سرمایه گذاری در واحدهای تجاری وابسته

سرمایه گذاری در واحدهای تجاری وابسته واحد تجاری وابسته،یک واحد تجاری است که گروه برآن نفوذ قابل ملاحظه دارد. نفوذ قابل ملاحظه نیز به معنای قدرت مشارکت در

سرمایه گذاری در واحدهای تجاری وابسته

واحد تجاری وابسته،یک واحد تجاری است که گروه برآن نفوذ قابل ملاحظه دارد.  نفوذ قابل ملاحظه نیز به معنای قدرت مشارکت در سیاست های مالی و عملیاتی سرمایه پذیر است،لیکن به معنای کنترل یا  کنترل مشترک  بر این سیاست ها نیست.

سرمایه گذاری گروه در واحدهای  تجاری وابسته با استفاده از روش ارزش ویژه به حساب منظور میشود.

طبق روش ارزش ویژه ،سرمایه گذاری در واحد تجاری وابسته در صورت وضعیت مالی ،تمام شده به علاوه هرگونه تغییرات پس از تحصیل در سهم گروه از  خالص داراییهای آن واحد گزارش میشود.سرقفلی مربوط به واحد تجاری وابسته ،در مبلغ دفتری سرمایه گذاری انجام شده لحاظ میشود و نه مستهلک میشود و نه آزمون جداگانه کاهش  ارزش در خصوص آن  انجام میگیرد.

سهم گروه از نتایج عملیات واحد تجاری وابسته ،در صورت سود یا زیان منعکس میشود .هرگونه تغییر در سایر اقلام سود و زیان جامع تجاری وابسته ،به عنوان بخشی از سایر اقلام سود و زیان جامع گروه ارائه میشود . به علاوه وقوع هرگونه تغییر که مستقیما در حقوق  مالکانه واحد تجاری وابسته شناسایی میشود ،گروه سهم خود از این تغییرات را شناسایی و موضوع  را در صورت  لزوم ،در صورت تغییرات در حقوق مالکانه افشا میکند. سود یا زیان تحقق نیافته از معاملات انجام شده میان گروه  و واحد تجاری وابسته ،به میزان منافع موجود در واحد تجاری وابسته ،حذف میشود.

مجموع  سهم گروه از سود واحد تجاری وابسته ،در متن صورت سود یا زیان نشان داده میشود. این مبلغ معادل سود قابل انتساب به دارندگان حقوق  مالکانه واحد تجاری وابسته است و در نتیجه ،به منزله سود پس از مالیات و سهامداران فاقد حق کنترل در شرکتهای فرعی واحدهای تجاری وابسته میباشد.

صورتهای مالی واحد تجاری وابسته برای دوره ای مشابه با دوره گزارشگری گروه تهیه میشود..

در صورت لزوم ،برخی تعذیلات در جهت هم راستایی رویه های حسابداری واحد تجاری وابسته یا رویه های حسابداری  گروه انجام میشود.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...