سازمان حسابرسی داخلی

حسابرسی قبلی

سازمان حسابرسی داخلی

واحدهای حسابرسی داخلی در مقایسه با دیگر واحدهای سازمانی، معمولاً از تعداد کارکنان کمتری برخوردار است. در برخی سازمانها ممکن است فقط یک حسابرس داخلی وجود داشته باشد.

واحدهای حسابرسی داخلی دیگری ممکن است بیش از 100 حسابرس داخلی در استخدام خود داشته باشند. در بیشتر سازمانها، تجربه کاری در زمینه حسابرسی داخلی از چنان ارزش بالایی برخوردار است که کارکنان مایل به تصدی مشاغل مدیریتی باید دوره­ای را در حسابرسی داخلی سپری کنند.

رییس حسابرسی داخی، مسئولیت کلی واحد حسابرسی داخلی را عهده­دار می­باشد. این فرد، هدایت کلی واحد حسابرسی داخلی را به عهده­ دارد، فرایند برنامه­ریزی را تعیین می­کند، سیاستها و روشهای حسابرسی را مشخص می­نماید، مدیریت کارکنان را به عهده دارد، کار حسابرسی داخلی و حسابرسی مستقل را هماهنگ و برنامه کیفی حسابرسی داخلی را تدوین می­کند. رییس حسابرسی داخلی وظیفه رابط کمیته حسابرسی را نیز دارد. مدیر حسابرسی داخلی با برنامه­ریزی و هماهنگ کردن کارها، عملیات حسابرسی را اداره می­کند. مدیران حسابرسی معمولاً در زمینه حسابرسی و نظارت و سرپرستی دارای تجربه کافی می­باشند. حسابرسان ارشد، عملیات حسابرسی را در همه ابعاد، نظارت و سرپرستی می­کنند و بیشتر کارهای تفصیلی را انجام می­دهند. حسابرسان ارشد معمولاً دارای دست کم سه سال تجربه حسابرسی می­باشند. حسابرسان معمولاً کارهای عادی و کمی پیچیده حسابرسی را انجام می­دهند. آنها کار حرفه­ای را تازه شروع کرده­اند یا اغلب در حال گذراندن دوره­های آموزشی مورد نیاز برای سایر واحدهای سازمانی می­باشند.

افراد با سوابق گوناگون می­توانند شغل حسابرس داخلی را انتخاب کنند. بسیاری از افراد بلافاصله پس از فارغ التحصیل شدن از مدارس عالی یا دانشگاه­ها، حسابرس داخلی می­شوند. فارغ التحصیلهای رشته­های حسابداری و بازرگانی، بیشترین تعداد داوطلب برای این شغل می­باشند. برخی دیگر، حسابرس داخلی را به منظور تغییر شغل، انتخاب می­کنند.

برای مثال، واحد حسابرسی داخلی یک شرکت بزرگ، افراد زیر را استخدام می­کند: یک مهندس و یک مدیرعامل سابق یکی از شرکتهای فرعی یک شرکت بزرگ، چهار نفر مدیر مالی سابق، دو نفر از اساتید سابق دانشگاه، سه نفر وکیل حقوقی، سه نفر از شرکای قبلی یک موسسه بزرگ حسابرسی، رییس سابق اداره مالیات بر درآمد، یک افسر بازنشسته آگاهی، یک نفر زبان­شناس، تعدادی متخصص کامپیوتر و تعدادی فارغ التحصیل جدید در رشته­های حسابداری و حسابرسی. اگرچه برای ورود به حرفه حسابرسی داخلی، تجربه خاصی در نظر گرفته نشده است، اما مثال بالا نشان می­دهد که افراد با پیشینه­های گوناگون کاری می­توانند به این حرفه وارد شوند

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره

اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...