دو حسابرسی در یک شرکت بزرگ خدمات عمومی

گزارش

دو حسابرسی در یک شرکت بزرگ خدمات عمومی

برای مثال، فرض کنید دو حسابرسی در یک شرکت بزرگ خدمات عمومی انجام شده است.

نتیجه یکی به این پیشنهاد انجامیده است که طبقه­بندی مناطق سرویس­دهی شرکت در گزارشهای مدیریت، بر حسب اندازه آنها صورت گیرد. حاصل حسابرسی دیگر این پیشنهاد بوده است که برخی تعمیرات وسایل نقلیه شرکت با تناوب بیشتری انجام شود.

هر دو گروه، حسابرسی خود را تقریباً شش هفته پس از صدور گزارش، پیگیری کرده­اند. گروه اول، تنها دریافت نسخه­ای از مدارک (جدید) گزارش و توضیح مختصری درباره شکل جدید گزارش مدیریت را درخواست کردند.

گروه دوم، تلفنی درباره پاسخ قسمت مورد رسیدگی گفتگو کرد و سپس برای مشاهده کارهای انجام شده، از تعمیرگاه بازدید کرد. گروه دوم، مستندات سیاستها، استانداردها و روشهای جدید تعمیرگاه را نیز مورد بررسی قرار داد.

کار پیگیری گروه دوم در مقایسه با گروه اول، از عمق بیشتری برخوردار بود. حسابرسان گروه اول، تنها مستندات تغییرات را مورد آزمون قرار داد.

حسابرسان گروه دوم، هم مستندات و هم عملکرد را رسیدگی کرد. یکی از پیگیریها لزوماً موثرتر از دیگری نبود؛ زیرا، هر دو گروه حسابرسی به این نتیجه رسیدند که کارهای اصلاحی، انجام شده است.

شکل 3-10 خلاصه یک گزارش پیگیری را در مورد حسابرسی برنامه­های آموزشی کارکنان یک شرکت تولید کننده لوازم برقی، نشان می­دهد. این گزارش با تکرار یافته­ها و پیشنهادهای حسابرسی پیشین هدف از ارائه این گزارش را بیان می­کند. همچنین رئوس کارهای انجام شده یافته­های حاصل از پیگیری و دست آخر ارزیابی حسابرسان را از کارهای اصلاحی انجام شده بیان می­دارد. گرچه این گزارش پیگیری نمونه­ای از یک گزارش کوتاه است اما این گونه گزارشها همیشه کوتاه نیستند و به ویژه در مواردی که تعداد یافته­های مندرج در گزارش اصلی زیاد است چنین گزارشی می­تواند به بلندی گزارش اصلی نیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی تمامی مشاغل نیازمند دانش مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی و اهمیت مشاوره مالیاتی برای روبه رو شدن با قانون مالیات سازمان امور

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...