شخصی بابت مهریه مغازه ای رو مالک شده است ایا مالیات حق واگذاری شامل میشود?

مالیاتی

  

 

شخصی بابت مهریه مغازه ای رو مالک شده است ایا مالیات حق واگذاری شامل میشود?

 

بله شامل میشود

 

آیا در تضاد ماده ۱۴۴ ق م م نمیباشد؟

 

ماده  144 قانون مالیاتهای مستقیم:

جهیزیه منقول و مهریه اعم از منقول و غیرمنقول و جوائز علمی و بورس‌های تحصیلی و همچنین درآمدی که بابت حق اختراع یا حق اکتشاف عاید مخترعین و مکتشفین می‌گردد به طور کلی و نیز درآمد ناشی از فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی مراکزی که دارای پروانه تحقیق از وزارت‌خانه‌های ذی‌صلاح می‌باشند به مدت ده سال از تاریخ اجرای این اصلاحیه طبق ضوابط مقرر در آیین‌نامه‌ای که به پیشنهاد وزارت‌خانه‌های علوم. تحقیقات و فن‌آوری(1). بهداشت. درمان و آموزش پزشکی و امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیات وزیران خواهد رسید. از پرداخت مالیات معاف می‌باشد.

 

تحلیل:

هرکس مغازه خود را بفروشد 2 درصد مبلغ آن سهم دولت است،98 درصد بقیه متعلق به فروشنده بوده و ایشان حق دارد هر طور که تمایل دارد ( 98% باقیمانده را، خرج هزینه روز مره زندگی، هزینه درمان خود، پس انداز و یا صرف پرداخت دیون خود از جمله مهریه زوجه و …) نماید.

 

اشخاص هم اگر درآمدی کسب کنند مثل درآمد اتفاقی و … مشمول مالیات هستند

 

ولی وقتی مغازه مذکور فروخته شده و تمامی 98 درصد به زوجه از بابت مهریه پرداخت شود “زوجه”  طبق ماده 144 ق.م.م مشمول مالیات نخواهد بود.

 

دوستان توجه داشته باشید که ماده ۱۴۴ از سهم ۹۸ % معافیت داده است . در واقع از درآمد حاصل از ۹۸% ولی مالیات حق واگذاری در هر صورت که ۲% است معافیتی ندارد.

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...