حسابرسی­های ویژه

کاربرگهای حسابرسی

حسابرسی­های ویژه

این روش بیشتر شبیه روغن کاری «چرخ صدادار» است. به بیان دیگر، مدیریت و هیات مدیره واحد اقتصادی گاه نارساییهایی را تشخیص می­دهند که به اعتقاد آنها باید سریعاً مورد رسیدگی حسابرسان قرار گیرد. آنان، در واقع، موارد حسابرسی را برای حسابرسان گزینش می­کنند.

برای مثال، یک واحد اقتصادی به  گونه­ای غیرمنتظره، صورتحسابی را با مبلغ گزاف دریافت می­کند که حاکی از درخواست پرداخت فوری قسمتی از وام دریافتی است. گرچه این وام قبلاً دریافت شده و در تولید به مصرف رسیده است، اما به دلایلی در سیستم حسابداری واحد اقتصادی ثبت نشده است. مبلغ صورتحساب به قدری زیاد بود که دو نفر از مدیران واحد اقتصادی مامور شدند به طور تمام وقت و به مدت یک هفته بود که دو نفر از مدیران واحد اقتصادی مامور شدند بطور تمام وقت و به مدت یک هفته به حل و فصل مشکلاتی بپردازند که در سیستم مدیریت وجوه نقد واحد اقتصادی به وجود آمده بود. گزارش این وضعیت به جلسه بعدی هیات مدیره سبب شد مقرر گردد کنترلهای داخلی مربوط هر چه زودتر مورد بررسی قرار گیرد تا معلوم شود چنین اشتباه بزرگی چگونه رخ داده است.

در مواردی دیگر، حسابرسان ممکن است زمینه­هایی را برای حسابرسی شناسایی کنند که قبلاً در برنامه حسابرسی پیش­بینی نشده است. برای مثال، مدیر حسابرسی کامپیوتری یک شرکت بزرگ بین­المللی پس از بازگشت از یک سمینار آموزشی درباره ایمنی و حفاظت کامپیوتر و براساس آنچه که در سمینار آموخته بود، به این فکر افتاد که کنترلهای مربوط به پرونده­های اطلاعات شرکت، بسیار ضعیف است. در نتیجه، برنامه­های حسابرسی موجود را کنار گذاشت و یک گروه کوچک حسابرسی را مامور رسیدگی مقدماتی حسابرسان ضرورت پی جوییهای دقیقی را ایجاب کرد که حاصل آن، آشکار شدن یک مشکل بسیار جدی در کنترلهای داخلی بود.

نمونه­های دیگری از این دست، بحث و گفتگو درباره قصور ناگهانی یکی از دوایر در رعایت سیاستهای واحد اقتصادی یا مقررات دولتی، رفتار تردیدآمیز برخی کارکنان و تحصیل یک عملیات جدید، است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...