حق بیمه سال ۹۷ بر اساس حداقل دستمزد مبلغ کل بیمه: ۳۶۷۲۱۷۱سهم کارفرما: ۲۸۱۵۳۳۱

حق بیمه

☑️حق بیمه سال ۹۷ بر اساس حداقل دستمزد:

مبلغ کل بیمه: ۳۶۷۲۱۷۱

سهم کارفرما: ۲۸۱۵۳۳۱

سهم کارگر: ۸۵۶۸۴۰

تمامی مبالغ به ریال است

لازم به توضیح است که کل حق بیمه ۳۰درصد حقوق می‌باشد که ۲۳ درصد سهم کارفرما و ۷ درصد سهم کارگر است.

حق بیمه سال۹۷ بر اساس حداقل دستمزد

با توجه به حداقل دستمزد کارگران در سال۹۷ حق بیمه قابل پرداخت هم مشخص شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، با توجه به تعیین حداقل دستمزد مبلغ قابل پرداخت بیمه توسط کارگر و کار فرما هم مشخص شده است. حداقل دستمزد کارگران در سال 97 با افزایش 186 هزار تومانی، به «یک میلیون و 116 هزار تومان» رسید.حق مسکن کارگران در سال آینده همچنان 40 هزار تومان و بن خواربار 110 هزار تومان خواهد بود.

لازم به توضیح است که کل حق بیمه ۳۰درصد حقوق می‌باشد که ۲۳درصد سهم کارفرما و ۷درصد سهم کارگر است

مبلغ کل بیمه: ۳۶۷۲۱۷۱

سهم کارفرما: ۲۸۱۵۳۳۱

سهم کارگر: ۸۵۶۸۴۰

ملاک افزایش حداقل دستمزد سال ۹۷

۸ بهمن , ۱۳۹۶

 ۰

ماه های پایانی سال،فصل التهاب در خصوص افزایش حداقل دستمزد جامعه کار کشور است،برخی از نمایندگان کارگری ملاک افزایش حداقل دستمزد سال ۹۷ را،سبد هزینه خانوار و برخی نرخ تورم اعلام کرده اند؛کدام یک برای سال آتی ملاک افزایش دستمزد قرار می گیرد؟نرخ تورم یا سبد هزینه خانوار؟

ماده ۴۱ قانون کار که در خصوص افزایش حداقل دستمزد است دو تبصره دارد که دستمزد باید بر اساس این موارد افزایش می یابد.
در تبصره یک ماده ۴۱ قانون کار افزایش حداقل دستمزد بر اساس نرخ تورم که از سوی بانک مرکزی اعلام می شود و در تبصره ۲ افزایش حداقل دستمزد بر اساس سبد هزینه یک خانوار متوسط باید تعیین شود.
سال هاست که نشست های کارگری بر ملاک تبصره ۲ تاکید می شود و نمایندگان کارگری معتقدند که سبد معیشت یک خانوار متوسط را در نظر بگیرند و شورای عالی کار سبد خانوار را ملاک قرار دهد.
اما در نهایت در نشست های یاد شده باوجود رضایتمندی کامل نمایندگان کارگری با درصد اعلامی پس از بحث و گفت و گو چند روزه و چندین ساعته با ملاک تبصره یک، موافقت می شود.
همه اینها در حالیست که دستمزد حداکثر حدود هفت درصد هزینه تولید را به خود تخصیص می دهد و تولید کنندگان باوجود اشراف به این موضوع همواره در نشست های شورای عالی کار از شرایط نامناسب اقتصادی گله دارند و طبیعی است که در چنین شرایطی دست خود را بر ضعیفترین حلقه که همان دستمزد کارگران است، قرار می دهند و از افزایش متناسب دستمزد سرباز می زنند.

