشاور مالیاتی بررسی فرآیندهای کسب و کار، تدوین استراتژی های سرمایه گذاری، جمع آوری سرمایه و مشاوره در مورد فرایندهای مالی است.

مشاور مالیاتی کیست؟

در جواب سوال متداول: مشاور مالیاتی کیست؟ باید گفت: مشاور مالیاتی متخصصی است که منابع مالی شرکت را مدیریت می کند. در یک مفهوم گسترده، مشاوران مالیاتی حرفه ای و حسابداران رسمی نیز مشاوره ارائه می دهند. بنابراین تفاوت بین یک مشاور مالیاتی و یک حسابدار رسمی  چیست؟

در اینجا به معرفی تفاوت مشاوران حسابداری و متخصصان می پردازیم. فعالیت اصلی یک حسابداررسمی که یکی از متخصصان حسابداری است، حسابرسی صورتهای مالی است و تأیید می شود که آیا صورت های مالی تهیه شده توسط شرکت مغایر با قوانین است یا خیر. از سوی دیگر، مشاورمالیاتی فرایند تهیه صورت های مالی یک شرکت، گردش کار را بهبود می بخشند و به شرکت کمک می کنند تا صورت های مالی را روان تر، با هزینه کمتر و به درستی تهیه کند. مشاور مالیاتی با نظارت خود نتایج ملموسی مانند کاهش هزینه ها و بسته شدن سریعتر به شرکت های مشتری ارائه می دهد. علاوه بر این، مشاور مالیاتی بعضی وقتها از نرم افزار حسابداری برای حل مشکلات استفاده می کند تا شرکت بتواند عملکرد شرکت را با دقت بیشتری در زمان واقعی و به موقع درک کند. مشاوران مالیاتی  نسبت به حسابرسی حسابداری دامنه کاری گسترده تری دارند.

به طور خاص، مشاورمالیاتی ارزش شرکت فعالیت های تجاری و وضعیت دارایی ها را تجزیه، تحلیل و بررسی می کند و درمورد برنامه های استراتژیک و اقدامات بهبود مشاوره مالی می دهد. نه تنها مسائلی که با آن مواجه می شوند بسته به شرکت مشتری متفاوت است، بلکه ذینفعان زیادی در خارج از شرکت نیز وجود دارند، بنابراین لازم است از طیف گسترده ای از تجربه و دانش برای پاسخگویی مناسب استفاده شود. برای کار به عنوان مشاور مالیاتی، معمولاً به یک شرکت حسابداری نیاز دارید.

چه کسانی صلاحیت انتخاب شغل مشاور مالیاتی را دارند؟

مشاورمالیاتی برای کسانی مناسب است که مهارت ریاضی، احساس مسئولیت قوی نسبت به رعایت قانون و وجدان کاری بالا دارند. همچنین داشتن یک طرز فکر حرفه ای، مانند ذهنیتی که بر کیفیت محصولات قابل ارائه تمرکز دارد و تمایل به ادامه یادگیری حتی اگر مشغول هستید، مهم است.

داشتن توانایی تجزیه وتحلیل مسائل مالی  بالا ضروری است اما در هنگام استخدام بر توانایی در روابط بین فردی مانند جذابیت انسانی و مهارت های ارتباطی و روابط عمومی بالا نیز تاکید می شود. افرادی که می توانند به راحتی با شرکت های مشتری و اعضای تیم ارتباط برقرار کنند و به طور طبیعی می توانند مراقب باشند، مناسب هستند. مشاوران مالیاتی نیز موظفند بتوانند به صورت پروژه به پروژه کار کنند. با توجه به اینکه شرایط و مسائل از مشتری به مشتری متفاوت است، لازم است توصیه های بهینه درمدت زمان معین تولید شود، بنابراین کار به صورت جدی دنبال شود. بنابراین، برای موفقیت به عنوان یک مشاور حسابداری  توانایی مدیریت مستقل کار و تخصیص زمان و انطباق با چنین شرایطی مهم خواهد بود.

مهارت های مورد نیاز یک مشاور مالیاتی

ما در مورد استعداد یک حسابدار مالیاتی صحبت کرده ایم، اما در مورد مهارت های شما چطور؟ موارد زیر مشتری به مشتری و شرکت به شرکتی که در آن کار می کند متفاوت است، اما ما مهارت های مورد نیاز یک حسابدار مالیاتی را نیز معرفی خواهیم کرد.

افرادی که دوست دارند یاد بگیرند

این شغل برای کسانی که دوست دارند یاد بگیرند بسیار مناسب است، زیرا یادگیری و کسب دانش جدید همیشه ضروری است. گفته می شود صلاحیت حسابدارمالیاتی یک آزمون صلاحیت فوق العاده دشوار است. پایان قبولی در آزمون صلاحیت نیست و در صورت اصلاح مالیاتی باید سیستم مالیاتی جدید را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید و در صورت عدم مطالعه مشتری مسئول مانند صنعت و مدیریت که به طور مستقیم به امور مالیاتی مربوط نیست، ما نمی توانیم خدمات رضایت بخشی به مشتری ارائه دهیم. همانطور که در بالا ذکر شد، برای کسانی مناسب است که می توانند یاد بگیرند و خود را بهبود بخشند زیرا لازم است همیشه مطالعه کنند.

افراد با شخصیت سختگیر

کار حسابدارمالیاتی سختگیری بیشتری می خواهد. البته اگر یک رقمی اشتباه کنید، مالیات مهم است. ویژگی این کار این است که باید روی جزئیات کوچک مانند اسناد و محاسبات با دقت کار کنید. بنابراین، داشتن استعداد مدیریت امور و تنظیم اسناد به صورت دقیق ضروری است.

افرادی که دوست دارند و در برقراری ارتباط خوب هستند

می توان گفت کار حسابدارمالیاتی برای افرادی مناسب است که دوست دارند یا در برقراری ارتباط خوب هستند. به نظر می رسد بسیاری از افراد فکر می کنند این شغلی است که می تواند با مواجهه مداوم با اعداد و ارقام خودکفا شود، اما ممکن است برای برخی افراد تعجب آور باشد که مهارت های ارتباطی برای این شغل ضروری است. اما کار حسابدار مالیاتی را نمی توان به سادگی با محاسبه اظهارنامه مالیاتی و صورت های مالی پیش روی شما انجام داد.

به عنوان مثال برای جمع بندی نتایج مالی باید با واحد حسابداری مشتری و مدیریت همکاری نزدیک داشت و یکی از مشاغل ارائه مشاوره مدیریتی و صرفه جویی مالیاتی به مشتری است. حتی در داخل کشور هم گاهی با تخصص تیم تشکیل می دهیم و به صورت تیمی کار می کنیم. بنابراین، ارتباط برای همکاری تیمی و ایجاد روابط با مشتریان بسیار مهم است. علاوه بر این، اگر مستقل شوید، باید خودتان مشتری جذب کنید، بنابراین مهارت های ارتباطی به عنوان “فروش” نیز مهم هستند.

اداره بازرگانی

مشاوران مالیاتی روشها وایده های مختلفی را برای صرفه جویی در مالیات به شرکت ها ارائه می کنند. برای این منظور، لازم است که وضعیت تجاری مشتری را کاملاً درک کرده و اقدامات صرفه جویی مالیاتی مناسب برای مدیریت مشتری پیشنهاد شود. اگر مشاور مالیاتی دانش مدیریت بازرگانی داشته باشد، می توانید طیف گسترده ای از پیشنهادات را ارائه دهد. مشاوران مالیاتی اغلب به عنوان مشاور مدیریت با مشتریان کار می کنند، بنابراین شما همیشه باید مهارت های خود را در مدیریت کسب و کار بیاموزید و تقویت کنید.

قدرت پیشنهاد

یک مشاور مالیاتی ملزم به ادامه تحصیل و جذب اصلاحات و دانش مالیاتی است، اما فقط داشتن دانش کافی نیست. مسلماً یادگیری مشتاقانه و تعمیق دانش منجر به تسهیل در پردازش عملی خود حسابدار مالیاتی خواهد شد، اما مشتریان آن را نمی بینند. حتی اگر پس انداز مالیاتی در عمل برای مشتری پردازش شود، مشتری از هدف مقایسه یا میزان صرفه جویی مالیاتی اطلاع ندارد.بنابراین نگران کننده است که آیا آنها به درستی پاسخ می دهند یا خیر. درنتیجه آنچه لازم است توانایی ارائه پیشنهادات است. با نشان دادن نگرش همکاری با مشتریان و ارائه پیشنهادهای مناسب برای صرفه جویی مالیاتی، مشتریان می توانند احساس امنیت و اعتماد کنند. بنابراین، لازم است به طور مداوم مهارت های پیشنهادی دانش کسب شده بهبود یابد.

دانش بین المللی صرفه جویی در مالیات

این مهارتی است که درجه ضرورت آن بسته به مشتری مسئول و شرکت/شرکتی که کار می کند تغییر می کند. با این حال، جهانی شدن شرکت ها به طور پیوسته در حال پیشرفت است و تعداد شرکت هایی که معاملات بین المللی را انجام می دهند، امروزه همچنان در حال افزایش است. علاوه بر صرفه جویی مالیاتی در حسابداری داخلی، داشتن دانش پس انداز مالیاتی بین المللی به عنوان مهارتی برای رسیدن به شرکت هایی که شعبه های خود را افزایش می دهند یا تجارت بین المللی انجام می دهند، حجم کار مشاور مالیاتی را گسترش می دهد.

مهارت های زبان

همانطور که در بالا ذکر شد، در راستای جهانی شدن مشتریان، فرصت کار با استخدام کنندگان محلی در پایگاه های خارج از کشور ضروری است. در آن زمان، البته، داشتن مترجم اشکالی ندارد، اما باید به زبان خودتان توضیح دهید تا برای اعتماد، اصطلاحات مالیاتی بسیار تخصصی یکدیگر را اشتباه متوجه نشوید.

 

خلاصه ای از مزایای کاهش مالیات شرکت ها توسط مشاور مالیاتی

مشاورمالیاتی با  اجرای صحیح قوانین مالیاتی و کاهش نرخ موثر مالیاتی قانونی را به منظور احیای سرمایه گذاری داخلی و ارتقای رشد شرکت ها شروع می کند. شرکتها بارمالیاتی سنگین تری نسبت به سایر مشاغل دارد، اما مزایای کاهش نرخ موثر مالیاتی قانونی چیست؟ این بار چهار مزیت کاهش مالیات شرکت ها را خلاصه کرده ایم. درآمد مالیاتی حتی در صورت کاهش نرخ مالیات شرکت ها افزایش می یابد.

مزیت کاهش مالیات شرکت ها

 1. مزایای مکان شرکت و پیچیدگی کسب و کار
 2. افزایش سرمایه گذاری در کارگران وبهبود معیشت آنها
 3. جلوگیری از افت تولید وصنعت
 4. گسترش سرمایه گذاری توسط شرکت های خارج از کشور درایران

انتظار می رود کاهش مالیات شرکت ها اثرات میان مدت تا بلندمدت داشته باشد. درآمد مالیاتی حتی در صورت کاهش نرخ مالیات شرکت ها افزایش می یابد. پدیده ای که در آن نسبت درآمد مالیاتی شرکت ها به تولید ناخالص داخلی (GDP) با وجود کاهش نرخ مالیات شرکت ها افزایش می یابد، « پارادوکس مالیات شرکت ها » نامیده می شود. این پدیده قبلاً در کشورهای اروپایی نشان داده شده است، زیرا درآمد مالیاتی کاهش نمی‌یابد، بلکه افزایش می‌یابد، حتی اگر با گسترش پایه مالیاتی مالیات شرکت کاهش یابد. برای گسترش پایه مالیاتی باید کاهش مالیات سرمایه گذاری ( رفتار ترجیحی برای کسر بخشی از مبلغ سرمایه گذاری) کاهش یابد و نظام استهلاک سختگیرانه تر شده و بار گسترده و نازکی مطالبه شود. همچنین این ایده وجود دارد که کاهش مالیات باعث احیای شرکت ها و افزایش درآمد مالیاتی شرکت و همچنین سود شرکت ها می شود.

مزیت 1

مزایای مکان شرکت و پیچیدگی کسب و کار

اگر درآمد خالص به دلیل کاهش مالیات شرکت ها افزایش یابد، تأمین منابع مالی برای سرمایه گذاری امکان پذیر خواهد بود و بسیاری از شرکت ها شروع به توسعه مشاغل جدید و توسعه فناوری خواهند کرد. افزایش رقابت پذیری یک شرکت از این طریق نه تنها باعث افزایش سود و درآمدهای مالیاتی می شود، بلکه منجر به مزایای مختلفی مانند رشد شرکت، اصلاحات محصول و خدمات و ایجاد شرکت های جدید می شود. علاوه بر این، “شرکتی” که در آن مالک انحصاری ثبت شده است ایجاد می شود که به افزایش درآمد مالیاتی شرکت کمک می کند. علاوه بر این می تواند باعث ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری شود.

مزیت 2

افزایش سرمایه گذاری در کارگران

انتظار می‌رود وجوهی که شرکت‌ها با کمک مشاورمالیاتی  می‌توانند با کاهش مالیات شرکت‌ها تامین کنند، نه تنها به کسب‌ وکارهای جدید، بلکه به سرمایه‌گذاری روی کارگران نیز سوق پیدا کند. علاوه بر افزایش دستمزدها، شرکت ها بر تقویت آموزش حرفه ای و ارتقای توسعه منابع انسانی تمرکز خواهند کرد. در نتیجه، اگر تعداد کارگران با کیفیت بالا در شرکتها افزایش یابد، مزایای کاهش مالیات شرکت ها بسیار زیاد خواهد بود.

مزیت 3

جلوگیری از افت تولید وصنعت

تا کنون، نرخ بالای مالیات شرکت ها، توقف انتقال شرکت های داخلی به خارج از کشور را سخت کرده است. شرکت های داخلی در سرمایه گذاری در خارج از کشور ترجیح می دهند  و در نتیجه نسبت تولید داخلی در خارج از کشور افزایش یافته است. افزایش ارزش ریال یکی از دلایل است، اما به عنوان مزیت کاهش مالیات، انتظار می رود که صنایع به ویژه صنعت تولید به ایران بازگردانده شود و از افت تولید  شرکت ها جلوگیری شود.

مزیت 4

گسترش سرمایه گذاری توسط شرکشقت های خارج از کشور در ایران

اگر نرخ مالیات شرکت ها توسط مشاور مالیاتی کاهش یابد، می توانیم انتظار داشته باشیم که  انتقال شرکت های خارج از کشور به ایران گسترش پیدا کنند. سطح سرمایه‌گذاری به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی که ژاپن از شرکت‌های خارج از کشور می‌پذیرد، بسیار پایین‌ترین میزان در بین کشورهای بزرگ است، بنابراین ترویج سرمایه‌گذاری از خارج از کشور به یک موضوع مهم تبدیل شده است.

به عنوان یک مزیت کاهش مالیات شرکت ها، انتظار می رود که سرمایه گذاری خارجی و همچنین تولید ناخالص داخلی شرکتها و نرخ رشد مورد انتظار افزایش یابد. بازنگری مالیات شرکت ها با توجه به استانداردهای بین المللی نیز باعث تقویت رقابت می شود. انتظار می رود کاهش مالیات شرکت ها اثرات میان مدت تا بلندمدت داشته باشد. کاهش مالیات نه تنها مزیت افزایش درآمد مالیاتی را به همراه دارد، بلکه دارای مزایای مختلفی از جمله توسعه اقتصاد ژاپن، تقویت رقابت بین‌المللی، رشد شرکت‌ها، حفظ صنایع داخلی و ارتقای اشتغال است.

چه زمانی به مشاور مالیاتی نیاز دارم؟

مشاورمالیاتی وکیلی است که در کمک به مشتریان در جهت یابی قوانین پیچیده مالیاتی تخصص دارد. ممکن است برای رسیدگی به مسائلی مانند اختلافات با ممیزان مالیاتی، کاهش بدهی مالیاتی و بخشودگی جرایم مالیاتی ، برنامه ریزی تجاری یا برنامه ریزی املاک به یک مشاور مالیاتی نیاز داشته باشید.

دریافت مشاوره مالیاتی حرفه‌ای از آرمان پرداز

اگر شما هم به مشاورین خبره، متخصص و آگاه به مسائل حقوقی و حسابرسی نیاز دارید، می‌توانید از خدمات متنوع و گسترده شرکت آرمان پرداز استفاده کنید. این شرکت به‌عنوان یکی از پیشروترین شرکت‌ها در ارائه مشاوره‌های حقوقی، می‌تواند به شما در حل پرونده‌های مالیاتی مختلف کمک کند. شما می‌توانید هم‌اکنون با مشاورین این مؤسسه تماس گرفته و راه‌حل خودتان را پیدا کنید.

مشاور مالیاتی چیست؟

مشاوران مالیاتی به مشتریان در تجزیه و تحلیل  پیچیدگی های قوانین مالیاتی کمک می کنند. مشاوران مالیاتی به شرکتها ومشاغل کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان قوانین مالیاتی را رعایت می کنند و درعین حال از هرگونه معافیت مالیاتی  که در دسترس آنها است استفاده می کنند. یک مشاورمالیاتی همچنین می تواند به شما در حل اختلافات حقوقی با سازمان مالیاتی کمک کند. بسته به موقعیت خود، می خواهید برای استخدام یک مشاور مالیاتی به یک شرکت حقوقی یا یک شرکت حسابداری بروید. مشاوران مالیاتی در شرکت های حقوقی عموماً بیشتر با اختلافات مالیاتی سروکار دارند و می توانند در یک اختلاف حقوقی از مشتریان نمایندگی کنند. شرکتها از مشاوران مالیاتی  برای ارائه مشاوره مالیاتی استفاده می‌کنند، اما نه لزوماً برای وکالت، آنها در مورد اختلاف مالیاتی که به هیئت حل اختلاف مالیاتی می‌رود.

درک تفاوت بین مشاوران مالیاتی و سایر متخصصان مالیاتی مانند حسابداران رسمی (حسابدار رسمی) مهم است. توانایی کار با جنبه قانونی مالیات، وکلای مالیاتی را از حسابداررسمی یا سایر متخصصان مالیاتی متمایز می کند. یک راه مفید برای فکر کردن به تفاوت بین حسابداررسمی  و مشاوران مالیاتی این است که یک حسابداررسمی در پیشگیری از مسائل مالیاتی قبل از بروز آنها تخصص دارد، اما یک مشاورمالیاتی بهترین کمک به شما در حل مسائل مالیاتی اقدام می کند.

چه زمانی باید یک مشاور مالیاتی استخدام کرد؟

مهم است که درمورد بسیاری از مسائل مالیاتی با یک کارشناس مشورت کنید، زیرا عدم برخورد صحیح با آنها می تواند عواقب جدی بر بسیاری از جنبه های مالی شخصی شما داشته باشد. همه مالیات دهندگان متوسط ​​احتمالاً برای ارائه اظهارنامه مالیاتی خود در هر سال به تخصص یک مشاورمالیاتی نیاز دارند. با این حال، چندین موضوع وجود دارد که وجود یک مشاورمالیاتی در گوشه و کنار شما می تواند ضروری باشد. زمانی که مسائل مالیاتی پیچیده تر از آنچه شما یا حسابدارتان می توانید انجام دهید، یک مشاور مالیاتی می تواند به شما کمک کند. مشاوران مالیاتی برای رسیدگی به طیف وسیعی از مسائل مالیاتی برای مشتریان خود تبحردارند. اگر مشکلات مالیاتی پیچیده یا مواردی با عواقب قانونی دارید، استخدام یک وکیل مالیاتی ممکن است بهترین گزینه برای حل اختلافات باشد.

اختلافات مالیاتی

مشاوران مالیاتی دانش تخصصی در برخورد با پیچیدگی های قوانین مالیاتی دارند و می توانند به صورت قانونی از شرکتها در هیئت حل اختلاف مالیاتی وکالت کنند. اگر با یک اختلاف مالیاتی سر و کار دارید، کار با یک مشاور مالیاتی می تواند حتی به زمین بازی بین شما و مقامات مالیاتی ایالتی یا فدرال کمک کند. اگر درنهایت برگ تشخیص مالیاتی بیشتر از حق قانونی شماست، ایده خوبی است که یک مشاورمالیاتی داشته باشید تا به شما در تهیه درخواست تجدیدنظر کمک کند. یک مشاور مالیاتی می تواند به شما کمک کند تا پرونده خود را آماده کنید و در صورت لزوم از شما در هیئت حل اختلاف مالیاتی کمک کند.

معافیت مالیاتی

اگر به سازمان امورمالیاتی بدهی مالیاتی دارید، ممکن است بتوانید در مورد ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی مذاکره کنید. یک مشاورمالیاتی می تواند به شما کمک کند تا با سازمان امور مالیاتی  مذاکره کنید تا بدهی مالیاتی خود را تقسیط کنید و در عین حال بدهی خود را در مدت زمان معقولی پرداخت کنید. برخی از مالیات دهندگان نگران هستند که باربدهی مالیاتی آنقدر زیاد است که هرگز نمی توانند آن را پرداخت کنند. اگر نمی توانید بدهی مالیاتی خود را پرداخت کنید، یک مشاور مالیاتی ممکن است به شما کمک کند تا در مورد تقسیط بدهی مالیاتی  با مقامات مالیاتی مذاکره کنید.

پیشنهاد مصالحه به این معنی است که مشاور شما طبق ماده 167 قانون مالیاتهای مستقیم به سازمان امورمالیاتی درخواست می نماید  تا بجای کل مبلغ، بخشی از بدهی مالیاتی خود را بپردازید. برای ارائه این پیشنهاد، باید ثابت کنید که نمی توانید بدهی خود را پرداخت کنید. یک مشاور مالیاتی می تواند به شما در جمع آوری شواهد لازم برای ایجاد پرونده کمک کند. وقتی مسائل مالیاتی حل نشود، سازمان امور مالیاتی  ممکن است اقدامات بیشتری انجام دهد.پرونده مالیاتی به دایره وصول اجر برود واموال شمارا بابت بدهی مالیاتی توقیف کنند و برای وصول وصول بدهی مالیاتی اموال ودارایی شما را در مزایده به فروش برسانند. وحسابهای بانکی را مسدود وبه اندازه بدهی مالیاتی از حساب بانکی شما برداشت نمایند. اگر هر یک از این اقدامات علیه شما انجام شود، عاقلانه است که برای دفاع از شما یک مشاور مالیاتی همکاری کنید.

چرا در برنامه ریزی کسب و کاراز مشاور مالیاتی استفاده کنیم؟

شروع، خرید یا فروش یک کسب و کار یک تصمیم مالی مهم است و مسائل مالیاتی پیچیده ای وجود دارد که می تواند در طول فرآیند کارایجاد شود. در حالی که وکلای تجارت ممکن است در این زمینه دانش داشته باشند، کار با یک مشاور مالیاتی با تجربه  می تواند تضمین کند که شما به طور کامل قوانین مالیاتی را رعایت کنید تا از جرایم سنگین مالیاتی جلوگیری کنید. صاحبان مشاغل روشهای زیادی استفاده می کنند و یادگیری همه نکات قانون مالیات کسب و کار می تواند بسیار وقت گیر باشد. همکاری مشاور مالیاتی بهترین راه برای حفظ و کسب و کارتان در برابر یک خطای فاحش است.

هدف از همکاری با مشاور مالیاتی چیست؟

هنگام تصمیم گیری برای همکاری با وکیل مالیاتی باید به چند ویژگی توجه کنید. مثل هر نوع مشاور دیگری، مشاورمالیاتی شما باید دارای مدرک کارشاسی حسابداری  باشد. علاوه بر این مدارک، مهم است که با مشاوری کار کنید که تجربه رسیدگی به مسائل خاص شما را دارد. وقتی با مشاور مالیاتی جلسه دارید، در مورد نوع کار مالیاتی آنها بپرسید، آیا آنها معمولاً با مشاغل یا افراد کار می کنند و چقدر تجربه در مورد مسایل مالیاتی خاص دارند.

مشاوران مالیاتی متخصصانی هستند که به مردم و مشاغل کمک می کنند تا نحوه رعایت قوانین مالیاتی را درک کنند. آنها ممکن است نماینده افراد، شرکت ها یا سایر نهادها در اختلافات بر سر مالیات باشند. مشاوران مالیاتی باید درک کاملی از قوانین مالیاتی و همچنین مقررات حاکم بر عملیات تجاری داشته باشند. قانون مالیات یک حوزه حقوقی فوق العاده پیچیده است، بنابراین برای مالیات دهندگان مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد مالیات یا ارائه اظهارنامه، از مشاوره مالیاتی  حرفه ای استفاده کنند.

یک مشاورمالیاتی می تواند به مالیات دهندگان در مورد اینکه چگونه قانون ممکن است بر آنها تأثیر بگذارد، به آنها کمک کند تا تعیین کنند که آیا باید به برگ تشخیص مالیاتی اعتراض کند  یا نه، و در تدوین استراتژی هایی برای به حداقل رساندن مالیات های بدهی کمک کند. مشاوران مالیاتی ممکن است با هر تعدادی از فعالیت‌های مرتبط با مالیات از جمله ایجاد یا تجدید ساختار نهادهای تجاری، کار با ادغام و ادغام، تعیین نحوه مالیات شراکت، نمایندگی مشتریان در جلسات اداری درباره مالیات‌هایشان، رسیدگی به اختلافات مالیاتی ، مشاوره به مالیات دهندگان در مورد مسائل مربوط به برنامه ریزی املاک و مستغلات مربوط به مالیات آنها از دیگر مسائل است که می تواند فعالیت کند.

مشاور مالیاتی وکیلی است که در زمینه مالیات تخصص دارد

قانون مالیات، حوزه ای از حقوق است که از دیرباز مطرح بوده و نیازمند دانش تخصصی است. مشاوران  مالیاتی وکلایی هستند که در امور مالیاتی تخصص دارند و می توانند در مورد هر موضوع مربوط به مالیات راهنمایی کنند. چه به دنبال مشاوره در مورد نحوه به حداقل رساندن مالیات خود باشید و چه با صورت حساب IRS روبرو هستید که توانایی پرداخت آن را ندارید، یک مشاور مالیاتی میتواند به حل مشکلات شما کمک کند. مشاوران مالیاتی می توانند در مورد کلیه فعالیت هایی که مشمول مالیات هستند، از جمله درآمد، معاملات اموال و هدایا، مشاوره ارائه دهند. یک مشاور آگاه می‌تواند تشخیص دهد که آیا مالیات برای شرایط خاص شما مناسب است یا خیر.

مشاوران مالیاتی همچنین از قوانین فعلی و پیشنهادی که بر مالیات تأثیر می گذارد مطلع می شوند. اگر سوال خاصی در مورد اینکه چگونه قوانین جدید مالیاتی ممکن است بر وضعیت  مالی شما تأثیر بگذارد دارید، یک مشاور مالیاتی می تواند شفافیت ارائه دهد. علاوه بر این، برخی از مشاوران مالیاتی در انواع خاصی از مالیات ها مانند مالیات برعملکرد ، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات نقل و انتقال، مالیات بین المللی و  مالیات بر ارزش افزوده وغیره تخصص دارند.

مسئولیت های یک مشاورمالیاتی شامل تحقیق و تفسیر قوانین مالیاتی است

این شامل تحقیق و تفسیر قوانین فدرال، ایالتی و بین المللی و همچنین ارائه مشاوره حقوقی به مشتریان در مورد موضوعات مربوطه می شود. این یکی از پرتقاضاترین زمینه های قانون است زیرا به تخصص در زمینه های مختلف نیاز دارد که می تواند به سرعت تغییر کند. یک وکیل مالیاتی همچنین باید صبر و حوصله زیادی با مشتریان خود داشته باشد که اغلب به توضیح جنبه های پیچیده قانون نیاز دارند که ممکن است خودشان به طور کامل درک نکنند. با این حال، این یک حوزه حقوقی ارزشمند با شاخه ها و تخصص های بی شماری است. وکلای مالیاتی می توانند برای نهادهای دولتی، شرکت های حقوقی یا شرکت ها در هر صنعتی کار کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد ممکن است نیاز به مشورت با یک مشاور مالیاتی داشته باشد. آنها می توانند در مورد ایجاد اراده یا اعتماد خود سؤالاتی داشته باشند، در معاملات تجاری بین المللی شرکت کنند، دارایی از یک کشور خارجی به ارث برده باشند که مطمئن نیستند چگونه مطالبه کنند، و به دنبال راه هایی برای بهترین تخصیص هستند. دارایی ها برای به حداقل رساندن مالیات های آینده یک مشاور مالیاتی همچنین ممکن است از افرادی که توسط سازمان امور مالیاتی به دلیل تراکنشهای بانکی مشکوک مورد حسابرسی مالیاتی  قرار می گیرند، وکالت کند و باید از آنها در برابر ادعاهای آدرآمد کتمان شده از طرف سازمان امور مالیاتی دفاع کند.

