قراردادهای طرح‌های عمرانی و غیر عمرانی

ABC
حسابداری ادواری و دائمی موجودی کالا به بیان ساده
فروردین ۲, ۱۳۹۷
ABC
مقررات مربوط به ادامه بیمه پردازی به صورت اختیاری
فروردین ۲, ۱۳۹۷
ABC

ABC

قراردادهای طرح‌های عمرانی و غیر عمرانی

قراردادهای طرح‌های عمرانی
یک طرف قراردادهای عمرانی همواره دولت یا دستگاه‌های دولتی قرار دارد. در قراردادهای عمرانی حق‌بیمه‌ای که دریافت می‌شود به‌مراتب کمتر از قراردادهای غیرعمرانی است، بنابراین همواره سعی کارفرما و پیمانکار بر این است که قراردادهای آن‌ها در این چهارچوب قرار بگیرد.وجود دو شرط زیر برای قراردادهای مشمول ضوابط طرح‌های عمرانی الزامی است:

الف) قرارداد براساس ‌فهرست ‌بهای ‌پایه ‌سازمان ‌برنامه‌وبودجه (قراردادهای پیمانکاری) یا ضوابط تیپ ‌سازمان‌ مزبور (قراردادهای ‌مشاوره‌ای) منعقد شده باشد.

ب) تمام یا قسمتی از بودجه عملیات از محل اعتبارات عمرانی دولت (اعتبارات عمرانی ملی، منطقه‌ای، استانی) تامین شده باشد.

مشمولان کلیه قراردادهای فاقد شرایط اشاره‌شده در بخش طرح‌های عمرانی، قراردادهای غیر_عمرانی تلقی می‌شوند.

ضریب بیمه قراردادهای عمرانی و غیر عمرانی

۱️⃣حق بیمه طرح های عمرانی :

حق‌بیمه قراردادهای مشاوره‌ای عمرانی به‌طور مقطوع ۱۴درصد ناخالص کارکرد به علاوه ۱/۶ درصد به‌عنوان حق‌بیمه بیکاری جمعا به میزان ۱۵/۶ درصد ناخالص کارکرد است.در این نوع قراردادها سهم پیمانکار ۳/۶ درصد و سهم کارفرما ۱۲درصد است.

حق‌بیمه قراردادهای پیمانکاری (اجرایی) مقطوعا ۶ درصد ناخالص کارکرد به علاوه ۰/۶ درصد به ‌عنوان حق‌بیمه بیکاری جمعا” به میزان ۶/۶ درصد ناخالص کارکرد است.سهم حق‌بیمه پیمانکار ۱/۶ درصد و سهم کارفرما ۵ درصد است.

در صورتی که پیمانکاران مجری قراردادهای مشمول طرح‌های عمرانی بخشی از اجرای عملیات موضوع پیمان را طی قرارداد به پیمانکاران فرعی واگذار کنند چنانچه حق‌بیمه متعلق به قرارداد اصلی پرداخت شود، وصول حق‌بیمه بابت قرارداد پیمانکار فرعی منتفی خواهد بود.

۲️⃣حق بیمه طرح های #غیر_عمرانی :

حق بیمه قراردادهایی که در اجرای آنها تهیه مصالح مصرفی کلا بعهده و هزینه پیمانکار می باشد و یا موضوع قرارداد ارائه خدمات بوده و نوع کارایجاب نماید که کلا به صورت مکانیکی انجام گیرد به ماخذ ۷ درصد ناخالص کل کارکرد به اضافه یک نهم آن بعنوان حق بیمه بیکاری می باشد. (۷٫۷۸%سهم پیمانکار)
حق بیمه کلیه قراردادهای دستمزدی و خدماتی که به صورت غیر مکانیکی انجام می گیرد و یا تجهیزات و وسایل مکانیکی توسط کارفرما تهیه و به صورت رایگان در اختیار پیمانکار قرار داده می شود به ماخذ ۱۵ درصد نا خالص کارکرد به اضافه یک نهم آن بعنوان حق بیمه بیماری می باشد. (بدون مصالح(دستمزدی) ۱۶٫۶۷%سهم پیمانکار).

در مواردی که تهیه قسمتی از مصالح به عهده و هزینه پیمانکار و قسمتی به عهده و هزینه واگذارنده کار می باشد ، ارزش مصالح واگذاری به پیمانکار به ناخالص کل کارکرد افزوده می شود به ماخذ ۷ درصد ناخالص کل کارکرد ه اضافه یک نهم آن بعنوان حق بیمه بیکاری می باشد (۷٫۷۸%سهم پیمانکار)

در مواردی که موضوع قرارداد ارائه خدمات است و نوع کار ایجاب می‌کند که قسمتی به صورت مکانیکی (با وسایل و ماشین‌آلات مکانیکی متعلق به پیمانکار) و قسمتی به صورت دستی انجام شود، در این حالت حق بیمه بخش (درصد ) مکانیکی به ماخذ ۷ در صد و حق بیمه بخش (درصد ) دستی به ماخذ ۱۵ درصد به اضافه یک نهم بابت بیمه بیکاری محاسبه می شود

arman
arman
شرکت آرمان پرداز خبره بیش از 15سال سابقه فعالیت در زمینه حسابداری وحسابرسی وخدمات مشاوره مالی ومالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.