نقش مشاور مالی در طراحی سیستم مالی شرکت

از آنجایی که یک مشاور مالی قرار است به عنوان حامی در کنار مدیر عامل شرکت حضور داشته و برنامه ریزی های مالی را انجام دهد، لازم است از تمامی مهارت ها برای موفقیت در این زمینه برخوردار بوده و بتواند توانایی های خود را به بهترین شکل
نقش مشاور مالی در دادرسی مالیاتی
مرداد ۲۸, ۱۳۹۸
مشاوره مالی
عوامل موثر بر درآمد مشاور مالی
مرداد ۲۸, ۱۳۹۸
آرمان پرداز-مشاور مالیاتی-دستمزد وکیل و مشاور مالیاتی

.

مشاور مالی در زمان ورود به یک شرکت در اولین قدم باید به دنبال طراحی سیستم مالی براساس منابع مالی موجود باشد. هدف از این کار، مدیریت بهتر منابع مالی، نگهداری از اموال و اسناد شرکت، ثبت فعالیت های مالی، کنترل ورود و خروج منابع مالی، ارائه یک گزارش کامل و بدون نقش در مورد وضعیت مالی شرکت و…. خواهد بود. بنابراین همانگونه که متوجه شدید لازمه مدیریت و برنامه ریزی امور مالی شرکت، برخورداری از سیستم مالی مناسب است اما مدیران و صاحبان سرمایه باید به این موضوع توجه داشته باشند که بدون تخصص نمی توان یک سیستم مالی را بر حسب شرایط شرکت، تدوین نمود. در این زمان است که نقش مشاور مالی پررنگ تر خواهد شد.

.

اصول طراحی سیستم مالی توسط مشاور مالی:

مشاور مالی قبل از اینکه یک سیستم مالی را به مدیر عامل شرکت پیشنهاد دهد، ابتدا باید وضعیت مالی شرکت را بررسی نماید چرا که آنچه تعیین کننده تفاوت سیستم های مالی بین شرکت های مختلف است، منابع مالی موجود است. لذا این از توانایی های یک مشاور مالی است که بتواند تشخیص درست داشته و بتواند سیستم مناسب را برای شرکت طراحی کند. برای این منظور دو روش در اختیار مشاور  مالی وجود دارد:

 1. طراحی سیستم مالی به صورت دستی

در این روش مشاور مالی باید کلیه امور طراحی سیستم مالی را به صورت دستی انجام دهد. قطعا چنین عملی سخت و زمان بر بوده و نیاز به مهارت و دقت بالایی خواهد داشت. به همین دلیل است که توصیه می کنیم قبل از استخدام مشاور مالی، به خوبی تحقیق نموده و یک مشاور متخصص و حرفه ای را استخدام کنید. درست است که امروزه نرم افزارهای کامپیوتری طراحی شده و که دقت بالایی دارند اما ممکن است روزی نیاز به روش کار دستی داشته باشید. در روش دستی باید مراحل زیر انجام گیرد:

 • بررسی وضعیت مالی شرکت
 • تهیه فهرستی از حساب ها و کدگذاری برای آن ها
 • بررسی روش حسابرسی مالی در شرکت
 • طراحی یک نمودار برای تعیین امور مالی شرکت
 • طراحی روش مناسب برنامه ریزی مالی
 • تدوین روش مناسب برای ارائه گزارشات مالی
 • نظارت بر حسن اجرای کار در زمینه امور مالی
 • و…
 • طراحی سیستم مالی به روش مکانیزه

خوشبختانه تکنولوژی به کمک مشاورین مالی آماده و اکنون با تسهیل طراحی سیستم مالی این امکان را فراهم می کند تا سریع تر بتواند فعالیت های خود را انجام داده و مدیریت زمان داشته باشند. در این روش سیستم حقوق، سرمایه گذاری، فروش، تدارکات، امور قراردادها، خزانه داری، امور حسابداری، گزارشات مالی، منابع مالی شرکت و… به طور کامل در یک برنامه قرار داده می شوند. برای استفاده از این نرم افزارهای مالی نیاز به تخصص دارد و صاحبان سرمایه بدون کمک مشاور مالی قادر به طراحی سیستم مالی به کمک نرم افزار نخواهند بود.

به طور کلی اینگونه می توان بیان نمود که لازمه موفقیت در طراحی سیستم مالی برای مدیریت و برنامه ریزی منابع مالی شرکت، کمک گرفتن از یک مشاور مالی ماهر و حرفه ای است تا بهترین شرایط را برای امور مالی فراهم نماید.

مشاوره مالی

طراحی سیستم مایل شرکت خود را به یک مشاور مالی موفق بسپارید و از حمایت های یک حرفه ای برخوردار شوید.

.

 1. .

.

 • .

.

 • .

ثبت آنلاین درخواست خدمات حسابداری

جهت درخواست هرگونه خدمات حسابداری و مالیاتی لطفا فرم زیر را تکمیل فرمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.