کمک مشاوران مالیاتی به شرکت ها و مشاغل برای مدیریت مالیاتشان

قانون مالیات یک حوزه بسیار پیچیده و اغلب گیج کننده از قانون است. همچنین یکی از مهم ترین زمینه هایی است که یک فرد باید درک کند، زیرا بر بسیاری از جنبه های زندگی آنها تأثیر می گذارد. مسئولیت اصلی مشاوران مالیاتی کمک به افراد برای مدیریت مالیات های خود با ارسال کلیه فرم های لازم به مقامات مربوطه است تا مسئولیت آنها از طریق اخذ معافیت مالیاتی  به حداقل برسد. به طور خاص، مشاوران مالیاتی به شرکتها  کمک می کنند تا مالیات های خود را با پر کردن کلیه فرم های لازم به مقامات مربوطه مدیریت کنند تا از طریق کسورات و معافیتهای مالیاتی ، مسئولیت آنها به حداقل برسد.

مشاور مالیاتی از چه معافیت­های مالیاتی اشخاص حقوقی می تواند در اظهار نامه مالیاتی استفده کند

 مطابق ماده 145 ق.م.م سود دریافتی به هر عنوان در موارد زیر از پرداخت مالیات معاف است.

 • سود متعلق به سپرده­های مربوط به کسور بازنشستگی و پس­انداز کارمندان و کارگران نزد بانکهای ایرانی در حدود مقررات استخدامی مربوطه.
 • سود یا جوایز متعلق به حسابهای پس­انداز و سپرده­های مختلف نزد بانکهای ایرانی یا موسسات اعتباری غیربانکی مجاز. (این معافیت شامل سپرده­هایی که بانکها یا موسسات اعتباری غیربانکی مجاز نزد هم می­گذارند نخواهد بود.)
 • جوایز متعلق به اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه.
 • سود پرداختی بانکهای ایرانی به بانکهای خارج از ایران بابت اضافه برداشت (اوردرافت) و سپرده ثابت به شرط معامله متقابل.
 • سود و جوایز متعلق به اوراق مشارکت

مطابق تبصره 1 ماده 132 ق.م.م فهرست مناطق کمتر توسعه یافته برای بقیه مدت برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین در آغاز هردوره برنامه توسط سازمان مدیریت می کند. و برنامه ­ریزی کشور و وزارتخانه ­های امور اقتصادی و دارایی و صنایع و معادن تهیه و به تصویب هیأت وزیران می­رسد. طبق تبصره 2 ماده 132 ق.م.م معافیت­های موضوع این ماده شامل درآمد واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز تهران و پنجاه کیلومتری مرکزاصفهان و سی کیلومتری مرکز استانها و شهرهای دارای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت براساس آخرین سرشماری نخواهد بود. مطابق تبصره 4 ماده 132 ق.م.م ضوابط مربوط به تعیین تاریخ شروع بهره­ برداری واحدهای معاف موضوع این ماده و همچنین تعیین محدوده موضوع تبصره 2 این ماده توسط وزارتخانه­ های امور اقتصادی و دارایی و صنایع و معادن تعیین و اعلام می­گردد.

مشاور مالیاتی در چه صورتی از دستورالعمل معافیت موضوع ماده 132 ق.م.م (بخشنامه شماره 23720/200 مورخ 1391/11/30) می تواند استفاده کند؟

طبق ماده 132 قانون مالیاتهای مستقیم درآمد مشمول مالیات ابرازی ناشی از فعالیتهای تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی یا معدنی در بخش­های تعاونی و خصوصی که از اول سال 1381 به بعد از طرف وزارتخانه ­های ذیربط برای آنها پروانه بهره­ برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می­شود. از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به میزان هشتاد درصد (80%) و به مدت چهار سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان صد در صد (100%) و به مدت ده سال از مالیات موضوع ماده (105) این قانون معاف هستند.

با توجه به بند ب ماده 159 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه (1394-1390) میزان معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی و معدنی مناطق کمتر توسعه یافته تا سقف معافیت های منظور شده در مناطق آزاد تجاری – صنعتی افزایش می­یابد. بنابراین واحدهای تولیدی مشمول معافیت موضوع ماده 132 ق.م.م مستقر در مناطق کمتر توسعه یافته که از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون مذکر و تا پایان دوره برنامه پنجم توسعه از طرف وزارتخانه­ های ذیربط برای آنها پروانه بهره­ برداری اصل صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد شده و یا میشود میزان معافیت آنها در صورت رعایت مقررات تا 20 سال نسبت به درآمد مشمول مالیات ابرازی می­باشد.

مراحل مشاور مالیاتی

1- سرمایه­ گذاری:

مجموعه اقداماتی همچون خرید زمین و ساختمان یا احداث ساختمان (اعم از اینکه در واحد قبلی و یا زمین خریداری شده)، خرید و نصب تجهیزات، تاسیسات و ماشین ­آلات، سرمایه­ گذاری تلقی می­گردد. نصب ماشین آلات و تجهیزات به منظور افزایش ظرفیت تولید در همان واحد تولیدی و معدنی، از مصادیق سرمایه ­گذاری به منظور ایجاد واحد تولیدی جدید، جهت برخورداری از معافیت موضوع ماده 132 اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم تلقی نمی­گردد.

2- واحدهای تولیدی یا معدنی:

به واحدهایی اطلاق می­گردد که با سرمایه گذاری در مکان معین به منظور تولید، مونتاژ، فرآوری، بسته بندی محصول مشخص و بهره برداری و استخراج از معادن از وزارتخانه ذیربط پروانه بهره­ برداری دریافت و یا قرارداد استخراج و فروش منعقد نموده­ اند.

3- واحد تولیدی یا معدنی جدید:

به واحدهایی اطلاق می­گردد که با سرمایه ­گذاری جدید و اخذ پروانه بهره­ برداری مستقل برای واحد تولیدی یا معدنی از وزارتخانه ذیربط، اقدام به تولید یا استخراج نمایند. بدیهی است توسعه، بازسازی، نوسازی یا تکمیل واحدهای موجود تولیدی و معدنی به عنوان واحد تولیدی یا معدنی جدید تلقی نخواهد شد.

مشاور مالیاتی در چه شرایطی می تواند از معافیت مالیاتی ماده 132 قانون مالیاتهای مستقیم برای شرکتها استفاده کند؟

 1. معافیت مالیاتی ماده 132 ق.م.م با توجه به قسمت اخیر ماده مزبور، شامل واحدهای تولیدی یا معدنی متعلق به اشخاص حقوق بخش­ های تعاونی و خصوصی می­گردد. (شرکتهایی که بیش از 50% سرمایه آنها متعلق به موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین شرکتهایی که بیش از 50% سهام آنها توأماً متعلق به دولت و اشخاص یاد شده باشد امکان برخورداری از این معافیت را دارا نمی­باشند.)
 2. شرط لازم جهت امکان برخورداری از معافیت موضوع این ماده اخذ پروانه بهره­ برداری از وزارتخانه­ های ذیربط میباشد.
 3.  واحدهای تولیدی و معدنی از حیث برخورداری از معافیت این ماده، تابع مقررات و ضوابط مالیاتی زمان صدور پروانه بهره برداری خواهند بود.
 4. واحدهایی که دارای پروانه بهره ­برداری موقت بوده و سپس موفق به اخذ پروانه بهره­ برداری دائم گردیده انداز حیث اعمال معافیت مشمول مقررات زمان صدور اولین پروانه بهره ­برداری موقت خواهند بود.
 5. تاریخ صدور اولین پروانه بهره­ برداری یا قرارداد استخراج و فروش واحدهای تولیدی یا معدنی حسب مورد مبدأ شروع معافیت خواهد بود. در صورتی که به موجب دفاتر اسناد و مدارک احراز گردد که واحد تولیدی قبل از تاریخ صدور پروانه بهره ­برداری محصولات تولیدی خود را به فروش رسانده شش ماه پس از تاریخ اولین فروش درمورد پس از تاریخ اولین فروش درمورد واحدهای تولیدی خودرو اولین خودروی فروخته شده در صورت تقدم بر تاریخ صدور پروانه بهره­ برداری مبدا شروع معافیت خواهد بود.
 6. واحدهای صنعتی جدید که با استفاده از معافیت های مندرج در ماده 138 ق.م.م تاسیس می­شوند نمی­توانند از معافیت های مالیاتی موضوع ماده 132 ق.م.م استفاده نمایند. (تبصره 2 ماده 138 ق.م.م)
 7. بروز هرگونه وقفه در فعالیت و تعطیلی واحدهای برخوردار از معافیت پس از شروع دوره معافیت موجب افزایش تجدید و یا تمدید در مدت معافیت نخواهد بود.
 8. معافیت مالیاتی موضوع ماده 132 ق.م.م شامل واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع 120 کیلومتری مرکز تهران و 50 کیلومتری مرکز اصفهان و 30 کیلومتری مراکز استانها و شهرهای دارای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت براساس آخرین سرشماری به استثنای واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات با تایید وزارتخانه­ های ذیربط با توجه به تصویب نامه شماره 198827/ت 46008 که مورخ 1390/10/01 و نامه شماره 149278/15993 مورخ 1391/10/27 معاون محترم حقوقی رئیس جمهور نخواهد بود.
 9. تعویض ماشین آلات قبلی و نصب ماشین آلات جدید حتی با صدور پروانه بهره ­برداری جدید موجب تمدید و یا استفاده مجدد از معافیت نخواهد بود.
 10. در صورت واگذاری واحدهای دارای شرایط استفاده از معافیت و همچنین متعلق به اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی دولتی که به لحاظ نوع شخصیت واحد تولیدی نمی­توانند از معافیت برخوردار گردند به سایر اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی منتقل گردد مبنای شروع دوره معافیت واحد تولیدی برای انتقال گیرنده تاریخ صدور پروانه بهره ­برداری یا بهره­ برداری انتقال دهنده حسب مورد با رعایت ضوابط اجرایی موضوع تبصره 4 ماده 132 ق.م.م می­باشد و انتقال گیرنده از تاریخ تغییر مالکیت و در ادامه مدت نسبت به باقیمانده زمان امکان برخورداری از معافیت را دارا خواهد بود.
 11. برای پروانه بهره­ برداری مکمل، متمم، جایگزین که در راستای پروانه بهره­ برداری اولیه اصلی صادر می­شود ابتدا می­بایست بررسی های لازم با توجه به قوانین و مقررات زمان صدور اینگونه پروانه­ ها از نظر تعلق یا عدم تعلق معافیت بدون در نظر گرفتن نوع و ماهیت پروانه بهره ­برداری به عمل آید و در صورت دارا بودن شرایط متعلق معافیت مبدأ شروع و پایان دوره معافیت با در نظر گرفتن پروانه بهره ­برداری اولیه اصلی خواهد بود. برای کالاهای جدید مندرج در پروانه بهره­ برداری مکمل، متمم، جایگزین و… با رعایت مقررات زمان صدور اینگونه پروانه­ ها از حیث مدت و درصد معافیت صرفاً درادامه معافیت پروانه بهره­ برداری اولیه امکان برخورداری از معافیت مقرر را خواهند داشت. بدیهی است در این صورت مدت معافیت برای کالاهای جدید از مدت معافیت طبق مقررات زمان صدور پروانه مکمل، متمم، جایگزین و… بیشتر نخواهد بود.
 12. مستعمل بودن ماشین آلات تولیدی واحدهای تولیدی جدید که از سایر واحدهای تولیدی خریداری و در واحد کاملاً جدید از نظر مکانی نصب و راه­ اندازی کردند در صورت دارا بودن شرایط مانع از برخورداری از معافیت نخواهد بود.
 13. اخذ پروانه بهره ­برداری یا انعقاد قرارداد استخراج و فروش جدید برای بخشی از محدوده یک واحد معدنی که قبلاً برای آن پروانه بهره­ برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد شده است، مبنای اعمال معافیت جدید نخواهد بود لیکن صدور پروانه بهره­ برداری یا انعقاد استخراج و فروش جدید به استناد گواهی کشف جدید با رعایت مقررات امکان برخورداری از این معافیت را به عنوان واحد معدنی جدید دارا می­باشد.
 14. عدم تسلیم اظهارنامه، ترازنامه و حساب سود و زیان درهر یک از سنوات دوره معافیت جدید عدم استفاده واحدهای تولیدی و معدنی از معافیت در آن سال خواهد بود. بدیهی است عدم استفاده از معافیت طی هر یک از سنوات در دوره معافیت، موجب افزایش (جایگزینی) مدت معافیت نخواهد بود.
 15. درآمد حاصل از فروش ضایعات کالاهای تولیدی و خدمات انجام شده به وسیله ماشین­ آلات تولیدی (تولید کالای مندرج در پروانه بهره­ برداری) در دوره معافیت مشمول معافیت خواهد بود. درآمد حاصل از تولید کارمزدی (تولید براساس سفارش صاحب کالا) واحدهای تولیدی و معدنی نیز در دوره معافیت، مشمول معافیت این ماده وفق مقررات خواهد بود.
 16. درآمدهای کتمان شده و درآمد حاصل از تولیدات فاقد پروانه بهره­ برداری برای کلیه واحدها و همچنین هزینه­ های برگشتی مازاد بر درآمد مشمول مالیات ابرازی واحدهای تولیدی یا معدنی که پروانه بهره­ برداری آنها پس از سال 1381 صادر شده است مشمول معافیت نمی­باشد.
 17. زیان دوران معافیت که از طریق رسیدگی به دفاتر و با توجه به مقررات، توسط ادارات امور مالیاتی احراز گردد، صرفاً به میزان زیان بخش غیر معاف (به نسبت سهم 20% از زیان ناشی از فعالیتهای تولیدی و معدنی برخوردار از 80% معافیت) آن قابل استهلاک از درآمد مشمول مالیات سال یا سال های بعد خواهد بود.
 18. تعیین ظرفیت واحدهای تولیدی، مبنای اعمال معافیت جدید نخواهد بود و تولید مازاد بر ظرفیت مندرج در پروانه بهره­ برداری نیز در دوران معافیت در صورت عدم استفاده از معافیت موضوع ماده 138 قانون مالیاتهای مستقیم، مشمول معافیت می­باشد.
 19.  چنانچه واحد تولیدی یا معدنی در تاریخ اخذ پروانه بهره­ برداری یا انعقاد قرارداد استخراج و فروش، در مناطق کمتر توسعه یافته واقع شده باشند، رفع عدم توسعه یافتگی از منطقه موثر در کاهش مدت معافیت نخواهد بود. همچنین واحدهای تولیدی یا معدنی که در تاریخ اخذ پروانه بهره ­برداری یا انعقاد قرارداد استخراج و فروش، در مناطق کمتر توسعه یافته واقع نشده باشند، چنانچه آن مناطق بعداً به فهرست مناطق کمتر توسعه یافته اضافه گردد، امکان برخورداری از مزایای مناطق کمتر توسعه موضوع ماده 132 ق.م.م را نخواهند داشت.

در اجرای ماده 132 ق.م.م به نکات ذیل باید توجه نمود:

 • اشخاص حقیقی مشمول استفاده از معافیت ماده 132 ق.م.م نمی­باشند.
 • معافیت موضوع ماده 132 ق.م.م صرفاً مربوط به درآمد ابرازی ناشی از فعالیتهای تولیدی و معدنی دارای پروانه بهره برداری یا قرارداد استخراج و فروش با رعایت سایر شرایط بوده و قابل تسری به سایر درآمدهای این اشخاص نخواهد بود.
 • در صورتیکه بیش از پنجاه درصد (50%) سهام یا سهم الشرکه شخص حقوقی متعلق به دولت باشد شرکت مذکور نمی­تواند از این معافیت استفاده نماید. بدیهی است در مواردیکه طبق مقررات شرکت دولتی تلقی نگردد شرکت مذکور فارغ از سهم مالکیت دولت کلاً می­تواند از معافیت مذکور بهره­مند گردد. ضمناً برابر صورتجلسه شماره 8993/201 مورخ 1390/06/13 هیات عمومی شورای عالی مالیاتی معافیت مالیاتی موضوع مواد 132 و 138 ق.م.م به موسسات و نهادهای عمومی غیرولتی و یا بخش عمومی غیردولتی (شرکتهایی که بیش از 50% سرمایه آنها متعلق به موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین شرکتهایی که بیش از 50% سهام آنها توأماً متعلق به دولت و اشخاص یاد شده) قابل تسری نمی­باشد.
 • معافیت موضوع این ماده صرفاً تا میزان درآمد مشمول مالیات ابرازی  ناشی از فعالیت تولیدی و معدنی موضوع پروانه بهره برداری یا قرارداد استخراج و فروش مشمول معافیت است. بنابراین هزینه­ های برگشتی درآمدهای کتمان شده سایر درآمدها سایر تولیدات شرکت و… مشمول این معافیت نخواهد بود.
 • از نظر اعمال معافیت مذکور هیچگونه تفاوتی بین اشخاص حقوقی ایرانی و خارجی وجود ندارد.

مشاور مالیاتی

زمان پرداخت مالیات، ثبت اسناد حسابداری  و تهیه و تنظیم صورت های مالی در زمان تنظیم اظهارنامه مالیاتی لازم و ضروری است. رویه‌های زیادی در رابطه با مالیات‌ها مانند درخواست‌ها و اظهارنامه مالیاتی وجود دارد و اگر دانش تخصصی ندارید، دفاع از مالیات عملکرد بسیار سخت می باشد. با ثبت صحیح هزینه ها می توانید در مالیات صرفه جویی کنید. با این حال، اگر صرفه جویی مالیاتی را درک نکنید، می توانید به رفتار مالیاتی نادرست منجر شوید.

در صورت ارائه اظهارنامه مالیاتی نادرست، بعداً ملزم به پرداخت مالیات اضافی خواهید بود. جهت صرفه جویی در مالیات و تشکیل اظهارنامه مالیاتی مناسب، همکاری با یک مشاورمالیاتی با دانش تخصصی الزامی است. اگر درخواست مشاورمالیاتی دارید، خیالتان راحت باشد که مسئولیت حسابداری و امور مالیاتی را بر عهده خواهید داشت. مشاوران مالیاتی مزیت های زیادی دارند. بنابراین، این بار می خواهم به معرفی مشاورمالیاتی در کنار شایستگی های آن بپردازم.

مشاور مالیاتی چیست؟

یک مشاورمالیاتی باید به طور مستمر یک قرارداد سالانه با حسابدارمالیاتی برای خدمات حسابداری و مالیاتی منعقد کند. اگر در تجارت هستید، باید مالیات های مختلفی بپردازید و باید اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر ثبت کنید. می توان گفت به سختی می توان کل مالیات را با چه رویه ای  پرداخت کرد. از آنجایی که محاسبه مالیات شامل کارهای تخصصی مانند تنظیم اسناد، پردازش حسابداری و تهیه صورت‌های مالی است، انجام کار حسابداری و مالیات در حین انجام تجارت دشوار است. بنابراین با درخواست مستمر حسابدار مالیاتی دارای دانش تخصصی می توانید امور حسابداری و مالیاتی را به نحو احسن انجام دهید.

مزایای قرارداد:

اگرچه امکان ارائه درخواست یکباره مانند اظهارنامه مالیاتی عملکردوجود دارد، اما ارائه درخواست مستمر از طریق یک قرارداد مشاوره مالیاتی  مزیت های  زیادی دارد. درخواست های یکباره شامل تشکیل پرونده مالیاتی و غیره است، اما آنها کوتاه مدت هستند و اساساً فقط کسب و کاری که برای آن درخواست می کنید قابل انجام است. با توجه به قرارداد مشاوره، مایه دلگرمی است که شما می توانید نه تنها خدمات مورد نظر خود، بلکه خدمات جامع را نیز دریافت کنید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی می توانید با ما مشورت کنید.

 مزایای مشاور مالیاتی

مشاوره حرفه ای

در مورد درخواست یکباره نیز می توانید مشاوره حرفه ای دریافت کنید، اما اگر به این کار ادامه دهید، می توانید نوع و مهلت مالیاتی که باید تشکیل شود و کارهای حسابداری همراه با آن را درک کنید. با درک کامل تصویر، می توانید اضطراب پردازش حسابداری و مالیات را از بین ببرید، موارد تخصصی را درک کنید و مشاوره پیشرفته دریافت کنید. علاوه بر این، در صورت وجود درمان های ترجیحی در سیستم جدید، می توانید توضیحاتی در مورد مطالب و رویه ها دریافت کنید. این امکان وجود دارد زیرا حسابدارمالیاتی آنتن دارد تا بتواند همیشه اطلاعات جدید را بدست آورد.

تحلیل کسب و کار

اگر کار حسابداری را به صورت روزانه انجام دهید، پردازش عادی حسابداری منظم خواهد شد. اگر بتوانید کارهای روزانه را درک کنید، می توانید تحلیل های مختلفی را انجام دهید و از آن در برنامه ریزی خود استفاده کنید. می توان گفت انجام یک تحلیل مالی در درک ایمنی و سودآوری یک شرکت بسیار موثر است. در تجزیه و تحلیل کسب و کار، حسابداری را می توان با درک نتایج و استفاده از آنها در برنامه بعدی به صورت علمی مورد استفاده قرار داد. مشاورمالیاتی اغلب با مشاغل  مختلف مشاوره  می کنند و با شرکت های دیگر در همان حرفه تحلیل می کنند. از آنجایی که تجزیه و تحلیل سایر شرکت‌ها در همان صنعت نشان‌دهنده وضعیت صنعت است، می‌توان تحلیل عملی‌تری مانند اینکه آیا مدیریت شما نسبت به سایر شرکت‌های همان صنعت صحیح است یا خیر، انجام داد.

ایجاد رابطه اعتماد

یک مشاورمالیاتی در موضوع  مالیاتی و حسابداری مشاوره مدیریتی قوی ارائه می دهد. به عنوان یک شریک مدیریت، سازگاری و روابط بسیار مهم است. اگر بتوانید با یک مشاورمالیاتی قابل اعتماد رابطه خوبی ایجاد کنید، می توانید تجارت خود را بهینه مدیریت کنید. اعتماد چیزی نیست که بتوان در کوتاه مدت ایجاد کرد، اما در بلندمدت ایجاد می شود. بنابراین داشتن یک مشاور مالیاتی  مهم است.

شرح حوزه کسب و کار اصلی مشاور مالیاتی

با درخواست مشاورمالیاتی می توانید خدمات جامع مربوط به خدمات حسابداری و مالیاتی را دریافت کنید و خدماتی که می توانید دریافت کنید متنوع است. برای مشاوران مالیاتی بسیار خوب است که بتوانند در مورد چیزهایی که در مورد مالیات نمی دانند با آنها مشورت کنند، و اگر بتوانند از کار روزانه خود اعتماد ایجاد کنند، ممکن است بتوانند یک برنامه مدیریتی متناسب با کارشان پیشنهاد کنند.

تجارت انحصاری

کسب و کار انحصاری یکی از مشاغلی است که تنها در صورت داشتن مجوز حسابداری مالیاتی امکان پذیر است. تجارت انحصاری آژانس مالیاتی، تهیه اسناد مالیاتی و مشاوره مالیاتی است. مشاورمالیاتی اغلب اظهارنامه های مالیاتی را که تخصصی و پیچیده هستند تهیه، درخواست و تنظیم می کنند و حسابداران مالیاتی می توانند از طرف آنها اظهارنامه مالیاتی تهیه، درخواست و تنظیم کنند و نیازی به تهیه آن را از خود بی نیاز کنند. اگر سوال دیگری درمورد مسائل مالیاتی دارید، می توانید با مشاور مالیاتی مشورت کنید. در صورت نداشتن مجوز مشاوره  مالیاتی، حتی در صورت رایگان بودن آن، قوانین مالیاتی را نقض خواهید کرد، بنابراین می توانید با مراجعه به مشاورمالیاتی با خیال راحت مشاوره دریافت کنید.

شرکت حسابداری، ممیزی مالیاتی

در هنگام تسلیم اظهارنامه مالیاتی، تهیه «صورت مالی» ضروری است و برای آن باید به صورت روزانه رفتار حسابداری بر اساس رسید و غیره انجام شود. با این حال، شما باید قوانین خاصی را رعایت کنید و می توانید از یک مشاورمالیاتی بخواهید تا در مورد حسابداری سؤالات خود را بپرسد و حسابداری را به عهده بگیرد. اگر خودتان می توانید این کار را انجام دهید، می توانید به اطراف بروید و بررسی کنید که آیا اشتباهی وجود دارد یا خیر. می توان با نگاه کارشناسی منظم به امور حسابداری با خیالی آسوده اقدام کرد.

گزارش مدیریت

شما می توانید یک گزارش مدیریت ماهانه در مورد وضعیت کسب و کار خود در نتیجه حسابداری دریافت کنید. با انجام پردازش حسابداری هر ماه، مشاورمالیاتی می تواند محتویات کسب و کار را درک کند، مشاوره مدیریتی را دریافت کند و تجزیه و تحلیل دقیق مدیریت را دریافت کند. درک مطالب دقیق کسب و کار با یک درخواست یکباره دشوار است، و ممکن است امکان ارائه مشاوره مالیاتی مناسب وجود نداشته باشد، بنابراین داشتن یک مشاور مالیاتی مهم است.

خلاصه

این بار مشاور مالیاتی را به همراه شایستگی هایش به شما معرفی کردم

 • مشاورمالیاتی به طور مستمر درخواست خدمات حسابداری و مالیاتی و عقد قرارداد بلندمدت با حسابدار مالیاتی دارد. با بستن قرارداد بلند مدت می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.
 • با مشاوره مالیاتی بلند مدت، می توانید تجارت خود را تجزیه و تحلیل کنید، مشاوره حرفه ای را از منظر مالی دریافت کنید و از طریق ارتباط، یک رابطه اعتماد ایجاد کنید.
 • کسب و کار انحصاری فقط توسط یک مشاورمالیاتی واجد شرایط انجام می شود، صرف نظر از اینکه پولی باشد یا رایگان.
 • در بسیاری از موارد، مشاورمالیاتی در کار حسابداری در تشکیل اظهارنامه مالیاتی دخیل است و این امکان برای آنها وجود دارد که به عنوان حسابرس فعالیت کند با دیدن مرتب آن ها، می توانید با خیالی آسوده به کار حسابداری خود ادامه دهید.
 • علاوه بر این، با کمک مشاورمالیاتی  می توانید گزارشی از وضعیت کسب و کار و وضعیت مالی شرکت دریافت کنید و درک دقیقی از محتوای کسب و کار به دست آورید.
 • به این ترتیب داشتن یک مشاورمالیاتی به شما این امکان را می دهد که عملیات مالیاتی و حسابداری را به نحو احسن و با خیالی آسوده انجام دهید. با ایجاد رابطه اعتماد با درخواست های بلند مدت، می توانیم به یک شریک مدیریتی قوی تبدیل شویم.

ماموریت های اصلی بهترین مشاور مالیاتی

 • ماموریت اصلی بهترین مشاورمالیاتی این است که شرکتها  اطمینان حاصل کنند که حداقل میزان مالیات را پرداخت می کنند. او برای رسیدن به هدف خود باید قوانین مالیاتی را رعایت کنند. آگاهی از قوانین مالیاتی و نظارت بر تحول آنها نیز برای دستیابی به این امر ضروری است. بنابراین بهترین مشاورمالیاتی  باید اسناد حسابداری  به طور منظم به روز کند.
 • مشاورمالیاتی همچنین باید از تمام تحولات مربوط به حوزه فعالیت خود آگاه باشد. در واقع، قوانین مالیاتی به سرعت در حال تغییراست و این بر عهده این کارشناس مالیاتی است که در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کند تا به مشتریان خود اطلاع دهد و آنها را در امور مالیاتی مشاوره دهد.
 • بهترین مشاورمالیاتی برای دفاع از منافع مودیان خود، در صورت رسیدگی مالیاتی ، انتخاب آنها را در امور مالیاتی توجیه می کند. به این ترتیب شرکتها از فرار ویا عدم رعایت قوانین مالیاتی دوری  کنند.
 • مشاورمالیاتی با راهنمایی نیازهای مالی ومالیاتی شرکتها را به بهترین نحوبرآورده می کند، مطمئن می شود که بهترین گزینه مالیاتی را انتخاب می کند. به لطف این انتخاب است که مشتری یا شرکت می تواند مالیات خود را بدون قرار گرفتن در معرض افزایش مالیاتی کاهش دهد. در واقع، مشاورمالیاتی تضمین می کند که شرکت از قوانین و رویه های تحمیل شده توسط ممیزان مالیاتی پیروی می کند. زمانی که شرکتی بخواهد عملیات بازسازی، اکتساب یا ادغام را انجام دهد، می تواند از مشاوره مشاور بهره مند شود.

نکات کلیدی برای انتخاب یک مشاورمالیاتی معتبر

در اینجا هفت نکته برای انتخاب یک مشاور مالیاتی معتبرآورده شده است.

 1. شخصاً با مشاور مالیاتی دیدار کنید.

یک مشاورمالیاتی معتبر، کسی است که نیازهای مدیر را درک می کند، به همان هدف مدیریتی فکر می کند که یکی از اهداف شرکت است. برای مشاورمالیاتی که فقط از منظر یک متخصص که دانش مدیریت را می‌داند، نه از منظر مشتری، دستورالعمل‌ها را برای مدت طولانی ارائه می‌کند، سخت خواهد بود. برای تعیین این نکات، مدیریت نیاز به جلسه مستقیم دارد، نه فقط با نگاه کردن به صفحه وب مشاور مالیاتی، از طریق تلفن یا ایمیل.

