تغییر ساختار در بازار کار

بازار کار

تغییر ساختار در بازار کار

ورنون بریگز

استاد دانشگاه کورنل

روز به روز که از زمان ورود آمریکا به مرحله پساصنعتی شدن می‌گذرد، مهاجرت گسترده به این کشور نیز به‌عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی اقتصاد این کشور محسوب می‌شود. با این وجود سیاست‌های کنونی در پذیرش حجم و ترکیب جمعیتی مهاجران و پناهندگان، با واقعیات و نیازهای فعلی این کشور همخوانی ندارد.

تغییر ساختار در بازار کار

امروزه مهاجرت عملا یکی از اضلاع رشد جمعیت و نیروی کار را شکل می‌دهد و سیاست‌گذاری عمومی باید به نحوی باشد که بتواند به آن شکل و جهت دهد. براساس آخرین آمار، مهاجران بین یک‌چهارم تا یک‌سوم رشد نیروی کار را تشکیل می‌دهند؛ نرخی که پیش‌بینی می‌شود در پایان قرن بیست و یکم تمام آن را در بر گیرد. بنابراین مهاجرت جزء لاینفک اقتصاد و افزایش رفاه اقتصادی محسوب می‌شود، هرچند که سیاستمداران دیدگاهی منفی و رویکردی اکراهی نسبت به آن داشته باشند.

با تغییرات عمیقی که در نظام اشتغال و صنعت رخ داده است، بی‌راه نیست اگر گفته شود بازار کار به کلی تغییر شکل داده است. تقاضا برای نیروی کار به‌شدت تمایل دارد با کارگرانی که دارای توانایی و آموزش هستند تامین شود و جویندگان کاری که فاقد این مهارت‌ها باشند، برای دستیابی به شغل به‌شدت تحت‌فشار قرار دارند. موضوعی که متاسفانه امروز بخشی از مشکلات اصلی آمریکا محسوب می‌شود که این کشور را با خیل عظیمی از جمعیت بزرگسال بدون مهارت‌های شغلی مواجه کرده است که کارفرماها علاقه‌ای در به‌کارگیری آنها ندارند. به همین خاطر است که گفته می‌شود اگر دولت آمریکا برای حفظ وضعیت رقابتی خود و رسیدن به موفقیت در سال‌های آینده با وجود تغییرات وسیع تکنولوژیکی، خواستار انجام اقداماتی جدی و عملی است، ضرورت دارد به صورت فوری سیاست‌های جدیدی در زمینه افزایش کارآیی نیروهای کار داخلی خود اجرا کند. در همین زمینه باید سیاست‌های مهاجرتی به نحوی تبیین شوند که دارای انعطاف‌پذیری لازم برای تطابق تغییرات شرایط اقتصادی داخلی آمریکا باشند.

در شرایط فعلی سیاست‌های مهاجرتی تحت‌تاثیر انگیزه‌های سیاسی قرار گرفته است. با این وجود، مهاجرت می‌تواند راهی میانبر برای دولت‌ها محسوب شود تا کمبود نیروی کار ماهر و آموزش دیده خود را از این کانال مرتفع کنند، اما در بلندمدت ملاحظات عدیده نظیر تکثر نژادی و فرهنگی موضوعی است که خود را به مرور در نیروی کار کشورها نمایان می‌کند. کارگران داخلی برای حضور در مشاغل باکیفیت‌تر و دوران پساصنعتی شدن باید خود را آماده کنند تا خلأ موجود، سیاست‌گذاران و کارفرمایان را برای رفع احتیاجات رشد اقتصادی به سوی بهره‌گیری از نیروی کار خارجی مجاب نکند. کارفرمایان نیز نباید از زیر این فشارها شانه خالی کنند و ارائه فرصت‌های بهتر برای آموزش و ایجاد زمینه برای ارتقای کیفی را فدای راه‌حل کوتاه‌مدت یعنی تمایل به ورود مهاجران کنند. ادامه چرخه معیوب کنونی که با تعداد وسیعی افراد بزرگسال ولی بدون تحصیلات و آموزش کافی روبه‌رو هستیم، صرفا روند اشتغال را در این قشر مخرب‌تر و شاید برای نسل‌های بعدی روز به روز کمتر خواهد کرد. اولویت اول و اصلی از سوی کارفرما یا دولت باید به سمت ایجاد بستری مناسب برای تربیت افراد متخصص، تحصیلکرده و آموزش‌دیده باشد و در ادامه، سیاست‌های مهاجرتی خود را با شرایط جامعه تطبیق دهد. به‌عبارت دیگر، سیاست‌گذاری در زمینه مهاجرت باید عملا ابزاری سازگار با بازار کار باشد، در غیر این‌صورت توجیه خاصی برای استمرار جریان غیرهدایت‌شونده از افراد که مهاجرت را انتخاب کرده‌اند وجود ندارد.

http://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3348380

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...