از رکود عبور کردیم کارگران در انتظار بهبود معیشت هستند

«محسن باقری» نایب رئیس کانون شورای اسلامی استان تهران معتقد است :امسال اقتصاد ایران رشد مناسبی داشته و به گفته رئیس جمهوری از رکود اقتصادی عبور کردیم، بنابراین با توجه به این شرایط کارگران در انتظار بهبود معیشت هستند.
وی تصریح کرد: کارگران امسال انتظار دارند که بهبود معیشت کارگران مطابق آنچه که در خصوص رشد اقتصادی و خروج از رکود اعلام شده بهبود یابد.
باقری نیز معتقد است: ملاک تعیین دستمزد برای سال ۹۷ باید بر اساس معیشت خانوار ۳.۵ نفره که از سوی شورای عالی کار ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان سال گذشته مصوب شد با در نظر گرفتن افزایش قیمت که روی سبد هزینه خانوار برای سال ۹۷ اعمال می شود، تعیین شود.

دستمزد ۱۳ تا ۱۵درصد افزایش می یابد

نماینده کارگران در هیات های حل اختلاف معتقد است: به نظر می رسد روند افزایش دستمزدهای کارگری نظیر سال های گذشته است و پیش بینی می شود حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۷ بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.
«حمید حاج اسماعیلی» ادامه داد: برخی از افزایش دستمزد با نرخ های نامتعارف صحبت می کنند، در حالی که وقتی بازار کار کشور با مشکلات عدیده مواجه است، این موضوع انحرافی است.در شرایط کنونی، مساله مهم حفظ اشتغال و ایجاد رونق در بازار کار کشور است.
وی با بیان اینکه شاخص خط فقر می تواند در چانه زنی برای ارتقای حداقل دستمزد کارگران موثر باشد، تاکید کرد: تردیدی نیست نمی توانیم خط فقر را ملاک قرار دهیم اما نمایندگان کارگری می توانند تلاش کنند فاصله حداقل دستمزد را با این شاخص کمتر کنند.
به گفته فعال حوزه کار، حداقل دستمزد باید با درنظر گرفتن مسائل صنفی، جغرافیایی و متناسب با بهره وری در واحدهای اقتصادی تعیین شود.

سبد معیشت خانوار ملاک تعیین حداقل دستمزد

«علی خدایی»عضو شورای عالی کار در تحلیل و پیش‌بینی روند تعیین حداقل دستمزد برای سال آینده در فضای مجازی با اشاره به ملاک‌های تعیین مبلغ حداقل دستمزد گفت: براساس ماده ۴۱ قانون کار، در بند یک ماده ۴۱ قانون کار، توصیه شده که حداقل مزد با احتساب نرخ تورم افزایش یابد که یک بند غیر الزام‌‌آور است، اما بند دوم کاملاً الزام‌آور است و در آن تاکید شده که حداقل دستمزد باید بتواند زندگی آبرومند یک خانوار کارگری با تعداد معین را تامین کند. به این ترتیب ملاک تعیین حداقل دستمزد برخلاف روال گذشته باید «سبد حداقل معیشت خانوار» باشد.
وی با بیان اینکه سبد معیشت در سال گذشته ۲ میلیون و ۴۸۹هزار تومان تعیین شد و قرار است بر اساس قیمت‌های بهمن‌ماه دوباره آن را به‌ روزرسانی کنیم؛ گفت: ما نمایندگان کارگران خطاب به دولت و نمایندگان کارفرمایی اعلام آمادگی کردیم که حاضریم با یک فرمول‌بندی دقیق، شکاف یک میلیون و ۳۰۰هزارتومانی(دریافتی حداقلی فعلی)با نرخ سبد معیشت حداقل خانوار را پرکنیم، علاوه بر این، باید هرساله قدرت خرید از دست رفته کارگران را نیز احیا کنیم.

شکاف ۶۰درصدی دستمزد با حداقل معیشت

عضو کارگری کمیته مزد شورای عالی‌کار معتقد است: حداقل دستمزد کارگران با حداقل سبد معیشت یک خانوار چهار نفره ۶۰درصد تفاوت دارد.
«علیرضا حیدری» افزود: طی ادوار گذشته(دوران جنگ و همچنین سال هایی که نرخ تورم بالا بود)شکاف عمیقی در تامین حداقل زندگی کارگری رخ داد.
به گفته این فعال حوزه کارگری، سال گذشته در شورای عالی کار پیشنهاد دادیم که سبد مصرف یک خانوار چهار نفره کارگری ملاک تعیین حداقل مزد قرار بگیرد و ملاک نرخ تورم به سبد معیشت تغییر یافت.
وی ملاک قرار دادن نرخ تورم برای افزایش حداقل دستمزد را واقعیتی تلخ عنوان کرد و گفت: ملاک یاد شده نتوانست معیشت خانوارهای کارگری را بهبود دهد و شکاف تورمی سال ها مورد غفلت قرار گرفت.
حیدری بیان داشت: امسال اجماع جامعه کار کشور ملاک قرار دادن سبد هزینه خانوار در تعیین دستمزد است.