زمان جلسه  حضوری با مشاور مالیاتی، نکاتی را که باید در نظر داشته باشید

هنگامی که با یک مشاورمالیاتی جلسه می گذارید که در حال بررسی قرارداد مشاوره ای است، مطمئن شوید که مشاورمالیاتی “شنونده خوبی” است. این به این دلیل است که مدیر باید یک مشاورمالیاتی باید عمیقاً درمورد اهداف و نگرانی های مدیریت درک کند. در صورت امکان، می توانید صورت های مالی و نمودارهای جریان نقدی خود را برای استفاده نظرات مشاورمالیاتی خود و بحث در مورد توسعه کسب و کار آینده خود بیاورید. با جلسه حضوری نه تنها توانایی مشاورمالیاتی بلکه شخصیت آن را نیز می‌شناسید و در نتیجه می‌توانید مشاورمالیاتی را انتخاب کنید که به عنوان مدیریت به شرکت مشاوره‌های لازم را بدهد.

 1. مسائل مالیاتی را ساده وقابل فهم توضیح می دهد

از آنجایی که یک مشاورمالیاتی یک متخصص مالیاتی است، هنگام توضیح اعداد به یک مدیر آماتور در این زمینه، ممکن است ناخواسته اصطلاحات فنی را در کنار هم توضیح دهید. اما یک مشاورمالیاتی معتبر به مدیریت توضیح می‌دهد تا معنی آن را بفهمند، حتی اگر از اصطلاحات تخصصی استفاده کنند. مطمئن شوید که می دانید چگونه موارد را توضیح دهید، مانند زمانی که مستقیماً با یک مشاورمالیاتی ملاقات می کنید. توجه داشته باشید که آیا توضیح هزینه های مشاورمالیاتی نیز قابل درک است؟ به حسابدار مالیاتی هزینه مشاوره، هزینه تسویه حساب و هزینه حسابداری پرداخت می شود. یک مشاورمالیاتی اخیر به شما حق الزحمه مشاوره  می دهد، بنابراین مشخص است که چه نوع کار و هزینه آن چقدر است.

 1. پاسخ سریع

یک مشاورمالیاتی معتبر به سوالات مدیران  پاسخ سریع می دهد. به عنوان مثال، هنگامی که یک مدیر در مورد مسائل مالیاتی مشورت می کند، بلافاصله سولات آنها را جواب می دهد.

 1. نگرش نسبت به کاهش مالیاتی

برخی از حسابداران مالیاتی مایل به صرفه جویی در مالیات هستند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. مشاورمالیاتی به عنوان کارشناسان مالیاتی از دیدگاه مستقل و منصفانه به اعتماد مودیان مطابق اصل نظام پرداخت مالیات خود تشخیص پاسخ می دهند و مالیات مقرر را پرداخت می کنند. در قوانین و مقررات مالیاتی ، هدف مشاور مالیاتی این است که به تعهدات خود به درستی عمل کند. محدوده «مناسب بودن» «ایفای مناسب تعهدات مالیاتی» بسته به طرز تفکر مشاورمالیاتی بسیار متفاوت است. بنابراین، اگر با یک مشاور مالیاتی قرارداد دارید و انتظار اقدامات کاهش در مالیات را دارید، باید طرز فکر و روش مشاورمالیاتی برای کاهش مالیات را تأیید کنید.

هنگام مصاحبه در مورد  مالیات بپرسید

در طول یک مصاحبه حضوری، می توانید از مشاورمالیاتی بپرسید که در مورد کاهش مالیات چگونه فکر می کند و شرکت او چه کاهش مالیاتی را در نظر دارد. اگر نظر منفی دادید یا پاسخ خاصی برای کاهش مالیاتی دریافت نکردید، می توانید به دنبال مشاور مالیاتی دیگری باشید.

 1. در مورد قابل قبول بودن هزینه های شرکت مشاوره دقیق می دهد

نکاتی که در انتخاب مشاور مالیاتی باید رعایت شود

برای شرکت ها یا صاحبان مشاغل با مقیاس تجاری خاص یا بزرگتر، انتخاب یک حسابدارمالیاتی مشاوره و درخواست کارهای مربوط به مالیات طبیعی به نظر می رسد، اما در هنگام انتخاب مشاورمالیاتی مشاوره، چه معیارهایی باید انتخاب شود؟ به نظر می رسد که معیارهای زیادی وجود دارد. افرادی که فکر می کنند بهتر است یا نه.

در این ستون مواردی را که شرکتها معمولا در انتخاب مشاور مالیاتی در نظر می گیرد را توضیح می دهیم.

 • تهیه اسناد مالیاتی ما اظهارنامه مالیاتی، اظهارنامه مالیات بر وراثت، درخواست تأییدیه بایگانی آبی و سایر اسناد را آماده می کنیم تا از طرف شما به اداره مالیات ارائه شود.
 • مشاوره مالیاتی اگر با مالیات مشکل دارید، نمی دانید یا می خواهید بدانید، ما به شما مشاوره می دهیم.
 • کسب و کار حسابداری علاوه بر تجارت حسابدار مالیاتی، ما اسناد مالی، دفاتر حسابداری و سایر امور مالیاتی را انجام می دهیم.
 • علاوه بر موارد فوق، مشاوران مالیاتی در پشتیبانی مالی و مشاوره مدیریت مهارت دارند، اما اساساً کلیه خدمات در محدوده مربوط به ارقام مالی ارائه می شود. از عملیات فوق، سازمان امور مالیاتی، تنظیم اسناد مالیاتی، مشاوره مالیاتی و … کاهای اختصاصی مشاور مالیاتی است و افرادی که فاقد صلاحیت مشاورمالیاتی هستند، صرف نظر از حقوقی یا رایگان بودن نمی توانند این کار را انجام دهند. مشاور مالیاتی همه کارهای فوق را انجام می دهد.

نحوه کار مشاور مالیاتی

موارد فوق محدوده کاری است که توسط مشاورمالیاتی انجام می شود، اما در واقع محتوای کار مورد نیاز حسابدار مالیاتی بسته به مقیاس شرکت مورد درخواست و میزان توسعه تجارت متفاوت است. ما در دفتر ما معتقدیم که نیازهای مشاوران مالیاتی شرکت متقاضی با توجه به دسته بندی های شرکت زیر متفاوت خواهد بود.

1. شرکتی با کمتر از 5 کارمند و بدون کارمند حسابداری

از آنجایی که در این دسته از شرکت ها کادر حسابداری اختصاصی وجود ندارد، نه تنها وظایف خاص مشاورمالیاتی مانند تهیه اسناد مالیاتی و مشاوره مالیاتی برای حسابداران مالیاتی مشاوره ای، بلکه وظایفی که از طرف کارکنان حسابداری شرکت انجام می شود، مانند خدمات حسابداری نیز انجام می شود. در مورد شرکت های متعلق به این دسته معمولاً نیازی به ارائه مشاوره مالیاتی پیچیده به مشاور مالیاتی نیست و در نظر گرفته می شود که میزان مالیاتی که با استفاده از مشوق های مالیاتی می توان صرفه جویی کرد محدود است. علاوه بر این، ممیزی های مالیاتی به ندرت انجام می شود، و حتی اگر انجام شود، بعید است که مقدار زیادی مالیات اضافی اخذ شود، مگر اینکه آنها اقدامات فرار مالیاتی  انجام دهند.

در شرایط فوق، مشاورمالیاتی به جای اینکه در امورمالیاتی پیچیده مانند امورمالیاتی بین‌المللی و بازسازی ساختار سازمانی تخصص داشته باشد، وظایف عادی مانند خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی را با قیمت مناسب انجام می‌دهیم.

2. شرکتی که دارای کارکنان حسابداری داخلی است اما مدیر مالی ندارد.

در مورد شرکتی که متعلق به این دسته است، نیازی به مشاور مالیاتی برای کارهایی مانند حسابداری نیست، زیرا یک حسابدار در شرکت وجود دارد، اما از آنجایی که مقیاس تجاری از شرکت در رده 1 بزرگتر است، با یک مشاورمالیاتی همکاری می کند. نوع کار امور مالیاتی که باید انجام شود نیز پیچیده تر از شرکت های متعلق به دسته 1 است. علاوه بر این، شرکت‌های این دسته شامل شرکت‌هایی با مقیاس تجاری نسبتاً بزرگ می‌شوند، اما حتی پس از گسترش مقیاس تجاری این گونه شرکت‌ها، عملیات حسابداری با همان سیستم زمانی که شرکت‌های کوچک و متوسط ​​بودند انجام می‌شود. اگر اینطور باشد، به احتمال زیاد موارد زیادی وجود دارد که صحت حسابداری قبل از کسر مالیات و سرعت تسویه حساب ها مشکل دارد.

از آنجایی که رفتارمالیاتی با انجام اصلاحات لازم برای تفاوت بین مالیات و حسابداری با این فرض که رفتار حسابداری صحیح است انجام می شود، رفتارحسابداری پیش نیاز ثبت صحیح اسناد حسابداری است. باید به درستی انجام شود. از آنجایی که ما حسابرس حسابداری برای شرکت های متعلق به این دسته نداریم، کار درخواستی حسابداران مالیاتی نه تنها کارهایی مانند مشاوره در مورد امور مالیاتی و تنظیم اظهارنامه مالیاتی است، بلکه رفتار حسابداری نیز پیش فرض کار مالیاتی است. این احتمال وجود دارد که شما به عنوان یک متخصص بررسی کنید که آیا انجام می شود یا خیر.

علاوه بر این، در بین شرکت هایی که در این دسته قرار می گیرند، حتی پس از گسترش مقیاس تجاری، کارحسابداری در همان سیستم زمانی که یک شرکت کوچک و متوسط ​​بود انجام می شود، انتخاب مشاورمالیاتی مطلوب است. که در مورد سیستم اطلاعاتی دارد و می تواند با توجه به اندازه شرکت، پیشنهادات بهبودی مانند تغییر به سیستم تجاری حسابداری ارائه دهد. علاوه بر این، اگر یک شرکت متعلق به این دسته درحال گسترش در خارج از کشور باشد یا یک شرکت ایرانی  وابسته به خارجی باشد، دانش در مورد مالیات بین‌المللی و مهارت‌های زبانی با محوریت انگلیسی نیز مورد نیاز است.

برای شرکت هایی که در این دسته قرار می گیرند، معیارهای  مورد نیاز مشاوران مالیاتی نسبت به دسته 1 پیچیده تر است، بنابراین نه تنها عواملی مانند هزینه و کار خوب، بلکه رزومه مشاوران مالیاتی و اولین مشاوره نیز وجود دارد. باید قضاوت کرد که آیا شرکت تخصص لازم برای اعتماد و درخواست کسب و کار را با توجه به سطح پاسخگویی دارد یا خیر.

3 شرکتی که دارای یک کارمند حسابداری داخلی و یک حسابرس حسابداری است.

تفاوت عمده شرکت های متعلق به این دسته با شرکت های متعلق به دسته 2 در این است که حسابدارمالیاتی ابتدا باید بررسی کند که آیا رفتارحسابداری که مقدمه رسیدگی مالیاتی است به درستی انجام می شود زیرا حسابرس حسابداری راه اندازی شده است یا خیر.

از سوی دیگر، حسابرس حسابداری نقش بررسی این موضوع را دارد که آیا صورت های مالی تهیه شده توسط شرکت برای اشخاص ذینفع خارج از شرکت مانند سرمایه گذاران و طلبکاران شرکت از دیدگاه شخص ثالث مستقل از شرکت به درستی تهیه شده است یا خیر. نمی توان انتظار داشت حسابرس حسابداری به خاطر شرکت با شرکت مشورت کند. بنابراین مشاور حسابدار مالیاتی یک شرکت متعلق به این دسته نه تنها از امور مالیاتی آگاهی دارد، بلکه در مورد رفتار حسابداری مورد نیاز شرکت های بورسی نیز آگاهی دارد و می تواند در صورت لزوم به مشاوره های مربوط به این نوع رفتار حسابداری پاسخگو باشد. همانند شرکت‌های دسته 2، شرکت‌های این دسته نیز با توجه به شغل گذشته حسابداران مالیاتی و همچنین عواملی مانند هزینه و کار خوب، تخصص لازم را برای رفع نیازهای خود دارند.

4. شرکتی که نه تنها کادر حسابداری بلکه کادر تخصصی مالیاتی در شرکت دارد.

با وجود اینکه تعداد شرکت ها بسیار کم در نظر گرفته می شود اما نه تنها  کادرحسابداری بلکه کارکنان متخصص مالیاتی نیز در شرکت حضور دارند و عملیات مالیاتی مانند تصمیم گیری در مورد رسیدگی مالیاتی و تهیه اظهارنامه مالیاتی را نیز انجام می دهند. مقیاس تجاری بسیار بزرگی دارند.

برای شرکت های متعلق به این دسته، موارد زیادی وجود دارد که فردی از یک شرکت بزرگ مشاور مالیاتی در شرکت حضور دارد و غیر معمول نیست که مشاور مالیاتی در شرکت نسبت به یک حسابدار مالیاتی عمومی اطلاعات بروزی از امور مالیاتی داشته باشد. از آنجایی که محتوای درخواست شده از مشاور مالیاتی نیز موضوعی است که نیاز به تخصص بسیار بالایی دارد مانند مالیات بر قیمت نقل و انتقالات، تغییر ساختار سازمانی یا مشاوره در مورد مواردی که نیاز به قضاوت دارند و در هیچ کتابی توضیح داده نشده است، در این دسته طبقه بندی می شود. هنگام انتخاب مشاور مالیاتی، لازم است مشاورمالیاتی متناسب با وضعیت شرکت خود انتخاب کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، محتوای تجاری درخواست مشاور مالیاتی مشاور بسته به گردش مالی و تجاری شرکت و وضعیت سیستم داخلی متفاوت است. همچنین در سمت مشاور مالیاتی، اساساً هیچ مشاور مالیاتی وجود ندارد که بتواند پاسخگوی همه نیازها باشد و هر مشاور مالیاتی دارای زمینه‌های تخصصی متفاوت و ویژگی‌های مشتری اصلی است. بنابراین در هنگام انتخاب مشاور مالیاتی به طور خاص، پس از هماهنگی از قبل با توجه به وضعیت شرکت، مشاور مالیاتی متناسب با وضعیت شرکت را انتخاب می کنیم.

اکثر مشتریانی که با دفتر ما مشورت می‌کنند، تحت 2 یا 3 بالا قرار دارند و به دلیل شرایطی مانند توسعه خارج از کشور، نگرانی در مورد درخواست یک شرکت حسابداری عمومی وجود دارد. از آنجایی که محتوای هزینه و خدمات برای شرکت های بزرگ مناسب نیست، در مورد شرکت هایی که با چنین شرایطی مواجه هستند، پرسیده می شود. ممنون می شویم اگر یک بار با ما تماس بگیرید.

اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی کسب و کار در طول سال‌های فعالیت آن ضروری و غیرقابل تردید است، به ویژه زمانی که امروزه اکثر صاحبان مشاغل با زمینه مالیاتی مورد استفاده در ایران آشنا نیستند. انتخاب یک مشاورمالیاتی معتبر انتخابی است که می تواند صدها و حتی میلیاردها تومان در سال برای شما صرفه جویی کند، زیرا بدون متخصصی که مشاوره مالیاتی در این زمینه به شما ارائه دهد، نظارت بر تغییرات مالیاتی در ایران و بررسی آن برای شما سخت خواهد بود. چه مالیات بیشتری بپردازید یا مالیات کمتر.

انتخاب مشاور مالی معتبر

هنر گزینش یک مشاورمالیاتی یکی از حیاتی ترین مراحل برای موفقیت و حیات کسب و کار است. انتخاب یک مشاورمالیاتی معتبر، ارتباط وتعامل با ممیزان مالیاتی را برای شما آسان‌تر می‌کند، زمانی که می‌تواند به شما کمک کند تا بر اداره کسب‌وکار خود تمرکز کنید و نه بر روی بوروکراسی مرتبط با مشکلات مالیاتی به هر طریقی. مشاوره مالیاتی لازم نیست فقط توسط یک مشاورمالیاتی ارائه شود، و مشاور مالیاتی از سوی دیگر به شما در مورد هر مشکل یا ناهنجاری که به توجه شما نیاز دارد هشدار می دهد.

لزوم مشاور مالیاتی برای مشاغل بزرگ

مطمئنا! مشاوره مالیاتی حوزه ای است که در آن نباید ریسک کنید. هر کسب و کاری به نوعی ملزم به پرداخت مالیات است، بنابراین غیر قابل تصور نیست که اشتباهاتی هم به نفع شما و هم به ضرر شما باشد. به همین دلیل است که نیاز به کمک و مشاوره یک مشاور مالیاتی دارای صلاحیت در این زمینه دارد، بنابراین نیازی به صرف زمان زیادی برای تلاش و مطالعه در زمینه مالیات نخواهید داشت و می توانید تمام توجه خود را به این موضوع اختصاص دهید. کسب و کار و مدیریت روزانه آن مشاوره مالیاتی یکی از مهمترین زمینه ها برای هر کسب و کار در هر مرحله ای است، بنابراین بسیار مهم است که شما یک متخصص با تجربه و ماهر در این زمینه در اختیار داشته باشید که می تواند تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهد و شما را از هرگونه نقص یا مشکلی آگاه کند.

پیدا کردن مشاور مالیاتی معتبر

کارآفرینان بهتر است از خدمات یک مشاورمالیاتی استفاده کنند. اما چگونه می توان یک مشاورمالیاتی معتبر پیدا کرد؟ از آنجایی که مشتری اطلاعات کمی در مورد قوانین مالیاتی دارد، نمی تواند در مورد صلاحیت ارائه دهنده قضاوت کند. بنابراین معیارهای دیگر باید به عنوان کمک تصمیم گیری عمل کنند.

به هر کسی که شرکتی را تأسیس می کند توصیه می شود که از همان ابتدا با یک مشاورمالیاتی معتبرکار کند. زیرا قانون مالیات در حال حاضر آنقدر پیچیده شده است که فقط متخصصان واقعاً می توانند آن را ببینند. اگر همچنان از مشاورمالیاتی استفاده نک کنیدو ترجیح می دهید خودتان اظهارنامه مالیاتی را انجام دهید، اغلب در نهایت هزینه بیشتری می پردازید. جدای از این واقعیت که یک کارشناس مسائل خود را بهتر می داند و در زمان و دردسر شما با کارش بسیار صرفه جویی می کند، دلیل خوب دیگری برای استخدام یک مشاورمالیاتی وجود دارد: می توانید  دستمزد مشاور آن را از مالیات خود کسر کنید.

اما بر اساس کدام معیار واقعاً می توان ارزیابی کرد که آیا مشاور مالیاتی واقعاً “خوب” است؟ آیا او تخصص فنی دارد و سعی می کند از هر مشتری بهترین نتیجه را بگیرد؟

برخی از این موارد را می توان با پرسیدن سؤالات خاص روشن کرد. فقط از مشاورمالیاتی در مورد آموزش هایش نپرسید، بلکه از اینکه آیا او و کارمندانش به طور منظم در آموزش های بعدی شرکت می کنند یا خیر. آنها را با سؤالات خاص در مورد قانون مالیات مورد آزمایش قرار دهید. نگران نباشید، لازم نیست متخصص باشید! یک مشاورمالیاتی معتبربه سؤالات شما واکنش نشان نمی دهد – از این گذشته، مشاوره بخشی از طیف خدمات او است.

علاوه بر این، یک حرفه ای باید بتواند مسائل پیچیده را به گونه ای توضیح دهد که یک فرد غیرمتخصص بتواند آنها را درک کند. اگر مشاورمالیاتی نتواند این کار را انجام دهد (یا نمی خواهد)، اگر مشکوک شوید، یک مشاورمالیاتی معمولاً وکالت نامه ای از مشتریان خود برای مسائل قانون مالیات دریافت می کند، بنابراین باید بتوانید به او اعتماد کنید. اما چگونه باید به او اعتماد کنید اگر او حتی نمی تواند به شما توضیح دهد که واقعاً چه می کند؟ در هر صورت، باید بتوانید به این موضوع تکیه کنید که آنچه او به اداره مالیات تحویل می دهد به نفع شما نیز هست. “انتخاب یک مشاور مالیاتی معتبر” البته یک موضوع فردی است. از آنجایی که این امر مستلزم خدماتی با ماهیت بالاتر است، اعتماد به یکدیگر شرط اساسی برای همکاری موفق است.

مشاور مالیاتی در رابطه با مالیات تراکنشهای بانکی به چه نکاتی باید توجه کند؟

چالش ها و زیرساخت های مالیاتی ایران

به نقل از مستندات موجود و بنا به گفته مشاوران مالیاتی کشور می توان اذعان داشت مالیات‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت محسوب می‌شوند. نظام مالیاتی ایران نیز برای تبدیل مالیات به‌عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی دولت و محدود کردن نقش نفت فعالیت‌های شایان توجهی داشته‌است. یکی از چالش‌های پیش رو در این مسیر نابسامانی قانونی در نظام مالیاتی می‌باشد. ابهام، عدم ثبات به‌همراه سیاست کیفری نامتناسب و همچنین عدم تمکین مؤدیان مالیاتی یا تمکین ناقص و نامناسب آن‌ها از صدمات و چالش‌های موجود در نظام مالیاتی ایران می‌باشد. در این نوشتار به بررسی چالش‌های پیش رو و بررسی راهکارهای رفع موانع موجود خواهیم پرداخت.

امروزه در اقتصاد جهان تمام معادلات بانکی به‌صورت شفاف انجام می‌پذیرد؛ به این علت که در پایان سال برای تمامی مبادلات اقتصادی مالیات تنظیم می‌شود. به‌همین‌ منظور دولت به‌عنوان امین مردم باید وارد حساب‌ها شده تا با پول‌شویی مبارزه کند و به بررسی قدرت اقتصادی مردم بپردازد. درآمدهای مالیاتی در ایران نسبت ‌به تولید، از میانگین جهانی به ‌مراتب پائین‌تر است. برای حرکت در مسیر اقتصاد روز جهان ما نیز باید از اقتصاد نفتی به مالیات روی آوریم و این ‌مورد را نیز در نظر داشته‌باشیم که مانند گذشته هیچ خطری امنیت سرمایه مردم را تهدید نمی‌کند.

در کشورهای پیشرفته با توجه به یکپارچه بودن سیستم بانکی و مالیاتی رصد حساب‌ها به‌ صورت خودکار انجام ‌شده و با هر معامله‌ای که افراد انجام می‌دهند یا مبلغی که جابه‌جا می‌شود نهادهای نظارتی از آن آگاه می‌شوند. نظارت بر حساب‌ها امکان فرارهای مالیاتی را کاهش داده و همچنین احتمال بروز پول‌شویی و اعمال خلاف قانون را نیز به‌ شدت کاهش می‌دهد. موفقیت طرح نظارت وابسته به وجود مکانیزم‌های پیشرفته و زیرساخت‌های توسعه‌یافته مناسب است. سیستم بانکی ایران همچنان به دلیل وجود تراکنش‌های غیرشفاف و به‌ دنبال آن، گریز مالیاتی با چالش‌هایی روبرو است.

نحوه بانکداری و مالیاتی در آمریکا و اروپا

هنگامی‌که سیستم اطلاعاتی بانکی کشور به‌ هم ‌پیوسته باشد، هرگونه تراکنش حتی با کمترین مبلغ در بانک اطلاعاتی کشور ثبت می‌گردد. در کشورآمریکا هم بانک‌ها باید موارد مشکوک به پول‌ شویی و تراکنش‌های مالی بیشتر از حد مشخص (ده‌هزار دلار امریکا) را گزارش دهند. همچنین مطابق با توافق‌نامه FATCA همه بانک‌های جهان ملزم به ارسال اطلاعات حساب‌های بانکی هر آمریکایی به دولت ایالات متحده هستند. در کشورهای پیشرفته دنیا دولت علاوه ‌بر این‌ که به تمام دارایی‌های افراد جامعه از جمله حساب‌های بانکی دسترسی داشته و مرتب آن‌ها را کنترل می‌نماید، بلکه از افراد ثروتمند جامعه نیز مالیات‌های لازم را اخذ نموده و بخشی از آن را بین افراد واجد شرایط توزیع می‌نماید.

درآمدهایی که افراد بدون اطلاع دولت کسب می‌کنند و مالیات آن را پرداخت نمی‌کنند به “کار سیاه” معروف است. به‌منظور جلوگیری از فرارمالیاتی بسیاری از دولت‌های قدرتمند اقتصادی اروپایی نه‌ تنها به تمامی اطلاعات مالی و بانکی شهروندا‌نشان در داخل کشور دسترسی دارند، بلکه به حساب‌های خارج از کشور این افراد نیز دسترسی داشته و آن‌ها ملزم به پرداخت مالیات به دولت هستند. نکته قابل ‌توجه آن است که این اطلاعات محرمانه بوده و به جز نهادها و سازمان‌های دولتی مربوطه و ذیصلاح از جمله سازمان‌های مالیاتی، فرد و نهاد دیگری به این اطلاعات دسترسی نداشته و دسترسی و کنترل این اطلاعات به ‌معنای افشای علنی آن‌ها نمی‌باشد. بررسی و دسترسی به اطلاعات مالی و دارایی‌های افراد تنها به ‌معنای بررسی منابع درآمدی و درآمدهای افراد عادی جامعه نیست بلکه همه افراد جامعه به‌ خصوص مسئولان و دولتمردان را نیز شامل می‌شود.

تصویب قانون های مالیاتی

در سال ۱۳۹۴ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم تصویب شد. ماده ۱۶۹ مکرر این قانون درگذشته بیشتر روی شماره اقتصادی، نحوه صدور صورت‌حساب و گزارش معاملات مؤدیان متمرکز بود اما در ماده اصلاحی یک نظام یکپارچه اطلاعاتی مالیاتی و مؤدیان مطرح شد که بیان می‌کند: “به ‌منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.” بر اساس این ماده اطلاعات موردنظر سازمان امور مالیاتی شامل اطلاعات هویتی، اطلاعات معاملاتی، اطلاعات مالی و اعتباری، اطلاعات اموال و املاک و سایر اطلاعات در صورت لزوم می‌باشد.

در تاریخ ۲۹ دی‌ ماه سال ۱۳۹۵ آیین‌نامه اجرایی تبصره مذکور ابلاغ شد که در آن برای انواع اطلاعات حد آستانه‌ای تعریف شد، از جمله مبلغ پنج میلیارد ریال و بیشتر، برای جمع گردش بدهکار یا بستانکار کلیه حساب‌های بانکی اشخاص در طی یک‌سال شمسی! این آیین‌نامه عجولانه برای عده زیادی از اشخاص حقیقی از جمله اعضای هیئت ‌مدیره شرکت‌ها و کارمندان، برگه‌های تشخیص چند میلیونی یا میلیاردی را به بار آورد و موجب مشکلات زیادی برای اشخاص حقیقی شد که اعتراض مؤدیان به دیوان عدالت اداری را همراه داشت و اتفاقاً دیوان عدالت اداری آرای مناسبی در این خصوص صادر کرد.

در تاریخ ۲ دی‌ ماه سال ۱۳۹۶ سازمان امور مالیاتی با صدور بخشنامه ۲۰۰/۹۶/۵۲۵ به اصلاح موارد مورد ابهام در آیین‌نامه پرداخت که یکی از آن‌ها افزایش حد آستانه از پنج میلیارد ریال به پنجاه میلیارد ریال بود. در تاریخ ۳۱ فروردین ‌ماه ۱۳۹۹ سازمان امور مالیاتی با صدور بخشنامه‌ ۲۰۰/۹۹/۱۶ با موضوع “نحوه بررسی و رسیدگی به اطلاعات پولی و مالی واصله ازجمله تراکنش‌های بانکی” گامی واقع‌بینانه و عملی‌تر را در پیش گرفت.

روش‌های رسیدگی و تعیین درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی و مشاغل عبارت‌اند:

 1.  روش ضریب مقطوع
 2.  روش نرخ مقطوع
 3.  روش مالیات مقطوع
 4.  روش رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک
 5.  روش علی الرأس

رسیدگی مالیاتی تراکنش‌های بانکی به روش علی الرأس است. طبق ماده ۱۵۲ قانون مالیات‌های مستقیم قرائن مالیاتی عبارت است از عواملی که در هر رشته از مشاغل با توجه به موقعیت شغل برای تشخیص درآمد مشمول مالیات به‌ طور علی الرأس به کار می‌رود و فهرست آن شامل خرید سالانه، فروش سالانه، درآمد ناخالص، میزان تولید در کارخانجات، ارزش حق واگذاری محل کسب، جمع کل وجوهی که بابت حق‌التحریر و حق‌الزحمه وصول عوارض و مصرف تمبر عاید دفترخانه اسناد رسمی می‌شود یا میزان تمبر مصرفی آن‌ها و سایر عوامل به تشخیص کمیسیون تعیین ضرایب می‌شود.

