مدل پیشنهادی جامعه‌ی حسابداران رسمی برای راهبری شرکتی ارائه شد

نمونه بندهای مشروط گزارشات حسابرس

مدل پیشنهادی جامعه‌ی حسابداران رسمی برای راهبری شرکتی ارائه شد

_______________________

?نتایج مطالعات و بررسی‌های تفصیلی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران در خصوص مدل قابل‌انطباق راهبری شرکتی corporate governance در شرکت‌های بزرگ و متوسط به وزارت امور اقتصاد و دارایی، اعضای شورای‌عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد.

?هدف از انجام این مطالعات در جامعه‌ی حسابداران رسمی تأکید بر رسالت حسابداران رسمی در ارتقای شفافیت مالی و سالم‌سازی فضای کسب‌وکار در کشور بوده است که به‌ویژه در شرایط کنونی و معضل گسترش فساد مالی و اداری اهمیتی مبرم یافته است. این مطالعات حاصل بررسی مبانی نظری راهبری شرکتی، بررسی تجارب جهانی در این زمینه و ارزیابی بسترهای قانونی و مقرراتی ایران به منظور طراحی مدل قابل انطباق با ایران است.

?در این مدل، آیین‌نامه‌ی پیشنهادی نظام راهبری شرکتی، چارچوب نمونه گزارش سالانه راهبری شرکتی و نیز چک‌لیست ارزیابی چارچوب راهبری شرکتی ارائه شده است.

?این مطالعات شامل مطالعه2ی تطبیقی شناسایی مؤلفه‌های راهبری شرکتی، مؤلفه‌های راهبری شرکتی در ایران و  آسیب‌شناسی چارچوب راهبری شرکتی بورس اوراق بهادار، مؤلفه‌های راهبری شرکتی در بخش عمومی و دستورالعمل پیشنهادی استقرار راهبری شرکتی برای شرکت‏های دولتی

گفتنی است هدف از طراحی و استقرار نظام راهبری شرکتی، افزایش پاسخگویی به ذی‌نفعان، جلب اعتماد سرمایه‏گذاران با استیفای حقوق آنان، ارتقاي شفافیت و انصاف (عدالت) و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی است. علاوه بر آن، استقرار نظام راهبری شرکتی با کاهش ریسک سازمان، جذب و تخصیص بهینه‌‌ی منابع و افزایش کارایی عملیاتی سبب رشد سرمایه‏گذاری پایدار و تداوم فعالیت آن در بلند مدت خواهد شد.

?در شماره‌های آتی حسابدار رسمی این مسأله با تفصیل بیش‌تری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...