محاسبه عیدی شاغلان پاره‌وقت:

رويه‌هاي‌ حسابداري‌

محاسبه عیدی شاغلان پاره‌وقت:

طبق مصوبه مجلس، شاغلان در واحدهای مشمولان قانون کار به میزان اشتغال در واحد اقتصادی (یک تا ۱۲ ماه) از عیدی پایان سال که بر مبنای رقم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تعیین می‌شود، بهره‌مند خواهند شد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی شاغلان در واحدهای مشمول قانون کار به میزان کارکرد خود از یک تا ۱۲ ماه مشمول دریافت عیدی پایان سال می شوند. به بیان دیگر، اگر فردی حتی یکماه نیز در واحدی مشغول به کار باشد و پس از آن ادامه همکاری میسر نباشد، کارفرما موظف است طبق مصوبه مجلس عیدی یکماه کارکرد فرد را محاسبه و پرداخت کند.

در عین حال، محاسبات بر مبنای حداقل دستمزد سال ۹۶ نشان می دهد که هر فرد شاغل در واحدهای مشمول قانون کار باید دستکم برای یکماه کارکرد مبلغ ۱۵۴ هزار و ۹۸۸ تومان عیدی دریافت کند.

همچنین طبق مصوبه مجلس، افراد با پایه حقوق های بالاتر از حداقل مصوب شورای عالی کار که در سال جاری رقم حدود ۹۳۰ هزار تومان است، نمی توانند بیشتر از ۲ میلیون و ۷۸۹ هزار تومان به عنوان عیدی پایان سال دریافت کنند. بنابراین سقف قانونی عیدی پایان سال ۹۶ برای شاغلان مشمول قانون کار نهایتا رقم ۲ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۷۹۳ تومان است.

شاغلانی که عیدی می‌گیرند و آنهایی که نمی‌گیرند

بر پایه این گزارش، با وجود اینکه بخشی از واحدهای اقتصادی و کارفرمایان عیدی را در دو ماه پایانی سال پرداخت می کنند، اما برخی واحدها نیز به منظور مدیریت هزینه و یا داشتن قراردادهای ماهیانه با نیروی کار و مانند آن، ارقام عیدی را به همراه حقوق ماهیانه افراد در طول سال تامین و پرداخت می کنند؛ همچنین پرداخت عیدی در برخی واحدها نیز فصلی و یا ۶ ماه یکبار صورت می گیرد.

البته در این بین، بنا به گفته مقامات کارگری کشور، کم نیستند کارگران و مشمولان قانون کار که به دلیل ناتوانی مالی کارفرما و یا عدم تمایل بنگاه اقتصادی، بدون دریافت عیدی به استقبال نوروز می روند. همچنین برخی کارفرمایان نیز به دلیل مشکلات نقدینگی، پرداخت عیدی را در چند مرحله و یا به صورت معوقه در سال جدید می پردازند.

جدول میزان عیدی شاغلان پاره وقت مشمول قانون کار(ارقام به تومان)

حداقل دستمزد روزانه در سال ۹۶۳۰۹۹۷حداقل عیدی۱۸۵۹۸۶۲حداکثر عیدی۲۷۸۹۷۷۹۳عیدی شاغلان با ۱۲ ماه کارکرد۱۸۵۹۸۶۲عیدی شاغلان با ۱۱ ماه کارکرد۱۷۰۴۸۷۳عیدی شاغلان با ۱۰ ماه کارکرد۱۵۴۹۸۸۵عیدی شاغلان با ۹ ماه کارکرد۱۳۹۴۸۹۶عیدی شاغلان با ۸ ماه کارکرد۱۲۳۹۹۰۸عیدی شاغلان با ۷ ماه کارکرد۱۰۸۴۹۱۹عیدی شاغلان با ۶ ماه کارکرد۹۲۹۹۳۱عیدی شاغلان با ۵ ماه کارکرد۷۷۴۹۴۲عیدی شاغلان با ۴ ماه کارکرد۶۱۹۹۵۴عیدی شاغلان با ۳ ماه کارکرد۴۶۴۹۶۵عیدی شاغلان با ۲ ماه کارکرد۳۰۹۹۷۷عیدی شاغلان با ۱ ماه کارکرد۱۵۴۹۸۸

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...