نکته مهم که مشاور مالیاتی باید توجه کند اینست که  که تراکنش بانکی جزء هیچ کدام از قرائن مالیاتی طبق ماده ۱۵۲ نمی‌باشد.

روش هایی برای بهبود رسیدگی های مالیاتی

جدید ترین اقدام سازمان امور مالیاتی برای بالا بردن کیفیت رسیدگی‌های مالیاتی و جلوگیری از اتلاف وقت‌های بی‌مورد، امکان مدیریت ریسک و انتخاب روش‌های الکترونیکی برای حسابرسی مالیاتی است؛ به این صورت که با استفاده از روش‌های الکترونیکی و فیلترهای راستی‌آزمایی، مؤدیان پر ریسک را شناسایی و گزینش می‌کند و اولویت رسیدگی‌های مالیاتی مربوط به مؤدیان پرریسک خواهد بود.

اجرای طرح جامع مالیاتی موجب شد تا برای نخستین‌ بار در تاریخ کشور از سال ۱۳۹۵ درآمدهای مالیاتی بر درآمدهای نفتی فزونی گیرد.از آنجائی که بررسی تراکنش‌های بانکی باعث شفافیت مالی می‌شود، می‌توان گفت که بر دولت و مسئولان مالیاتی حجت است که تنها راه مبارزه با فرار مالیاتی نظارت و ارزیابی تراکنش‌های بانکی مشکوک است که تاکنون از نگاه سازمان نظارتی مخفی مانده و به ‌شرط اجرای صحیح و عادلانه باعث مبارزه با فساد و سامان بخشیدن به نظام مالیاتی خواهد بود.سازمان امور مالیاتی کشور برای اشخاص حقیقی و حقوقی کارت اقتصادی دارای شماره اقتصادی صادر می‌کند. اشخاص حقیقی و حقوقی باید بر اساس دستور العمل اعلام‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور برای انجام معاملات خود صورت‌حساب صادر و شماره اقتصادی آن را در صورت‌حساب‌ها و فرم‌ها و اوراق مربوط درج نمایند و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم کنند.

عدم صدور صورت‌حساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مبلغ مورد معامله‌ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام‌شده است خواهد بود؛ همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام‌ شده به سازمان امور مالیاتی کشور مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد معاملاتی می باشد که فهرست آن‌ها ارائه نشده‌است. این جرایم توسط اداره امور مالیاتی مربوط با رعایت مهلت مقرر در ماده ۱۵۷ این قانون مطالبه خواهد شد و باید ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ برگ مطالبه نسبت ‌به پرداخت آن اقدام کند؛ درغیراین‌صورت معترض شناخته‌ شده و موضوع جهت رسیدگی و صدور رأی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد.

نمونه هایی از فعالیت های نهاد ها برای یکپارچگی نظام مالیاتی

در راستای استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، شهرداری‌ها، مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی می‌بایست اطلاعات هویتی، اطلاعات معاملاتی اشخاص، اطلاعات مالی، پولی و اعتباری و سرمایه‌ای اشخاص، اطلاعات دارایی‌ها، اموال و املاک و همچنین نقل ‌و انتقال آن‌ها، سایر اطلاعات فعالیت‌های اقتصادی که با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیأت وزیران به موارد مزبور اضافه خواهد شد را به ‌منظور رسیدگی امور مالیاتی در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.از جمله فعالیت نهادهای مختلف در راستای استقرار نظام یکپارچه مالیاتی می‌توان به راه‌اندازی “سامانه ملی املاک و اسکان کشور” توسط وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد که این سامانه دسترسی برخط را برای سازمان امور مالیاتی کشور فراهم می کند.
سازمان مالیاتی در خصوص نحوه رسیدگی به تراکنش‌های بانکی دستورالعمل شماره ۲۰۰/۹۵/۵۰۵ مورخ ۹۵/۴/۲ را صادر کرد که به ‌موجب آن در هر اداره‌کل متناسب با حجم اطلاعات دریافتی یک یا چند گروه رسیدگی ویژه زیر نظر یکی از رؤسای امور مالیاتی که در امر حسابرسی مالیاتی دارای تبحر، دانش و تجربه کافی باشد تشکیل ‌شده و مشخصات مأمورین مالیاتی مذکور به‌همراه رونوشتی از احکام صادره برای ایشان به دفتر فنی و حسابرسی اعلام شود.

رسیدگی به اطلاعات تراکنش‌های بانکی واصله به ترتیبی که در این دستورالعمل تعیین می‌شود در اجرای ماده ۲۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۱۹ قانون مالیات‌های مستقیم توسط گروه یا گروه‌های رسیدگی مذکور انجام می‌شود. گروه رسیدگی ویژه پس‌از دریافت حکم رسیدگی، پرونده و اطلاعات تراکنش‌های بانکی را از واحد ذی‌ربط تحویل و حسب مقررات مواد ۹۷،۹۵ و ۲۲۹ قانون مالیات های مستقیم نسبت‌ به بررسی اسناد و مدارک و حسب مورد دعوت از مؤدی جهت ارائه اسناد و مدارک و تهیه صورت‌مجلس ارائه اسناد و مدارک اقدام می‌نماید.

دیگر موارد

یکی از نکاتی که در رابطه با موضوع نحوه رسیدگی و تعیین درآمد مشمول مالیات نسبت‌ به تراکنش‌های بانکی واصله علاوه‌ بر مالیات‌های مستقیم باید در نظر داشت، مالیات بر ارزش افزوده می باشد؛ به این منظور مأموران مالیاتی رسیدگی ‌کننده به اطلاعات تراکنش‌های بانکی واصله علاوه ‌بر رسیدگی در چارچوب قانون مالیات‌های مستقیم و مطالبه مالیات متعلقه موظف‌اند با رعایت فراخوان ‌های ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش ‌افزوده و در چارچوب قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، رسیدگی‌های لازم را به عمل آورده و حسب مورد برابر مقررات نسبت‌به مطالبه مالیات و عوارض متعلقه نیز اقدام نمایند.

در رابطه با نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش‌های بانکی مشکوک یک دستورالعمل اصلاحی به شماره ۲۰۰/۹۶/۵۰۵ مورخ ۹۶/۲/۲۴ ابلاغ شد که به‌ موجب آن در هر اداره‌ کل متناسب با حجم اطلاعات دریافتی یک یا چند گروه رسیدگی ویژه زیر نظر یکی از رؤسای امور مالیاتی که در امر حسابرسی مالیاتی دارای تبحر، دانش و تجربه کافی باشد تشکیل و مشخصات مأموران مالیاتی مذکور به‌ همراه رونوشتی از احکام صادره برای ایشان به دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی ارسال می‌شود.

رسیدگی به اطلاعات تراکنش‌های بانکی واصله به ترتیبی که در این دستورالعمل تعیین شده در اجرای ماده ۲۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۱۹ قانون مالیات‌های مستقیم، توسط گروه یا گروه‌ های رسیدگی مذکور صورت می‌پذیرد. ادارات ‌کل امور مالیاتی پس‌از دریافت اطلاعات تراکنش‌های بانکی موظف‌اند اطلاعات دریافتی را به ‌صورت متمرکز به ادارات اطلاعات و خدمات مالیاتی ارسال و ادارات مذکور با توجه به شرح وظایف ابلاغ‌ شده به قید فوریت اقدامات لازم را انجام دهند.

در صورتی که به‌لحاظ شمول مرور زمان مالیاتی، امکان اقدام برابر بند ۱۵ دستورالعمل فراهم نگردد، به‌لحاظ مسئولیت مرتکب یا مرتکبان جرم یاد شده در پرداخت اصل مالیات و جریمه‌های متعلق، همچنین ضرر و زیان وارده به دولت، اشخاص یاد شده موظف به گزارش کردن این موضوع نیز خواهند بود. همچنین در صورت اطلاع از وقوع جرم موضوع ماده ۲۴ یا تخلفات موضوع ماده ۵ قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد که از تاریخ لازم‌الاجرا شدن آن قانون (۱۳۹۰/۱۰/۲۱) ارتکاب یافته‌است؛ مکلف‌اند مراتب را برابر مقررات قانون یادشده به ‌منظور تعقیب در مرجع قضایی صالح گزارش نمایند.

دستورالعمل تکمیلی نحوه رسیدگی به تراکنش‌های بانکی مشکوک برای عملکرد سنوات ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۴ به شماره ۲۰۰/۹۶/۵۲۵ مورخ ۹۶/۱۰/۲ صادر شد که در آن برای مؤدیانی که دارای سابقه و پرونده مالیاتی هستند، چنان‌که جمع گردش بدهکار یا بستانکار مجموع حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی در طی یک‌سال بیشتر از پنجاه میلیارد ریال باشد، دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی موظف به استعلام، دریافت و ارسال اطلاعات تراکنش‌های بانکی مشکوک واصله به ادارات‌کل امور مالیاتی ذی‌ربط خواهد بود.

راه هایی برای جلوگیری از تخلفات پرداخت مالیاتی

از آنجایی ‌که اطلاعات حساب‌های بانکی فی ‌نفسه مؤید درآمد اشخاص نمی‌باشد، بنابراین یکی از اساسی ‌ترین اسناد و مدارک برای تعیین درآمد مشمول مالیات، اظهارات مکتوب مؤدیان محترم درخصوص تراکنش‌های بانکی می‌باشد؛ لذا لازم است در راستای اجرای مطلوب این بند ترتیبی اتخاذ شود تا مهلت مذکور کمتر از هفت روز کاری نباشد.

در خصوص مؤدیانی که دارای سابقه و پرونده مالیاتی نمی‌باشند، در صورت احراز کسب هر گونه درآمد توسط صاحبان حساب‌های بانکی دارای تراکنش‌های بانکی مشکوک، اداره امور مالیاتی و مراجع حل اختلاف مالیاتی حسب مورد می‌بایست با رعایت جزء ۳ بند (الف) این دستورالعمل نسبت‌به تعیین درآمد مشمول مالیات اقدام نمایند. واضح است در رابطه با مؤدیان بند (ب) این دستورالعمل در صورت عدم احراز کسب درآمد مشمول مالیات الزامی به صدور برگ تشخیص مالیات نبوده و صرفاً می‌بایست گزارشی مبنی ‌بر عدم نیاز به صدور برگ تشخیص مالیات عنوان دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی تهیه و از طریق اداره ‌کل امور مالیاتی ذی ربط ارسال شود. سازمان مالیاتی با استفاده از تجارب سال‌های گذشته و بازنگری و اصلاح نقاط ضعف موجود، اقدام به تدوین و صدور بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۹/۱۶ مورخ ۱۳۹۹/۱/۳۱ نمود.

مطابق این بخشنامه در هر یک از ادارات‌ کل امور مالیاتی کمیته ویژه‌ای متشکل از مدیرکل امور مالیاتی (رئیس کمیته)، معاون حسابرسی مالیاتی (دبیر کمیته) و سایر معاونین حسب مورد، رئیس امور حسابرسی مالیاتی (مدیر حسابرسی مالیاتی) ذی‌ربط، نماینده دادستانی انتظامی مالیاتی، مسئول حراست اداره‌کل و رؤسای گروه حسابرسی ویژه حسب مورد تشکیل و پس‌از دریافت اطلاعات پولی و مالی از جمله تراکنش‌های بانکی از دفتر مبارزه با فرار مالیاتی و پول‌شویی، با امعان نظر به این ‌که کلیه اقلام پولی وارده به حساب‌های بانکی مؤدیان مالیاتی به‌ تنهایی دلیلی بر وجود درآمد نبوده و باید در بررسی و حسابرسی مالیاتی واقعیت امر مدنظر قرار گیرد.

اجرای نکاتی دیگر

باید به این نکته توجه کرد که کمیته منتخب اداره مالیاتی وظیفه دارد از بین انواع حساب‌های بانکی که از طرف دفتر مبارزه با پولشویی در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته ‌است تنها حساب‌های بانکی که تناسبی با نوع فعالیت مؤدی ندارد را انتخاب کرده و در اختیار تیم رسیدگی مالیاتی قرار بگیرد؛ همچنین صرف داشتن اقلام پولی وارده غیرمتناسب با فعالیت مؤدی به ‌تنهایی دلیلی بر وجود درآمد و فرار مالیاتی نمی‌باشد و باید واقعیت و جزئیات تراکنش‌ها بررسی شوند.

با توجه به مهلت قانونی یک هفته تا پانزده روز جهت تهیه و جمع‌آوری و ارائه اسناد و مدارک توسط مؤدی طبق ماده ۲۳۷ قانون مالیات‌های مستقیم قرار بر این بود که تا یک ماه قبل ‌از پایان مهلت قانونی اطلاعات تراکنش‌های بانکی در اختیار ادارات مالیاتی قرار بگیرد تا در این فاصله مؤدی اسناد و مدارکش را ارائه نماید و ممیز مالیاتی هم فرصت لازم برای بررسی آن‌ها را داشته باشد تا در نهایت برگ تشخیص مالیاتی صادر شود؛ البته در عمل به‌ خاطر تاخیر در ارسال اطلاعات این اتفاق نیفتاد و به دلیل از دست ندادن فرصت مرور زمان مالیاتی پنج ساله تمام برگه‌های تشخیص سال ۱۳۹۳ تا قبل از ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹ صادر گردید و سپس به ‌مرور با افراد تماس گرفته شد تا جهت دریافت برگ تشخیص و ارائه اسناد و مدارک به ادارات مالیاتی مراجعه نمایند. قرار بود پس‌از دریافت اسناد و مدارک از مؤدیان، گروه های رسیدگی باتجربه این اسناد و مدارک و اطلاعات را مورد بررسی دقیق قرار بدهند که در عمل این اتفاق هم نیفتاد.

نکته

اگر تراکنش‌های بانکی به‌ دست‌آمده مربوط به شخصی باشد که قبلاً پرونده‌ مالیاتی داشته باشد ظرف ۵ روز در اختیار گروه رسیدگی قرار بگیرد و اگر مشخص گردید که این تراکنش‌ها مربوط به فعالیت شخص در محل دیگری باشد پرونده مالیاتی جداگانه‌ای برای آن شخص تشکیل می‌گردد. همچنین باید توجه داشت در حالتی که یک شخص حقیقی دارای بیش‌از یک پرونده مالیاتی در یک اداره ‌کل باشد، مراتب در فرم شماره یک قید می‌گردد؛ اما در حالتی که اطلاعات تراکنش بانکی به‌ دست‌آمده مربوط به شخصی باشد که فاقد پرونده مالیاتی می‌باشد، فرم شماره دو تنظیم می‌گردد. در بعضی اوقات پول‌هایی که وارد حساب شخصی شده‌است، متعلق به همان شخص نیست؛ بلکه متعلق به بستگان و اطرافیان است که دراین ‌صورت پس‌از ارائه مدارک و مستندات و دلایل موجود باید در راستای مقررات قانونی اقدامات لازم در خصوص شخص جدید صورت پذیرد.

نکات مهم قابل‌توجه در رسیدگی به تراکنش‌های بانکی

الف) تراکنش‌های بانکی که اساساً ماهیت درآمدی برای صاحب حساب ندارند؛ مانند:

 1.  تراکنش‌های بانکی مربوط به اعضای هیئت‌مدیره و سهام‌داران اشخاص حقوقی با تأیید شخص حقوقی مورد نظر که در این ‌مورد با در نظر گرفتن این‌که اشخاص حقوقی همه ‌ساله به ‌طور مرتب مورد رسیدگی مالیاتی قرار می‌گیرند در نتیجه اگر پولی که به حساب شخص واریز شده باشد از طرف شرکت، خود آن شخص هم سهام‌دار آن شرکت یا عضو هیئت‌مدیره باشد به‌ شرط تأیید کتبی آن شرکت، پول‌های واریزی از شمول تراکنش‌های قاب ل‌بررسی خارج می‌شوند.
 2.  دریافتی و پرداختی مرتبط به حق شارژ که این حالت خیلی کم پیش می‌آید و مبالغ آن هم قابل‌توجه نیست.
 3.  دریافتی و پرداختی به حساب بستگان (درصورتی‌که ماهیت درآمدی آن توسط اداره امور مالیاتی اثبات نشود)؛ با توجه به ادعاهای اکثر اشخاصی که در سال‌های ۹۵ تا ۹۹ مورد رسیدگی مالیاتی تراکنش‌های بانکی قرار گرفته اند مبنی‌ بر این ‌که بعضی از پول‌های واریزی به حساب‌های بانکیشان را از اقوام و بستگانشان قرض گرفته‌اند و بعد به آن‌ها پس داده‌اند یا این ‌که پولی را در سال‌های قبل به بستگانشان قرض داده‌اند و بعد در سال مورد رسیدگی، آن پول را پس گرفته‌اند، بنابراین یکی از حالت‌های مهم تراکنش‌های واریزی به حساب بانکی که اصلا ماهیت درآمدی ندارند، دریافتی و پرداختی به حساب بستگان می‌باشد که البته اثبات آن‌هم به این آسانی نیست چون در مرحله اول شما بایستی ثابت کنید که پولی که به حساب شما واریز شده‌است از جانب یکی از بستگانتان بوده ‌است و در مرحله بعد هم ثابت کنید که این واریزی ماهیت درآمدی نداشته‌ است.
 4. تسهیلات بانکی دریافتی؛ یکی از اقلام پولی واریزی به حساب بانکی که ماهیت درآمدی ندارد، تسهیلات بانکی دریافتی از بانک‌ها و مؤسسات مالی غیربانکی زیرنظر بانک مرکزی می‌باشد.
 5. انتقالی بین حساب های شخص؛ فرض کنید یک شخص چهار فقره حساب بانکی دارد و پول هایی از حساب شماره ۱ به حساب بانکی شماره ۲ و در ادامه به حساب‌های بانکی شماره ۳ و ۴ واریز شده است. اگر اثبات شود که این پول های واریزی به حساب از طرف حساب دیگری بوده که متعلق به همان شخص است، این تراکنش‌ها ماهیت درآمدی ندارند و از تراکنش‌های قابل ‌بررسی کنار گذاشته می‌شوند.
 6. انتقال بین حساب های شرکا در مشاغل مشارکتی؛ ممکن است دو یا چند نفر با یکدیگر فعالیت تولیدی یا بازرگانی را به‌ صورت مشترک انجام داده باشند و در این میان پول هایی را به حساب‌های بانکی یکدیگر واریز کرده باشند یا اینکه حساب بانکیشان مشترک باشد؛ این حالت را نرم‌افزار مالیاتی سازمان نمی‌تواند تشخیص بدهد. بنابراین ممیز مالیاتی اولاً از شما اسناد و مدارکی مانند توافق‌نامه، قرارداد، استشهاد محلی را درخواست می‌کند تا شراکت اشخاص با هم را ثابت کند. در مرحله بعدی ممیز مالیاتی از شما درخواست می‌کند تراکنش هایی که از حساب‌های بانکی یک شریک به حساب‌های بانکی شریک دیگری واریز شده‌است را اثبات نمایید.
 7.  تنخواه های واریزی به حساب اشخاص توسط کارفرما با تأیید کارفرمای ذی‌ربط؛  همان‌طور که از متن بند هم مشخص است اگر شخصی به‌عنوان تنخواه دار در شرکتی کار می‌کرده ‌است و پول‌هایی از حساب شرکت به حساب آن شخص بابت تنخواه واریز شده باشد، این تراکنش‌ها هم ماهیت درآمدی ندارند.
 8.  اگر پول‌هایی که به حساب شخص سهام‌دار یا عضو هیئت‌مدیره واریز شده‌است، در طرف مقابل در دفاتر حسابداری شرکت در حساب جاری شرکاء ثبت‌شده باشد، از جمله تراکنش هایی است که ماهیت درآمدی ندارد و بایستی از شمول تراکنش‌های قابل ‌بررسی خارج گردد.
 9. قرض و ودیعه دریافتی و پرداختی؛ اگر پولی که به حساب واریز شده‌است ناشی از قرضی بوده‌است که قبلاً به شخصی داده بودید یا ودیعه و سپرده‌ای که از مستاجر دریافت کرده باشید، این تراکنش هم ماهیت درآمدی ندارد و بایستی از شمول تراکنش قابل ‌بررسی خارج گردد.
 10.  فرض کنید پولی که به حساب شخص واریز شده‌است ناشی از جبران خسارت موردی است که قبلاً بیمه کرده بودید، یا این‌ که در دعوای حقوقی که قبلاً علیه یک کسی مطرح کرده بودید برنده شده‌اید و حال بعد از گذشت چند سال خسارات ناشی از آن را دریافت کرده‌اید، دراین ‌صورت این تراکنش‌ها نیز ماهیت درآمدی ندارند و بایستی از تراکنش‌های قابل ‌بررسی خارج گردند.
 11. اگر تراکنشی ناشی از انتقال بین حساب‌های بانکی اشخاص باشد که ماهیت درآمدی نداشته باشد می‌توان آن را از شمول تراکنش‌های قابل‌ بررسی خارج کرد؛ ولی همان‌طور که عقل و منطق حکم می‌کند نمی‌توان از کسی انتظار داشت که برای نبودن چیزی دلیل و اسناد و مدارک بیاورد.
 12. اشخاصی مانند بنگاه‌ داران املاک یا خودرو که به‌عنوان “واسط” بین اشخاص عمل می‌کنند اگر اثبات کنند که چنین شغلی دارند از طریق ارائه جواز کسب یا استشهاد محلی در آن صورت همه پولی که به حسابشان واریز می‌شود ماهیت درآمدی ندارد و بایستی از شمول تراکنش قابل‌ بررسی خارج شود.

ب) تراکنش‌های بانکی که ماهیت درآمدی دارند لیکن با رعایت مقررات از پرداخت مالیات معاف یا مشمول مالیات مقطوع یا نرخ صفر و یا مالیات آن کسر در منبع بوده باشد. مانند:

 1. تراکنش هایی که اگرچه ماهیت درآمدی دارند لیکن با رعایت مقررات از پرداخت مالیات معاف هستند؛ مثل فعالیت‌های کشاورزی اشخاص حقیقی که مشمول ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم هستند.
 2. تراکنش هایی که اگرچه ماهیت درآمدی دارند لیکن با رعایت مقررات مشمول مالیات مقطوع هستند؛ مثل فروش یک ملک در سال‌های گذشته و پرداخت مالیات مقطوع آن در همان سال ها و اخذ گواهی مالیاتی ماده ۱۸۷ آن و ثبت سند محضری آن در همان سال‌ها.

پ) تراکنش‌های بانکی که ماهیت درآمدی دارند لیکن قبلاً در محاسبه مالیات منظور شده‌است؛

به بیانی دیگر اگر پرونده مالیاتی شما در سال‌های قبل مورد رسیدگی مالیاتی قرار گرفته باشد و درآمد مشمول مالیات شما در آن سال محاسبه‌شده و مالیات موردنظر را پرداخت کرده‌اید، تراکنش هایی که در ارتباط با این درآمدها هستند قابل کسر از تراکنش‌های قابل ‌بررسی هستند.

ت) تراکنش‌های بانکی که در طبقات الف، ب و پ فوق قرار نمی‌گیرند، حسب سایر بندهای این بخشنامه رسیدگی گردد.

در این رابطه سازمان مالیاتی از تجربه دستورالعمل‌های قبلی در خصوص تراکنش بانکی استفاده کرد و با توجه به اعتراضاتی که به رسیدگی مالیاتی سنوات قبل‌از سال ۹۵ شده بود، برای راضی کردن دستگاه‌های نظارتی از قبیل بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و دیوان عدالت اداری، در بند ۱۰ برای نگهداری و ارائه اسناد و مدارک توسط مؤدیان به سازمان مالیاتی سقف ۱۵۰ میلیون ریال را تعیین کرد.به این معنی که برای تراکنش هایی که کمتر از ۱۵۰ میلیون ریال هستند، نیازی به نگهداری و ارائه اسناد و مدارک به اداره مالیاتی نیست البته مادامی ‌که اسناد و مدارک مثبته ای مبنی‌ بر درآمدی بودن آن‌ها به دست سازمان مالیاتی نرسیده باشد. سوال مهم این است، آیا در رابطه با بقیه تراکنش‌های بالاتر از ۱۵۰ میلیون ریال، اسناد و مدارک درآمدی به دست سازمان مالیاتی رسیده‌است؟ پاسخ به این سوال در ۹۹ درصد موارد خیر است.

مشاور مالیاتی بر این نکته تاکید می کند  که تراکنش‌های بانکی به‌ تنهایی دلیل کافی بر وجود فعالیت‌های مالی نیست و کلیه اقلام وارده به حساب‌های بانکی مؤدیان، دلیلی بر وجود درآمد نمی‌باشد.

نکاتی مهم

مشاورمالیاتی باید توجه کند که اگر بتواند ثابت کند که حساب‌های بانکی که اخیراً مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند، قبلاً هم در سال‌های گذشته مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند، در این ‌صورت حسابرسی مجدد حساب‌های بانکی مذکور موضوعیت نخواهد داشت. اگرچه این حالت در بخشنامه پیش‌بینی ‌شده است ولی در عمل و در مواردی که در اطلاعات و مدارک واصله ابهامی وجود دارد، ممیز مالیاتی رسیدگی‌کننده به پرونده مالیاتی تراکنش بانکی، پرونده را جهت تصمیم‌گیری به هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی ارجاع می‌دهد و باعث طولانی شدن فرآیند دادرسی مالیاتی می‌گردد.

پس‌از تعیین مالیات برای تراکنش‌های بانکی طبق قانون مالیات‌های مستقیم، سپس از درآمد مشمول مالیات که مورد قبول مؤدی نیز قرار گرفته‌است، مالیات ارزش‌افزوده نیز مطالبه خواهند کرد به‌همراه جرایم متعلقه که البته ابهامات زیادی نیز در این قسمت وجود دارد؛ چون تراکنش‌های بانکی به‌ تنهایی مشمول ارزش‌افزوده نیست مگر این‌که در طول رسیدگی و دادرسی مالیاتی تراکنش بانکی، اسنادی به دست ممیز مالیاتی افتاده باشد از قبیل فاکتورهای خرید و فروش یا اعلامیه‌های مالی یا اقرار مؤدی.

رسیدگی مالیاتی تراکنش بانکی در چهارچوب قانون مالیات‌های مستقیم صورت می‌گیرد و اداره مالیاتی نمی‌تواند برای توجیه علت ورود خود به رسیدگی مالیاتی تراکنش بانکی، به قانون مالیات ارزش‌افزوده استناد نماید.

با توجه به این‌که از سال ۹۸ به بعد روش علی الرأس حذف می‌شود، قانون‌گذار اشاره کرده که تا سال ۹۷ از دفترچه ضرایب شغلی مربوط به هر سال استفاده شود و اگر شغل خاصی بود که برای آن ضریبی تعریف‌نشده بود طبق تبصره ۳ ماده ۱۵۴ برای آن شغل خاص، ضریب تعریف شود ولی در عمل در رسیدگی مالیاتی تراکنش بانکی در حالتی که شغل مشخصی برای آن شخص به دست نیامده باشد از یک روش بیشتر استفاده نمی‌شود و آن هم تخصیص بالاترین ضریب ۴۸ درصد به پرونده مورد رسیدگی است تا در مراحل بعد با اعتراض آن شخص و ارائه اسناد و مدارک معتبر، شغل واقعی شخص مشخص‌شده و ضریب شغلی متناسب با آن تعیین گردد.

چنانچه متعاقباً اسناد و مدارک مثبته ای دال بر فعالیت‌های اقتصادی مؤدی که بر خلاف اظهارات وی می‌باشد، به دست آید و این اسناد و مدارک ملاک مطالبه مالیات و جرائم متعلقه با رعایت مقررات قرار گیرد، با عنایت به مفاد ماده ۱۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم جرائم مالیاتی آن قابل بخشودگی نیست.

نکته

شایان‌توجه است همانند آنچه که در برگ تشخیص‌های مربوط به مالیات مشاغل و … وجود دارد، طبق ماده ۲۳۷ قانون مالیات‌های مستقیم، اداره مالیاتی در صورت استعلام و درخواست کتبی مؤدی، یک نسخه گزارش رسیدگی که مبنای صدور برگ تشخیص شده‌است را در اختیار مؤدی قرار بدهد.علاوه برگزارش رسیدگی، در بررسی پرونده‌های مالیاتی مربوط به تراکنش بانکی، حتما بایستی سی‌دی حاوی فایل اکسل حساب‌های بانکی و گزارش مدیریتی که در آن تراکنش‌های قابل‌بررسی مشخص‌شده است را طی درخواست کتبی تحویل گرفت تا بتوان به‌نحو مناسبی به آن‌ها اعتراض کرد.

در حالتی که شخص مورد رسیدگی مالیاتی تراکنش بانکی ادعا کند که تمام پولی که به حساب بانکیش واریز شده است متعلق به خودش نیست و وی نقش واسط و حق العمل کار را بین امر و مأمور داشته است، اداره مالیاتی بایستی تنها درصد مربوط به حق العمل کار را در تعیین درآمد مشمول مالیات لحاظ نماید و حساب بانکی امر را جهت رسیدگی مالیاتی به حوزه مالیاتی امر معرفی نماید.

