مأخذ محاسبه مالیات دوره انحلال

قانون ارزش افزوده

مأخذ محاسبه مالیات دوره انحلال

مطابق ماده 115 ق.م.م مأخذ محاسبه مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که منحل می­شوند ارزش دارایی شخص حقوقی است منهای بدهی­ها و سرمایه پرداخت شده و اندوخته­ها و مانده سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده است.

(سرمایه پرداخت شده + اندوخته­ها و مانده سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت شده + بدهی­ها) – ارزش دارایی­ها = مأخذ مالیات انحلال

نکته 1- بنا به صراحت ماده 115 ق.م.م سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت نشده است قابل کسر از ارزش دارایی­های اشخاص حقوقی منحله در رسیدگی به مالیات آخرین دوره عملیاتی آنها دوره انحلال نخواهد بود.

نکته 2- به استناد بخشنامه شماره 16762/3368/211 مورخ 30/2/86 از آنجایی که اندوخته­ها و مانده سودهای ایجاد شده از محل سود حاصل از منابع معاف از مالیات در حکم اندوخته­ها و سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده است تلقی نمی­گردد بنابراین اندوخته­ها و سودهای مزبور قابل کسر از ارزش دارایی­های اشخاص حقوقی منحله در رسیدگی به مالیات آخرین دوره عملیاتی آنها دوره انحلال نخواهد بود.

نکته 3- در صورتی که در دوره انحلال از اول سال تا تاریخ انحلال اقلام کتمان شده وجود داشته باشد به میزان دارایی­های کتمان شده صندوق، بانک، بدهکاران، اسناد دریافتنی و… باید به ارزش دارایی­ها اضافه شود همچنین اگر بابت آن دوره هزینه­های غیرمستند یا غیرمرتبطی ابراز شده که موجب کاهش ارزش یا تقلیل دارایی­ها گردیده بایستی معادل آن به ارزش دارایی­ها افزوده شود. در صورتی که جمع ارزش تعیین شده اقلام مربوط به طرف بدهکار ترازنامه بیشتر از جمع ارزش اقلام طرف بستانکار ترازنامه باشد با رعایت سایر مقررات مربوط برای مازاد داریی بر بدهی و سرمایه عنداللزوم برگ  تشخیص مالیات صادر می­گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره

اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...