دارایی های ثابت رو هر سال چه جوری باید قیمتش رو مشخص کرد و ثبتش رو زد؟

دارایی های ثابت رو

 

 

 

   دارایی های ثابت رو هر سال چه جوری باید قیمتش رو مشخص کرد و ثبتش رو زد؟

فرض کنید زمینی داریم که توی تراز نامه پارسال رقمش 1000 تومنه ایا تو ترازنامه امسال باید همون 1000 رو بزنیم یا اینکه قیمت جدید داره؟قیمت  جدید رو چه جوری باید محاسبه کنیم؟

 

 

 

 

دارائی‌های ثابت به بهای تمام شده در دفاتر ثبت شده و به ارزش دفتری (بهای تمام شده منهای استهلاک انباشته) در ترازنامه نشان داده می‌شوند. بنده مجبورم پاسخ سوال جنابعالی را بصورت کلی ارائه کنم.

 

زمانی که شما دارائی ثابت را خریداری می‌نمائید به بهای تمام شده در دفاتر ثبت می‌شود. سپس می‌بایست هرسال برای دارائی‌های استهلاک پذیر، محاسبات استهلاک را بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم انجام داد که این استهلاک کاهنده قیمت دارائی بوده و موجب کاهش ارزش دفتری دارائی می‌گردد. سپس این مانده حساب‌ها در پایان هر سال (طی سند اختتامیه) به سال جدید (طی سند افتتاحیه) منتقل شده و همین روش تا زمانی که دارائی به طور کامل مستهلک نگردیده و عمر مفید آن تمام نشده (قابل استفاده است)، ادامه یافته، و دارائی مزبور در ترازنامه به ارزش دفتری نشان داده می‌شود.

 

  ذکر این نکته خالی از لطف نیست که یک مقوله دیگر در حسابداری وجود دارد که تجدید ارزیابی می‌باشد و ممکن است طی تجدید ارزیابی قیمت یک دارائی افزایش و یا کاهش پیدا کند. بیان این موضوع صرفاً جهت افزایش اطلاعات شما بوده و نیازی نیست که جنابعالی برای دارائی‌های خود “تجدید ارزیابی” انجام دهید.

 

  در ضمن زمین استهلاک نداره و همین قیمت به سال جدید منتقل میشه . پس قیمتش تو ترازنامه هرسال یکی هست.

 

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...