اگر شخص مورد رسیدگی مالیاتی تراکنش بانکی فاقد پرونده مالیاتی از قبل باشد، محل اشتغال یا محل سکونت صاحب حساب، ملاک تعیین حوزه مالیاتی رسیدگی‌کننده به تراکنش بانکی خواهد بود و در حالتی که شخص موردنظر دارای پرونده مالیاتی باشد معاونت درآمدهای مالیاتی تعیین‌کننده حوزه مالیاتی رسیدگی خواهد بود. تاکید می‌شود که در رسیدگی مالیاتی تراکنش بانکی بایستی قانون مالیات‌های مستقیم و ارزش‌افزوده و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های صادره قبلی رعایت گردد.

از نظر مشاور مالیاتی  ما اصولاً چیزی به نام مالیات تراکنش بانکی نداریم و این کار موضوع جدیدی نیست و قبلاً هم در قالب مالیات مشاغل موضوع ماده ۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم انجام می‌گردید؛ بنابراین تمام مواد قانونی و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی که درباره رسیدگی مالیاتی مشاغل استفاده می‌گردید بایستی در موضوع تراکنش بانکی هم مورد استفاده قرار بگیرد.

مواردی دیگر

اداره مالیاتی با استناد به ماده‌هایی از قانون از قبیل ماده ۱۳ قانون تجارت، ماده ۳۴ قانون مالیات ارزش‌افزوده، تبصره ۱ ماده ۲۳۱

قانون مالیات‌های مستقیم، ماده ۳۰ قانون مالیات ارزش افزوده، ماده۹۸ قانون مالیات‌های مستقیم (قبل‌از اصلاحیه ۱۳۹۴/۴/۳۱)، ماده ۱۵۲ قانون مالیات‌های مستقیم، ماده ۲۲۷ قانون مالیات‌های مستقیم، ماده ۲۲۹ قانون مالیات‌های مستقیم و ماده ۱۵۶ قانون مالیات‌های مستقیم رسیدگی مالیاتی تراکنش‌های بانکی را انجام می دهد. در رابطه با ماده ۳۴ قانون مالیات ارزش‌افزوده، ذکر این نکته شایان‌توجه است که که مؤدیان می‌بایست دفاتر، صورت‌حساب‌ها و اسناد مالی خود را به مدت ده سال بعد از سال مالی مربوط نگهداری کرده تا در هنگام مراجعه مأموران مالیاتی در صورت لزوم به آنان ارائه نمایند.

در رابطه با تبصره‌ ۱ ماده ۲۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم در مورد بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری غیربانکی، سازمان امور مالیاتی کشور اسناد و اطلاعات مربوط به درآمد مؤدی را از طریق وزیر امور اقتصادی و دارایی مطالبه خواهد کرد و بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری غیربانکی موظف‌اند حسب نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی اقدام نمایند. ایرادی که می‌توان به سازمان مالیاتی به‌خاطر استناد قرار دادن ماده ۹۸ قانون مالیات‌های مستقیم گرفت این است که با توجه به ماده ۱۵۲ قانون مالیات‌های مستقیم، تراکنش‌های بانکی جزء هیچ کدام از قرینه‌های مالیاتی نیست! همچنین برگ تشخیص متمم یک امر استثنائی بوده و بایستی صرفاً بر اساس اسناد و مدارک درآمدی که از مؤدی کشف شده‌است، صادر گردد نه براساس قرینه مالیاتی آن‌هم به‌صورت تراکنش بانکی.

نکته

ایرادی که از نظر  مشاورمالیاتی  می‌توان به سازمان مالیاتی به خاطر استناد قرار دادن ماده ۱۵۲ قانون مالیات‌های مستقیم گرفت این است که با توجه به این ماده، تراکنش‌های بانکی جزء هیچ کدام از قرینه‌های مالیاتی نیست. ایراد دیگری که از نظر  مشاورمالیاتی  می‌توان به سازمان مالیاتی به خاطر استناد قرار دادن ماده ۱۵۶ قانون مالیات‌های مستقیم گرفت این است که در این ماده به درآمد مؤدی اشاره شده‌است درنتیجه اداره مالیاتی ابتدا بایستی ثابت نماید که مؤدی، درآمد با فعالیت انتفاعی کتمان شده‌ای داشته‌است و مالیات آن را پرداخت نکرده‌است بعد بخواهد مجدداً بعد از رسیدگی و صدور و ابلاغ برگ تشخیص، مالیات آن را مطالبه نماید.

با بررسی قانون مبارزه با پول‌شویی، آیین‌نامه اجرایی و دستورالعمل‌های پنج‌گانه آن ملاحظه می‌شود که در سراسر قانون، سازمان‌ها و دستگاه‌ها و اشخاص مشمول اجرای آن مکلف هستند تنها در صورت برخورد با موارد مشکوک و مظنون از ارائه خدمات پایه خودداری و مراتب را به واحد مبارزه با پول‌شویی ذی‌ربط گزارش کنند و هیچ اشاره‌ای به تکلیف ارسال اطلاعات پولی اشخاص به سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی و بهره‌برداری آن سازمان نشده‌است؛ برای همین ارائه و ارسال اطلاعات و تراکنش‌های بانکی اشخاص توسط واحد اطلاعات مالی و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی برای سال‌های قبل از اجرای اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم فاقد وجاهت قانونی بوده و سازمان امور مالیاتی هم نمی‌تواند با استفاده از اطلاعات غیرقانونی واصله اقدام به مطالبه مالیات کند.

توجه مشاور مالیاتی برچیست

توجه مشاور مالیاتی  به این مطلب ضروری است که پول رایج کشور و اطلاعات پولی اشخاص، کالا محسوب نمی‌شود؛ پس واحدهای رسیدگی‌کننده در سازمان امور مالیاتی نمی‌توانند با در دست داشتن اطلاعات تراکنش بانکی و با استناد به آن اقدام به دریافت “مالیات بر ارزش‌افزوده” کنند. بر اساس دستورالعمل رسیدگی به روش علی الرأس مالیات بر ارزش‌افزوده، تراکنش‌های بانکی جزء قراین مالیاتی نبوده و نمی‌تواند مأخذ مالیات بر ارزش‌افزوده قرار گیرد.

در رابطه با برگ رسیدگی مالیاتی باید بدانیم که معمولاً اداره مالیاتی، برگ رسیدگی مالیاتی را در گام اول در اختیار شخص نمی‌گذارد و ابتدا فقط گزارش مدیریتی و سی‌دی حاوی فایل اکسل گردش حساب‌های بانکی و برگ تشخیص مالیاتی را به شخص تحویل می‌دهد که برای دفاع مالیاتی کافی نیست و حتما ضرورت دارد که مشاور مالیاتی طی درخواست کتبی طبق ماده ۲۳۷ قانون مالیات‌های مستقیم، “رونوشت گزارش رسیدگی” را هم تحویل بگیرد.

نکاتی که در رابطه با برگ تشخیص مالیاتی از نظر مشاور مالیاتی مهم و قابل‌ذکر است، عبارت‌اند از:

 1. در عنوان برگ تشخیص، مالیات بر مشاغل ذکر شده‌است که در واقع نوع مالیات را اعلام می‌کند که در این‌جا طبق ماده ۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم است.
 2. در خط دوم عنوان برگ تشخیص سال مالی مورد رسیدگی و در خط سوم عبارت (متمم) درج است که بیانگر این است که این برگ تشخیص طبق ماده ۹۸ قانون مالیات‌های مستقیم و به‌عنوان متمم صادر شده‌است.
 3. تاریخ ثبت یا صدور برگ تشخیص بایستی در بازه زمانی پنج سال مرور زمان مالیاتی پس‌از مهلت قانونی ارسال و پرداخت اظهارنامه مالیاتی عملکرد طبق ماده ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم باشد.

آخرین مبلغی که به اصل مالیات اضافه می‌گردد طبق تبصره‌ ۲ ماده ۱۸۶ به میزان یک در هزار درآمد ابزاری مشمول مالیات می‌باشد. ( سهم اتاق اصناف ) در رابطه با برگ تشخیص مالیاتی باید به تاریخ ابلاغ آن توجه کرد که طبق ماده ۲۳۸ قانون مالیات‌های مستقیم، مؤدی می‌تواند ظرف ۳۰ روز نسبت‌به مالیات مطالبه شده در برگ تشخیص مالیاتی اعتراض نماید.

در رابطه با نحوه دفاع از تراکنش‌های بانکی، مشاورمالیاتی با  مطالعه دقیق پرونده مالیاتی تراکنش‌های بانکی و جمع‌آوری اطلاعات لازم درباره پرونده ضروری است؛ بنابراین در ابتدای امر و زمانی که مشاور مالیاتی جهت ابلاغ به اداره مالیاتی فراخوانده می‌شود، یک عدد سی‌دی حاوی فایل اکسل گردش حساب‌های بانکی به‌علاوه گزارش مدیریتی که نتیجه آنالیز فایل اکسل گردش حساب‌های بانکی است به همراه برگ تشخیص مالیاتی و نیز برگه مطالبه جرایم گزارش فصلی به مؤدی ابلاغ می‌گردد.در کنار تمامی این موارد، ضرورت دارد که مشاور مالیاتی برگ گزارش رسیدگی هم طبق ماده ۲۳۷ قانون مالیات‌های مستقیم از اداره مالیاتی درخواست گردد. با مطالعه دقیق همه اوراق مالیاتی فوق به‌خصوص ماده‌های قانونی که مبنای ورود اداره مالیاتی به رسیدگی مالیاتی تراکنش‌های بانکی قرار گرفته‌است و بندهای مربوط در بخشنامه‌های تراکنش بانکی و نحوه تعیین ضریب علی الرأس، آمادگی لازم جهت دفاع مالیاتی را به دست خواهید آورد.

ازآنجاکه آنالیز فایل اکسل حساب‌های بانکی به وسیله یک نرم‌افزار توسط اداره مالیاتی انجام‌شده است و بنا به الگوریتم و شاخص هایی که برای این نرم‌افزار تعریف‌شده است، آنالیز حساب‌ها و تفکیک آن‌ها به سرفصل‌های زیر انجام می‌گردد:

 1. تراکنش‌های بیشتر از ۱۵۰ میلیون ریال حساب‌های متصل به کارت‌ خوان( قابل حسابرسی پوز )
 2. تراکنش‌های کمتر از ۱۵۰ میلیون ریال حساب‌های متصل به کارت‌ خوان( قابل بررسی پوز )
 3. تراکنش‌های بیشتر از ۱۵۰ میلیون ریال حساب‌های غیر متصل به کارت‌ خوان
 4. تراکنش‌های کمتر از ۱۵۰ میلیون ریال حساب‌های غیر متصل به کارت‌ خوان
 5. تراکنش‌های انتقالی
 6. تراکنش‌های حقوق
 7. تراکنش‌های اصلاحیه بانکی
 8. تراکنش‌های سود بانکی
 9. تراکنش‌های تسهیلات بانکی
 10. تراکنش‌های یارانه
  نکته قابل‌توجه که مشاورمالیاتی توجه کند این است که به دلیل یکسان نبودن ساختار فرمت گردش حساب‌های بانک‌ها، خروجی این نرم‌افزار با اشتباهاتی همراه است که بایستی با بررسی دقیق‌تر این فایل اکسل، خطاها و اشتباهات مربوط به آن‌ها استخراج گردد.

به‌عنوان نمونه، طبق بند ۱۰ بخشنامه ۲۰۰/۹۹/۱۶ مورخ 1399/01/31 “تراکنش‌های کمتر از ۱۵۰ میلیون ریال” نبایستی در محاسبه تراکنش قابل‌بررسی لحاظ گردد ولی نرم‌افزار دارایی به دلیل این‌که تراکنش‌های کمتر از ۱۵۰ میلیون ریال در حساب متصل به کارت‌ خوان قرار دارد، آن‌ها را به‌اشتباه مورد محاسبه قرار داده که اشتباه است و بایستی اصلاح گردد.

به مجموعه اقدامات دادگاه در بررسی یک دعوی به‌ منظور مهیا کردن پرونده برای صدور رأی وحل و فصل دعوی، دادرسی می‌گویند. آئین دادرسی یا حقوق شکلی مجموعه‌ای از مقررات است که به‌ منظور رسیدگی به مرافعات یا شکایات یا درخواست‌های قضائی به کار می‌رود. به مجموعه اقدامات هیئت‌ های حل اختلاف مالیاتی در بررسی یک اعتراض به‌ منظور مهیا کردن پرونده برای صدور رأی وحل و فصل اعتراض، دادرسی مالیاتی می‌گویند. هر گاه بین مؤدیان اعم از حقیقی یا حقوقی و مأموران مالیاتی اختلافی بروز کند، مراجع مرتبط با سازمان امور مالیاتی مسئول رفع این اختلاف هستند که به این مراجع، هیئت‌ های حل اختلاف مالیاتی یا کمیسیون گفته می‌شود.

بر طبق گفته مشاور مالیاتی مراجع حل اختلاف مالیاتی عبارتند از:

  1. <li

>حسابرس کل مالیاتی (ممیز کل) که اصطلاحاً به آن هیأت ماده ۲۳۸ ق.م.م نیز می‌گویند.

شایان‌ذکر است بر طبق ماده ۳۳ قانون مالیات بر ارزش‌ افزوده، مرحله دادرسی شورای‌ عالی مالیاتی در نظام مالیات بر ارزش‌افزوده وجود ندارد.

بر طبق دستورالعمل دادرسی مالیاتی مورخ 1387/01/13 موارد زیر در خصوص حضور نمایندگان یا بستگان مؤدی در جلسه هیئت حل اختلاف حائز اهمیت است:

 1. تسلیم مدارک دال بر سمت وکیل یا نماینده قانونی مؤدی به هیئت
 2. انتخاب وکیل و حدود اختیارات وی و تعلق حق تمبر.
 3. اشخاص مجاز به حضور در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی عبارتند از: شخص مؤدی، وکیل مؤدی با ارائه وکالت‌نامه رسمی، وراث، کارمند حقوق‌بگیر اشخاص حقوقی با همراه داشتن معرفی‌نامه از شخص حقوقی با تأیید واحد مالیاتی مربوط.
 4. منع وکالت اعضاء هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی و کارمندان وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی کشور؛ کارمندان وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی کشور در دوره خدمت یا آمادگی خدمت و اعضای هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی نمی‌توانند به‌عنوان وکیل یا نماینده مؤدی در جلسات هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی حاضر شوند.

اعضاء هیأت حل اختلاف مالیاتی، در موارد زیر باید از رسیدگی خودداری نمایند؛ همچنین مؤدی یا نماینده اداره امور مالیاتی نیز، می‌تواند رد عضو یا اعضای هیأت حل اختلاف مالیاتی را درخواست نماید:

 • قرابت نسبی یا سببی تا درجه سوم از هر طبقه بین اعضای هیأت حل اختلاف مالیاتی با مؤدی.
 • عضو یا اعضای هیأت حل اختلاف مالیاتی، قیم یا مخدوم مؤدی باشند و یا مؤدی مباشر یا متکفل امور عضو هیأت یا همسر او باشد.
 • عضو هیأت یا همسر یا فرزند او، وارث مؤدی باشد.
 • عضو هیأت، پیش‌تر در موضوع اعتراض مؤدی به‌عنوان عضو یا کارشناس یا گواه یا مأمور مالیاتی اظهارنظر کرده باشد.
 • بین عضو هیئت حل اختلاف مالیاتی و مؤدی و یا همسر یا فرزند آن‌ها دعوای حقوقی یا کیفری مطرح باشد و یا پیش‌تر مطرح بوده و از تاریخ صدور حکم دو سال نگذشته باشد.
 • وجود رابطه شراکت بین عضو هیئت حل اختلاف مالیاتی با مؤدی و چنانچه، مؤدی شخص حقوقی باشد؛ سهام‌دار، نماینده، یا عضو هیئت‌مدیره یا مدیرعامل یا بازرس قانونی بودن اعضای هیأت حل اختلاف مالیاتی مانع از رسیدگی آن‌ها خواهد بود.
 • عضو هیأت یا همسر یا فرزند او دارای نفع شخصی در موضوع مطروحه یا مورد رسیدگی باشند.

مالیات حق‌الوکاله موضوع ماده ۱۰۳ قانون مالیات‌های مستقیم است. توجه کنید طبق مفاد ماده ۱۰۳ ق.م.م دو نوع مالیات حق‌الوکاله داریم:

 1. مالیات حق‌الوکاله دعاوی مراجع قضائی (دادگاه‌ها)
 2. مالیات حق‌الوکاله دعاوی مطروحه در محاکم غیرقضایی(مانند: کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی و…)

مراحل اعتراض مؤدی (دادرسی) پرونده مالیاتی:

 1. مرجع حل اختلاف موضوع ماده ۲۳۸ ق.م.م(۲۹ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده)
 2. هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی(موضوع ماده ۲۴۴ ق.م.م)
 3. هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر (موضوع ماده ۲۴۷ ق.م.م)
 4. شورای عالی مالیاتی(موضوع ماده ۲۵۱ ق.م.م)
 5. هیأت حل اختلاف موضوع ماده ۲۱۶ ق.م.م(اقدامات اجرایی وصول و اجرا)
 6. هیأت ۲۵۱ مکرر ق.م.م(مرکز عالی دادخواهی و تشخیص صلاحیت حرفه ای)

بر طبق تبصره ۴ ماده ۲۴۷ ق.م.م مؤدی می‌تواند از آرای هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر به شورای‌عالی مالیاتی شکایت کند. همچنین مؤدی می‌تواند همزمان از آرای هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی به دیوان عدالت اداری نیز شکایت کند؛ اما نمی‌توان از رأی هیأت بدوی به شورای‌عالی مالیاتی شکایت کرد. بنا بر نظر مشاور مالیاتی، مطابق تبصره ۶ ماده ۲۴۷ ق.م.م اگر هیأت تجدیدنظر شکایت مؤدی را نسبت‌به رأی هیأت بدوی رد کند، معادل یک درصد(%۱) تفاوت مالیات موضوع رأی و مالیات ابرازی مؤدی در اظهارنامه تسلیمی به‌عنوان هزینه رسیدگی مطالبه می‌شود.

باید توجه داشتهیئت‌ های حل اختلاف مالیاتی، شبه قضایی محسوب می‌شوند؛ چراکه از ۳ عضو هیأت فقط یک نفر آن قاضی است و در ثانی این جلسات زیر نظر مستقیم قوه قضائیه نیست. مثلاً دیوان عدالت اداری یک مرجع کاملاً قضایی محسوب می‌شود؛ چراکه تمام اعضای آن از قضات هستند و در ثانی دیوان عدالت زیر نظر مستقیم قوه قضائیه فعالیت می‌کنند.

رسیدگی شکلی: دادگاه وارد ماهیت دعوی نمی‌شود بلکه شکل و فرم و درواقع ظاهر شرایط قانونی طرح دعوی را مورد ملاحظه قرار می‌دهد. مثلاً آیا خواهان سمت دارد یا خیر. آیا بخشنامه‌ها یا قوانین رعایت شده‌اند یا خیر.

رسیدگی ماهوی (ماهیتی): دادگاه به اصل موضوع دعوی می‌پردازد و دلایل طرفین را برای تشخیص حق از ناحق مورد ارزیابی قرار می‌دهد. تصمیم دادگاه در رسیدگی ماهوی به‌صورت حکم می‌باشد.شایان‌ذکر است منظور از رأی همان قرار یا حکم است؛ یعنی قرار یا حکم دادگاه را رأی گویند.

بنا بر گفته مشاور مالیاتی، رسیدگی ماهوی بر دو قسم است:
 1. رسیدگی موضوعی: دادگاه باید تشخیص دهد ماهیت دعوی چیست؛ برای مثال بیع است یا صلح. این رسیدگی دادگاه رسیدگی موضوعی است اما دادگاه باید بعداً حکم قضیه را صادر نماید.
 2. رسیدگی حکمی: رسیدگی وقتی حکمی است که دادگاه حکم صادر می‌کند. اصحاب دعوا در رسیدگی موضوعی دخالت می‌کنند و رسیدگی حکمی با قاضی است. به‌بیان‌دیگر، اثبات مسائل موضوعی با اصحاب دعوا و اثبات مسائل حکمی با دادگاه است.

مشاورمالیاتی بر این‌موضوع تأکید می‌کند که رسیدگی شورای ‌عالی مالیاتی و دیوان عدالت اداری به‌صورت شکلی است و “نمی‌توانند وارد ماهیت پرونده شده و مالیات را تعدیل یا رفع تعرض کنند” بلکه فقط می‌توانند آراء هیأت‌های حل اختلاف را از لحاظ نقض قانون و یا نقص رسیدگی (رسیدگی شکلی) مورد بررسی قرار دهند و اگر یکی از موارد فوق (نقض قانون و یا نقص رسیدگی) اتفاق افتاده باشد پرونده را برای رسیدگی مجدد مطابق رأی شورای‌عالی مالیاتی یا دیوان عدالت اداری به هیأت هم‌ عرض (موضوع ماده ۲۵۷ ق.م.م) ارجاع می‌دهند. مشاورمالیاتی تصریح می‌کند که بر طبق ماده ۲۵۶ ق.م.م مأمور مالیاتی نیز می‌تواند به رأی هیأت تجدیدنظر اعتراض کند و این اعتراض قابل‌طرح در شورای‌عالی مالیاتی است. مثلاً اگر مؤدی رأی هیأت تجدیدنظر را قبول کند ولی اداره امور مالیاتی به رأی صادرشده اعتراض کند پرونده به شورای‌عالی مالیاتی ارجاع می‌شود.

دقت کنید همان‌طور که قبلاً تأکید شد، رسیدگی شورای‌عالی مالیاتی به شکایت به‌صورت شکلی می‌باشد.از آرای هیأت‌ های زیر می‌توان به شورای‌عالی مالیاتی شکایت کرد:

  1. هیأت حل اختلاف تجدیدنظر
  2. هیأت ۲۱۶ ق.م.م
  3.  هیأت ۲۴۳ ق.م.م
بنا به نظر مشاور مالیاتی، تنها دو هیأت حل اختلاف می‌توانند به مالیات قطعی‌شده (برگ قطعی صادر شده) ورود کنند:
 1. هیأت ۲۱۶ ق.م.م
 2. هیأت ۲۵۱ مکرر ق.م.م

در مرکز عالی دادخواهی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای که موضوع ماده ۲۵۱ مکرر ق.م.م می‌باشد، فقط می‌توان نسبت‌به مالیات‌های قطعی‌شده موضوع قوانین مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم (مانند: ارزش‌افزوده یا تجمیع عوارض و مانند آن) اعتراض کرد.مشاور مالیاتی تصریح می‌کند در قانون مالیات هیچ مهلت خاصی برای ارائه اعتراض به هیأت ۲۵۱ مکرر پیش‌بینی نشده‌است و مؤدی می‌تواند مثلاً از برگ قطعی که ۷ سال پیش صادرشده به هیأت ۲۵۱ مکرر شکایت کند.

هیأت ۲۵۱ ق.م.م شورای‌عالی مالیاتی و هیأت ۲۵۱ مکرر، مرکز عالی دادخواهی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای است که اعضاء آن با نظر و تأیید وزیر اقتصاد تعیین می‌شوند و این مرجع دادرسی خارج از سازمان امور مالیاتی تشکیل می‌شود و درواقع اصلاً زیر نظر سازمان امور مالیاتی نیست و برای همین به‌عنوان عالی‌ترین و بهترین مرجع دادرسی محسوب می‌شود. شایان‌توجه است عدم حضور مؤدی در جلسه هیأت حل اختلاف مانع رسیدگی نمی‌باشد؛ یعنی اگر مؤدی در روز جلسه هیأت حل اختلاف مالیاتی حاضر نشود، هیأت حل اختلاف می‌تواند رأی خود را صادر کند.

مهم

به‌اصطلاح قرار رسیدگی، اجرای قرار یا اجرای قرار کارشناسی نیز گفته می‌شود و این زمانی اتفاق می‌افتد که هیأت ماده ۲۳۸ ق.م.م، هیأت بدوی، هیأت تجدید نظر، شورای‌عالی مالیاتی، هیأت ۲۵۱ مکرر و دیوان عدالت اداری درخواست اثبات موردی از مرجع دیگری مثلاً مأموران مالیاتی خواستار باشند. همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد مؤدی می‌تواند از رأی هیأت‌های حل اختلاف هم‌زمان به هیأت حل اختلاف دیگر و دیوان عدالت اداری شکایت کند یا این‌که فقط به هیأت حل اختلاف یا دیوان عدالت اداری شکایت کند. مثلاً مؤدی می‌تواند به‌ جای شکایت به شورای‌عالی مالیاتی به دیوان عدالت اداری شکایت کند.

بنا به‌ نظر مشاور مالیاتی، هیئت ۲۱۶ ق.م.م در مواقعی تشکیل می‌شود که مؤدی به مطالبه مالیات قطعی‌شده معترض باشد (دقت کنید گفتیم زمانی هیأت فوق تشکیل می‌شود که برگ قطعی مالیات و متعاقب آن برگ اجرایی صادر و مؤدی به برگ اجرایی آن معترض باشد) مثلاً برگ تشخیص ظرف کمتر از ۳۰ روز و بدون اطلاع وی قطعی‌شده باشد یا فرزند و یا کارمند مؤدی بدون اطلاع وی برگ تشخیص را رؤیت و امضا کرده باشند و یا مثال دیگر مثلاً مؤدی به برگ تشخیص اعتراض کرده باشد ولی واحد مالیاتی سهواً برگ قطعی صادر کرده باشد و بنابراین ظرف ۱۰ روز (مطابق ماده ۲۱۰ ق.م.م) به واحد وصول و اجرا ارسال بشود؛ در واقع و به‌طورخلاصه هیئت ۲۱۶ ق.م.م بعد از ارسال پرونده به واحد وصول و اجرا و صدور برگ اجرایی، خارج‌ازنوبت تشکیل می‌شود.

قابل‌توجه است اگر مالیات قطعی شود (اعم از عملکرد یا ارزش‌افزوده و یا منابع مالیاتی دیگر مانند اجاره املاک) فقط و فقط در هیئت ۲۵۱ مکرر ق.م.م قابل طرح است و نکته جالب این‌که اگر پرونده مالیات قطعی‌شده در هیئت ۲۵۱ مکرر بررسی شود و هیأت فوق رأی صادر کند، درصورتی‌که مؤدی به رأی صادره معترض باشد می‌تواند از رأی صادره ظرف ۳ ماه به دیوان عدالت اداری شکایت کند ولی به‌ هیچ‌ عنوان نمی‌توان از مالیات قطعی‌شده یا برگ تشخیص به دیوان عدالت اداری شکایت کرد. در حقیقت مطابق بند ۱۰ قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری فقط از آرای هیأت‌ها می‌توان به دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

هیأت حل اختلاف موضوع ماده ۱۸۷ ق.م.م:

ماده ۱۸۷ ق.م.م مربوط به گواهی انجام معامله توسط دفاتر اسناد رسمی است. بر طبق این ماده دفاتر اسناد رسمی مکلفند قبل‌ از ثبت معامله از اداره امور مالیاتی محل استعلام و مالیات‌های موردنظر را وصول کنند. ولی چنانچه مؤدی نسبت‌به مالیات تعیین‌شده بابت مالیات نقل‌وانتقال قطعی ملک و حق واگذاری محل و علی‌الحساب شغلی و اجاره معترض باشد، شکایت مؤدی “خارج‌ازنوبت” در مراجع حل اختلاف مالیاتی (هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی، هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر و شورای‌عالی مالیاتی) رسیدگی خواهد شد و اگر مؤدی تمایل به اخذ گواهی قبل‌از رسیدگی داشته باشد (جهت انجام معامله در دفاتر اسناد رسمی) باید مالیات مورد قبول خود را پرداخت و بابت مابقی مالیات تعیین‌شده، تضمین ازقبیل سفته، بیمه نامه، اوراق بهادار، وثیقه ملکی و… ارائه کند.

هیأت موضوع ماده ۱۵۷ ق.م.م:

یکی از موارد تشکیل هیأت حل اختلاف مطالبه و وصول مالیات از غیر مؤدی است. بر طبق تبصره ماده ۱۵۷ ق.م.م چنانچه مالیات از غیر مؤدی مطالبه و وصول شود، پرونده قابل‌طرح در هیأت حل اختلاف مالیاتی می‌باشد و پس‌از تأیید هیأت حل اختلاف مطالبه از غیر مؤدی لغو و اداره امور مالیاتی مکلف است از مؤدی واقعی مطالبه کند.

هیأت موضوع ماده ۱۶۱ ق.م.م:

مطابق ماده ۱۶۱ ق.م.م در مواردی که مالیات مؤدی هنوز قطعی نشده و خطر از بین رفتن مال و فرار مؤدی از پرداخت مالیات وجود دارد، اداره امور مالیاتی باید با ارائه دلایل کافی از هیأت حل اختلاف مالیاتی درخواست تأمین (توقیف) اموال کند. در واقع دستور توقیف اموال توسط هیأت حل اختلاف مالیاتی صادر می‌شود و معادل همان مبلغ مالیات از اموال نزد مؤدی توقیف خواهد شد (مثلاً ملک یا حساب بانکی و…) و مؤدی حق تصرف در اموال توقیف‌شده را نخواهد داشت.

