انواع شرکت حسابداری بر اساس مدل فعالیت

خدمات حسابداری

انواع شرکت حسابداری بر اساس مدل فعالیت

شرکت 
، حسابرسی، صورت های مالی
شرکت ها و کسب و کار ها بنا به نیاز های مختلف خود اقدام به بکار گیری شرکت حسابداری  می نمایند. معیار های متفاوتی برای تقسیم بندی شرکت های  وجود دارد که از آن جمله می توان به اندازه شرکت و تعداد کارکنان آن، تعداد شعب و دفاتر شرکت، سطح درآمد شرکت، انواع خدمات ارائه شده توسط شرکت و همچنین حوزه فعالیت شرکت اشاره نمود.

انواع شرکت حسابداری بر اساس مدل فعالیت
یکی از رایج ترین انواع طبقه بندی برای شرکت حسابداری، طبقه بندی آن بر اساس نوع فعالیت های قابل ارائه است. بطور کلی شرکت ها در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند.

شرکت حسابداری جامع
همانگونه که از نام آن بر می آید، یک شرکت جامع به ارائه طیفی گسترده از خدمات حسابداری می پردازد. شرکت آرمان ژرداز خبره که یکی از چهار شرکت  بزرگ و شناخته شده بین المللی بوده و تقریبا در همه قاره ها در حال فعالیت می باشد، به ارائه خدماتی همچون حسابرسی، مدیریت ریسک، توسعه کسب و کار و مشاوره های عملیاتی در همه سطوح می پردازد. سایر شرکت های کوچک و بزرگ دیگر نیز کم و بیش خدمات مشابهی در سبد محصولات خود دارند.

شرکت حسابداری مالیاتی
فعالیت های یک شرکت مالیاتی نیز اگر چه ممکن است تنها معطوف به خدمات مالیاتی نباشد، اما این نوع شرکت ها به سبب تخصص و نوع خاص فعالیتشان، بیشتر در این حوزه شناخته شده هستند. متقاضیان آنها نیز شامل اشخاص و نیز شرکت های بزرگ و کوچک می باشد.
شرکت حسابرسی
شرکت حسابرسی نیز تنها به یک فعالیت می پردازد؛ حسابرسی صورت ها و دفاتر مالی شرکت های دیگر و اظهار نظر در خصوص آنها. با این حال فعالیت شرکت حسابرسی نیز خود به چند زیر مجموعه تقسیم می شود که عبارتند از حسابرسی دولتی، حسابرسی غیر انتفاعی، حسابرسی بورس و اوراق بهادار و حسابرسی شرکت های سهامی خاص. حسابرسی شرکت های سهامی خاص برای خود شرکت ها صورت می گیرد تا از صحت عملکرد شرکت اطمینان حاصل شود، اما شرکت های سهامی عام ملزم به حسابرسی های سالیانه و ارائه گزارش به سازمان بورس و اوراق بهادار می باشند.

شرکت های مدیریت ریسک
شرکت های مدیریت ریسک و کنترل داخلی به ارائه خدمات حسابرسی و ارائه ممیزی های داخلی برای شرکت ها می پردازند. این شرکت ها به نظارت و حسابرسی کسب و کارها می پردازند تا اطمینان حاصل نمایند که شرکت دارای یک نظام کنترل و مانده مستقر متناسب با زیر ساختهای حسابداری خود است.
شرکت های  برون سپار
شرکت های  برون سپار بعنوان دپارتمان حسابداری یک شرکت فعالیت می کنند. این شرکت ها خدمات را در قالب قرارداد هایی مشتمل بر ارائه خدمات کامل  در محل خود یا در محل شرکت طرف قرارداد ارائه می نمایند.

افرادی که تحت عنوان حسابدار در شرکت های طرف قرارداد مشغول فعالیت می باشند، در واقع کارکنان و نیروی کار شرکت  برون سپار هستند.
شرکت های حسابدارای قضایی
شرکت های حسابداری قضایی نیز با استفاده از مهارت های حسابداری و ضوابط قانونی اقدام به کشف فعالیت های غیر قانونی و کلاهبرداری می نمایند. شرکت های خصوصی و سهامی عام از شرکت های  قضایی برای بازرسی اسناد مالی خود استفاده می کنند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقاله های مرتبط

مدارک مثبته

مدارک مثبته

در این نوشته به مفهوم مدارک مثبته و یا اسناد مثبته و نقش آن در حسابداری و چگونگی رسیدگی به آن توسط مشاور مالیاتی می

ادامه مطلب »
مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست ؟

مشاور مالیاتی کیست؟ در این مطلب درباره مشاور مالیاتی کیست و خصوصیات یک وکیل مالیاتی خبره ، هم چنین میزان آشنایی او با قوانین مالیاتی

ادامه مطلب »
درخواست خود را بنویسید ...
ما را در نقشه بیابید ...