قراردادهای طرح‌های عمرانی و غیر عمرانی

ABC

قراردادهای طرح‌های عمرانی و غیر عمرانی

قراردادهای طرح‌های عمرانی
یک طرف قراردادهای عمرانی همواره دولت یا دستگاه‌های دولتی قرار دارد. در قراردادهای عمرانی حق‌بیمه‌ای که دریافت می‌شود به‌مراتب کمتر از قراردادهای غیرعمرانی است، بنابراین همواره سعی کارفرما و پیمانکار بر این است که قراردادهای آن‌ها در این چهارچوب قرار بگیرد.وجود دو شرط زیر برای قراردادهای مشمول ضوابط طرح‌های عمرانی الزامی است:

الف) قرارداد براساس ‌فهرست ‌بهای ‌پایه ‌سازمان ‌برنامه‌وبودجه (قراردادهای پیمانکاری) یا ضوابط تیپ ‌سازمان‌ مزبور (قراردادهای ‌مشاوره‌ای) منعقد شده باشد.

ب) تمام یا قسمتی از بودجه عملیات از محل اعتبارات عمرانی دولت (اعتبارات عمرانی ملی، منطقه‌ای، استانی) تامین شده باشد.

مشمولان کلیه قراردادهای فاقد شرایط اشاره‌شده در بخش طرح‌های عمرانی، قراردادهای غیر_عمرانی تلقی می‌شوند.

ضريب بیمه قراردادهای عمرانی و غیر عمرانی

1️⃣حق بیمه طرح های عمرانی :

حق‌بیمه قراردادهای مشاوره‌ای عمرانی به‌طور مقطوع 14درصد ناخالص کارکرد به علاوه 1/6 درصد به‌عنوان حق‌بیمه بیکاری جمعا به میزان 15/6 درصد ناخالص کارکرد است.در این نوع قراردادها سهم پیمانکار 3/6 درصد و سهم کارفرما 12درصد است.

حق‌بیمه قراردادهای پیمانکاری (اجرایی) مقطوعا 6 درصد ناخالص کارکرد به علاوه 0/6 درصد به ‌عنوان حق‌بیمه بیکاری جمعا” به میزان 6/6 درصد ناخالص کارکرد است.سهم حق‌بیمه پیمانکار 1/6 درصد و سهم کارفرما 5 درصد است.

در صورتی که پیمانکاران مجری قراردادهای مشمول طرح‌های عمرانی بخشی از اجرای عملیات موضوع پیمان را طی قرارداد به پیمانکاران فرعی واگذار کنند چنانچه حق‌بیمه متعلق به قرارداد اصلی پرداخت شود، وصول حق‌بیمه بابت قرارداد پیمانکار فرعی منتفی خواهد بود.

2️⃣حق بیمه طرح های #غير_عمرانی :

حق بيمه قراردادهايی كه در اجرای آنها تهيه مصالح مصرفي كلا بعهده و هزينه پيمانكار می باشد و يا موضوع قرارداد ارائه خدمات بوده و نوع كارايجاب نمايد كه كلا به صورت مكانيكي انجام گيرد به ماخذ 7 درصد ناخالص كل كاركرد به اضافه يك نهم آن بعنوان حق بيمه بيكاري مي باشد. (7.78%سهم پيمانكار)
حق بيمه كليه قراردادهای دستمزدی و خدماتی كه به صورت غير مكانيكی انجام می گيرد و يا تجهيزات و وسايل مكانيكی توسط كارفرما تهيه و به صورت رايگان در اختيار پيمانكار قرار داده می شود به ماخذ 15 درصد نا خالص كاركرد به اضافه يك نهم آن بعنوان حق بيمه بيماري مي باشد. (بدون مصالح(دستمزدی) 16.67%سهم پيمانكار).

در مواردي كه تهيه قسمتي از مصالح به عهده و هزينه پيمانكار و قسمتي به عهده و هزينه واگذارنده كار مي باشد ، ارزش مصالح واگذاري به پيمانكار به ناخالص كل كاركرد افزوده مي شود به ماخذ 7 درصد ناخالص كل كاركرد ه اضافه يك نهم آن بعنوان حق بيمه بيكاري مي باشد (7.78%سهم پيمانكار)

در مواردی که موضوع قرارداد ارائه خدمات است و نوع کار ایجاب می‌کند که قسمتی به صورت مکانیکی (با وسایل و ماشین‌آلات مکانیکی متعلق به پیمانکار) و قسمتی به صورت دستی انجام شود، در اين حالت حق بيمه بخش (درصد ) مكانيكي به ماخذ 7 در صد و حق بيمه بخش (درصد ) دستي به ماخذ 15 درصد به اضافه يك نهم بابت بيمه بيكاري محاسبه مي شود

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره

اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...