هیأت موضوع ماده ۲۴۳ ق.م.م (درخواست استرداد اضافه‌ پرداخت):

یکی از موارد تشکیل هیأت حل اختلاف مالیاتی درخواست استرداد اضافه پرداختی است. بر طبق ماده ۲۴۳ ق.م.م چنانچه مؤدی اضافه پرداختی داشته باشد و درخواست استرداد کند و اداره امور مالیاتی آن را رد کند، مؤدی می‌تواند ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ اعلام نظر اداره امور مالیاتی به هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی شکایت کند و رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی قطعی و غیر قابل تجدیدنظر است (یعنی اداره امور مالیاتی نمی‌تواند به رأی صادره شکایت کند) و چنانچه هیأت حل اختلاف مالیاتی رأی به استرداد دهد، اداره امور مالیاتی موظف است رأی را اجرا کند.

دیوان عدالت اداری:

دیوان عدالت اداری از مراجع قضایی اختصاصی بوده و بر طبق اصل ۱۷۳ قانون اساسی تأسیس شده‌ است.

اصل ۱۷۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

به‌منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت‌ به مأمورین یا واحدها با آیین‌نامه‌های دولتی و احقاق حقوق آن‌ها، دیوانی به نام “دیوان عدالت اداری” زیر نظر رئیس قوه قضائیه تأسیس می‌گردد. حدود اختیارات و نحوه عمل این دیوان را قانون تعیین می‌کند. بنا بر نظر مشاور مالیاتی، شایان‌توجه است که مؤدی در هر مرحله از صدور رأی هیأت حل اختلاف می‌تواند به دیوان عدالت اداری شکایت کند؛ یعنی بعد از صدور رأی هیأت بدوی و ابلاغ به وی می‌تواند به دیوان عدالت اداری شکایت کند و لزومی ندارد تا تمام هیئت‌های حل اختلاف را شرکت کند و سپس به دیوان عدالت اداری شکایت خود را ارائه کند.

از نظر مشاور مالیاتی اعاده دادرسی چیست و در چه شرایطی امکان‌پذیر است؟

اعاده دادرسی از جمله روش‌های فوق‌العاده شکایت از احکام است که راهی برای برگشت به دادگاه صادرکننده حکم قبلی محسوب می‌شود. با این هدف که دادگاه از رأی قطعی سابق خود بازگردد، چراکه شاکی مدعی است صدور آن رأی از روی اشتباه بوده و دلایل موجود اجازه نمی‌دهد که چنین حکمی بماند. هدف اصلی از دادرسی حفظ حق و اجرای عدالت است و دادرس نیز مانند سایرین در معرض خطا و اشتباه قرار دارد. در صورتی‌ که در نتیجه دادرسی حکمی صادر شود که با خطا همراه باشد، تردیدی نیست که باید مجدد مورد رسیدگی قضایی قرار گیرد؛ بنابراین برای‌ اینکه رأی دادگاه‌ها مصون از خطا باشد، اعاده دادرسی پیش‌بینی‌شده است.

مشاور مالیاتی تأکید می‌کند بر طبق ماده ۶۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، چنانچه دیوان عدالت رأی ماهوی صادر کند به‌اصطلاح رأی هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی شکسته خواهد شد و در نهایت از مؤدی رفع تعرض خواهد شد ولی اگر دیوان عدالت اداری رأیی غیر از رأی ماهوی صادر کند، پرونده جهت رسیدگی مجدد به هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی هم ‌عرض ارجاع داده خواهد شد (موضوع ماده ۲۵۷ ق.م.م) و هیأت حل اختلاف موظف است طبق دستور دیوان عدالت اداری نسبت‌ به رفع نقض و یا ایراد اقدام و سپس مبادرت به صدور رأی کند. اگر در این حالت مؤدی مجدداً از رأی صادره به دیوان عدالت اداری شکایت کند، دیوان عدالت مبادرت به صدور رأی ماهوی کرده و دراین‌صورت پرونده مختومه اعلام خواهد شد.

مشاور مالیاتی در بررسی هزینه های شرکت کدام موارد را قبول کند ؟

برابر بخشنامه شماره 19484/200/ص مورخ 1392/11/06در خصوص هزینه سود سپرده پرداختی موسسات مالی فاقد مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مستنبط از مفاد ماده 147 و بند 1 ماده 148 ق.م.م، سود سپرده پرداختی توسط موسساتی که بدون مجوز به فعالیت­های موضوع ماده 1 قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی در امر واسطه­گری مالی (عرضه و تقاضای پول) مبادرت می­نمایند و در حدود متعارف متکی به مدارک و منحصراً مربوط به تحصیل درآمد موسسه در دوره مالی مربوط می­باشد جزء هزینه­های قابل قبول موسسات یاد شده محسوب می­گردد.

نکته برابر بخشنامه شماره 3239 مورخ 1384/02/31و در اجرای تبصره یک ماده 148 ق.م.م معادل دو درصد از مانده مطالبات عملکرد سال 1383 و به بعد بانک­ها نسبت به سال قبل مابه التفاوت مانده مطالبات به عنوان ذخیره مطالبات مشکوک الوصول جزء هزینه ­های قابل قبول مالیاتی خواهد بود. ضمناً دو درصد مذکور شامل مطالبات بانک­ها از دولت شرکتهای دولتی، سازمان­های دولتی و نهادها و بنیادهای عمومی غیردولتی نخواهد بود.

مطابق ماده 148 ق.م.م هزینه­ هایی که حائز شرایط فوق الذکر می­باشد به شرح زیر در حساب مالیاتی قابل قبول است:

 • قیمت خرید کالای فروخته شده و یا قیمت خرید مواد مصرفی در کالا و خدمات فروخته شده
 • هزینه ­های استخدامی متناسب با خدمات کارکنان براساس مقررات استخدامی موسسه به شرح زیر:
 •  حقوق یا مزد اصلی و مزایای مستمر اعم از نقدی یا غیرنقدی. مزایای غیرنقدی به قیمت تمام شده برای کارفرما
 •  مزایای غیرمستمر اعم از نقدی و غیرنقدی از قبیل خواروبار، بهره ­وری، پاداش، عیدی، اضافه کار هزینه سفر و فوق­العاده مسافرت. نصاب هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان به خارج از ایران به منظور رفع حوائج موسسه ذیربط طبق آیین نامه­ای خواهد بود که از طرف وزارت دارایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهیه و به  تصویب هیأت وزیران می­رسد تعیین خواهد شد.
 •  هزینه­ های بهداشتی و درمانی و وجوه پرداختی بابت بیمه­ های بهداشتی و عمر و حوادث ناشی از کار کارکنان
 • حقوق بازنشستگی، وظیفه، پایان خدمت طبق مقررات استخدامی موسسه و خسارت اخراج و بازخرید طبق قوانین موضوعه مازاد بر مانده حساب ذخیره مربوط
 • وجوه پرداختی به سازمان تأمین اجتماعی طبق مقررات مربوط و همچنین تا میزان سه درصد (3%) حقوق پرداختی سالانه بابت پس انداز کارکنان براساس آیین نامه­ای که به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی  کشور به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می­رسد.
 • معادل یک ماه آخرین حقوق و دستمزد و همچنین مابه التفاوت تعدیل حقوق سنوات قبل که به منظور تامین حقوق بازنشستگی و وظیفه و مزایای پایان خدمت، خسارت اخراج و بازخرید کارکنان موسسه ذخیره می­شود. این حکم نسبت به ذخایری که تاکنون در حساب بانکها نگهداری شده است نیز جاری خواهد بود.
 •  کرایه محل موسسه در صورتی که اجاری باشد مال الاجاره پرداختی طبق سند رسمی و درغیر این صورت در حدود متعارف
 •  اجاره بهای ماشین آلات و ادوات مربوط به موسسه در صورتی که اجاری باشد.
 •  مخارج سوخت، برق، روشنایی، آب، مخابرات و ارتباطات
 •  وجوه پرداختی بابت انواع بیمه مربوط به عملیات و دارایی موسسه
 •  حق الامتیاز پرداختی و همچنین حقوق و عوارض و مالیات­هایی که به سبب فعالیت موسسه به شهرداری­ها و وزارتخانه­ها و موسسات دولتی و وابسته به آنها پرداخت می­شود. (به استثنای مالیات بر درآمد و ملحقات آن و سایر مالیات­هایی که موسسه به موجب مقررات این قانون ملزم به کسر از دیگران و پرداخت آن می­باشد و همچنین جرایمی که به دولت و شهرداریها پرداخت می­گردد.)

نکته- برابر بخشنامه شماره 20064/200 مورخ 1391/10/11 در صورتی که طبق قوانین و مقررات مربوط عدم انجام تکالیف یا تعهد از سوی اشخاص مشمول جریمه­ ای شناخته شود، این جرایم (به استثنای جرائم پرداختی به بانک­ها به استناد رأی هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی به شماره 12356/4/30 مورخ 1371/10/29) با توجه به عدم پیش­بینی آن در قانون مالیاتهی مستقیم و مقررات ذیربط به عنوان هزینه قابل قبول در تشخیص درآمد مشمول مالیات قابل پذیرش نخواهد بود. برابر رأی هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی به شماره 12356/4/30 مورخ 1371/10/29 جریمه پرداختی به بانک، بابت تأخیر پرداخت اقساط وام را نمی­توان از مصادیق جریمه پرداختی تلقی نمود.

 • هزینه ­های تحقیقاتی، آزمایشی و آموزشی، خرید کتاب، نشریات و لوح­های فشرده، هزینه­ های بازاریابی تبلیغات و نمایشگاهی مربوط به فعالیت موسسه، براساس آیین ­نامه­ای که به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می­رسد.
 • هزینه ­های مربوط به جبران خسارت وارده مربوط به فعالیت و دارایی موسسه مشروط بر این که:

اولاً- وجود خسارت محقق باشد.

ثانیاً- موضوع و میزان آن مشخص باشد.

ثالثاً- طبق مقررات قانون یا قرادادهای موجود جبران آن به عهده دیگری نبوده یا در هر صورت از طریق دیگر جبران نشده باشد.

آیین­نامه احراز شروط سه گانه مذکور در این بند به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می­رسد.

 • هزینه­های فرهنگی، ورزشی و رفاهی کارگران پرداختی به وزارت کار و امور اجتماعی حداکثر معادل ده هزار ریال به ازای هر کارگر.
 • ذخیره مطالباتی که وصول آن مشکوک باشد مشروط بر این که:

اولاً- مربوط به فعالیت موسسه باشد.

ثانیاً- احتمال غالب برای لاوصول ماندن آن موجود باشد.

ثالثاً- در دفاتر موسسه به حساب مخصوص منظور شده باشد تا زمانی که طلب وصول گردد یا لاوصول بودن آن محقق شود.

آیین­نامه مربوط به  این بند به پیشنهاد سازمان مالیاتی کشور به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می­رسد.

 • زیان اشخاص حقیقی یا حقوقی که از طریق رسیدگی به دفاتر آنها و با توجه به مقرارت احراز گردد از درآمد سال یا سالهای بعد استهلاک پذیر است.

نکته – برابر بند 1 بخشنامه شماره 28325 زیان اشخاص حقیقی و حقوقی که از طریق رسیدگی به دفاتر آنها و با توجه به مقررات احراز گردد بدون تفکیک آن به سنوات قبل یا بعد از اصلاحیه مورخ 1380/11/27از درآمد سال یا سالهای بعد و حداکثر تا میزان درآمد مشمول مالیات ابرازی قابل استهلاک خواهد بود.

 • هزینه­ های جزئی مربوط به محل موسسه که عرفاً به عهده مستاجر است در صورتی که اجاری باشد.
 • هزینه­ های مربوط به حفظ و نگهداری محل موسسه در صورتی که ملکی باشد.
 • مخارج حمل و نقل
 • هزینه­ های ایاب و ذهاب، پذیرایی و انبارداری
 • حق الزحمه­های پرداختی متناسب با کار انجام شده از قبیل حقل العمل دلالی، حق الوکاله، حق المشاوره، حق حضور، هزینه حسابرسی و خدمات مالی و اداری و بازرسی، هزینه نرم­افزاری، طراحی و استقرار سیستم­های مورد نیاز موسسه، سایر هزینه­های کارشناسی در ارتباط با فعالیت موسسه و حق الزحمه بازرس قانونی.
 • سود و کارمزدی که برای انجام دادن عملیات موسسه به بانکها، صندوق تعاون و همچنین موسسات اعتباری غیر بانکی مجاز پرداخت شده یا تخصیص یافته باشد.

نکته- برابر بخشنامه شماره 41/93/230 مورخ 1393/04/01 صرفاً مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنای مجاز بودن بانکها و موسسات مالی و اعتباری غیربانکی است و سایر مجوزهای صادره از طرف بانک مرکزی از جمله مجوز تاسیس یا مجوز ثبت تغییرات به منزله مجوز فعالیت نمی­باشد.

 • بهای ملزومات اداری و لوازمی که معمولاً ظرف یک سال از بین می­روند.
 • مخارج تعمیر و نگاهداری ماشین آلات و لوازم کار و تعویض قطعات یدکی که به عنوان تعمیر اساسی تلقی نگردد.
 • هزینه­های اکتشاف معادن که منجر به بهره­برداری نشده باشد.
 • هزینه­های مربوط به حق عضویت و حق اشتراک پرداختی مربوط به فعالیت موسسه
 • مطالبات لاوصول به شرط اثبات آن از طرف مودی مازاد بر مانده حساب ذخیره مطالبات مشکوک الوصول
 • زیان حاصل از تسعیر ارز براساس اصول متداول حسابداری مشروط بر اتخاذ یک روش یکنواخت طی سال­های مختلف از طرف مودی
 • ضایعات متعارف تولید
 • ذخیره مربوط به هزینه­های پرداختنی قابل قبول که به سال مورد رسیدگی ارتباط دارد
 • هزینه­های قابل قبول مربوط به سالهای قبلی که پرداخت یا تخصیص آن در سال مالیاتی مورد رسیدگی تحقق می­یابد.
 • هزینه خرید کتاب و سایر کالاهای فرهنگی ـ هنری برای کارکنان و افراد تحت تکفل آنها تا میزان حداکثر پنج درصد معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 ق.م.م به ازای هر نفر.

تذکر- برابر بخشنامه شماره 24104/230/د مورخ 1390/07/18 هر گونه پرداختی در قالب هزینه توسط بخش دولتی و سایر بخش­ها به ورزش حرفه­ای به هر عنوان در طول اجرای برنامه پنجم توسعه از شمول هزینه­های قابل قبول خارج می­باشد.

نکته برابر بخشنامه شماره 18213/200/ص مورخ 1392/10/17 در خصوص پذیرش سود و کارمزد تسهیلات مالی خارجی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، سود و کارمزد پرداختی بابت تسهیلات دریافتی از بانکهای خارجی که منابع مالی آن برای انجام دادن عملیات موسسه به کار گرفته شده باشد، با رعایت استانداردهای حسابداری جزء هزینه های قابل قبول پذیرفته خواهد شد مشروط بر اینکه:

الف- مدارک مربوط به مجاز بودن بانک به عملیات بانکی طبق مستندات و مدارک رسمی صادره کشور حل پایگاه ثبت شده بانک مزبور ارائه شود. این مدارک باید به تأیید مقامات دارای امضاء مجاز سفارت جمهوری اسلامی در آن کشور و مقامات ذیربط وزارت امور خارجه در تهران برسد. برای مواردی که مجوز لازم توسط سازمان سرمایه­گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی صادر می­شود، تأیید مراتب فوق با سازمان مزبور است.

ب- مستندات مربوط به استفاده از این منابع مالی (تسهیلات) برای انجام دادن عملیات موسسه به تایید حسابدار رسمی (حسب مورد موسسه حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی و یا سازمان حسابرسی) مسئول حسابرسی صورتهای مالی مودی برسد.

ج- سقف پذیرش هزینه مزبور نرخ (LIBOR +حداکثر 75/0) درصد است. برابر بخشنامه شماره 7951/200 مورخ 1390/04/06، نرخ پذیرش موضوع بند (ج)، از تاریخ 1390/03/04 به (LIBOR + 5/2) درصد افزایش یافته است. در ضمن در چارچوب مقررات این بخشنامه صرفاً هزینه سود و کارمزد پرداختی موسسات بابت تسهیلات مالی خارجی که به طور مستقیم و بدون واسطه از بانکهای خارجی دریافت شده باشند در حساب مالیاتی قابل قبول خواهد بود.

مطابق تبصره 2 ماده 148 ق.م.م مدیران و صاحبان سرمایه اشخاص حقوقی در صورتی که دارای شغل موظف در موسسات مذکور باشند جز کارکنان موسسه محسوب خواهند شد ولی در موسساتی که غیر اشخاص حقوقی باشند حقوق و مزایای صاحب موسسه و اولاد تحت تکفل و همسر نامبرده به استثنای هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل که مشمول مقررات جز ب بند 2 ماده 148 ق.م.م مدیران و صاحبان سرمایه اشخاص حقوقی در صورتی که دارای شغل موظف در موسسات مذکور باشند جز کارکنان موسسه محسوب خواهند شد ولی در موسساتی که غیر اشخاص حقوقی باشند حقوق و مزایای صاحب موسسه و اولاد تحت تکفل و همسر نامبرده به استثنای هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل که مشمول مقرارت جز ب بند 2 ماده 148 ق.م.م خواهد بود جز هزینه­های قابل قبول منظور نخواهد شد.

مشاور مالیاتی در بررسی هزینه های شرکت کدام آیین ­نامه­ های مرتبط با فصل هزینه­ های قابل قبول مالیاتی را ملاک قرار دهد؟

مفاد آیین­نامه اجرایی احراز شروط سه گانه موضوع بند 9 ماده 148 ق.م.م

 • اعلام کتبی موضوع خسارت توسط مودی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ایجاد خسارت به فعالیت و دارایی موسسه همراه با اسناد مدارکی که در اختیار دارد به اداره امور مالیاتی ذیربط
 •  احراز خسارت وارده از سوی اداره امور مالیاتی ذیربط پس از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده توسط مودی و اطلاعات مکتسبه با توجه به مستندات زیر:
 •  گواهی یا تاییدیه خسارت وارده از سوی مراجع ذیصلاح که متولی تشخیص خسارت می­باشند و یا هر گونه سند معتبر دیگری که خسارت وارده را تایید نماید.
 • صورتجلسه یا صورتجلساتی که در خصوص ایجاد خسارت توسط مودی یا سایر مراجع ذیربط در این زمینه تنظیم گردیده است.
 •  قراردادهای بیمه مربوط.
 •  خسارت وارده طبق قانون و مقررات یا قراردادهای موجود که جبران آن به عهده دیگری نبوده و یا در هر صورت از طریق دیگر جبران نشده باشد.
 •  ارائه تعهد کتبی مودی مبنی بر اینکه این خسارت از طرف هیچ مرجعی جبران نشده است.

مشاور مالیاتی طبق کدام مفاد آیین­نامه ماده 148 هزینه ها را بررسی نماید ؟

هزینه مطالبات مشکوک الوصول و منظور نمودن ذخیره آن در صورت رعایت شرایط زیر در حساب مالیاتی قابل قبول خواهد بود:

 1. هزینه منظور شده برای مطالبات مشکوک الوصول منحصراً باید در ارتباط با فعالیت موسسه باشد.
 2. میزان ذخیره مطالبات مشکوک الوصول برای هر یک از بدهکاران که احتمال لاوصول بودن طلب آن موجود باشد به صورت جداگانه مشخص و تعیین شده باشد.
 3. اسناد و مدارک مربوط به احتمال لاوصول ماندن طلب موسسه که برای آن ذخیره منظور شده است از کفایت لازم برخوردار باشد.
 4. هزینه مطالباتی که مربوط به طلب از کارمندان، مدیران، سهامداران یا شرکاء و شرکتهای تابعه می­باشد قابل قبول نخواهد بود.
 5. چنانچه مطالبات موسسه از پوشش بیمه­ای برخوردار باشد، در صورت لاوصول بودن آن، مازاد میزان پوشش بیمه­ای قابل قبول برای ایجاد ذخیره خواهد بود.
 6. ذخیره ایجادی مطالبات مشکوک الوصول بایستی در دفاتر موسسه به حسابم خصوص منظور شده باشد تا زمانی که طلب وصول گردد یا لاوصول بودن آن محقق شود.
 7. مطالبات لاوصول به شرط اثبات آن به موجب اسناد و مدارک مثبته تا میزان ذخیره مطالبات مشکوک الوصول از محل مزبور تأمین و در صورت مازاد بر میزان ذخیره در هزینه سال مورد رسیدگی که لاوصول شدن آن محقق شود قابل احتساب خواهد بود.

از نظر مشاور مالیاتی مفاد آیین­نامه اجرایی موضوع بند (8) ماده 148 ق.م.م به چه مواردی تاکید دارد ؟

هزینه ­های تحقیقاتی، آزمایشی و آموزشی، خرید کتاب، نشریات و لوح­های فشرده، هزینه­های بازاریابی تبلیغات و نمایشگاهی مربوط به فعالیت موسسه از ابتدای سال 1381 با رعایت موارد زیر جزء هزینه­ های قابل قبول در حساب مالیاتی محسوب خواهد شد:

الف- هزینه­ های تحقیقاتی

 • فهرست طرح یا طرح­های تحقیقاتی انجام شده یا در دست اجراء به اداره مالیاتی مربوطه تسلیم شده باشد.
 • طرح یا طرح­های تحقیقاتی باید منحصراً مربوط به فعالیت و در راستای تحصیل درآمد موسسه باشد.
 • اسناد و مدارک مثبته انجام هزینه طرح یا طرحهای تحقیقاتی به انضمام ریز هزینه­ها به اداره مالیاتی ارائه شود.

ب- هزینه­ های آزمایشی و آموزشی

هزینه­ های آزمایشی و آموزشی از جمله هزینه ­های حضور در کنگره­ها و همایش­های علمی و آموزشی آموزش­های ضمن خدمت کارکنان، دوره­های کوتاه مدت تخصصی و سایر موارد مشابه، که مرتبط با فعالیت موسسه باشد.

ج- هزینه ­های خرید کتاب، نشریات و لوح­های فشرده

هزینه­ های خرید کتاب، نشریات و لوح­های فشرده که مرتبط با فعالیت موسسه باشد.

د- هزینه­ های بازاریابی و تبلیغات و نمایشگاهی

  1. هزینه­ های بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی برای تولید کالا یا ارائه خدمات که در دوره آتی قبل از بهره ­برداری عرضه می­شود و هزینه مزبور ظرف ده سال از تاریخ شروع به فروش یا عرضه خدمات به اقساط مساوی مستهلک خواهد شد.

<li>هزینه ­های بازاریابی و تبلیغات و نمایشگاهی برای شناساندن و معرفی کالا و همچنین عرضه خدمات که مستقیماً با فعالیت موسسه ارتباط دارد.

 • هزینه بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی به منظور صادرات کالا، انجام خدمات تحقیقاتی، آموزشی، بازاریابی، تبلیغات و نمایشگاهی چنانچه توسط اشخاص دیگر برای موسسه انجام می­گیرد و طبق قانون و مقررات مشمول کسر مالیات تکلیفی باشد پذیرش هزینه آن منوط به کسر و واریز مالیات تکلیفی آن به حساب سازمان امور مالیاتی کشور اداره امور مالیاتی ذیربط خواهد بود.

 

مفاد آیین نامه اجرایی هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان به خارج از ایران موضوع بند ب جز 2 ماده 148 ق.م.م نصاب هزینه سفر و فوق العاده مسافرت به شرح زیر تعیین می­گردد:

 • هزینه مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان اشخاص حقوقی به خارج از ایران که به منظور حوائج مربوط به موسسه باشد تا حدود ذیل قابل پذیرش خواهد بود.
 • هزینه مسافرت اشخاص حقیقی به خارج از ایران به منظور رفع حوائج شغلی جمعاً در هر سال حداکثر یک ماه به قرار روزی دو میلیون ریال
تبصره 1

نسبت به شرکتهای تولیدی علاوه بر چهار ماه مذکور در جز الف بند یک ماده 2 این آیین­نامه جمعاً در هر سال حداکثر دو ماه دیگر به قرار روزی دو میلیون ریال نیز بابت آموزش به عنوان هزینه اقامت پذیرفته خواهد شد.

تبصره 2

هزینه­های مذکور در ماده 2 و تبصره 1 فوق شامل هزینه پذیرایی در خارج از ایران نیز می­باشد و علاوه بر این مبالغ هزینه دیگری به عنوان هزینه پذیرایی پذیرفته نخواهد شد.

تبصره 3

هزینه ایاب و ذهاب با وسیله نقلیه هوایی، زمینی و دریایی و هزینه­های مربوط به خروج از مرز و عوارض­ها اضافه بر هزینه اقامت در خارج که به شرح فوق تعیین شده است نیز قابل پذیرش است.

تبصره 4

وجوهی که بابت تامین ارز علاوه بر نرخ رسمی طبق مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرداخت شود اضافه بر هزینه اقامت در خارج که به شرح فوق تعیین شده است نیز قابل پذیرش است.

ماده 3

خارج از مبالغ، هزینه دیگری به عنوان فوق­العاده مسافرت در خارج از کشور در تشخیص درآمد مشمول مالیات قابل قبول نخواهد بود.

نکته- مبلغ دو میلیون ریال به موجب تصویب­نامه شماره 3286/ت38929ک مورخ 1387/01/19 وزیران عضو کمیسیون اقتصاد موضوع اصل 138 قانون اساسی تعیین گردیده است و رقم یاد شده معمولاً هر چند سال یک بار توسط کمیسیون یاد شده تغییر می­کند. لذا مقتضی است همواره آخرین تغییرات آن مورد توجه قرار گیرد.

نکات قابل قبول مالیاتی که مشاور مالیاتی باید به آن توجه نماید

1- زیان (هزینه) کاهش ارزش موجودیها

زیان (هزینه) کاهش ارزش موجودیها در هر صورت به علت عدم پیش­بینی آن به عنوان هزینه­های قابل قبول مالیاتی به شرح موارد 147 و 148 ق.م.م به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی نخواهد شد.

2- زیان (هزینه) کاهش ارزش سرمایه گذاریها

زیان (هزینه) کاهش ارزش سرمایه گذاریها در هر صورت به علت عدم پیش­بینی آن به عنوان هزینه­های قابل قبول مالیاتی به شرح مواد 147 و 148 ق.م.م به عنوان هزینه­های قابل قبول مالیاتی تلقی نمی­گردد.

3- هزینه ­ها یا پرداختهای مشمول مالیات تکلیفی

در خصوص هزینه­ها و وجوه پرداخت شده توسط اشخاص که وفق مقررات قانونی مشمول کسر و پرداخت مالیات تکلیفی می­باشند عدم پذیرش هزینه­های مذکور صرفاً به دلیل عدم کسر مالیات تکلیفی به استثنای موارد مصرح در آیین نامه اجرایی موضوع بند 8 ماده 148 ق.م.م موضوع بخشنامه شماره 44408 مورخ 1381/08/07 سازمان امور مالیاتی کشور صحیح نمی­باشد.

4- پاداش هیأت مدیره

پرداخت پاداش هیأت مدیره مصوب مجمع عمومی شرکت­ها با عنایت به مفاد مواد 239 و 241 قانون تجارت از محل سود خالص انجام می­پذیرد، لذا پاداش مذکور نمی­تواند در زمره هزینه­های قابل قبول تلقی گردد. در هر صورت پاداش اعضاء حقیقی هیأت مدیره (اعم از موظف و غیرموظف) با رعایت مقررات مالیاتی مشمول کسر مالیات حقوق می­باشد.

5- جریمه پرداختی به دولت و شهرداری­ها

این جریمه ها جزء هزینه­ های قابل قبول محسوب نمی­شوند، لیکن جریمه پرداختی به بانک بابت تأخیر پرداخت اقساط وام جزء هزینه بانکی پرداختی بابت اخذ وام محسوب و از جمله هزینه های قابل قبول میباشد.

6-سود پرداختی بابت فروش اوراق مشارکت

سود و کارمزدی که شرکتها بابت صدور و فروش اوراق مشارکت به اشخاص پرداخت می­نمایند جزء هزینه­ های قابل قبول می­باشد.

7-سود پرداختی به اشخاص حقیقی و غیر بانکی

سود و کارمزد پرداختی به اشخاصی غیر از بانکها، صندوق تعاون و موسسات اعتباری غیربانکی از جمله اشخاص حقیقی و موسسات اعتباری غیر بانکی غیر مجاز هزینه قابل قبول تلقی نمی­گردد.

8-هزینه های مرتبط با قوانین پرداخت مالیات

در خصوص درآمد حاصل از فعالیت­هایی که به موجب قوانین و مقررات از پرداخت مالیات معاف می­باشد. زیان مربوط به آن فعالیتها قابل کسر از درآمدها نبوده و هزینه ­های مرتبط به آنها نیز جزء هزینه ­های قابل قبول منظور نخواهد شد. در صورت منفک نبودن اینگونه از هزینه­ ها اداره امور مالیاتی قدرالسهم مربوط به فعالیتهای معاف را با روشهای مناسب محاسبه و به عنوان هزینه غیر قابل قبول منظور می­نماید.

