09120754199-02188787589-46042254 مشاوره حضوری

حسابرسی چیست و شرکت حسابرسی چه کاری انجام می دهد؟

۱-   عنوان محتوا:

حسابرسی چیست و شرکت حسابرسی چه کاری انجام می دهد؟

۲-   کلمه کلیدی اصلی شرکت حسابرسی
۳-   کلمه کلیدی مرتبط گزارشات
۴-   خلاصه محتوا (۵۰ تا ۷۰ کلمه) وقتی گزارشات مالی شرکت توسط فردی مستقل و خارج از سازمان بررسی شود به آن حسابرسی می گویند. افرادی که این تخصص و مهارت را دارند عموما در غالب شرکت حسابرسی فعالیت می کنند. گزارشات مالی در شرکت ها زیاد و متنوع هستند و برخی از آنها شامل ترازنامه، صورت درآمد، صورت تغییرات بوجود آمده در حقوق صاحبان سهام، سیاست های مهم مالی که در قالب گزارش تهیه می شود، صورت گردش نقدی هستند که در سازمان تهیه شده و توسط شرکت حسابرسی مورد بررسی و راستی آزمایی قرار می گیرند.

حسابرسی چیست و شرکت حسابرسی چه کاری انجام می دهد؟

وقتی گزارشات مالی شرکت توسط فردی مستقل و خارج از سازمان بررسی شود به آن حسابرسی می گویند. افرادی که این تخصص و مهارت را دارند عموما در غالب شرکت حسابرسی فعالیت می کنند. گزارشات مالی در شرکت ها زیاد و متنوع هستند و برخی از آنها شامل ترازنامه، صورت درآمد، صورت تغییرات بوجود آمده در حقوق صاحبان سهام، سیاست های مهم مالی که در قالب گزارش تهیه می شود، صورت گردش نقدی هستند که در سازمان تهیه شده و توسط شرکت حسابرسی مورد بررسی و راستی آزمایی قرار می گیرند. در واقع هدف اساسی یک شرکت حسابرسی این است که نشان دهد آیا وضعیت مالی سازمان با گزارشات مالی ارائه شده توسط آن همخوانی دارد یا خیر. مهمترین فاکتور در این گزارشات صورت سود و زیان است که باید راستی آزمایی گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شرکت حسابرسی چه کاری انجام می دهد؟

قبل از اینکه کارشناسان شرکت حسابرسی وارد عمل شوند می توانند با مدیران و مقامات ارشد شرکت ها وارد گفتگو شده و دامنه فعالیت خود و کارهایی که قرار است انجام دهند را توضیح دهند. در نهایت بعد از همه این مذاکرات باید استقلال آنها حفظ گردد و نباید صاحبان سازمان ها برای این افراد مسیر و هدف تعیین کرده و فرایند کار تعریف نماید. این کار کمک می کند گزارشات آنها مستقل و بی طرفانه تهیه شود. به طور کلی شرکت حسابرسی بر اساس پایش هایی که انجام می دهد برای فعالیت های خود فرایند هایی تعریف می کند که شامل موارد ذیل است:

 

 

  • شرکت حسابرسی و کارشناسان آن در ابتدای کار سوالات زیاد و مهمی از افراد سازمان در رده های مختلف سازمانی خواهند پرسید تا بتوانند با استفاده از این اطلاعات کار خود را آغاز کنند.

  • شرکت حسابرسی سوابق حسابداری و مالی و همه اسناد و مدارک مربوط به آن را بررسی کرده و اگر لازم باشد به بررسی اقلام ملموس مانند تجهیزات هم می پردازد.

  • در برخی موارد لازم است در مورد ادعاهای سازمان تاییدیه تهیه شود. مثلا اینکه با بدهکاران شرکت تماس می گیرند و در مورد میزان بدهکای آنها تاییدیه دریافت می کنند تا صحت و سقم ادعای سازمان مشخص شود.

  • یکی دیگر از کارهای شرکت حسابرسی بررسی و سنجش بعضی از پایش هایی است که درون سازمان انجام شده است.

شرکت حسابرسی چه کارهایی نمی تواند انجام دهد؟

حسابرسان نمی توانند به عنوان یک نیروی ثابت و دایم در شرکت ها حضور داشته باشند چون ماهیت استقلال خود را از دست می دهند. در واقع شرکت حسابرسی موظف است صحت و سقم گزاشات مالی را تعیین کرده و پیدا کردن همه تخلفات مالی کار او نخواهد بود. در کنار آن صاحبان شرکت ها نباید توقع داشته باشند کارشناسان حسابرسی آینده مالی آنها را پیش بینی نمایند چون این کار اصلا جزء وظایف و تخصص های این شرکت ها نمی باشد.

با ما در ارتباط باشید