مزایای شرکتهای سهامی

املاک ، ماشین آلات و تجهیزات

 مزایای شرکتهای سهامی

 بخش اول (مسئولیت محدود سهامداران)

 بر اساس ماده 1 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، مسئولیت سهامداران محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. مبلغ اسمی سهام باید توسط سهامدار تادیه شود. با تادیه این مبلغ، سهامدار تعهد مالی دیگری در قبال شرکت نخواهد داشت. حتی اگر شرکت در آینده متحمل زیان شود یا منابع آن برای تسویه بدهی هایش کافی نباشد، سهامدار شرکت مسئولیتی از این بابت ندارد. بنابراین مبلغ اسمی سهام سپری برای حفاظت از حقوق طلبکاران شرکت نیز تلقی می شود. در ایران بر اساس ماده 25 لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت، مبلغ اسمی سهم باید در ورقه سهام قید شود.

  در بعضی کشورها مانند استرالیا، سهام فاقد ارزش اسمی است. برای مثال یک شرکت ممکن است در سال 2004، یک میلیون سهم با قیمت 5 دلار و در سال 2006، دو میلیون سهم با قیمت 7 دلار صادر کند. در کشور مزبور تعهد سهامداران محدود به قیمت صدور سهم در تاریخ صدور است.

 بخش دوم (تداوم حیات)

 حیات بعضی از شرکتها، مانند شرکتهای تضامنی، وابسته به حیات شرکای آن است. در صورت فوت شریک در یک شرکت تضامنی، ممکن است آن شرکت منحل شود. اما در شرکتهای سهامی فوت سهامدار موجب انحلال شرکت نمی شود و شرکت تا زمانی که در محیط رقابتی دوام آورد می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

 مزایای شرکتهای سهامی

 بخش سوم (سهولت در انتقال مالکیت)

 در شرکت تضامنی، یک شریک نمی تواند بدون موافقت سایر شرکا سهم خود را به دیگری منتقل کند.

در شرکت با مسئولیت محدود، انتقال سهم الشرکه به دیگری مستلزم رضایت سه چهارم صاحبان سرمایه است.

این گونه الزامات، درجه نقدشوندگی سرمایه گذاری را پایین می آورد.

در شرکت سهامی، فروش و انتقال سهام به دیگران نیازی به موافقت مدیران شرکت یا مجمع عمومی صاحبان سهام ندارد. چنانچه سهامدار یک شرکت سهامی به وجه نقد نیاز داشته یا در پی فرصت سرمایه گذاری دیگری باشد، می تواند سهام خود را در صورت وجود خریدار به راحتی بفروشد.

سهام شرکتهای سهامی عام که در بازار اوراق بهادار پذیرفته می شوند از درجه نقدشوندگی بالایی برخوردارند. هر روز در بازار اوراق بهادار مالکیت میلیونها سهم شرکتهای سهامی عام بین سرمایه گذاران منتقل می شود. سهولت انتقال مالکیت از مزایای بسیار مهم شرکتهای سهامی است.

 بخش چهارم (مدیریت حرفه ای)

 شرکتهای کوچک و غیرسهامی اغلب توسط مالکان اداره می شوند. دامنه تخصص مدیر – مالک در چنین شرکتهایی محدود است. در شرکتهای سهامی بزرگ، برای اداره امور، هیئت مدیره ای توسط مالکان انتخاب می شود که صلاحیت حرفه ای لازم را برای هدایت شرکت داشته باشد.

شرکتهای سهامی عام جذابیتهای زیادی برای مدیران شایسته دارند. این شرکتها چنانچه در رشته ای سودآور فعالیت داشته باشند می توانند فارغ از مقررات دست و پا گیر دولتی، حقوق و مزایای مناسبی به مدیران حرفه ای پیشنهاد و آنها را جذب کنند. در دنیای رقابتی امروز، مدیریت قوی برای تداوم حیات شرکت اجتناب ناپذیر است. با وجود مدیران ضعیف، شرکت دچار مرگ تدریجی می شود. فرصت استفاده از تخصص مدیران حرفه ای یک مزیت مهم در شرکتهای سهامی عام است.

 بخش پنجم (توان جذب پس اندازهای مردم)

 شرکتهای سهامی عام می توانند با انتشار سهام و ابزارهای بدهی نظیر اوراق مشارکت و فروش آنها به مردم، پس اندازهای آنها را جذب کنند. این مزیت به معنای دسترسی گسترده تر به پس اندازهای مردم و توان نقدینگی بیشتر است.

 بخش ششم (استفاده از معافیت مالیاتی)

 طبق ماده 143 قانون مالیاتهای مستقیم، معادل ده درصد مالیات بر درآمد شرکتهای سهامی عام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست نرخ ها در بورس حذف نشده، بخشوده می شود، مشروط بر آن که کلیه نقل و انتقالات سهام از طریق کارگزاران بورس انجام و در دفاتر مربوط ثبت گردد. این معافیت، جاذبه مالی مناسبی برای شرکت و سهامداران آن است.

یک شرکت در صورتی می تواند تقاضای پذیرش در بازار اوراق بهادار ارائه کند که در کنار سایر شرایط لازم، سهامی عام نیز باشد. بنابراین شرکتهای غیرسهامی عام نمی توانند وارد بازار بورس اوراق بهادار شوند و در نتیجه مشمول این معافیت مالیاتی نیستند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...