هزینه­ های مربوط به فعالیت­های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع و جنگلها، باغات و اشجار از هر قبیل و نخیلات هزینه­ های مربوط به فعالیت­های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری (به شرط داشتن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هزینه­ های مربوط به صادرات کالا و خدمات، هزینه­ های مربوط به تحصیل درآمد اوراق مشارکت از جمله هزینه­ های غیرقابل قبول می­باشند. اگرچه طبق عرف متداول حسابداری و مالیاتی تسهیم هزینه­ های مشترک به نسبت درآمدهای معاف و غیرمعاف امری متداول و پذیرفته شده می­باشد.

اما باید توجه نمود که این روال درباره درآمدها و سودهای حاصل از محل سپرده بانکی و سود اوراق مشارکت و سهام که فعالیت مالی منسوب به آنها صرفاً واریز وجه به حساب بانک و یا خرید اوراق مشارکت و سهام می­باشد، قابل اجرا نبوده و صحیح نمی­باشد بلکه در این گونه موارد هزینه­ های مشترک با عنایت به میزان هزینه­ های واقعی مربوط به تحصیل درآمدها باید تسهیم شود. به عنوان مثال در مقایسه فعالیتهای بازرگانی و تولیدی با فعالیتهای سرمایه­ گذاری در سهام و سپرده­ گذاری بانکی و خرید اوراق مشارکت شاخص میزان درآمدهای حاصله برای تسهیم هزینه ­ها موجه نبوده و رعایت هزینه­ های واقعی سپرده گذاری و خرید اوراق مشارکت و سهام ملاک عمل خواهد بود.

 

9- زیان حاصل از فعالیتهایی که درآمد آن طبق مقررات قانون مالیاتهای مستقیم مشمول نرخ جداگانه­ای بوده و یا نحوه دیگری برای تشخیص درآمد مشمول مالیات آن مقرر شده است

این زیان ها قابل کسر از درآمدها نبوده و هزینه­ های مرتبط با آن نیز جز هزینه­ های قابل قبول منظور نخواهد شد. ضمناً در صورت منفک نبودن این گونه از هزینه­ ها اداره امور مالیاتی قدرالسهم مربوط به فعالیتهای خاص مزبور را با روشهای مناسب محاسبه نموده و به عنوان هزینه غیرقابل قبول منظور می­نماید.

10-اقلام بدهکار حساب تعدیلات سنواتی

چنانچه این اقلام ماهیت هزینه قابل قبول را داشته و قبلاً به حساب هزینه منظور نشده باشد ضمن رعایت احکام مربوط باید جزء هزینه­ های قابل قبول محسوب شود. ضمناً بایستی کلیه اقلام بستانکار حساب تعدیلات سنواتی به درآمد مشمول مالیات افزوده شود مگر آنکه به طریقی در درآمد مشمول مالیات سنوات قبل منظور شده و یا از معافیت مالیاتی قانونی برخوردار باشد و یا طرف حساب آن هزینه­ای بوده که به وسیله ماموران مالیاتی غیرقابل قبول تلقی و از حساب هزینه برگشت شده باشد.

از جمله اقلام بدهکاری که از درآمد مشمول مالیات کسر کرد عبارت است از:
 • هزینه­های مربوط به سالهای قبل که پرداخت یا تخصیص آن در سال مالیاتی مورد رسیدگی تحقق می­یابد مشروط بر این که به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی شناخته شود.
 • درآمدهای ثبت شده سالهای قبل که در سال جاری برگشت شده است مشروط بر اینکه در شمار درآمدهای مشمول مالیات سالهای قبل منظور شده باشد.
از جمله اقلام بستانکاری که قابل اضافه شدن به درآمد مشمول مالیات است عبارت است از:

نکاتی که مشاور مالیاتی در زمینه ابلاغ سازمان امور مالیاتی باید به آنها توجه کند عبارتست از :

 1. ابلاغ به مؤدی (ابلاغ واقعی) یعنی مؤدی برگ تشخیص (برگ ارزیابی) را رؤیت و امضا کند ولی ابلاغ قانونی یعنی به علت عدم دسترسی به مؤدی یا استنکاف مؤدی، برگ تشخیص بدون رؤیت و امضا مؤدی توسط واحد مالیاتی ابلاغ می‌شود.
 2. مهلت اعتراض به برگ تشخیص عملکرد ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ است.
 3. مهلت اعتراض به برگ مطالبه/ استرداد ارزش‌ افزوده ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ است.
 4. در ابلاغ قانونی چنانچه مؤدی ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ قانونی (۲۰ روز در ارزش‌افزوده) اعتراض کند، می‌تواند با حسابرس کل مالیاتی (ممیز کل) توافق کند؛ درغیراین‌صورت پرونده به دبیرخانه هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی ارسال می‌شود.

انواع آرای هیأت‌ های حل اختلاف مالیاتی به شرح زیر است:

 1. تعدیل درآمد مشمول مالیات
 2. رفع تعرض
 3. تأیید مأخذ مشمول مالیات
 4. صدور قرار رسیدگی
 5. رفع نقص
 6. عدم صلاحیت هیأت برای رسیدگی به موضوع
 7. صدور رأی مبنی‌ بر عدم قابلیت طرح پرونده در هیأت حل اختلاف مالیاتی

مبحث وصول و اجرا مربوط به فصل نهم از قانون مالیات می‌باشد و از مواد ۲۱۰ تا ۲۱۸ را شامل می‌شود. بر طبق ماده ۲۱۰ ق.م.م هرگاه مؤدی ظرف ۱۰ روز بعد از ابلاغ برگ قطعی مالیاتی اقدام به پرداخت مالیات خود نکند، اداره امور مالیاتی برگ اجرایی به مؤدی ابلاغ می‌کند و مؤدی باید ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ برگ اجرایی نسبت‌ به پرداخت بدهی مالیاتی خود اقدام کند. مشاور مالیاتی تصریح می‌کند که قانون‌گذار در صدر ماده ۲۱۰ ق.م.م عنوان کرده، زمانی پرونده مؤدی به واحد وصول و اجرا احاله می‌شود که برگ قطعی مالیاتی صادر و به مؤدی ابلاغ شود؛ پس تا زمانی‌که برگ قطعی صادر نشود، پرونده به واحد وصول و اجراء ارسال نمی‌شود.

دیگر موارد

هرگاه پرونده مؤدی به مرحله‌ وصول اجرا برسد (بر طبق ماده ۲۱۰ ق.م.م) مؤدی می‌تواند شکایت خود را به هیأت ۲۱۶ ق.م.م ارائه کند؛ چرا که مالیات قطعی‌شده، بنابراین مؤدی می‌تواند به هیأت ۲۵۱ مکرر و ۲۱۶ ق.م.م ارائه کند و چون شکایت مؤدی از نحوه اجرا و وصول مالیات است، در این‌مورد فقط می‌تواند به هیأت ۲۱۶ ق.م.م شکایت کند. مشاور مالیاتی تأکید می‌کند که مؤدی می‌تواند ظرف ۳ ماه از ابلاغ رأی هیأت ۲۱۶ ق.م.م به دیوان عدالت اداری شکایت کند و برای این‌که وصول و اجرا و توقیف اموال مؤدی متوقف شود، می‌تواند از دیوان عدالت اداری درخواست صدور دستور موقت کند تا عملیات اجرایی و توقیف اموال تا صدور رأی دیوان عدالت اداری متوقف شود.

شایان‌ذکراست اگر هیأت ۲۱۶ ق.م.م در مقام هیأت تجدیدنظر باشد، مؤدی می‌تواند علاوه‌بر شکایت به دیوان عدالت اداری به شورای‌عالی مالیاتی نیز شکایت کند؛ دراین‌صورت اگر شورای‌عالی مالیاتی نقض رأی کند، عملیات اجرایی متوقف خواهد شد. هرگاه مؤدی بر طبق ماده ۱۶۱ قانون مالیات‌های مستقیم (با آخرین اصلاحات مصوب ۱۳۸۰/۱۱/۲۷) تأمین سپرده باشد، این تأمین مانع از بازداشت سایر اموال او که وصول مالیات از آن محل سهل‌تر باشد، نیست. ولی پس‌از وصول طلب دولت، اداره امور مالیاتی مکلف است فورا نسبت‌ به رفع تأمین اقدام کند.

شکایت از اقدامات اجرایی یا درخواست توقف موقت عملیات اجرایی و یا درخواست رفع اثر از اقدامات اجرایی مانع از ادامه عملیات اجرایی نمی‌گردد مگر در موارد ذیل:

 • مؤدی نسبت‌ به پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی حسب مقررات آیین‌نامه اقدام نماید و یا معادل میزان بدهی، وجه نقد یا تضمین بانکی و یا وثیقه ملکی بسپارد و یا ضامن معتبر که اعتبار ضامن مورد قبول اداره امور مالیاتی باشد، معرفی نماید.
 • براساس رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده ۲۱۶ قانون مالیات‌های مستقیم مبنی‌بر توقف عملیات اجرایی؛ درصورتی‌که هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده ۲۱۶ قانون مالیات‌های مستقیم دلایل شاکی را قوی بداند و یا شکایت شاکی مستند به سند رسمی یا احکام قطعی مراجع قضایی یا اسناد اداری باشد، بدون اخذ تأمین قرار توقف عملیات اجرایی را صادر می‌نماید.
 • نقض رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی توسط شورای‌عالی مالیاتی یا دادنامه صادره توسط دیوان عدالت اداری و یا مراجع قضایی ذی‌صلاح؛ با توجه به تکلیف قانونی شعب دیوان عدالت اداری مبنی‌بر رسیدگی خارج‌ازنوبت پس‌از صدور دستور موقت، مسئولین ذی‌ربط سازمان امور مالیاتی کشور مکلفند در اسرع وقت و در فرجه قانونی نسبت‌ به ارسال پاسخ به شعب دیوان اقدام نمایند.
 • رونده‌های موضوع تبصره ماده ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم در صورت قطعیت مالیات در هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده ۲۱۶ قانون مالیات‌های مستقیم مطرح و چنانچه مطالبه مالیات از غیر مؤدی مورد تأیید هیأت یادشده قرار گرفته باشد حکم بر مطالبه مالیات، کان‌لم‌یکن تلقی می‌گردد.

مشاور مالیاتی ذکر این نکته را ضروری می‌داند که هر گاه مؤدی مالیاتی درحین عملیات اجرایی فوت نماید و یا محجور شود، عملیات اجرایی تا زمان معین شدن ورثه قانونی در مورد متوفی و یا نصب قیم در مورد محجور، متوقف می‌شود. لیکن اداره امور مالیاتی می‌تواند درصورتی‌که جزء ماترک متوفی و یا جزء دارایی محجور، موجودی نقدی باشد، به میزان بدهی و با رعایت تشریفات قانونی قبل‌از تعیین شدن ورثه قانونی و یا نصب قیم توسط مراجع ذی‌صلاح، موجودی نقدی را توقیف نماید.

مشاور مالیاتی در نوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی مراحل متعددی را باید انجام می دهد که می‌توان در ۵ مرحله خلاصه کرد:

 1. تشخیص کامل مسئله مطروحه و تسلط بر موضوع (یعنی گزارش رسیدگی حسابرس مالیاتی را بارها مطالعه کنیم)
 2. تحقیق در اطراف موضوع و تجزیه و تحلیل آن (یعنی برای هر بند گزارش در قوانین و مقررات مطالعه کنیم و آن را با قوانین و مقررات مطابقت دهیم)
 3. تنظیم مطالب
 4. زیباسازی و جلا دادن مطالب (از لحاظ نگارشی و خوانایی)
 5. بازنگری و بازخوانی

خیلی مهم است که لایحه دفاعیه  دارای مقدمه، متن موردنظر و دلایل و نتیجه باشد.

در نظر گرفتن این نکته بنا به‌ گفته مشاور مالیاتی شایان‌توجه است که هر استدلال و منطق باید در بند جداگانه و به ‌ترتیب شماره نوشته شود. دقت کنید اگر هر دلیل و منطق را در یک بند و با شماره مشخص کنیم، هیأت حل اختلاف نیز باید برای هر بند دلیل لایحه، نظر دهد و اگر برای یک یا چند مورد از بندها نظری ارائه نکند، موجب نقص رسیدگی خواهد بود.مثلاً اگر لایحه شما دارای ۴ بند دلیل و منطق است و هیأت فقط نسبت به ۳ مورد آن نظر دهد این‌جا نقص رسیدگی رخ داده و مؤدی می‌تواند به‌خاطر نقص رسیدگی به هیئت بعدی یا دیوان عدالت اداری و یا شورای‌عالی مالیاتی (بسته به شرایط و مرحله دادرسی) شکایت کند.

حتماً لایحه مالیاتی در کاغذ A4 و در سربرگ شرکت تایپ و توسط مدیرعامل یا صاحبان امضا، مهر و امضا شود. لایحه دفاعیه مالیاتی مشاور مالیاتی  باید دربرگیرنده دلایل اعتراضات مؤدی باشد و نمایندگان هیئت‌های حل اختلاف با خواندن آن به جزئیات پرونده آگاه شوند. لایحه دفاعیه مالیاتی باید به‌گونه‌ای نوشته شود که ارزش خواندن داشته باشد و چنان نگارش شود که نماینده هیئت ترغیب شود تا پایان لایحه دفاعیه را مطالعه کند.

بر طبق نظر مشاور مالیاتی، یک لایحه خوب ازحیث سبک نگارش و آئین درست‌نویسی باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • ساده‌نویسی
 • اختصار
 • حقیقت نویسی و پیروی از منطق و استدلال
 • استدلال و اقناع (اصل غافل‌گیری)
 • تیزبینی و ریزبینی در کار نگارش
 • استواری نثر
 • جامع نویسی
 • رعایت منطق در نوشته
 • عفت قلم و پاکی فکر
 • وحدت موضوع
 • استفاده به‌ جا و مناسب از صنایع ادبی
 • صداقت و صمیمیت
 • نقل صحیح و به‌ موقع سخن دیگران
 • تنوع و تحرک
 • تسلط بر مطلب و نظم در تفکر
 • توجیه و استدلال نوشته‌های حقوقی (رأی و لایحه)
 • پرهیز از گرته‌ برداری
 • پرهیز از مقدمه‌ چینی و قلم‌ فرسایی بی‌مورد
 • انتخاب واژه و عبارت مناسب
 • پرهیز از کاربرد واژه‌های دشوار و بیگانه
 • خوانا بودن خط
 • ظم و ترتیب و نظافت
 • وردن هر یک از انواع مطلب در یک‌ بند (پاراگراف) جدا و مستقل
 • موزون بودن
 • توجه به مخاطب
 • ویرایش نوشته

مشاوران مالیاتی تأکید می‌کنند که بعد از نگارش لایحه دفاعیه مالیاتی، باید چند بار نوشته خود را بخوانید و حتی خود را جای نمایندگان هیأت حل اختلاف فرض کنید. آیا نوشته شما درخور شأن و دانش هیأت حل اختلاف است؟ از واژه‌های متداول و مصطلح استفاده شده‌است؟ به نظر شما واژه‌های استفاده‌شده دارای معنا و مفهوم موردنظر هستند و سؤالاتی از این قبیل کمک می‌کند که لایحه شما پخته‌تر و جذاب‌تر باشد.

نکات مهم مشاور مالیاتی  را نیز در نوشتن لایحه مالیاتی  مدنظر داشته باشید شامل چه مواردی می باشد:

 1. همیشه از اسامی معتبر خداوند استفاده کنید. مثلاً به نام خدا، بسمه تعالی و مانند آن و از به کار بردن اسامی مانند به نام خداوند زیبایی‌ها، به نام خالق عشق و … جداً خودداری کنید.
 2. بعد از ثبت لایحه در دبیرخانه هیأت‌های حل اختلاف، حتماً یک کپی از آن را نزد خود نگه دارید تا هم مکمل پرونده شما باشد و هم در هیأت های بعدی با استناد بیشتری ارائه دهید.
 3. در دادخواست همه تیرهای خود را بیاندازید و تیری برای روز مبادا نگه ندارید که روز مبادایی وجود ندارد. این یعنی “اصل غافل‌گیری”؛ یعنی اگر بخواهم به زبان ساده بگویم تمام جنبه‌ها و سؤالات احتمالی را در لایحه بیاورید تا نمایندگان هیأت نتوانند از این خلا استفاده و شکوائیه را رد کنند.

بنا به نظر مشاوران مالیاتی، یکی از نکاتی که باعث جلب توجه خواننده لایحه می‌شود، آراستگی نگارش لایحه است و نکته بعدی این‌که برای تحریر لایحه حتما باید از قوانین، بخشنامه‌ها و آرای دیوان عدالت اداری و استاندارد حسابداری آگاهی داشته باشید.

مشاور مالیاتی در رابطه با موضوع لایحه نویسی،و شرح دلایل اعتراض در بندهای جداگانه چه  مزیتهایی را ایجاد می کند ؟

 1. خوانایی لایحه را افزایش می‌دهد.
 2. هیأت حل اختلاف باید برای هر بند دلیل موجه قانونی بیان کند که اگر برای یک یا چند بند دلیل قانونی بیان و در رأی خود انشاء نکند، شما می‌توانید بابت همان بند به هیأت بعدی شکایت کنید(در واقع مطابق ماده ۲۴۸ ق.م.م رأی هیأت باید شامل دلایل موجه قانونی باشد) چون نقص رسیدگی اتفاق افتاده‌ است.در رابطه با همین موضوع، مشاور مالیاتی خاطرنشان می‌کند که چنانچه از رأی صادره به دلیل نقص رسیدگی به شورای‌عالی مالیاتی و یا دیوان عدالت اداری قصد شکایت دارید، “کافی است در لایحه جدید فقط اشاره به بندهای رسیدگی نشده کرده و پیوست ارائه دهید”.

بر طبق نظر مشاوران مالیاتی، مهم‌ترین مواردی که در رابطه با “لایحه نویسی” باید مدنظر قرار دهیم به شرح زیر می‌باشند:

 1. شیوه دفاع خود را بر روی ایرادات وارده متمرکز کرده و ریشه و دلیل ایرادات وارده را پیدا کرده و سپس منشاء هر ایراد را در قوانین، بخشنامه‌ها، آرای دیوان عدالت اداری و استاندارد حسابداری جستجو و مطابقت دهید. چرایی تعارض ایراد با نظر و دلیل خودتان را بررسی کنید؛ این‌که نظر و دلیل شما مبتنی بر قوانین و مقررات است یا دلیل و استدلال ممیز مالیاتی.
 2. لایحه خود را با استدلال و منطق تحریر کنید. از شکواییه و گلایه جداً پرهیز کنید. متن لایحه متناسب و متقن باشد و از عبارات اضافی پرهیز کنید(به‌ اصطلاح خودمان آب‌ بندی نکنید).
 3. هر دلیل و اعتراض را در یک‌ بند بنویسید. این‌طوری هیأت حل اختلاف ملزم است برای هر بند نظر و رأی خود را اظهار کند. حتماً نکات نگارشی را در لایحه خود رعایت کنید.
 4. حتماً حداقل هفته‌ای یک‌ بار آرای دیوان عدالت اداری را مطالعه کنید؛ چراکه برای انشای لوایح و تقویت نفوذ لایحه بسیار مؤثر است.
 5. همچنین برای تقویت لایحه نویسی از نوشتن ترس نداشته باشید. هر آنچه که در ذهن شما متبادر می‌شود را بر روی کاغذ بنویسید؛ چرا که این کار باعث تقویت انشا و تمرکز ذهن خواهد شد و در نهایت با خواندن چندبار لایحه آن را ویرایش کنید.
 6. از به کار بردن جملات خیلی مبهم  و نامأنوس پرهیز کنید و گمان نکنید هر چه از این کلمات استفاده کنید لایحه شما حرفه‌ای خواهد شد. شیوایی و نظم و ترتیب را در لایحه خود رعایت کرده و اگر به قانون یا بخشنامه‌ای استناد می‌کنید، حتماً پیوست لایحه کنید.
 7. “اصل غافل‌گیری” را فراموش نکنید؛ شاید به‌ ظاهر ساده باشد ولی مانند بازی شطرنج، احتمال برد شما را بسیار افزایش خواهد داد.

مشاور مالیاتی چه نکاتی را برای رفع انجام تکالیف ماده 169معاملات فصلی شرکتها و اشخاص باید انجام  دهد؟

 • مشاور مالیاتی باید برای موضوع بندهای الف و ب ماده 95 ق.م.م مکلفند از تاریخ 1391/01/01 برای عرضه و فروش کالا و خدمات از صورتحساب فروش کالا به شرح فرم نمونه موضوع ماده 169 مکرر ق.م.م استفاده کند و در صورت حساب های صادره شماره اقتصادی خود را چاپ و شماره اقتصادی خریدار را درج کند. درج شماره اقتصادی فروشنده با استفاده از سیستم های نرم افزاری یا صندوق های فروش در صورتحساب فروش صادره به منزله چاپ تلقی می­شود.

تبصره- مشاور مالیاتی  تا زمانی که برای اشخاص حقیقی وحقوقی  شماره اقتصادی صادر نشده از شماره ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی به جای شماره اقتصادی استفاده کند.

تبصره- درج شماره اقتصادی اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی که در ایران اقامت و فعالیت اقتصادی ندارند بر روی صورتحساب صادره الزامی نمی­باشد. در اجرای بند 5-1- ارسال اطلاعات واردات می­باید با درج شماره اختصاصی اشخاص خارجی انجام پذیرد.

 مشاور مالیاتی به چه نحوی فهرست معاملات فصلی شرکتها واشخاص را ارسال می نماید ؟

 • کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع بندهای الف و ب ماده 95 ق.م.م مکلفند از تاریخ 1391/01/01 فهرست معاملات خود را به صورت فصلی (براساس سال شمسی)، تا یک ماه پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان یا در محیط رایانه ­ای، طبق فرم نمونه به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.

تبصره – چنانچه انتهای سال مالی اشخاص حقوقی در خلال یکی از فصل های سال شمسی باشد، برای فصل شمسی مذکور دو فهرست معامله تنظیم و ارسال می­نمایند، به گونه ­ای که از ابتدای فصل شمسی تا پایان سال مالی خود یک فهرست و همچنین از ابتدای سال مالی تا پایان فصل شمسی مذکور نیز یک فهرست جداگانه تسلیم مینمایند.

نکته – برابر بخشنامه شماره 513/93/200 مورخ 1393/04/09 در خصوص مهلت ارسال اطلاعات معاملات فصلی موضوع ماده 169 مکرر ق.م.م به منظور تکریم و تسهیل در انجام وظایف قانونی مودیان مذکور برای آخرین بار مهلت تسلیم و ارسال یا تکمیل فهرست اطلاعات معاملات فصلی برای کلیه فصول سال­های 1391 و 1392 و فصل بهار سال 1393 برای اشخاص حقوقی تا تاریخ 1393/06/25 و برای اشخاص حقیقی (مشمولین بندهای الف و ب ماده 95 ق.م.م) تا تاریخ  1393/07/05   تمدید می­گردد.

 • فروشندگان مکلفند کارت اقتصادی طرف معامله را رویت نموده یا از طریق پورتال سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به سنجش اعتبار شماره اقتصادی ارائه شده اقدام نمایند.
 • کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای الف و ب ماده 95 ق.م.م مکلف به نگهداری صورتحسابهای مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال بعد از آن می­باشند و در صورت درخواست ماموران مالیاتی باید به آنان ارائه دهند.
 • برای خریدهای تا میزان 10 درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده 3 قانون برگزاری مناقصات رعایت مقررات فوق ضرورت ندارد ولی معاملات مذکور را طی یک سطر در فهرست سه ماهه خرید (فرم شماره 4) به صورت تجمیعی به شرح معاملات کمتر از 10% مبلغ حد نصاب درج نمایند. در صورتی که معاملات اعلام شده به شرح فوق از 10% مبلغ خرید سالیانه مودی بیشتر باشد، موردی مذکور به عنوان مودی دارای ریسک محسوب و اینگونه مودیان در اولویت رسیدگی مالیاتی قرار خواهند گرفت. فروشندگانی که مشمول این دستورالعمل می­باشند در موارد فروش تا میزان 10 درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده 3 قانون برگزاری مناقصات لزومی به درج شماره اقتصادی خریدار در صورتحساب صادره نداشته و جمع اینگونه معاملات را طی یک سطر در فهرست سه ماهه فروش (فرم شماره 3) به صورت تجمیعی به شرح معاملات کمتر از 10% مبلغ حد نصاب درج نمایند.
 • با توجه به اطلاعیه مورخ 1387/06/23 سازمان امور مالیاتی کشور موضوع دستورالعمل صدور صورتحساب فروش کالا و ارائه خدمات صورتحساب­های صادره توسط ماشین­های فروش (pos) مورد استفاده در فروشگاه­های عرضه کالا به مصرف کنندگان نهایی می­تواند طبق صورتحساب نمونه شماره 2 دستورالعمل مذکور صادر شود و جمع این گونه معاملات را طی یک سطر در فهرست سه ماهه فروش (فرم شماره 3) به صورت تجمیعی درج نمایند. بدیهی است چنانچه خرید اشخاص حقوقی و مشمولین بندهای الف و ب موضوع ماده 95 ق.م.م از این فروشگاه­ها بالاتر از میزان 10 درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده 3 قانون برگزاری مناقصات باشد بایستی صورتحساب نمونه شماره 1 را از فروشنده دریافت نمایند. برابر بخشنامه شماره 509/93/200 مورخ 1393/03/26 مبلغ 10% حد نصاب معاملات کوچک به میزان 12.000.000 ریال تعیین گردیده است.
 • کلیه مشمولین دستورالعمل ماده 169 مکرر ق.م.م که از اشخاص حقیقی دارای فعالیتهای موضوع ماده 81 ق.م.م مالیات بر درآمد کشاورزی خریدهایی در ارتباط با فعالیت­های مصرح در ماده مزبور انجام می­دهند نیازی به دریافت شماره اقتصادی یا شماره ملی حسب مورد نداشته و می­توانند اطلاعات معاملات خرید خودر ا به صورت تجمیعی برای هر فصل در قالب دستورالعمل ماده 169 مکرر ق.م.م ارسال نمایند.

سازمان امور مالیاتی در صورت عدم ارسال معاملات فصلی شرکتها واشخاص حقیقی چه جرایمی را اعمال می کند

 • عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه­ای معادل 10% مبلغ مورد معامله­ای که بدون رعایت ضوابط دستورالعمل انجام شده است.
 •  عدم ارائه فهرست معاملات، مشمول جریمه­ای معادل 1% مبلغ معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده خواهد بود.
 • استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بر درآمد و همچنین جرائم موضوع این ماده با اشخاصی که شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت تضامنی خواهند داشت.
 • در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری و فروشنده نسبت به اجرای تکلیف موضوع بند (3-2) این دستورالعمل اقدام نماید خریدار با توجه به مسئولیت تضامنی مشمول جریمه­ای معادل 10% مبلغ مورد معامله خواهد بود.
 • عدم ارائه صورتحسابهای مربوط به خریدهای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای الف و ب ماده 95 ق.م.م در سال عملکرد و سال بعد از آن که مورد درخواست ماموران مالیاتی قرار گیرد مشمول جریمه­ای معادل 10% مبلغ صورتحسابهای ارائه نشده خواهد بود.
 •  هر گونه جعل، تقلب، معاملات غیر واقعی، سوء استفاده و تبانی اشخاص موضوع این دستورالعمل در ارتباط با صدور صورتحساب و شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و ضمن مسئولیت تضامنی، مطابق با قانون مبارزه با پولشویی، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر قوانین و مقررات مربوط اقدام خواهد گردید.

در چه مواردی مشاور مالیاتی  کارت و شماره اقتصادی  شرکتها واشخاص حقیقی را باطل می کند

نکته اینست که مشاور مالیاتی باید وکالت نامه رسمی داشته باشد ودر ضمن مدیر تصفیه آنها در مندرج آگهی روزنامه رسمی انتخاب شده باشد.

 1. دارنده کارت اقتصادی یا قائم مقام قانونی آن در موارد فوق موظفند به نزدیکترین اداره امور مالیاتی مراجعه و نسبت به تحویل و ابطال کارت اقدام نمایند.
 2. استفاده از کارت اقتصادی بعد از باطل شدن در حکم سوء استفاده از شماره اقتصادی بوده و دارنده کارت و استفاده کننده از آن نسبت به مالیات بر درآمد و جرائم متعلقه مسئولیت تضامنی خواهند داشت.
 3. صدور کارت المثنی دارای محدودیت­های قانونی بوده و سوء استفاده احتمالی از کارت مزبور رافع مسئولیت صاحب کارت نخواهد بود مگر آنکه خلاف آن از سوی مراجع قضائی اعلام گردد.

