خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

صورت سود و زیان

?خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

 

وزیر اقتصاد:

?در راه مبارزه با رانت و فساد و برای حفظ ثبات اقتصادی و حراست از منابع کشور هیچ خط قرمزی وجود ندارد.

?با آژانس های مسافرتی که از موضوع پرداخت ارز مسافری برای سفر به کشورهای بدونِ نیاز به روادید، سوء استفاده کرده اند، برخورد خواهد شد.

?مردم مطمئن باشند که کوتاه نخواهیم آمد و ریال به ریال حق آنها را مطالبه می کنیم

? اخذ مالیات از خریداران سکه عطف به ماسبق هم میشود!

? در یکی از مشاوره‌های دیروز در خدمت دوست عزیزی بودیم که در سال 90 تعداد 360 سکه بهار آزادی خریداری کرده بودن و حالا پس از گذشت 7 سال از طرف دارایی با ایشون تماس گرفته بودن و پیگیر سکه‌های خریداری شده بودن و به تبع اون در نظر داشتن برگ تشخیصی برای ایشون صادر کنن. در این مورد ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

1️⃣ طبق مواد قانون مالیات‌های مستقیم، مرور زمان در حد 5 سال تعیین شده اما در پرونده مذکور، اداره دارایی خرید 7 سال پیش رو مبنا قرار داده است.

2️⃣ طبق مواد قانون مالیاتهای مستقیم، اخذ مالیات از محل درآمدها مورد نظر است در حالیکه این دوست عزیز مقادیری از سکه‌ها را جهت مهریه به همسرشون واگذار کرده بودن و مابقی رو هم در اختیار داشتن.

3️⃣ پیروی نکته 2، در سال ١٣٧٨ بخشنامه شماره ٤٣٣٨٨ توسط وزیر وقت اقتصاد، صادر شد، مبنی بر مطالبه مالیات از خریداران خودرو به تعداد زیاد!

از بخشنامه مزبور به دیوان عدالت شکایت شد. طی دادنامه ٥٦٠ سال ١٣٨٤ دیوان عدالت اعلام کرد: “ملاک اخذ مالیات، کسب درآمد است و کسب درآمد با فروش محقق مي شود … و لذا مطالبه مالیات از خریداران خودرو، فارغ از فروش آنها خلاف قانون تشخیص و باطل مي گردد”.

این دادنامه را میتوان به قضیه سکه هم مرتبط دانست و پیشاپیش صدور آرایی را در آینده محتمل دانست.

4️⃣ با توجه به مورد مذکور و نحوه پیگیری اداره مالیات، به نظر میرسد روند خرید و فروش سکه در بازار سیاه رونق بیشتری به خود بگیرد که این خود سبب جلوگیری از شناسایی دلالان و برهم‌زنندگان این بازار میشود. لذا لازم است رویه‌های قوی‌تری برای این طور پیگیری‌ها اعمال شود.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...