چانه زنی برای حداقل دستمزد ادامه دارد

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی بتازگی اعلام کرد:در شورای عالی کار چانه‌زنی‌ها برای تعیین حداقل دستمزد در جریان است و تلاش می‌کنیم این مسئله به شب عید کشیده نشود.
«علی ربیعی» توضیح داد: استراتژی ما این است که افزایش حقوق برای سال ۹۷ از نرخ تورم بیشتر باشد البته دریافتی‌ها تا سقف ۲میلیون تومان را درصدی افزایش خواهیم داد تا فاصله دریافتی‌های پایین و بالا را کمتر کنیم.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران،رشد اقتصادی ششماه نخست سال ۹۶ بدون احتساب نفت ۶درصد و با نفت ۵.۶ درصد گزارش شده است، همچنین نرخ تورم دیماه ۸.۲درصد اعلام شده است.
با اینکه رشد اقتصادی داریم اما هنوز رونق اقتصادی را آن گونه که باید، مردم احساس نمی کنند، حالا معلوم نیست شرکای اجتماعی کار پس از نشست های متعدد که این روزها در جریان است در پایان به چه نتیجه ای برای افزایش حداقل دستمزد سال ۹۷ خواهند در سبد؟ آیا حداقل دستمزد نظیر سال های قبل حول و حوش نرخ تورم افزایش می یابد و یا اینکه سبد معیشت خانوار ملاک افزایش قرار خواهد گرفت؟
کارگر کنترل بلیت خط اتوبوس های تندرو در زمستان ۹۵ به خبرنگار ایرنا،گفته بود: جمع دریافتی هایش با یارانه ای که می گیرد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می شود؛ وقتی از او پرسیدم که چگونه روزگارش می گذرد؟ گفته بود «چه کنم خیلی چیزها که دلم می خواهد را برای دخترانم نمی خرم اما خدا را شکر، می گذرانم».
روزهای بیم و امید هم مثل هر سال برای کارگران سپری می شود، کارگران بازوان توانمند اقتصاد هر کشوری محسوب می شوند، دست های کارگران زمانی می توانند بهره وری را در کارخانه ها افزایش دهند که معیشت آنها تامین شود.
معیشتی در خور و شان شرافت نیروی کار.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

عضویت در خبر نامه

مشاور مالیاتی معتبر را بشناسید آرمان پرداز خبره
خدمات مالی
مشاور مالیاتی معتبر را بشناسید

در این نوشته برای شما توضیح می دهیم که چگونه یک مشاور مالیاتی معتبر را بشناسید و به او اعتماد کنیم. در پایان اعتماد شما را به آرمان پرداز خبره جلب می کنیم. مشاور مالیاتی معتبر

ادامه مطلب »
اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره
خدمات مالی
اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و اهمیت مشاور مالیاتی در آن اهمیت مشاوره در زمینه مالیات کسب

ادامه مطلب »
انتخاب کارشناس حسابداری و مشاور مالیاتی متناسب با ابعاد شرکت توسط آرمان پرداز خبره
خدمات مالی
مشاور مالیاتی متناسب با ابعاد شرکت

در این نوشته می خواهیم در مورد نکاتی در خصوص انتخاب مشاور مالیاتی متناسب با ابعاد شرکت و نحوه انتخاب کارشناس حسابداری بپردازیم. تا پایان با ما همراه باشید و جهت هرگونه نیاز به مشاور مالیاتی

ادامه مطلب »
شرح وظایف و اختیارات مشاور مالیاتی
خدمات مالی
شرح وظایف و اختیارات مشاور مالیاتی