نکته 1- برابر بخشنامه شماره 23/93/200 مورخ 1393/02/27نظر به ابهامات و شبهات مطرح شده در خصوص چگونگی اجرای ماده 169 مکرر ق.م.م برای فعالیتهای پیمانکاری، بدینوسیله در ارستای یکسان سازی روند ارسال اطلاعات معاملات فصلی از سوی مودیان محترم مالیاتی به اطلاع می­رساند با توجه به استانداردهای حسابداری مودیان محترم مالیاتی که برای شناسایی درآمد از روش درصد پیشرفت کار استفاده می­نمایند.

شایسته است کارفرما و پیمانکار مربوطه جهت یکسان سازی و برابری درآمد اعلام شده توسط پیمانکار و هزینه­های انجام شده توسط کارفرما صرفاً در خصوص ارسال فهرست معاملات فصلی بر مبنای مبلغ صورت وضعیت تایید شده توسط کارفرما و با توجه به تاریخ تایید صورت وضعیت مذکور اقدام نمایند. در هر صورت عدم تطابق درآمد ابرازی که بر مبنای درصد پیشرفت کار، شناسایی شده با فهرست­های ارسالی کارفرما یا پیمانکار که بر مبنای صورت وضعیت­های تایید شده ارسال شده است، موجب بی اعتباری دفاتر و تعلق جرائم موضوع ماده 169 مکرر مذکور نخواهد بود.

نکته 2- برابر بخشنامه شماره 3/93/200 مورخ 1393/10/25 نظر به اینکه در اجرای مواد 169 و 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم و دستورالعمل ­های شماره 24468/200/ص مورخ 1390/10/27 و شماره 3957/200 مورخ 1392/03/07 کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع بندهای «الف» و «ب» ماده 95 قانون یاد شده مکلف به صدور صورتحساب وفق نمونه اعلام شده می­باشند.

بدینوسیله به اطلاع می­رساند از آن جایی که برخی از مودیان محترم مالیاتی مانند موسسات و شرکتهای حمل و نقل، آب، گاز، برق، مخابرات، مراکز فرهنگی هنری، ورزشی از فرمها و قالب­های مشخص شده­ای در هنگام صدور صورتحساب استفاده می­نمایند، که با عناوینی مانند بارنامه، بلیط، قبض و امثالهم شناخته شده­اند، در صورتیکه کلیه شرایط اعلام شده مربوط به صورتحساب نمونه شماره یک و دو دستورالعمل­های صدرالاشاره در اینگونه اوراق رعایت شده باشد، با اعلام مودی می­توانند به عنوان صورتحساب محسوب شده و مودیان مذکور از این بابت مشمول جرائم موضوعه نخواهند بود.

چه اسناد درآمدی وهزینه ای مشمول ماده 169معلات فصلی محسوب نمی شود ومشاور مالیاتی آنها را ارسال نمی کند

 1. خرید و فروش اوراق بهادار موضوع ماده 24 قانون بازار اوراق بهادار، سهام و سهم الشرکه.
 2. خرید و فروش حق تقدم سهام یا سهام الشرکه
 3. سود و کارمزد بانک­ها و موسسات اعتباری غیربانکی
 4. دریافت و پرداخت حق عضویت اعضاء مجامع حرفه­ای، احزاب و انجمن­ها و تشکل­های غیردولتی که دارای مجوز از مراجع ذیربط می­باشند.
 5. دریافت و پرداخت­هایی که به موجب قانون و مصوبات هیئت محترم وزیران توسط دستگاه­های اجرایی به تشکل­های قانونی، نهادهای عمومی غیردولتی، مجامع حرفه­ای، انجمن­ها، انجمن­های صنفی، اتحادیه­ها، احزاب، اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می­شود.
 6. دریافت و پرداخت­هایی که به موجب قانون و مصوبات هیئت محترم وزیران توسط تشکل­های قانونی نهادهای عمومی غیردولتی، مجامع حرفه­ای، انجمن­ها، انجمن­های صنفی، اتحادیه­ها، احزاب به اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می­شود.
 7. کمک­ها، جوائز و هدایای بلاعوض.
 8. مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات (به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه به دستگاه­های اجرایی پرداخت می­گردد.
 9. مال الاجاره­ های املاک موضوع ماده 53 ق.م.م
 10. براساس دستورالعمل­های مذکور بنگاه­ های املاک و دفاتر اسناد رسمی ملزم به ارسال فهرست ثمن معاملات تنظیم شده نیست. و صرفاً بابت حق الزحمه دریافتی و هزینه­ های مرتبط مشمول تکالیف مقرر در دستورالعمل­های ماده 169 مکرر می­باشد.
 11. حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب قانون مالیاتهای مستقیم.
 12. وجوه پرداختی بابت حق نگهداری شارژ ساختمان و آبونمان­های پرداختی
 13. معاملات نقل و انتقال املاک موضوع ماده 59 ق.م.م برای متعاملین

مشاور مالیاتی به چه نحوی مالیات شرکتها را محاسبه می کند؟

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی بیست و پنج درصد (25%) بوده که با اعمال نرخ مزبور در درآمد مشمول مالیات، میزان مایات مشخص خواهد شد. یعنی فروش کالا وخدمات منهای بهای تمام شده کالای فروش رفته ومنهای سایر هزینه های عملیاتی سود عملیاتی بدست می آید که 25درصد سود عملیاتی همان مالیات عملکرد شرکت تعیین می گرددد لیکن در خصوص درآمدهایی که طبق مقررات قانون مالیات­های مستقیم دارای نرخ جداگانه می­باشد، در محاسبه مالیات، نرخهای مذکور اعمال خواهد شد. به عنوان نمونه نرخ­های مالیات نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل و نرخ­های نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکت­ها.

مشاور مالیاتی برای محاسبه ضرایب مالیاتی به چه نکات مهمی باید توجه کند؟

 1. ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات که توسط کمیسیون تعیین ضرایب مالیاتی برای صاحبان مشاغل (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) بر حسب نوع فعالیت و با توجه به جریان معاملات و اوضاع اقتصادی تعیین می­گردد، در موارد تشخیص علی الرأس (مطابق مقررات مواد 97 و 98 ق.م.م) و بطور کلی در مورد مودیانی که به تکالیف و وظایف قانونی خود به طور دقیق عمل نمی­نمایند، می­بایست مبنای محاسبه و تعیین درآمد مشمول مالیات قرار گیرد.
 2. نظر به اینکه در مورد معاملات (خرید و فروش)، معمولاً تنها برای فروش ضریب تعیین می­شود، چنانچه در خصوص فعالیتهای واردات، عمده فروشی و خرده فروشی و غیره مبلغ فروش مودیان مالیاتی مذکور مشخص نبوده و فقط قیمت خرید و یا قیمت تمام شده کالای وارداتی (که با توجه به قوانین و مقررات مربوطه تعیین شده است) در اختیار باشد، برای تعیین مبلغ فروش مودیان یاد شده قیمت مذکور حسب مورد در فرمول زیر درج و سپس نسبت به فروش احتسابی اعمال ضریب می­گردد.
 3. در مواردی که از طرف مراجع دولتی ذیربط برای تولید یا فروش کالایی، نرخ سود معینی، مشخص شده و مراتب رعایت نرخ مذکور توسط مودی طی دوره عملکرد.

مشاور مالیاتی نحوه محاسبه استهلاک داراییهای ثابت مشهود ونا مشهود شرکتها را به چه صورت کنترل می نماید؟

در قانون مالیات­های مستقیم از دو روش از روشهای مختلف استهلاک نام برده شده است که طبعاً جدول استهلاکات موضوع ماده 151 ق.م.م نیز می­بایستی با رعایت همان حکم قانون تدوین گردیده باشد.

مطابق ماده 150 ق.م.م طرز محاسبه استهلاک به شرح زیر است:

الف- در مواردی که طبق جدول مذکور در ماده 151 ق.م.م برای استهلاک، نرخ تعیین شود نرخها ثابت بوده و در هر سال مابه التفاوت قیمت تمام شده مال مورد استهلاک و مبلغی که در سالهای قبل برای آن به عنوان استهلاک منظور شده است اعمال می­گردد.

ب- در مواردی که طبق جدول مذکور در ماده 151 ق.م.م مدت تعیین شده در هر سال به طور مساوی از قیمت تمام شده مال به نسبت مدت مقرر استهلاک منظور می­گردد.

مطابق تبصره 1 ماده 150 ق.م.م

هزینه مربوط به تغییر یا تعمیر اساسی دارایی قابل استهلاک جزء قیمت تمام شده دارایی محسوب می­شود.

مطابق تبصره 2 ماده 150 ق.م.م

موسسات می­توانند هزینه­های نرم افزاری خود را حداکثر تا پنج سال مستهلک کنند.

مطابق تبصره 3 ماده 150 ق.م.م

موسسات می­توانند آن مقدار از دارایی­های ثابت استهلاک­ پذیر را که برای بازسازی، جایگزینی خطوط تولید یا توسعه و تکمیل خریداری گردیده است با دو برابر نرخ یا نصف مدت استهلاک پیش­ بینی شده در جدول استهلاکات موضوع ماده 151 ق.م.م حسب مورد مستهلک کنند.

مطابق تبصره 4 ماده 150 ق.م.م

در اجاره­های سرمایه­ای دارایی­های ثابت استهلاک پذیر نحوه انعکاس هزینه استهلاک در دفاتر طرفین معامله براساس استانداردهای حسابداری خواهد بود.

مأخذ محاسبه استهلاک توسط مشاور مالیاتی به چه صورت می باشد؟

مطابق ماده 149 ق.م.م در تشخیص درآمد مشمول مالیات محاسبه استهلاکات دارایی و هزینه­ های تاسیس و سرمایه­ ای با رعایت اصول زیر انجام می­شود:

 1. آن قسمت از دارایی ثابت که بر اثر استعمال یا گذشت زمان یا سایر عوامل بدون توجه به تغییر قیمتها ارزش آن تقلیل می­یابد قابل استهلاک است.
 2. مأخذ استهلاک، قیمت تمام شده دارایی می­باشد.
 3. استهلاکات از تاریخی محاسبه می­شود که دارایی قابل استهلاک آماده برای بهره­برداری، در اختیار موسسه قرار می­گیرد. در صورتی که دارایی قابل استهلاک به استثنای فیلم­های سینمایی وارده از خارج کشور که از تاریخ اولین نمایش قابل استهلاک خواهد بود در خلال ماه در اختیار موسسه قرار گیرد ماه مزبور در محاسبه منظور نخواهد شد. در مورد کارخانجات دوره بهره­برداری آزمایشی جز بهره­برداری محسوب نمی­گردد.
 4. هزینه­ های تاسیس از قبیل مخارج ثبت موسسه حق مشاوره و نظایر آن و هزینه­های زاید بر درآمد دوره قبل از بهره­برداری و دوره بهره­برداری آزمایشی جز در مواردی که ضمن جدول مقرر در ماده 151 ق.م.م تصریح خواهد شد حداکثر تا مدت ده سال از تاریخ بهره­برداری به طور مساوی قابل استهلاک است.
 5. در صورتی که بر اثر فروش مال قابل استهلاک یا مسلوب المنفعه شدن ماشین آلات زیانی متوجه موسسه گردد زیان حاصل معادل ارزش مستهلک نشده دارایی منهای حاصل فروش در صورت فروش یک جا قابل احتساب در حساب سود و زیان همان سال می­باشد.

نکات مهمی که مشاور مالیاتی در محاسبه استهلاک دارایی های ثابت مشهود ونامشهود باید در نظر بگیرد شامل چه مواردی می باشد؟

 • به استناد بند 2 ماده 149 ق.م.م مأخذ استهلاک صرفاً قیمت تمام شده دارایی می­باشد و منظور از قیمت تمام شده بهای تحصیل دارایی و مخارج مربوط به تعمیرات اساسی آن می­باشد. مع الوصف، علیرغم آنکه ارزش اسقاطی که طبق استانداردهای حسابداری یکی از اقلام موثر در محاسبه استهلاک شناخته شده و قابل مستهلک شدن نمی­باشد، برابر قانون مالیات­های مستقیم در محاسبه استهلاک ارزش اسقاط در نظر گرفته نمی­شود.
 • برابر استانداردهای حسابداری افزایش مبلغ دفتری دارایی­ها در نتیجه تجدید ارزیابی باید تحت عنوان مازاد تجدید ارزیابی و به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سهم طبقه­بندی شود و در صورت سود و زیان جامع انعکاس یابد و کاهش آن نیز به عنوان هزینه ثبت شود. اما براساس مقررات مالیاتی، افزایش بهای دارایی ناشی از تجدید ارزیابی داراییها مشمول مالیات بوده و از سوی دیگر برابر تبصره 10 جدول استهلاک موضوع ماده 151 ق.م.م قابل استهلاک نخواهد بود.
 • طبق استانداردهای حسابداری موسسات می­توانند در همان سال اول بهره­برداری کل هزینه تاسیس را به حساب سود و زیان منظور نمایند. این در حالی است که مطابق بند 4 ماده 149 ق.م.م هزینه­ های تاسیس و هزینه­های زائد بر درآمد دوره قبل از بهره­برداری از تاریخ بهره­برداری حداکثر به مدت 10 سال به طور مساوی قابل استهلاک است.

سایر نکات

کنترلهای مشاور مالیاتی در مورد صحت بهای تمام شده کالای فروش رفته شامل چه مواردی می باشد؟

 1. مشاور مالیاتی گزارش انبارگردانی سال قبل و نحوه قیمت­ گذاری موجودی­ های مواد آخر دوره سال قبل که موجودی اول دوره سال مورد رسیدگی را کنترل می کند  که مشخصات موجودی پایان دورسال قبل از لحاظ کمی وکیفی وریالی با موجودی ابتدای دوره تطبیق داشته باشد.
 2. مشاور مالیاتی باید کلیه فرایندهای خرید مواد اولیه و هزینه حمل مواد و سایر هزینه­ های خرید تا انبار شرکت بدقت کنترل نموده که محاسبات ریاضی و ثبت آنها در دفاتر صحت داشته باشد و همچنین طبق آیین نامه معاملاتی قانون مالیات های مستقیم تشویقات یا جرایم مالیاتیشرکت خریداری شده و اقلام خریداری شده با موضوع فعالیت شرکت تطبیق داشته باشد.
 3. مشاور مالیاتی برای کنترل موجودی مواد آخر دوره سال مورد رسیدگی باید صورت گردش مواد اولیه که در آن نحوه مصرف مواد در تولید مقدار مواد مصرف شده برای هر نوع کالای ساخته شده و نحوه قیمت­ گذاری مواد مصرف­ شده و باقی مانده و کسری یا اضافی ضایعات مواد تهیه وکنترل نماید.
 4. مشاور مالیاتی باید هزینه­ های مستقیم از جمله هزینه حقوق و دستمزد که لیست حقوق و دستمزد از لحاظ محاسبات ریاضی جمع افقی وعمودی وکنترل حقوق ها با قرارداد پرسنل وکنترل پرداخت حقوق با لیست حقوق و لیست بیمه ارسالی منطبق باشد و در مورد سایر هزینه ­ها علاوه بر رسیدگی به اسناد و مدارک هزینه و تطبیق آن با هزینه ­های قابل قبول و استهلاکات و آیین­ نامه هزینه­ های قابل قبول بایستی نحوه تسهیم این نوع هزینه­ ها را به دوایر  مختلف تولید به دقت کنترل کند،‌ زیرا درمورد نحوه تسهیم هزینه­ ها (هزینه­ های غیرمستقیم) به کالای مختلف تولیدشده می­توان اقدامات زیادی انجام داد که بهای تمام شده کالای فروش رفته را واقعی نشان ندهند.
 5. مشاور مالیاتی باید قیمت تمام­ شده کالای ساخته شده طوری کنترل کند که در آن معلوم شود در هر واحد کالای تولیدشده چه مقدار مواد اولیه از چه نوعی مصرف شده، میزان دستمزد و سایر هزینه­ های مستقیم و همچنین هزینه غیرمستقیم (سربار ساخت) نیز معلوم گردد و پس از تهیه صورت فوق ­الذکر ارقام مندرج در آن با اسناد و مدارک مربوطه مطابقت و سندرسی شود.
 6. مشاور مالیاتی باید لیست موجودی­ های جنسی وکار در جریان ساخت را کنترل ولیست تهیه شده با سرفصل ترازنامه مغایرت نداشته باشد .
 7. مشاور مالیاتی باید تعدادی از اقلام مندرج در کاربرگ­های صورت برداری را با مدارک انبار و مدارک حسابداری موجودی های جنسی تطبیق دهد. موجودی ­های جنسی از نظر کمیت و کیفیت و نوع جنس بایستی در تمام اسناد و مدارک فوق مغایرتی نداشته باشد.
 8. مشاور مالیاتی باید برای کنترل فروش مقدار کالای تحویلی را با روزهای سال قبل مقایسه نموده که فروشهای صوری و عدم ثبت فروش اتفاق نیفتد .
 9. مشاور مالیاتی در مورد چگونگی سرشکن­ کردن هزینه­ های سربار در مورد کالای نیمه ساخت و محاسبه قیمت تمام شده را را ردیابی وبررسی نماید.
 10. مشاور مالیاتی باید صورت گردش کلیه مواد مصرف شده، صورت گردش انواع کالای خریداری شده وفرمول های ساخت کالا را با موجودی پایان دوره کنترل نماید وکالاهای ساخته شده با فرمول های ساخت کالا تطبیق داشته باشد و کیفیت مواد اولیه مصرف شده  از لحاظ ریالی و کمی با فرمول ساخت مغایرت نداشته باشد و ضایعات تولید منطقی هست یا نه، و یا ضایعات امکان برگشت به خط تولید دارد، یا امکان فروش ضایعات وجود دارد که در صورت مغایرت گزارش ضایعات با فرمول ساخت قیمت تمام شده کالای فروش رفته نیز واقعی منعکس نمی گردد.
 11. مشاور مالیاتی باید سرفصل سربار تولید را کنترل کند که هزینه های واهی وحساب سازی ثبت نشده باشد.

از نظر مشاور مالیاتی شرکتها در چه شرایطی می توانند از معافیت ماده 132قانون مالیاتهای مستقیم استفاده کنند؟

 1. واحد های تولیدی باید همه اجزا تولید از جمله زمین، ساختمان، تاسیسات و ماشین آلات تولیدی و همچنین پروانه بهره برداری از وزارتخانه مربوطه را داشته باشند.
 2. تاریخ بهره برداری بعد از مجوز تولیدی باشد وبا دفاتر شرکت مغایرتی نداشته باشد. مشاور مالیاتی دقت داشته باشد که معافیت منحصر به بخشی است که مجوز صادر شده داشته باشد و به همه بخشهای تولیدی معافیت تعلق نمیگیرد. وتغییری درموضوع  فعالیت تولیدی نداشته باشد.
 3. در صورتی که در دوران معافیت، صاحبان یک واحد تولیدی و معدنی تغییر نمایند (تبدیل شخص حقیقی به شخص حقوقی و بالعکس) واحد تولیدی از تاریخ تبدیل از معافیت مالیاتی استفاده می­نماید و در صورت عکس معافیت لغو میگردد.
 4. در صورتی که صاحبان یک واحد تولیدی در کنار واحد تولید قدیم، اقدام به ایجاد یک واحد تولیدی جدید (بدون استفاده از ساختمان، ماشین­آلات و تأسیسات واحد قدیم) نمایند و برای واحد تولیدی جدید پروانه بهره ­برداری جدید دریافت نمایند، واحد تولیدی جدید هم می­تواند از معافیت مالیاتی موضوع ماده 132 قانون مالیاتها استفاده نماید،‌به شرطی که از معافیت مالیاتی موضوع ماده 138 قانون مالیاتها استفاده نکرده باشد.
 5. صاحبان واحدهای تولیدی و معدنی جدید به شرح فوق در صورتی که برای ایجاد واحد تولیدی جدید از ساختمان، ماشین­آلات و تأسیسات واحد تولیدی قدیم استفاده نمایند، در صورتی که واحد تولیدی قدیم از معافیت مالیاتی استفاده کرده باشد، واحد اخیرالذکر نمی­تواند از معافیت مالیاتی استفاده نماید.
 6. معافیت مالیاتی منحصراً شامل درآمد حاصل از تولید کالاها می­باشد. بنابراین فقط درآمد حاصل از فعالیتهای تولیدی و معدنی مشمول معافیت موضوع ماده ۱۳۲ قانون مالیاتها می­شود و سایر درآمدهای واحدهای تولیدی و معدنی از جمله فروش داراییها، فروش مواد اولیه و سایر درآمدها مشمول معافیت نمی­باشد.
 7. در صورتی که یک واحد تولیدی به جای تولید کالا برای خود،‌ در قبال دریافت کارمزد (حق­الزحمه) برای دیگران کالا تولید نماید، کارمزد (حق ­الزحمه) دریافتی مشمول معافیت می­باشد.
 8. فروش ضایعات حاصل از تولید کالای معاف از مالیات به دلیل اینکه ضایعات بخشی از کالای تولیدی است مشمول معافیت مالیاتی می­باشد.
 9. بازسازی، توسعه و تکمیل واحدهای تولیدی و معدنی قیدم واحد تولیدی و معدنی جدید تلقی نشده و مشمول معافیت مالیاتی نخواهد بود.
 10. ومشاور مالیاتی خبره دقت نماید شرکتهای تولیدی که از معافیت مالیاتی ماده 132استفاده می کنند در صورت انجام تکالیف مالیاتی می توانند از مزایای معافیت مالیاتی ماده 132استفاده کنند.و برای برخورداری از معافیت مالیاتی ماده 132مالکیت شرکتها خصوصی باشد وارتباطی با دولت نداشته باشند.

از نظر مشاور مالیاتی شرکتها در چه شرایطی از معافیت مالیاتی ماده 138قانون مالیاتهای مستقیم استفاده کنند؟

 • از نظر مشاور مالیاتی شرکتهای خصوص و تعاونی میتوانند از معافیت ماده 138 قانون مالیاتهای مستقیم استفاده کنندوشرکتهایی که تمام و یا بخشی از سهام متعلق به دولت هستند  وسایر اشخاص نمی توانند استفاده کنند.
 • شرکتهایی که مجوز طرح و توسعه از وزارتخانه مربوطه را داشته باشند.
 • برای استفاده از معافیت 50٪ مالیات باید هزینه­ های انجام شده در سال به دقت بررسی شود:
 • 50درصد سود شرکتها تا سه سال می توانند از این معافیت استفاده کنند.
 • مصالح مصرف نشده نباید در بهای تمام شده کالای فروش رفته حساب گردد.

مشاور مالیاتی قبل از ارسال اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده واردات شرکتها را چگونه کنترل می کند؟

 1. مشاور مالیاتی خبره صورت­ ریز پروانه ­های وارداتی و صادراتی به تفکیک شماره صفحه دفتر کل یا معین، نوع جنس، شماره پروانه گمرکی، مقدار یا تعداد، ارزش، حقوق گمرکی از مؤدی اخذ و یا صورت ریز پروانه ­های گمرکی رسیده، مطابقت می دهد وهمچنین با سامانه گمرک وسامانه تجارت با اقلام وارداتی مطابقت می دهد.
 2. صورت ریز کارمزد ترخیص کالا، کرایه حمل و محاسبه مالیات مربوطه (برای هر یک از ترخیص کنندگان به تفکیک) به انضمام صورت­حساب حق­ العمل کاری وهمچنین با سامانه مالیاتی وگزارشات ارسالی دیگران کنترل می کند.
 3. مبلغ پروفرما ونوع جنس از نظر مقداری وکیفی با برگ سبز گمرکی کنترل می کند تا مغایرتی نداشته باشد
 4. برگ سبز گمرکی را  با گواهی مبدأ و بیمه ­نامه و بارنامه دریایی یا هوایی و صورت بسته­بندی از نظر مقدار، وزن،‌تعداد و مشخصات کالا تطبیق دهد.
 5. مشاور مالیاتی باید پروانه­های گمرکی را از نظر مقدار یا تعداد و ارزش شماره اعتبار (ثبت سفارش یا برات) با فاکتور اصلی و برگ گشایش اعتبار تطبیق گردد و مغایرت بررسی شود.
 6. مشاور مالیات یا تعداد فاکتور پرداخت شده باشد) محاسبه و جزء اقلام غیرقابل قبول یادداشت نماید. بدیهی است در صورتی که شرکت اشتباهاً جنس مفقود شده را به عذر اینکه هنوز وضعش معلوم نیست جزء موجودی پایان سال خود (غیر از کالای بین راهی) نشان داده باشد،‌موجودی پایان سال هم به همان نسبت باید تعدیل شود.
 7. مشاور مالیاتی وزن یا تعداد کالای ثبت شده در رسیدهای انبارها (با مدارک ورود کالا به انبار) با بارنامه­ های مربوطه کنترل یا اضافی آن را کنترل کند.
 8. در صورتی که قرار شود کالا وسیله فروشنده خارجی به دفعات حمل شده و طبیق یک یا چند پروانه مقداری از کالای خریداری شده وارد شده باشد،‌ توجه شود که فقط بهای کالایی که وارد شده به تناسب کل کالا در حساب خرید انبار ثبت گردد.
 9. مشاورمالیاتی دقت نماید سپرده های مسدود شده در گمرک نباید به حساب بهای تمام شده خرید ثبت شود.
 10. مشاورمالیاتی دقت نماید که واردات ثبت شده در دفاتر اعتبارات اسنادی آن هم بسته شود.
 11. مشاورمالیاتی بررسی کند که اعتبارات اسنادی ثبت شده تا پایان سال ترخیص نشده باشد.

مشاور مالیاتی قبل از ارسال اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده به چه صورت خرید داخلی را کنترل می کند؟

 1. مشاور مالیاتی خبره باید در تراز آزمایشی رقم بستانکاری اعتبارات اسنادی با رقم کالای وارداتی به انبار را کنترا کند که این حسابها مساوی باشد.
 2. کالای های خریداری شده از نظر تارخ سند با تاریخ فاکتور و رسید انبار ومحاسبا ت ریاضی و مبلغ ثبت شده در دفاتر و تطبیق آنها با اقلام سفارش شده مطابقت داشته باشد.
 3. خرید های که برگشت داده شده است در حساب برگشت از خرید ثبت واز موجودی انبار کسر شده باشد.
 4. خرید های بدون مستندات وشواهد حسابداری  از حساب خرید حذف کند.
 5. حساب تخفیفات عیب و نقص و تخفیف نقدی خرید را به دقت رسیدگی نماید.
 6. موجودی پایان دوره با موجودی انبار کنترل شود.
 7. سفارش کالای خریداری شده با فاکتور خرید واستعلامات از سایر فروشنده ها کنترل گردد .
 8. مواد و کالای ضایع شده مورد بررسی قرار گیرد که کالای سالم نباشد.
 9. مشاور مالیاتی خبره باید صورت گردش مواد و کالای تولیدی و خریداری شده به تفکیک موجودی اول دوره،‌خریداری یا تولید شده طی سال،‌فروش رفته طی سال، موجودی در آخر سال و نحوه قیمت­گذاری با توجه به اصول و موازین حسابداری از مؤدی اخذ و مورد رسیدگی وکنترل کند.

پارامترهایی که مشاور مالیاتی برای کنترل فاکتورهای فروش شرکتها در نظر می گیرد

 1. ظوابط شرکتها در مورد نحوه قیمت گذاری وآیین نامه معاملاتی را بررسی وکنترل کند.
 2. کنترل نماید که فاکتور های فروش صادر شده با رقم فاکتور های ثبت شده در دفاتر مطابقت داشته باشد.
 3. مستندات فاکتورهای فروش از قبیل برگ دریافت سفارش، حواله، انبار، گزارش قسمت بسته بندی،‌بارنامه حمل، برگ نگهبانی،‌رسید گیرنده کالا، فاکتور فروش و مدارک پرداخت قیمت کالا را کنترل کند.
 4. محاسبات ریاضی ضرب افقی وجمع عمودی فاکتور های فروش را کنترل کند.
 5. تخفیات فاکتور های فروش به خریداران شرکت باید در چارچوب مقررات شرکت باشد.
 6. اقلام فروخته شده به پرسنل ومدیران شرکت از لحاظ قیمت ومقداری ونحوه فروش وقیمت فروش در چاچوب آیین نامه شرکت باشد ونحوه دریافت ومستندات دریافت وجه اخذ شود.

نتیجه‌ گیری

دریافت یک مشاوره مالیاتی در این برهه از زمان بسیار حساس و الزامی است. امروزه تمامی کسب‌ وکارها یا شرکت‌ها به مشاورین خبره و متخصص در حوزه مالیات نیاز دارند تا آن‌ها را از شر جریمه‌های سنگین مالیاتی نجات دهد. راه‌های زیادی برای دریافت مشاوره‌های مالیاتی وجود دارد. شما می‌توانید بصورت حضوری، تلفنی یا آنلاین از مشاور مالیاتی کمک بگیرید و از او بخواهید تا در حل کردن پرونده‌های مالیاتی به شما کمک کنند. شرکت آرمان پرداز مشتاق خدمت‌رسانی به‌ تمامی افرادی است که به مشاوره‌های مالیاتی نیاز دارند.

چرا اجرای سیستم جامع مالیاتی ضروروی ولاز اجرا می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه