مراحل مشاور مالیاتی

۴ گام برای از مراحل مشاور مالیاتی: مسیر آموزشی و شغلی

مراحل مشاور مالیاتی از آن دسته مشاغلی است که آینده ی روشنی برای آن پیش بینی می شود. به طور کلی حوزه ی مالی و رشته ها و مشاغل مربوط به آن بسیار گسترده است؛ بنابراین، شاخه های فرعی و تخصصی بسیار و در نتیجه انتخاب های متنوعی در آن برای افراد علاقه مند وجود دارد. یکی از این شاخه ها مشاوره مالیاتی است که با توجه به دامنه ی گسترده ی مالیات، تبدیل شدن به یک مشاور مالیاتی احتمالا افق آینده ی افراد بسیاری خواهد بود که در حوزه مالی تحصیل می کنند یا علاقه مند به تحصیل در آن هستند.

مشاور مالیاتی

پیش نیازی از مراحل مشاور مالیاتی شدن

پیش از هر چیز لازم است هم در خصوص رشته تحصیلی و هم آینده ی شغلی مشاور مالیاتی تحقیق شود. می بایست رشته ی تحصیلی و شرایط مختلف آن را شناخت. بررسی شرایط هر فرد و مطابقت داشتن آن با شرایط شغل مشاور مالیاتی یکی از مهم ترین ملاک هاست. هم چنین باید آشنایی خوبی با فضای این شغل فراهم آید تا هر فرد بداند آیا علاقه مندی و استعداد کافی برای دنبال کردن چنین هدفی را دارد یا خیر.

آیا باید مشاور مالیاتی بشوم؟

این پرسشی است که پس از کسب اطلاعات لازم می بایست به آن پاسخ داد. یک مشاور مالیاتی، که گاه به عنوان تهیه کننده ی صورت های مالیات یا حسابدار از او یاد می شود، به مردم و سازمانها (یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی) کمک می کند تا اظهارنامه مالیاتی خود را به درستی تکمیل کنند. این امر بدون بهره مندی از تخصص یک مشاور مالیاتی امکان پذیر نیست. صحت انجام این امور، مستلزم تجزیه و تحلیل و استخراج اطلاعات از اسناد مالی گوناگون از جمله دستمزد، بیکاری و اظهارات بهره وام می باشد. گاهی نیز لازم است مشاوران مالیاتی برای دیدار با مشتری خود سفر کنند.

مشاوران مالیاتی می توانند خود به طور مستقل، یا برای دولت یا برای یک شرکت کار کنند. درآمد مشاوران مالیاتی به سطح و درجه ی شغلی و تخصص و مهارت وی بستگی دارد. آمار میزان درآمد مشاوران مالیاتی هم چنین در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است و تحت تاثیر شرایط اقتصادی و بین المللی می باشد.

خلاصه عملکرد مشاوره مالی

گام نخست: کسب مدرک آکادمیک مرتبط  از مراحل مشاور مالیاتی

مشاور مالیاتی دست کم باید دارای مدرک لیسانس در یکی از رشته های حسابداری، مالیات یا یک رشته ی تحصیلی مرتبط باشد. به عنوان مثال، لیسانس حسابداری می تواند شامل دوره های مربوط به مالیات مشاغل، بررسی کلاهبرداری و حسابداری مالیات غیرانتفاعی و دولتی باشد. در این دوره های تحصیلی همچنین دوره های کارآموزی به دانشجویان برگزیده و نمونه توصیه و ارائه می شود. در برخی کشورها دوره های آموزش مشاور مالیاتی به صورت آزاد و غیر آکادمیک وجود دارد اما در هر صورت کارفرمایان تمایل دارند متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی هستند را استخدام کنند.

نکته ای برای موفقیت بیشتر:

برای ارجح بودن نزد کارفرمایان اهمیت مدرک کارشناسی ارشد را نیز نادیده نگیرید. روشن است که تحصیلات آکادمیک ضروری برای مشاور مالیاتی شدن همان مدرک کارشناسی است اما داشتن مدرک کارشناسی ارشد امتیازی ویژه خواهد بود. برخی از کارفرمایان برای استخدام، متمایل به افراد دارای تحصیلات تکمیلی هستند.

مشاوره مالیاتی

گام دوم: یک مشاور مالیاتی لازم است برای خود و شغل خود اعتبار کسب کند.

پیش تر نیز اشاره کردیم که جدای از تحصیلات آکادمیک، همواره دوره هایی جانبی ضمن تحصیل دانشجویان یا برای فارغ التحصیلان به ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان نمونه، تدارک و توصیه می شود. این دوره ها علی رغم جانبی بودن به هیچ عنوان بی اهمیت یا در حاشیه نیستند بلکه اتفاقا مختص کسانی هستند که تمایل دارند در کار خود موفق و ویژه باشند.

در هر کشور بر اساس شرایط اقتصادی، مالیات و مقررات ویژه ی آن دوره های مخصوصی برای آموزش وجود دارد و در پایان گواهینامه هایی به افراد شرکت کننده در صورت شرکت مستمر و فعال در کلاس ها و قبولی در امتحانات هر دوره اعطا می شود. داشتن هر گواهینامه در کنار مدرک تحصیلی یک امتیاز ویژه برای مشاوران مالیاتی است. پس چنانچه فردی علاقه مند است به عنوان یک مشاور مالیاتی، در کار خود حرفه ای باشد و مشتریان و متقاضیان فراوان داشته باشد، باید شرکت جستن در این دوره ها و اخذ گواهینامه ها را جدی بگیرد.

گام سوم: کسب تجربه و ارتقای شغلی از مراحل مشاور مالیاتی

هر فرد به عنوان یک مشاور مالیاتی علاوه بر فراگیری اصول و تئوری های لازم، می بایست از تجربه نهراسد و کار خود را به هر صورت و ترتیبی که شده آغاز کند. منطقی نیست که کسی در ابتدای کار انتظار درآمدهای بسیار بالا و نجومی داشته باشد هرچند می توان این نوید را داد که با کسب چند سال تجربه، کار مستمر و به روز بودن، چنین هدفی دور از دسترس نخواهد بود.

مشاوران مالیاتی بی تجربه می توانند با خدمت به عنوان حسابدار یا حسابرس در یک شرکت خصوصی، سازمان غیرانتفاعی یا شرکت حسابداری، هرچند کوچک و با سطح درآمدی پایین در این زمینه تجربه کسب کنند. پس از کسب چند سال تجربه، فرد دیگر یک مشاور مالیاتی خبره خواهد بود که به تدریج می تواند خود تعیین کننده ی شرایط و میزان درآمد دلخواهش باشد. کارفرمایان به ویژه در شرکت های معتبر همیشه به دنبال افرادی با سابقه ی کاری مناسب و تجربه و تبحر کافی هستند بنابراین افراد در ابتدای کار، بهتر است به عنوان مشاور مالیاتی حتی  پیشنهاد های سطح پایین را بپذیرند تا آن ها را به عنوان تجربه و سابقه ی کار در رزومه ی خود داشته باشند.

مشاور مالی

گام چهارم: ارتباط با همکاران برای حفظ اعتبار و هم چنین معرفی خود

باید همیشه در جست و جوی انجمن ها و گروه های متشکل از همکاران و افراد هم رشته ی خود بود. ارتباط مستمر، خصوصا در مشاغلی چون مشاوره (در هر حوزه و زمینه) زمینه ساز اشتراک و تبادل تجربیات است و به افراد کمک می کند در حوزه ی تخصص خود به روز باشند. با داشتن ارتباطات موثر و مستمر با همکاران خود هم می توان از افراد با تجربه تر، مواردی تازه را یاد گرفت و هم می توان آموخته های خود را با سایرین به اشتراک گذاشت. این امر همچنین یک تاثیر بسیار مهم دارد و آن تبلیغ و معرفی خود در شغل و حرفه به صورت گسترده تر و کارشناسانه تر است.

کلیاتی که در این چهار گام مطرح شد می تواند تا حد بسیاری ذهن افراد علاقه مند به شغل مشاوره مالیاتی را در خصوص فضا و آینده این شغل روشن سازد. چنان که دانستیم این شغل نیازمند دانش های تئوری و هم چنین مهارت های تجربی است که فرد با کسب آن ها در این حوزه ی شغلی موفق خواهد بود.