در این نوشته میخواهیم به شرح وظایف و اختیارات مشاور مالیاتی در سازمان امور مالیاتی بپردازیم. جهت هرگونه سوال در خصوص مشاور مالیاتی با ما در ارتباط باشید. مشاور مالیاتی کیست؟ مشاور مالیاتی کسی است که

ادامه مطلب »
انواع هزینه ها در حسابداری و مالی توسط مشاور مالیاتی
حسابداری
انواع هزینه ها در حسابداری

در این نوشته میخواهیم در خصوص انواع هزینه ها در حسابداری و مالی ، بهبود هزینه ها توسط مشاور مالیاتی و همچنین در خصوص انواع هزینه بپردازیم انواع هزینه ها در حسابداری یکی از مهم‌ترین مفاهیم

ادامه مطلب »
مدارک مثبته
حسابداری
مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می پردازیم. مدارک مثبته یا اسناد مثبته مدارک مثبته اسناد نشان‌دهنده وقوع

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟
خدمات مالی
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی و امور مالیاتی کشور به صورت مفصل صحبت می کنیم. با

ادامه مطلب »
اهمیت مشاوره مالیاتی
خدمات مالی
اهمیت مشاوره مالیاتی

اهمیت مشاوره مالیاتی تمامی مشاغل نیازمند دانش مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی و اهمیت مشاوره مالیاتی برای روبه رو شدن با قانون مالیات سازمان امور مالیاتی هستند. با ما باشید زیرا در این نوشته به این

ادامه مطلب »
مفاصا حساب مالیاتی
خدمات مالی
مفاصا حساب و نحوه دریافت مفاصا حساب

درخواست گواهی مفاصا اولین کاری است که مودی و یا مشاور مالیاتی و وکیل مالیاتی وی ملزم است برای دریافت گواهی مفاصا حساب مالیاتی انجام دهد. براساس ماده ۲۳۵ قانون مالیات های مستقیم، اداره امور مالیاتی

ادامه مطلب »
مشاور مالی را چگونه انتخاب کنیم
خدمات مالی
مشاور مالیاتی چه کاری انجام می دهد

اشخاص حسابرس و مشاور مالیاتی در هدایت مالیات دهندگان برای رعایت قوانین، در تمام امور مالی، حسابداری و پرداخت مالیات نقش مهمی دارد. بسته به وضعیت مالیات دهنده، خدماتی که یک مشاور مالیاتی ارائه می‌دهد، متفاوت

ادامه مطلب »
مالیات بر ارزش افزوده
خدمات مالی
مالیات املاک و مستغلات

مالیات املاک و مستغلات ، نوعی از مالیات می باشد، که از درآمدهای به دست آمده از ملک محسوب می شود. املاک و مستغلات شامل سه نوع مالیات می شوند: مالیات بر درآمد اجاره از املاک

ادامه مطلب »
تکنولوژی نرم افزار
حسابرسی
موضوعی برای بحث در زمینه حسابرسی

    موضوعی برای بحث در زمینه حسابرسی     جمع داراییهای شرکتی ۲۰۰ میلیارد ریال است. حسابرس معتقد است تحریف داراییها بالای ۲۰ درصد، منجر به اظهار نظر مردود می‌شود (برای پرهیز از تردیدهای احتمالی در

ادامه مطلب »
بیمه‌ای به کارفرمایان
حسابداری
مدیریت سود چیست؟

مدیریت سود چیست؟   در کسب و کار برای حفظ عملیات، ارائه خدمات بهتر، و ارائه محصولات جدید، آن نیاز به سود می باشد. در هر کسب و کار، سود همیشه با زیان های خاص همراه است. مهم

ادامه مطلب »

مقاله های مرتبط

اهمیت مشاور مالیاتی آرمان پرداز خبره

اهمیت مشاور مالیاتی

اهمیت مشاور مالیاتی در این نوشته میخواهیم به اختصار در خصوص اهمیت مشاور مالیاتی به قلم کارشناس آرمان پرداز خبره بپردازیم. کسب و کار و

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...